Voi Ce parere aveti?

  •  
    • 16187 mesaje
    21 Oct 2014, 23:14
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    21 Oct 2014, 23:25
    2 0
    pitipoanca69 said:
    ViktorC said:Cind banul devine tema prioritara, deja e problema, parerea mea.

    Banii vin si se duc, oamenii ramin.

     

    Adevarul  este  unde  va  la  mijloc !!
    Lipsa  banilor  mai  ales  in  epoca  moderna  , cu  siguranta  nu  va  "consolida " fericirea  conjugala , asa  cum  abundenta  acestora  nu  poate  garanta  aceasta  fericire!!
      In  orice  alegere , deci  si  in  cea  privind  "viitorul "  sau  ' viitoarea " , exista  o  doza  de  risc  ,  dar  si  de  noroc  de  care  ai  nevoie!
        A  ti  alege  omul  in  care  teoretic  ar  trebui  sa  te  sprijini  pentru  tot  restul  vietii , cel  putin  teoretic , doar  in  virtutea  "fluturilor "  din  stomac , este  o  greseala  de  multe  ori  fatala , viitoarei  famili!!

     

    Eu unul nu am cautat vreodata sprijin in partenera . Precum nici reprosuri nu as putea aduce de eu produc (lucru) si ea nu, spre ex.

    Spre ex cind m-am casatorit am spus clar: nu am pretentii (cum ar fi zestre sau alte prostii) nu ma intereseaza absolut nimic. Intelegere sa fie, in rest, toate se rezolva.

     

    Daca acum, la inceput de drum se pune problema cine si cit da ... pe viitor cu siguranta una din parti o sa aibe ochii scosi.

  •  
    • 3816 mesaje
    22 Oct 2014, 09:40
    3 0
    E da, barbatimiu si acu cand o vde pe mama o intreaba unde mi-e zestrea.


    Lasand gluma la o parte, am facut nunta fara dar, au fost intr-adevar cativa prieteni ce venira cu lovele.
    Nici nu s-a pus problema ca parintii sa dea ceva.
    Plus ca, lunar, sotul meu trimte atat mamei lui cat si mamei mele bani pentru supravieturire, care nu sunt 200 de euro.
    Eu zic ca esti prea vehementa.
    Sau gandeste-te foarte bine daca poti trai cu un barbat care sa ii dea bani lui maica-sa.
    Ca se pare ca nu iti pica bine
  •  
    • 10065 mesaje
    22 Oct 2014, 09:53
    2 0
    Mah, pai io cind te-am luat de la ma-ta ce-ai avut mai ?

    Trei sutiene si ... doi chiloti ...

    Pai tu te maritai sau mergeai in excursie ?

    Ai ???



    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 22 Oct 2014, 09:54
  •  
    • 7947 mesaje
    22 Oct 2014, 09:56
    2 0
    La cum vorbesti despre soacra ta si la cum spui ca viitorului sot ii pasa de mama lui, zau daca va prevad un viitor luminos....
    Cearta de acum este prima din multe ce vor urma.
    Si chiar nu cred ca ma pripesc in ceea ce spun.
  •  
    • 24 mesaje
    22 Oct 2014, 17:21
    0 0
    schonland said:La cum vorbesti despre soacra ta si la cum spui ca viitorului sot ii pasa de mama lui, zau daca va prevad un viitor luminos....
    Cearta de acum este prima din multe ce vor urma.
    Si chiar nu cred ca ma pripesc in ceea ce spun.

     

    Pai cum sa nu vb despre soacra mea, cand nu m-am bagat niciodata intrei ei sa nu ii trimita bani. Dar nu imi place cand se face diferenta intre ai mei Si ai lui. Parintii tai dau bani si mama mea nu are...cum sa nu izbucnesc. Eu nu astept fratilor de la parinti nimic, financiar chiar nu vreau nimic....tot Ce am e pe munca mea. Doar mama soacra tipa in gura mare ca are pretentia sa am grija de dansa la batranete. As face Si asta ...dar revenind la faza cu banii. Eu imi cunosc parintii...stiu ca vor da bani. Asa sunt ei saritori Si mereu sa ma ajute pe langa soacra care plange mereu ca nu are bani si nu ne ajuta cu nimic....
  •  
    • 24 mesaje
    22 Oct 2014, 17:24
    0 0
    Milady_me said:
    September14 said:
    I_have_a_dream said:Tu faci nunta pentru bani sau ca ai fluturi in stomac când il vezi?
    Urata discuție. Poate biata femeie chiar nu are. 
     

