Despre Ceausescu!

  •  
    • 426 mesaje
    8 Iul 2004, 09:22
    0 0
    Hai mai bine sa discutam despre asta. Sa spuna fiecare ce stie: pareri, revolutie, lovitura de stat, rusi, americani, Tokes, bine,rau?!
  •  
    • 9835 mesaje
    8 Iul 2004, 09:26
    0 0
    Hai mai bine sa nu discutam despre asta.
  •  
    • 683 mesaje
    8 Iul 2004, 10:03
    0 0
    s-a tot discutat!!! du-te prin piata ca inca se mai discuta!
  •  
    • 727 mesaje
    8 Iul 2004, 10:16
    0 0
    lovitura de stat
  •  
    • 248 mesaje
    8 Iul 2004, 10:18
    0 0
    Nu mai are rost sa vb, s-a vb f mult pe tema asta, de s-a ajuns la saturatie fara nici un rezultat. Nici acum nu se stie clar ce a fost atunci. Trebuie sa mai treaca timp, sa se sedimenteze lucrurile, sa treaca resentimentele, sa se poata judeca la rece. Sa nu privim in urma cu ura si minie, dar sa nu uitam!!! Cine uita istoria, risca sa o repete!
  •  
    • 1462 mesaje
    8 Iul 2004, 10:26
    0 0
    mi se pare fascinanta evolutia lui Ceau.Din simplu papucar si haios pe deasupra sa ajungi presedinte si sa terorizezi atatia oameni....imi place sa citesc despre ispraviile lui,sau despre Hitler(alt geniu).....
  •  
    • 11438 mesaje
    8 Iul 2004, 13:25
    0 0
    Hitler statea pe marginea unei prapastii de lînga lagarul de la Auschwitz. Lînga el o gramada de evrei.
    - Tu, zice Hitler unui evreu, ridica piciorul stâng asa si întoarce mâna stânga asa. Si-acum arunca-te.
    Se arunca evreul, Hitler urmareste cu mare atentie traseul.
    - Tu, zice Hitler altui evreu, ridica piciorul drept asa si ridica mâinile asa. Si-acum arunca-te. Se arunca si asta în timp ce Hitler urmareste cu mare atentie traseul.
    - Tu, zice Hitler altui evreu lasa-te pe vine cu miinile in fata asa. Si-acum arunca-te.
    Se arunca si asta în timp ce Hitler urmareste cu mare atentie traseul. La un moment dat se apropie un soldat german.
    - Heil Hitler!
    - Heil! Ce s-a-ntîmplat?
    - A zis maresalul Goering sa veniti la Cartierul General imediat ce terminati cu Tetris-ul!
  •  
    • 66 mesaje
    8 Iul 2004, 13:35
    0 0
    Doamne,evelor dragi,ce v-a venit sa a
    bordati acest subiect?Sunteti prea tine
    re si probabil nu va mai aduceti aminte
    cat au patimit parintii vostri pe vre
    mea lui.Mie mi-a mancat cei mai frumosi
    ani din viata si nu am loc aici sa va povestesc cat de frustrant era sa fii
    femeie tanara pe vremea aceea.Eram duse
    precum vitele la control ginecologic,ca
    nu cumva sa fi facut vre-un avort.Anti
    conceptionalele le procuram de pe piata
    neagra si era destul de periculos.Am a
    mintit decat acest aspect dar au fost si altele la fel de injositoare;lipsa
    alimentelor,a curentului electric si a
    caldurii din apartamente,a apei calde..
    Fac alergie numai cand ma gandesc la
    vremurile acelea!
  •  
    • 1462 mesaje
    8 Iul 2004, 13:43
    0 0
    am auzit si eu ca era aiurea,eu eram mica si tot ce-mi amintesc e ca peste tot vedeam cozi.Dar sunt curioasa si imi place sa vad reportaje despre epoca de aur a Romaniei sub dictatura tovarasului Ceau.
  •  
    • 1033 mesaje
    8 Iul 2004, 14:51
    0 0
    da, foarte frumos a fost pe vremea lui !!!
    stateam la cozi imense, printre babe tafnoase si mosi expirati si ii luam mamei 2 sticle de ulei ca atat era ratia pe luna si trebuia sa am buletinul ei si sa semnez intr.un registru ca isi luase ratia pe luna respectiva !!! cu carnea era la fel.... bunicul meu a patimit mult...aveam masina de securitate la parterul blocului- ai mei parinti haitui, urmariti....interogati, masina am avut.o sigilata in fata blocului timp de 2 ani de zile, perchezitii in casa, aur confiscat...... bleah si e ultima oara cand povestesc!!!
    cele mai hidoase amintiri le am !!!

