prolactina

  •  
    • 354 mesaje
    8 Nov 2008, 07:33
    0 0
    Amenoreea si hiperprolactinemia sunt SIMPTOME si nu boli !!! Prin urmare trebuie ,intai, cautata CAUZA determinanta a unei BOLI care are ca simptom fie amenoreea, fie hiperprolactinemia ,fie amandoua !!! Cum Cauzele sunt multe la fel si Bolile determinate de acestea, pentru Simptome ca amenoree si hiperprolactinemie, nu exista tratamente / remedii universal valabile pentru toate femeile care au aceste simptome !! Exista tratamente particularizate in functie de Cauza si Boala .Un tratament cu rezultate bune, recomandat unei femei cu hiperprolactinemie NU este potrivit si poate face rau altei femei cu acelasi simptom !
  •  
    • 354 mesaje
    8 Nov 2008, 07:36
    0 0
    Hiperprolactinemiile se impart in doua mari categorii:

    ¤ Hiperprolactinemiile functionale: sarcina, alaptare, stimulare mamelonara, efort fizic; administrarea unor medicamente: (estrogeni, antagoniti dopaminergici, opioizi, cimetidina, verapamil, inhibitor de monoaminoxidaza); hipotiroidism periferic; insuficienta renala cronica; insuficienta hepatica severa; stresul prelungit.

    ¤ Hiperprolactinemiile organice: leziuni hipotalamice si hipofizare; tumori hipofizare; productie extrahipofizara de prolactina prin tumori ectopice (carcinom bronsic, hipernefrom, corioepiteliom).

    Intr-o prima faza diferenta intre cele doua categorii de hiperprolactinemii o face valoarea prolactinei. In general o prolactina cu o valoare mai mica decit de patru ori limita maxima admisa poate fi incadrata in hiperprolactinemiile functionale. Toate valorile care depasesc de patru ori limita superioara admisa, intra in categoria hiperprolactinemiilor organice. Aceasta insa nu este o regula deoarece putem avea hiperprolactinemii organice cu valori mai mici (de obicei tumori la debut), dupa cum valori mai mari se pot datora unor hiperprolactinemii functionale. Este rolul medicului endocrinolog de a stabili conduita de investigatii (radiologice, tomografie computerizata, testul de stimulare la TRH) care sa elucideze definitiv diagnosticul.
  •  
    • 2 mesaje
    8 Nov 2008, 18:54
    0 0
    buna seara! si eu am prolactina mare si fac tratament cu Dostinex.si da rezultat.ar trebui sa vorbesti si cu un doctor endocrinolog.la mine merge tratamentul.
  •  
    • 2 mesaje
    8 Nov 2008, 18:58
    0 0
    buna! iti zic un endocrinolog bun.este in bucuresti.se numeste PERETIANU DAN si are clinica pe calea povernei , in spatele spitalului grigore alexandrescu.este foarte bun doctorul.ti-l recomand din inima si sper sa te ajute sa iti rezolvi problema.
  •  
    • 6 mesaje
    8 Nov 2008, 20:32
    0 0
    multumesc frumos
  •  
    • 1 mesaje
    10 Iul 2009, 20:40
    0 0
    buna!!! am un adenom hipofizar secretant de prolactina. In 2003 aveam nivelul de prolactina de 6 ori mai mare decat cel normal. Am urmat tratamentul pe care mi l-a prescris dr. si anume :bromocriptina vreo cateva luni si DOSTINEX alte cateva luni. Prolactina mi-a scazut si am ramas insarcinata . Am nascut in 2005 un baietel sanatos (3,5 kg). Eu sunt una dintre norocoase!!!! deci...... SE POATE!!!!