AVORTUL

  •  
    • 2784 mesaje
    21 Oct 2008, 10:08
    0 0
    Decat sa dai viata unui copil chinuit care a aparut intr-un moment neprielnic mai bine faci un avort care este dureros si costisitor dar iti deschide okii pt data viitoare cand vei fii mai atenta la distractie.E crima?Sigur ca e dar cine nu face pacate?Daca era sa nastem toti copiii de pana-n 89 ajungeam mai ceva decat chinezii.Hai sa fim seriosi.Viata iti ofera si bune si rele,cine suntem noi sa le planificam si sa le facem pe toate ca la carte?
  •  
    • 1457 mesaje
    21 Oct 2008, 10:45
    0 0
    "E crima?Sigur ca e dar cine nu face pacate?"

    lilianc, explica-mi si mie de ce zici tu ca-i crima. adica sa inteleg ca sunt legalizate crimele sau cum?

    io-te ce zice dexul:
    CRÍMÄ‚, crime, s.f. Infracţiune care reprezintă un grad ridicat de pericol şi pe care legea o sancţionează cu pedepsele cele mai mari
    CRÍMÄ‚ s. f. 1. violare a legii penale, care se pedepseşte cu detenţie riguroasă, muncă silnică, temniţă grea, moarte etc

    si sa nu imi spui ca embrionu ala in primele luni are suflet ca asta nu e argument.
  •  
    • 7743 mesaje
    21 Oct 2008, 10:45
    0 0
    Corinaaa, esti criminala,de unde le scoti?

    daca nu stiai, chiar cu metode de contraceptie, se poate intampla sa ramai insarcinata... mi se pare mie ori am citit, ca asa ti s-a intamplat si tie cu ultima sarcina, aveai sterilet, parca...ma-nseala memoria?
    tu ai ales sa nasti al treilea copil, altele nu...din diverse motive, de ele stiute...

    stii cine sunt criminale, dupa parerea mea?
    alea care nasc cat da domnul, ciurda de copii si traiesc apoi din alocatia lor...si-s vai de ei, rupti de foame si chinuiti de propria mama!
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    21 Oct 2008, 10:49
    0 0
    scriu aici ca va "vad" mai multe
    se sinucide unu' pe la familie.
  •  
    • 283 mesaje
    21 Oct 2008, 10:50
    0 0
    E alegerea fiecarei femei daca recurge sau nu la aceasta metoda.Eu personal nu am facut niciodata avort,insa nu sunt deacord cu treaba asta decat in cazuri extreme(cand se descopera la ecograf ca acel copil este bonlav,defect).Oricum fiecare om decide pt el!
  •  
    • 2607 mesaje
    21 Oct 2008, 10:51
    0 0
    Defect?????

    Taman cand ziceam ca spui ceva de bun simt.....
  •  
    • 9367 mesaje
    21 Oct 2008, 10:54
    0 0
    hm...
    privitor la subiect, mi-am spus parerea cu alte prilejuri pe aici. nu am chef sa repet.

    vreau doar sa va zic de o emisiune la TVR, cu niste ani in urma.
    o familie cu multi copii venise sa ceara ajutor financiar, pe motiv ca deh, sunt multe guri si nu se descurca cu banii...
    daca tin bine minte, erau bisericosi si...

    pai frate, dupa preceptele bisericesti, cica si metodele contraceptive sunt un pacat, nu asa mare ca avortul dar sunt.
    deci: persoanele bisericoase, sa nu se protejeze, sa nu faca avort, sa faca copii cati da Domnul...
    asa, si apoi? cu ce ii cresc? ce fac dupa ce ii nasc? hai ca pana face copilul 2 ani iti da bani statul, dar apoi?
    vii sa ceri pomana ca nu ai ce sa le dai sa manance?
  •  
    • 1109 mesaje
    21 Oct 2008, 12:31
    0 0
    eu una nu sunt nici pro dar nici contra avortului. fiecare femeie care face acest lucru il face cu un motiv anume si da mai rau mi-se pare sa nasti un copil si sa-l chinui pe langa tine ca nu ai ce sa-i dai sa manance su sa-l trimiti la cersit.
    eu cred ca de preferabil este sa eviti sa ajungi la un avort. eu nu am trecut niciodata prin asa ceva si nici nu-mi doresc,mi-e teama si cred ca as avea unle remuscari.
  •  
    • 814 mesaje
    21 Oct 2008, 12:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1 mesaje
    21 Oct 2008, 13:10
    0 0
    eu fac sex oral si nu am astfel de probleme.
    0742501257,0767221127ieftin
  •  
    • 1457 mesaje
    21 Oct 2008, 13:11
    0 0
    hm...
    cam usor arunci cu apelative. afla ca nicio metoda nu e sigura.

