Ziarul Strada Mare

  •  
    • 344 mesaje
    19 Nov 2003, 15:02
    0 0
    Pentru Rodica M:

    Ca municipiul tau are situatia pe care ai descris-o poate fi un avantaj important pentru tine! Poti ocupa o pozitie buna in raport, de exemplu, cu autoritatile locale. Sigur ca acolo sunt oameni, ca sunt interese politice dar sunt convins ca vei reusi sa-ti faci intrarea prin perseverenta si daruire. daruirea pentru cauza ta, pentru frima ta, pentru familia si pentru copii este un bun motor, motorul ideal in cazul tau. Analizeaza si acest domeniu, domeniul public! S-ar putea gasi o multime de afaceri neexplorate! Iti tin pumnii!
  •  
    • 11438 mesaje
    19 Nov 2003, 15:17
    0 0
    Am recitit mesajul tau in care erai OM...si chiar tu ai afirmat "Nu am venit aici sa invat pe cineva.Comunic niste lucruri".Bun...
    Intrebare: folosind aceasta tactica vei avea de castigat???
    eu,una zic ca NU...si-ti zic si de ce...
    1.Folosesti o multitudine de cuvinte in "comunicare" si la un moment dat cititorul isi pierde firul...deci, interesul...deci,te lasa balta.
    2.Problema mea legata de tine...nu cauti o legatura bazata pe afecte cu celalalt.Celalalt te percepe ca pe ceva supranatural.(ca tot vorbim de magie),si la un moment dat te lasa balta.
    3.Spui ca nu trebuie sa lasam sentimentele sa intervina,dar pe de alta parte sa formam cu,consilierul o relatie bazata pe incredere.Cum naiba sa pot sa am incredere in cineva care-mi vorbeste de la 100 km distanta???Drept e ca daca ma las condusa de sentimente pot sa iau teapa foarte usor,pot sa fiu mintita foarte usor cu ceea ce doresc sa aud...dar pe de alta parte,oare nu luptam pt. un ideal si anume sa fim mai umani,mai buni unii cu altii si sa ne folosim sentimentele in scop pozitiv??? Si-acum vii tu si-mi spui ca trebuie sa devin perversa,diabolica si manipulatoare ca sa reusesc in viata.No way...VREAU SA FIU OM,SI VREAU SA IAU TEAPA pt. ca numai astfel voi scapa de naivitate si voi sti sa-mi limitez cercul de persoane care,la un moment dat vor fi numai de calitate....si fara a deveni eu NEOM.
    Gata...am inteles...nimic nu e intamplator...nu ai facut altceva decat sa-mi intaresti convingerea ca nu trebuie sa-mi pierd mintea si sufletul de copil,indiferent de varsta.
    Multumesc.
  •  
    • 34 mesaje
    19 Nov 2003, 15:24
    0 0
    Draga Celtique,

    Ce anume nu iti place la tinuta ta business? E oare cineva pe lumea asta care sa nu fie incantat de tinuta lui de weekend, de blugi si un tricou in care sa te simti in largul tau? Tuturor ne place asta...dar...exista reguli de eticheta care ne obliga, e adevarat mai mult sau mai putin...Si de multe ori asta ne ajuta in jobul nostru.
    Cred ca daca trebuie sa te obisnuiesti si cu tinuta ta business, sa incepi sa o accepti...si mai presus de orice sa te simti si putin sexy si puternica in aceasta. De ce nu? Tot tu vei fi...dar "altfel" si asta prinde bine oricui.
    Uita-te in oglinda! Te prinde bine? Un rever alb sau rosu peste un sacou negru cu dungi fine? Ce zici de asta?
    Incearca sa privesti altfel lucrurile.
    Mult succes!
  •  
    • 344 mesaje
    19 Nov 2003, 15:28
    0 0
    Miscarea scenica e importanta la negocieri, la o sindrofie, la expozitii, la diverse manifestari.
  •  
    • 344 mesaje
    19 Nov 2003, 15:41
    0 0
    Pentru Butterfly_1:

    Ma bucur foarte mult ca Evele incep sa dialogheze despre Imagine. E un subiect pasionant si atat de complex! Am citit mesajul si m-am asezat cuminte in banca. E o mana de ajutor pe care mi-ati intins-o cu o eleganta desavarsita. Va multumesc.