     

    Nunta se face cu bani, totul costa, Daca cumva nu stii pe Ce lume traiesti, totul costa. Rochie, meniuri,bautura, astea Nu se platesc cu aer

     

    Nunta ar trebui să v-o faceţi pe banii voştri, nu să întindeţi mâna la părinţi. "Dacă cumva nu ştii pe ce lume trăieşti".

    Mie mi-ar fi ruşine să iau bani de la ei, ştiind că sunt bani proveniţi din sacrificii. Poate-şi iau de la gură ca să-ţi dea ţie plicul. Îţi pasă de asta?

     

    PS: meniul şi băuturile se pot plăti după, din banii de la nuntă - multe restaurante acceptă asta, ca şi furnizorii de băutură. Interesează-te, e mai util decât să te cerţi cu noi pe forum sau cu viitorul soţ.

     

    Draga citeste Ce am scris mai sus...nunta o fac din banii mei duduie. Problema a fost pusa Daca se va da in plic la sf nuntii bani. Tu crezi ca Daca parintii mei ar murii de foame Si nu as Avea bani...as mai face nunta? Nu as accepta asta...
  •  
    • 4582 mesaje
    22 Oct 2014, 18:43
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    23 Oct 2014, 12:28
    0 0
    Arde-i, 14, nu iertam niciunul .

    Banul jos altfel ne suparam de mama focului.


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 23 Oct 2014, 12:30
  •  
    • 189 mesaje
    23 Oct 2014, 18:47
    0 0
    September14 said:
    I_have_a_dream said:Tu faci nunta pentru bani sau ca ai fluturi in stomac când il vezi?
    Urata discuție. Poate biata femeie chiar nu are. 
     

     

    Nunta se face cu bani, totul costa, Daca cumva nu stii pe Ce lume traiesti, totul costa. Rochie, meniuri,bautura, astea Nu se platesc cu aer


    800 lei mi se pare o suma mica pt Romania, indiferent ca e pensie sau salariu. Persoanele in varsta cheltuie mult mai ales cu medicamentele in primul rand. Personal, as scuti parintii de la darul de nunta.....

  •  
    • 4346 mesaje
    23 Oct 2014, 18:58
    0 0
    ce scutire dom' le..n auzi ca tre sa dea??!!! parintii fetii
  •  
    • 2838 mesaje
    23 Oct 2014, 19:42
    0 0
    September14 said:Eu nu stau pe banii parintilor Si nici el. Noi ne facem nunta din banii nostri.

    Te contrazici cam des si asta nu e bine
    Vezi tu, cand faci ceva cu banul tau nu astepti cadoo de la parinti si nu ipotitezi treaba cu " cat ar da mama" si cat  da soacra ...
    Degeaba esti  repezita  si  pe deasupra cu pretentii,  ti s-a  cam pus pata pe soacra si nu e bine (vezi chestia cu cumparatul rujurilor )
    Mai stii, poate femeia  chiar nu are  sau nu poate sa puna cat pun ai tai deoarece  e singura ,ai tai sunt doi si na stii cum e unde-s 4 maini lucrurile se cam schimba (metaf vb)

    Cat despre TREBUIE asta ...ar  mai fi ceva de zis ..
    Nu e nimeni obligat sa danseze  dupa cum canti tu ,deoarece stii cum e, fiecare cu propria-i ureche sau ma rog....cu propriu-i ritm
    Apropo,cat ar veni nunta all inclusive ??????