    nici o lumanare nu i.as aprinde cizmarului si mai ales nen@rocitei de nevasta.sa !!! o scorpie obsedata sa.si asculte subordonatii cand faceau dragoste si la ce mai barfeau prin casa ....

    Pacepa...a scris si el cat a avut chef in Orizonturi rosii...ca secrete erau f.f.f multe, pe care ceausescu le.a luat in mormant !!!!! impreuna cu multi altii care au fost calcati cu masina la colt de strada ..... sau terorizati pana isi dadeau duhul !!!
  •  
    • 426 mesaje
    8 Iul 2004, 17:43
    0 0
    Pai vezi, donna, exact asta voiam eu sa stiu. Pentru ca intr-adevar eu nu prea am prins mult din perioada aia. Stateam la cozi la portocale de si acum cand mananc portocale parca imi amintesc de asta. Si tocmai de asta ma fascineaza tema si tot ce se scrie.
  •  
    • 1118 mesaje
    9 Iul 2004, 01:07
    0 0
    Daca aveai o varsta la care puteai sa constientizezi vremurile alea termenul "fascineaza" folosit de tine e ca bata in balta sau ca mucii in fasole ... tot aia-i. Sa ma scuze celelalte eve.
    Iar daca erai un copil pe vremurile alea fi fericita ca n-ai apucat prea multi ani sub Ceausescu. Salut!!
  •  
    • 1462 mesaje
    9 Iul 2004, 08:44
    0 0
    Draga mea,h_2004 eu am spus ca sunt fascinata,si nu am dat de loc cu bata in balta,intelegi?Pe mine ma fascineaza......toti au suferit in timpul dictaturii,prea putini au dus-o bine..si pt asta nu sunt eu de vina.Asa ca nu are rost sa ascund faptul ca pe mine ma face curioasa si ma fascineaza in acelas timp.Daca ai amintiri neplacute poate ar fi timpul sa treci peste ele si sa traiesti prezentul.Asta e deja istorie si toata lumea are dreptul sa o cunoasca.
  •  
    • 457 mesaje
    9 Iul 2004, 09:22
    0 0
    Pe vremea aceea ratia de lapte pentru un bebelus pe saptamana era de numai doua cutii de lapte si pentru astea trebuia sa sa obti aprobare. Un bebelus manca mai mult de 2 cutii, eu am suferit enorm din cauza acelor vremuri odioase, de multe ori faceam foamea, plangeam ca nu aveam ce sa dau copilului sa manance, cu laptele ma mai descurcam datorita mamei mele care era cadru medical altfel cred ca nu puteam sa-i asigur fetitei nici laptele. Stateam ore in sir la cozi sotul meu se ducea la Slobozia lunar sa faca rost de alimente. A fost cumplit nici nu vreau sa-mi amintesc, prin cate am trecut, eram doi copii cu copil.
  •  
    • 1208 mesaje
    9 Iul 2004, 15:51
    0 0
    A fost lovitura de stat. Capul? Iliescu. Totul a venit de la rusi ( Iliescu si Gorbaciov, au fost colegi de facultate). Bine asta pe scurt, ar mai fi multe de spus. Dar ce mai conteaza acum?! Eu am auzit de crimele ( la propriu si la figurat) pe care le facea, dar nici sa-l omori cu cruzenie in pragul Craciunului....Exista un Dumnezeu! Eu una sunt neutra, dar tin minte ca inainte mergeam des in concediu cu ai mei, ne permiteam multe chestii....nu erau bunatati ca acum, dar erau lucruri de mai buna calitate. A nu se intelege ca tanjesc dupa vremurile acelea, nu! Dar nici acum nu e bine. Toti politicienii ( mafiotii) se dau in spectacol pe la tv, ca ei dreg, ca ei fac - minciuni sfruntate! Pe cine cred ei ca pacalesc? Noi suntem prostimea si ei desteptii,nu?! Mai orb este cel care nu vrea sa vada!