    Cu toata pretuirea,

    Ovidiu Bufnila
  •  
    • 34 mesaje
    19 Nov 2003, 15:53
    0 0
    Pentru Ovidiu Bufnila si Eve,

    Evele au nevoie si ele de un impuls...ca sa inceapa sa dialogheze si se pare ca ati fost un liant bun pentru ele! Imaginea intereseaza pe toata lumea dar sub forme diferite...unele sau unii nu o recunosc. Dar subiectul in sine e mai complex decat prima impresie. Nu e vorba numai despre vestimentatie, ci si de mentalitate, de creativitate, de idei si de permisibilitate. Daca suntem niste fiinte opace nu vom reusi niciodata.
    Va multumesc si eu pentru incurajare si pentru faptul ca v-a placut mesajul meu. Si cred ca trebuie sa continuam.
  •  
    • 344 mesaje
    19 Nov 2003, 16:14
    0 0
    Pentru Butterfly_1:

    Va multumesc! Sunt convins ca foarte multe Eve au experiente estrem de interesante care pot fi dezvoltate aici. Cautam de fapt cu totii raspunsuri. Promit sa fiu un elev silitor. Va multumesc tuturor pentru privilegiul de a putea dialoga fie si in raspar. www.eva.ro este o experienta valoroasa pentru mine ca om, ca scriitor si asa mai departe.

    Cu deplina consideratie pentru tine, Butterfly_1 si pentru toate Evele,

    Ovidiu Bufnila
  •  
    • 34 mesaje
    19 Nov 2003, 16:30
    0 0
    Pentru Ovidiu si Eve,

    Aveti foarte mare dreptate, si e pacat daca tot avem acest instrument virtual la indemana sa nu ne tinem cu dintii de el si sa ne dezvoltam capacitatile de comunicare, sa invatam din experientele si greselile noastre si ale celorlalti. Poate ca unii dintre noi considera ca nu sunt in cautarea unor raspunsuri si ne vor condamna pe noi, sau ne vor injura...si ne vor trata cu ignoranta. Dar si acele persoane sufera de ceva si sunt in cautarea unor raspunsuri. De orice natura. Si chiar asa stand lucrurile, ne bucuram sa stam de vorba. Poate fi constructiv.
    Domnule Bufnila, va rog sa nu fiti un elev ascultator, asta nu ne-ar fi cu nimic de folos, fiti mai degraba un coleg silitor. Si eu incerc acelasi lucru.

    Toate cele bune.
  •  
    • 11438 mesaje
    19 Nov 2003, 16:39
    0 0
    EXCELENT...menirea mea s-a incheiat
    V-am tucat,
    Carmelia.
  •  
    • 34 mesaje
    20 Nov 2003, 12:11
    0 0
    Carmelia,
    Era o invitatie la dialog, nu o finalizare a acestuia. Ori daca tu consideri ca menirea ta e incheiata, asa cum afirmai, asta inseamna stoparea oricarui tip de comunicare intre noi toti, in general. Ne aflam oare aici cu un obiectiv atat de bine definit? Are cineva dintre noi o menire?
    Multumesc.
  •  
    • 344 mesaje
    20 Nov 2003, 12:19
    0 0
    Arta discursului:

    Daca trebuie sa vorbesti in public, fie ca esti femeie de afaceri, fie ca esti doctorand, fie om politic, trebuie sa tii seama de cateva lucruri:
    1. Cui vei vorbi, ce natura are publicul tau, de ce anume e interesat
    2. Contextul in care vei tine discursul
    3. Persoana ta, defecte, calitati retorice

    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine
  •  
    • 34 mesaje
    20 Nov 2003, 12:41
    0 0
    Daca trebuie sa vorbesti in public, fie ca esti femeie de afaceri, fie ca esti doctorand, fie om politic, trebuie sa tii seama de cateva lucruri:
    1. Cui vei vorbi, ce natura are publicul tau, de ce anume e interesat
    2. Contextul in care vei tine discursul
    3. Persoana ta, defecte, calitati retorice

    Sigur ca da. Discursul este o arta, si daca nu tinem seama de cele enumerate de Ovidiu mai sus, riscam sa nu fim captivanti si sa ne pierdem publicul tinta, care poate fi un grup de studenti, oameni de afaceri, o firma cu care vizam sa incheiem un contract. Si obiectivul propus se duce de rapa.
    E foarte importanta si infatisarea noastra. Tinuta - cu tot ce este legat de aceasta: vestimentatie, verticalitate, privire, etc - este o completare absolut necesara la discursul mai sus-mentionat. Ce parere aveti?
  •  
    • 344 mesaje
    21 Nov 2003, 09:35
    0 0
    Incalzeste atmosfera atunci cand trebuie sa tii un discurs. Fa o gluma buna inainte de a incepe. Adreseaza cuiva din auditoriu pe nume facand o remarca eleganta dar si usor amuzanta. Ai grija sa nu abordezi un ton jignitor. Nu te batai si nu sta rigida la microfon. Succes!

    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine
  •  
    • 34 mesaje
    21 Nov 2003, 10:02
    0 0
    Ok, dar ce facem atunci cand avem trac? Si totusi trebuie sa ne indeplinim "misiunea"! Riscam sa devenim penibili? Ne vom atrage priviri malitioase? Publicul tinta va ridica din spranceana!
    Cum iesim din acest impas? Cum invatam sa ne stapanim emotiile?