    decreteii au fost o consecinta a interzicerii avorturilor pe timpul lui ceausescu.

    ps: pentru cafeaua cu tigara era mesajul

    alina, ma gandesc cine o avea nr astea, ce telefoane o sa primeasca
  •  
    • 8253 mesaje
    21 Oct 2008, 13:12
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1737 mesaje
    21 Oct 2008, 13:13
    0 0
    eu_maytrei, in afara de interzicerea avorturilor era si lipsa oricarei metode contraceptive.
  •  
    • 1457 mesaje
    21 Oct 2008, 13:16
    0 0
    ba erau ophelia si metode contraceptive, dar nu era liber la informatie ca acum.
    in fine, au fost intr-adevar niste vremuri foarte nashpa
  •  
    • 7743 mesaje
    21 Oct 2008, 13:19
    0 0
    cafeaua, gresesti...se poate intampla sa ramai, accidental... nu bagati toate femeile intr-o oala si le etichetati cu criminale sau toante!

    o mare bulina alba a primit domnul meu atunci cand a ales sa-si faca vasectomie, rari barbatii care gandesc asa, s-au minunat si asistentele...asa ca pe mine nu ma mai doare capu
    bine, eu am doi copii(sa-mi traiasca) dar am citit ca exista si o varianta a operatiei de vasectomie ,reversibila...dar cati l-ar lasa pe medic sa se atinga de comoara lor?
    doamne fereste...nuu, femeia, ea, e problema ei,asa gandesc majoritatea, mentalitate egoista...el e pretiosul, ea ...
  •  
    • 1396 mesaje
    21 Oct 2008, 13:23
    0 0
    eu_maytrei ... nici macar banalele prezervative nu se gaseau

    pilule contraceptive aveau numai cele care puteau aduce din afara...

    sa fim seriosi

    crima se poate numi orice forma de contraceptie...
    asa ca si coryna este o criminala pt ca si-a pus sterilet... poate Doamne Doamne avea in plan pt ea 10 copiii nu 3
  •  
    • 1737 mesaje
    21 Oct 2008, 13:25
    0 0
    si sa ne amintim cat de usor puteai iesi din tara, si unde

    moniq, rautate gratuita! nimic nu e 1000% sigur
  •  
    • 482 mesaje
    21 Oct 2008, 13:25
    0 0
    mda
    si vine o femeie, care a trait destul si degeaba pe vremea raposatului, care a ramas gravida cu sterilet la aproape 40 de ani sau cat o fi avut si a lasat copilul, o doamna cu masina la scara din ce se lauda pe aici si catalogheaza cu seninatate si cretinitate pe alte femei ca fiind criminale

    nu ti-e rusine fey corino?
  •  
    • 2607 mesaje
    21 Oct 2008, 14:17
    0 0
    Se pare ca ea era rupta de realitate si atunci, nu doar acum pateste asta.... "Fericiti cei saraci cu duhul"....
  •  
    • 12625 mesaje
    21 Oct 2008, 14:18
    0 0
    trebuie sa gandesti in perspectiva acelui copil pana la urma si apoi la tine.Am facut si eu unul nu de mult.De ce?Pentru ca sotul meu nu este ceea ce trebuie sa fie .M-am pazit cat am putut insa asta a fost pana la urma.Nu exista un pret pentru aceasta pierdere.Sufleteste si conform bisericii este una din cele mau rele crime infaptuite (mama isi ucide propriul copil).Insa totul se reduce la faptul ca daca nu vrei sa faci copii sa te protejezi.Presupun ca noi cele care vorbim pe acest site suntem persoane adulte si invatate deci contraceptie va rog si toate celelalte probleme dispar.