purici in casa!

  •  
    • 26 mesaje
    12 Iun 2010, 20:45
    122 50
    Am o mare mare problema.De cateva zile sufrageria este plina de purici.Sunt peste tot pe parchet.Deja am omorat cativa,dar nu stiu de unde au aparut atat de multi.Am un pisic insa are zgarda antipurici si il verific constant si nu are decat cativa.De ce sunt atatia si cum pot sa scap de ei repede.Astept raspunsuri.Multumesc anticipat...
  •  
    • 8901 mesaje
    13 Iun 2010, 09:41
    43 13
    am avut acum ceva ani, am folosit o substanta si au disparut. nu mai stiu denumirea produsului dar tot de pe un forum am gasit solutia. da search google si gasesti sigur raspunsul.
  •  
    • 689 mesaje
    14 Iun 2010, 06:38
    28 18
    mergi la o farmacie veterinara, exista o solutie care se dizolva in apa si cu aia stropesti prin casa si o sa moara.
  •  
    • 3036 mesaje
    15 Iun 2010, 08:26
    25 9
    zgarda anti-purici nu e buna de nimic, nu-i mai cumpara pisicului asa ceva, ca n-are efect

    pentru pisic, cumpara Frontline de la petshop (ii pui si masezi cateva picaturi pe pielea de la ceafa, ca sa nu ajunga sa se linga)

    iar in sufragerie trebuie sa faci o dezinsectie zdravana - nu cu orice spray de muste, ci cu unul care omoara si purici (ex Raid rosu).

    verifica si celelalte incaperi din casa - e foarte probabil ca puricii sa fi ajuns si acolo.
  •  
    • 107 mesaje
    16 Iun 2010, 12:02
    19 21
    tot uitandu-ma dupa solutii contra tantarilor, am gasit aparat impotriva purecilor de priza cu ultrasunete;
    pe roisect.ro parca;
    eu mi-am facut comanda de aparat antitantari cu ultrasunete portabil, f tare
  •  
    • 16 mesaje
    16 Iun 2010, 13:09
    28 22
    Pai e simplu, mergi la orice magazin veterimar sau destinat ingrijirii animalelor si te indruma cei de acolo ce sa iei. Au o gramada de produse in acest scop. Eu am si caine si pisica ,folosesc Frontline de 2 ori pe an si nu au avut niciodata nimic desi stau la casa , ii las si in afara curtii se intalnesc cu o gramada de "musterii " de seama lor si totul e OK.Faci o dezinsectie si in locuinta cu produse recomandate de cei de la magazinele de pesticide.
  •  
    • 11 mesaje
    19 Iul 2010, 04:43
    24 8
    Asemeni evelor donna_mobile si monicafeb iti raspund si eu referitor la zgarda antipurici. E degeaba.
    Frontline este consacrat si ai grija 3 zile sa nu se ude zona in care ai dat si pe spate pt a-si face efectul.