    Cu multa prietenie.
  •  
    • 344 mesaje
    21 Nov 2003, 12:07
    0 0
    O prima masura de siguranta ar fi chiar o marturisire facuta asistentei despre emotiile voastre. Trebuie s-o faceti cat mai natural. Apoi veti tine discursul cat mai NATURAL! Multi au procedat asa intr-o astfel de situatie si au avut succes la scena deschisa. De ce nu ati avea si voi? Trebuie doar sa incercati sa aveti curaj.

    Ovidiu Bufnila
    consilier de imagine
  •  
    • 34 mesaje
    21 Nov 2003, 13:29
    0 0
    Pentru Ovidiu

    Multumesc pentru rapuns. Sincer ma asteptam ca inversunatele Eve sa reactioneze in vreun fel la aceste discutii, sa aiba un cuvant de spus. Mai ales ca unele erau foarte infocate la un moment dat...
    Pentru Eve
    ...Pacat dragi Eve! De ce nu vreti sa continuam?
    Nimeni nu e nascut invatat, si tot ce avem aici ne este de folos tuturor. Cineva vorbea aici de o menire, apoi de un conflict, apoi totul s-a disipat...

  •  
    • 344 mesaje
    22 Nov 2003, 10:33
    0 0
    Tipuri de public:

    apatic
    frenetic
    ostil
  •  
    • 34 mesaje
    22 Nov 2003, 11:44
    0 0
    Multumesc pentru tema Ovidiu. Propun sa analizam impreuna un prim "studiu de caz".
    M-am gandit la o intalnire de afaceri. Prespunand ca sunt reprezentant de vanzari la o companie. Si produsul pe care eu incerc sa il vand este un serviciu, si nu un produs palpabil. O sarcina mult mai dificila. La indemana nu am decat documentatie, oferte, pliante de prezentare, preturi...si speechul pe care l-am gandit dinainte, si bineinteles EU!
    EU va presupune prezenta mea de spirit pentru momentul respectiv, tinuta aleasa, si tot ce poate face obiectul artei persuasiunii.
    Va trebuie sa imi conving partenerul de afaceri sa lucreze cu mine, sa-mi devina client, sa cumpere.
    Nu cunosc insa spatiul respectiv. Este un potential client nou. Nu cunosc decat activitatea firmei, nu cunosc persoana/persoanele cu care voi intra in discutie. Prin urmare, nu-mi pot stabili o strageie legata de spatiul in care imi voi desfasura discursul. Nu stiu cum voi fi asezata in raport cu interlocutorii mei. Masa/biroul (acea bariera de care vorbeai) va exista de aceasta data, si nu cred ca va mai constitui un obstacol in acest caz. Sau da?!
    Se poate ca socoteala de acasa sa nu se potriveasca cu cea din targ. Publicul tinta se va dovedi a fi indaratnic, suspicios la prezentarea ta. Cum iesim din acest impas? Va trebui sa improvizez pe moment.
  •  
    • 344 mesaje
    22 Nov 2003, 12:02
    0 0
    Draga Butterfly 1,
    Am o rugaminte. Poti semna cu un nume de om, de femeie, de Inger? Cred ca esti un inger care a venit sa ma ajute. Iti multumesc.
  •  
    • 34 mesaje
    22 Nov 2003, 12:22
    0 0
    Draga Ovidiu,
    Iti multumesc pentru apreciere. Nu e nici un fel de suparare. Mi-a placut doar nick-ul "butterfly", suna atat de frumos incat in traducere isi pierde din farmec. Dar intr-adevar nu a "fair play" din partea mea sa nu folosesc totusi un prenume. ILINCA.

    OK, am inteles, de acord.
    Sa privim o alta situatie.
    Sa presupunem ca sunt profesor universitar. Obiectul pe care il predau este de stiinte umaniste: lingvistica, spre exemplu. Cursul practic pe care il sustin vreau sa fie "altfel" decat toate cele la care cu totii am asistat prin scoli. Catedra (ce cuvant urat...)- distanta elev-profesor, dictari de cursuri interminabile...
    Cursul meu va fi interactiv. Comunicare intre profesor-elev, elevi-elevi va fi diferita.
    Va conta foarte mult si sala de curs. Mesele in cerc sau in forma de "U" vor schimba atitudinea?! Profesorul nu va mai sta in fata "publicului", va fi in mijlocul acestuia. Va utiliza tabla, sau alte materiale didactice in continuare, desigur. Dar ordinea clasica, aranjamentul tipic al unei sali de curs poate afecta desfasurarea cursului? Unde va fi atunci locul profesorului?

    Cu multa prietenie,
    Ilinca