    Concluzia: nici atunci, dar nici acum nu ne este bine. Ne asteapta vremuri grele. Vor preturi ca in UE dar credeti ca se vor mari si salariile ca in UE? Aiurea!
    Adevarul este ca ne merge din ce in ce mai rau. Ce sa te uiti frate la stiri, ca una doua auzi de crime, sinucideri si toate cele. Isi omoara fii parintii si invers fara sa aiba mari remuscari. Ma intreb, ce urmeaza in urmatorii ani?
  •  
    • 1946 mesaje
    9 Iul 2004, 16:31
    0 0
    pufyca, si pe vremea aia se savarseau crime, dar televizorul era ocupat de "tatucu si mamica" si nu exista informatie.
    eu am lucrat intr-o intreprindere (nu are rost sa spun care) si eram obligata de cei de la partid ca la fiecare eveniment din Bucuresti (cand vizita taticu o fabrica sau se dadea in folosinta o noua statie de metrou) sa-i dau flori. stii cate am indurat pentru asta? imi taiau unghiile din carne, ma spalau pe cap si ma lasau afara cu parul ud (s-a intamplat de mai multe ori sa merg la Otopeni, iar afara erau -15 grade!!), imi schimbau hainele (ale mele nu erau bune, aveau microbi), etc. hai sa spunem ca eu eram destul de mare, dar sa-i fi vazut pe bietii soimi ai patriei sau pe cei din clasele primare cum inghetau de frig in uniforma........
    este o mare diferenta intre "epoca de aur" si ceea ce traim azi..... si cozile la care stateam pt. 1 kg. de carne, si listele pe care te treceai, si saptamana care trecea si carne oha.
    nu prea cred ca este ceva atat de fascinant. si daca stai si asculti din ce-ti povestesc altii si te apuca groaza!!!! sau poate era fascinant faptul ca se oprea curentul si noi jucam v-ati ascunselea pe holurile blocului si ii innebuneam pe bietii bosorogi. poate doar asta sa fascineze.
    si eu mergeam cu parintii mei in vacanta la mare si la munte si imi amintesc ca mai aveau bani suficienti la intoarcere, dar asta nu era o bucurie. cand venea iarna si nu gaseam nimic de incaltat, imi puneam pungi de plastic in picioare ca sa nu ma ud la picioare pt. ca aveam talpile rupte de la ghete!!!!!!!!! sa mai povestim?
    POATE DEVINE DIN CE IN CE MAI FASCINANT!
  •  
    • 1118 mesaje
    10 Iul 2004, 00:30
    0 0
    Draga mea melitaXX, sincera sa fiu n-am observat ca si tu esti fascinata de epoca asta eu i-am raspuns celei care a initiat subiectul! Intelegi??
    Sigur ca aveti voie sa cunoasteti istoria tarii, chiar ar fi o rusine contrariul dar sa fiti fascinate de o epoca ingrozitoare mi se pare deplasat. Daca nu intelegeti semnificatia unui cuvant mai cautati si voi prin dictionar ca dureaza cateva secunde. A fi fascinat e una si a fi interesat e alta. Ok?
  •  
    • 217 mesaje
    10 Iul 2004, 21:02
    0 0
    `
  •  
    • 175 mesaje
    11 Iul 2004, 03:22
    0 0
    http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?forum=6&topic=4685?forum=6&start=60&nrpages=7
    (si imi ajunge!)
  •  
    • 1101 mesaje
    12 Iul 2004, 15:21
    0 0
    pufyca mai bine te-ai informa mai mult inainte de a afirma ca era bine pe vremea raposatului...

    auzi, lucuri de mai buna calitate... bleah....

    si, no offence, nimeni nu ar trebui sa ramana neutru cand vine vorba de acea floricica de epoca de aur...