    Cat despre camera......e nevoie de dezinsectie
  •  
    • 96 mesaje
    19 Iul 2010, 10:35
    44 11
    Eu stiu ca fiolele de NEOSTOMOSAN sunt f. bune impotriva puricilor. Anul trecut in vara am avut si eu problema puricilor in casa si am scapat de ei cu substanta asta. Se face o solutie din apa si Neostomosan, iar apoi pulverizezi prin absolut toata casa, inclusiv pe paturi, pe mobila etc. pana la nivelul de cca 1 m inaltime. Operatiunea aceasta va trebui s-o faci mai multe zile la rand, iar apoi o raresti la cateva zile interval, pana consideri tu ca nu ai mai gasit purici prin casa. Chiar si rufele de spalat trebuie sa le speli la peste 90 de grade ca sa fii sigura ca ai omorat eventualele oua depuse de purici. O atentie deosebita trebuie sa acorzi covoarelor, fiindca acolo isi gasesc locul potrivit pentru inmultire. Aplica solutie pe toata suprafata. Dupa aplicarea solutiei casa trebuie sa stea inchisa cel putin o ora ca sa-si faca efectul substanta respectiva si apoi poti sa aerisesti. Pentru om sau animale (caine sau pisica) substanta e inofensiva, asa ca daca ai copii nu-i nici o problema.
  •  
    • 11 mesaje
    20 Iul 2010, 22:05
    37 21
    Dar nenorocirile astea de insecte de unde apar?!
    Daca nu am pisici, caini in casa, puricii de unde apar?
  •  
    • 1 mesaje
    11 Oct 2010, 18:17
    42 22
    Avem purici in casa de 1 an si nam scapat de ei nici pana acum am incercat orice spraiuri si tot felu de flacoane dar intro noapte nam dormit toata noapte pt ca am prins mai mult de 50 de purici in 2 ore.Eu nu stiu ce sa mai folosesc sa scap de ei cand simt unu imd inebunesc ca nu mai suport nici un puric.Daca ma puteti ajuta dati email pe adresa razvanpolistu@yahoo.com va rog mult.
  •  
    • 426 mesaje
    13 Oct 2010, 21:29
    18 13
    Mesaj şters de administrator
  •  
    19a
    • 621 mesaje
    15 Oct 2010, 08:56
    7 8
    stiu ca era foarte bun Regent, akm nu mai stiu cum i se spune...dar daca intrebi la un vet iti spun aia, dar orkm cred ca o sa ai de furca, cat despre intrebarea: de unde au aparut? sa sti ca e nevoie doar de doi pt a intemeia "o familie"!
  •  
    • 17 mesaje
    17 Oct 2010, 16:34
    19 9
    AIA NU SUNT PURICI.PURICI NU STAU PE PARCHET.AIA SE NUMESC MISCOI.pisicul tau probabil face treaba in casa si ramana putin dupa ce cureti intre bucatile de parchet.si se fac imediat.spala cu apa cu clor sau triumf ceva puternic si vei scapa de ei
  •  
    • 1 mesaje
    19 Mar 2012, 14:50
    30 17
    Ajutatima si pe mn De-Ci noptile nu pot sa dorm din cauza puricilor .. Cum as putea sa scap de ei  ??  va rog frumos ajutatima .. cu ceva solutii .. orce doar sa moaraa. nu mai rezist :@ pff .. deci .. mor distrus .. toata noaptea .. ma musca si simt ca .. sunt 200 pe mn deci nu mai suport
  •  
    • 1 mesaje
    15 Mai 2013, 21:41
    26 13
    Si noi ne am trezit cu o trupa de pureci, prostia a fost ca in loc sa dau cu solutie cat mai repede am asteptat aproape o saptamana cu speranta ca o sa-i omoram. Am omorat peste 10 dar tot erau, asa ca am luat Raid rosu si am dat tot tubul . Tot au mai supravietuit , am luat apoi o solutie Super Killer 25 de la petshop si cu asta i-am facut knock out , recomand Super Killer 25. Am ridicat covoarele si am stropit pe jos, am lasat inchis timp de o ora apoi am spalat pe jos...sa nu va spun ce am vazut in apa in care am spalat pe jos o gramada de pureci mici si o insecta urata nu stiu ce era dar era oribila. Am spalat toate covoarele si lenjeria de pat zi de zi, am bagat in sacul de la aspirator naftalina pt ca pureci care se aspira sa moara. In final am scapat dar a fost oribil aveam zeci de muscaturi pe corp, sfatuiesc daca se intampla sa aveti sa actionati din timp ca daca apuca sa se inmultesca e bai mare.
    Acest mesaj a fost editat de către inna80: 15 Mai 2013, 21:44
  •  
    • 1 mesaje
    23 Iun 2013, 15:20
    60 10
    Metoda gasita pe un forum si aplicata de mine : capcane, mici vase joase cu apa si f. f. putin detergent ( sa nu fie spuma deasupra ). Pt. vizibilitate purici alegeti vase deschise la culoare ( caserole polistiren, etc.) . Eventual si detergent presarat, aruncat prin cele mai ascunse locuri, imposibil de aspirat si vase cu apa in zona. Puricii adora umezeala si sar in vase. Veti constata cele mai infestate zone si mari nr. vaselor colectoare. Veti fi uimiti de rezultate dupa o zi. Daca sunt multi purici nu veti scapa de ei intr-o zi, dar vasele cu apa pot ramane oricat in zonele ferite si colecta permanent puricii aparuti. Metoda nu este scumpa si la indemana oricui.
  •  
    • 2 mesaje
    11 Iun 2014, 13:03
    12 9

    isabelle23 said:AIA NU SUNT PURICI.PURICI NU STAU PE PARCHET.AIA SE NUMESC MISCOI.pisicul tau probabil face treaba in casa si ramana putin dupa ce cureti intre bucatile de parchet.si se fac imediat.spala cu apa cu clor sau triumf ceva puternic si vei scapa de ei

    Miscoi e paduche conform DEX, mai rau si mai mare decat puricelul. Sigur scapi repede de el?
    Acest mesaj a fost editat de către dax323: 11 Iun 2014, 13:09
  •  
    • 2 mesaje
    11 Iun 2014, 13:08
    13 8
    mosupagubosu said:Metoda gasita pe un forum si aplicata de mine : capcane, mici vase joase cu apa si f. f. putin detergent...

     Am pus apa cu detergent de lamaie sa le placa, si in pat si sub pat, niciun purice nu a sarit, ma gandeam eu ca e gluma.

  •  
    • 719 mesaje
    15 Iun 2014, 10:44
    19 12
    ela_sweet_girl said:Am o mare mare problema.De cateva zile sufrageria este plina de purici.Sunt peste tot pe parchet.Deja am omorat cativa,dar nu stiu de unde au aparut atat de multi.Am un pisic insa are zgarda antipurici si il verific constant si nu are decat cativa.De ce sunt atatia si cum pot sa scap de ei repede.Astept raspunsuri.Multumesc anticipat...

     
    Pisoiu' e de vina. A mancat purici si ii vomita noaptea, cand voi nu stiti. Casa o sa va fie colonizata si o sa va scarpinati cu totii! 

  •  
    • 687 mesaje
    15 Iun 2014, 14:47
    15 14
    Hahahahh colonizata ) ...mare talamb mameluc mai esti.