  •  
    • 3816 mesaje
    23 Oct 2014, 23:11
    1 0
    Mai, dar de ce ar trebui puse in calcul rochia, buchetul, pantofii, decoratiunile etc?
    Pe vremuri, de dadea o data juma tacamul.
    Daca tacamul era 50 de euro, dadeai de persoana 75.
    Am dat un exemplu, pur si simplu.
    Ca ai rochie Catalin dezbracatu sau pantofi Mihai Albu e alegreea ta, ca mireasa, nu cred ca eu, ca invitat, ar trebui sa suport si cheltuiala imbracamintii.
    Zic si io
  •  
    • 10065 mesaje
    23 Oct 2014, 23:51
    0 0
    De stiu eu bine, pe vremuri, socrii (mari) trebuiau sa sara la cap pentru nunta cu : porc, juncan si butoaele cu vin .
    Iar acum se mofturesc la citiva euroi acolo ... ?
    N-am inteles ...

  •  
    • 189 mesaje
    24 Oct 2014, 01:17
    0 0

    nunta e o afacere in ziua de azi.....
  •  
    • 1890 mesaje
    24 Oct 2014, 10:46
    0 0
    Sa ne intelegem, una e sa n-ai, alta e sa sa nu dai pentru ca nu stii sa-ti economisesti banul. Ma regasesc in postarea lui september pentru ca socrii mei au fost genul care nu i-a interesat niciodata o minima economie. Cred ca n-au vazut niciodata un carnet CEC (cum era pe vremuri), si aveau amandoi serviciu. S-au distrat maxim toata viata lor, si chiar daca au stiut cu un an ca inainte ca se apropie nunta noastra, tot nu i-a interesat foarte tare. Nici acum nu cred ca au vreun leu pus deoparte, desi au pensii amandoi (tata socru chiar o pensie frumusica pentru ca a fost cadru militar). Ai mei, in schimb, au o singura pensie amarasteana, din care, culmea!!! mai pun si deoparte! Cum reusesc, mister!!! E drept ca ii mai ajut si eu cand am ceva bun, sau cu niste alimente de baza (zahar, ulei), dar ce mie mi e pare putin pentru ei e arhisuficient.
    Norocul meu (si al socrilor) este ca pot sa-mi dirijez singura barca in hatisul "economiei de piata", si n-am nevoie de nimic de la nimeni, ba, chiar pot da.
    Acum, intorcandu-ne la topic, pe undeva ii inteleg supararea. Daca mama soacra arunca cu banii pe cosmeticale si alte fleacuri scumpe, stiind ca fecioru' se insoara (si cred ca stie de cel putin un an inante, ca doar nu a anuntat-o inainte cu doua saptamani), nora e absolut indreptatita sa fie cu capsa pusa. Dupa mine, trebuie sa-si revizuiasca bine sentimentele pe care le are vis-a-vis de viitorul sot, sa se gandeasca bine la pasul pe care trebuie sa-l faca ACUM, nu cand e prea tarziu.
  •  
    • 10065 mesaje
    24 Oct 2014, 11:12
    1 0
    O suma oarecare inminata in dar cuiva, face ce vrea cu ea. Nu mi se pare corect a ii cere socoteala de investitia facuta din acea suma. Sau caut o alta varianta prin care sa contribui fara a aduce reprosuri. Iti fac cumparaturi, iti platesc regia ... in suma respectiva. Sau sistez "darul" si n-ai decit sa bijbai prin intuneric .
    Ca nu or putea contribui la nunta ... asta e, nu poate fi o suparare, cel putin din punctul meu de vedere.
  •  
    • 24 mesaje
    24 Oct 2014, 16:33
    0 0
    saharra said:
    nunta e o afacere in ziua de azi.....

     

    O fi pentru tine!
  •  
    • 5035 mesaje
    24 Oct 2014, 16:43
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10065 mesaje
    24 Oct 2014, 21:47
    0 0
    I_have_a_dream said:September, esti agresiva si te comporti ca o tzaranca.
    daca ai bani, faci nunta. daca nu ai, te duci cu prietenii in bascheti martori la primarie.
    fericirea e in alta parte, nu in aia in care o cauti tu.
    lumea a fost amabila sa-ti rapunda, dar oricum tu ai convingerile tale nestramutate.

     

    Tarancile e fete faine, mie mi-s dragi.

     

    Mai bine zis "nu a stiut sa aleaga".