Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 8578 mesaje
    6 Sep 2015, 10:49
    0 0
    Multumesc, just!! Nu, nu iau antibiotic si nici nu cred ca gripa e sau a fost ptr ca in afara de temperatura mare intr o noapte si o zi n am mai avut alte simptome si deja nu mai am nimic. Dr meu de familie se uita la mine doar si mi pune diagnostic. Superficial, ca sa nu l clasific altfel. In fine, acum am alta problema, BB n a facut ieri si nici azi pana acum caca. Nu stiu ce sa i mai fac ptr ca am încercat toate tricurile care le știam. Voi ce știți??
  •  
    • 2089 mesaje
    6 Sep 2015, 11:21
    0 0
    Cora, sa ii bagi câteva secunde termometrul lui (dezinfectat în prealabil, desigur) ai încercat? La bebe meu funcționa negreșit, nici nu apucam sa număr pana la 10. Acum îl las sa facă în ritmul lui, chiar dacă uneori nu face în fiecare zi. Ți se pare ca are vreun disconfort, plânge, se ghemuieste?
  •  
    • 2297 mesaje
    6 Sep 2015, 12:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    6 Sep 2015, 13:51
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    6 Sep 2015, 13:55
    5 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Midorri: 21 Mar 2017, 23:46
  •  
    • 2089 mesaje
    6 Sep 2015, 15:19
    0 0
    Eu am apelat la metoda termometru de câteva ori, când mi se părea mie ca bebele are un disconfort major, ca plânge și se chirceste și coincide cu lipsa scaunului de câteva zile. În rest, asa cum am spus, l-am lasat în ritmul lui, asta după ce am încercat și niște pliculețe recomandate de pediatra (BifidoBaby) care mai rau ii făceau, avea scaun de câteva ori pe zi și ii bolborosea burtica rău, de am zis ca mai bine nu îl mai chinuiesc si-l las în pace.

    Regina, din câte am înțeles eu, se începe cu alimente mai puțin savuroase tocmai pentru ca dacă îl înveți cu cele mai gustoase, apoi ți le va refuza pe celelalte; acum, deocamdată, nu are termen de comparație. Asta unu la mana. Plus ca pătrunjelul are o mulțime de beneficii pentru sanatate, din câte am citit. Midorri, am găsit o schema super smechera pentru diversificare pentru prima luna (legumele) pe zile, o vrei? Ca mie mi s-au lungit urechile făcând research pe net luni de zile și, când intr-un final m-am cam prins și eu cum sta treaba, îmi cazu para malaiata
  •  
    • 14418 mesaje
    6 Sep 2015, 15:37
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 6 Sep 2015, 15:40
  •  
    • 14418 mesaje
    6 Sep 2015, 15:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4051 mesaje
    6 Sep 2015, 15:46
    0 0
    Si la noi au fost probleme de constipatie in perioada bebe . Am apelat de cateva ori la stimularea cu termometrul , doar de cateva ori cand mi s-a parut chinuit . Altfel , nu am vrut sa se obisnuiasca asa si sa nu mai poata face altfel.
    Noua pediatra ne zicea ca trebuie sa faca o data la doua zile .
    Ne-a mai recomandat si un medicament , sirop , nu mai stiu cum se numea dar ideea era aceeasi , ca nu trebuie abuzat nici de ala si ca pana la urma problema va trebui rezolvata din alimentatie . Ok , dar el avea doua luni , ce alimentatie ?
    Si ea ne-a sfatuit sa incepem sa ii dam sucuri de fructe de pe la doua luni jumate- trei . Morcov , mar si portocale .
    Si i-am dat . Va dati seama , cantitatile erau foarte mici . Dar asta a rezolvat problema cu tranzitul . Nu a mai fost nevoie de niciun fel de stimulente .
    Si asa se face ca noi am inceput diversificarea cu sucuri . Nu prea am avut incotro . Dar a iesit bine.
  •  
    • 2089 mesaje
    6 Sep 2015, 15:53
    0 0
    Pai nu l-am forțat, iar greata i-a fost doar la prima înghițitură ever din viata lui. Îmi propusesem sa ignor regula celor 3 zile și astăzi sa ii dau morcov sau ceva mai gustos, cum zici tu, dar am observat ca din ce în ce reacționează mai bine la interacțiunea cu gustul lui. Asadar sa îl vezi astăzi cum trage de linguriță incantat, ca sa pape singur! Aceeași radacina de pătrunjel. Și bineînțeles ca nu vorbim de cantități...eheeei, un cub de gheata, cum zice Censky, mi se pare imens acum, fata de cât "papa" el deocamdată.
  •  
    • 4350 mesaje
    6 Sep 2015, 15:54
    0 0
    Just cred ca te referi la faimoasa schema perfecta, de pe diversificare.ro.Eu una nu cred ca exista o reteta perfecta pt diversificare, pt ca fiecare bebelus are ritmul lui de crestere, diferenta de kilograme, probleme de somn, de asimilare, etc.
    Chiar daca patrunjelul este un aliment tolerat la inceputul diversificarii, sa stii ca poate duce la constipatie. Iar daca bebelusul refuza sau vomita, nu se mai insista in aceeasi zi.
    E drept ca a trecut mult timp de cand am trecut eu prin asta si cu siguranta au aparut lucruri noi, ce voiam eu sa zic ca nu exista o schema perfecta de diversificare, atat.
  •  
    • 4051 mesaje
    6 Sep 2015, 15:55
    0 0
    Regina , problema gusturilor la bebei e foarte relativa. Imi amintesc ca bebelui meu ii placea foarte tare un piure de ala pentru bebelusi , nu mai stiu de care era .
    Eu cand l-am gustat am zis bleah ! dar el era foarte incantat . Nu stiu , poate cum zice just , nu prea au termeni de comparatie
  •  
    • 14418 mesaje
    6 Sep 2015, 16:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2089 mesaje
    6 Sep 2015, 16:33
    0 0
    Nu, hrean nu
    Din lista legumelor permise la 6 luni: pătrunjel, pastarnac, morcov, dovlecel și dovleac, fasole verde, cartof dulce, praz, iar ceapa și ardeiul gras doar se fierb în supa și se scot; îmi scapă ceva? Dacă tot veni vorba, cine poată sa îmi spună și mie care din acestea se pretează la fiert la aburi (și pentru cât timp) și care (în afara de morcov) merg și crude, ca suc.
    Acest mesaj a fost editat de către just_someone: 6 Sep 2015, 16:35
  •  
    • 166 mesaje
    6 Sep 2015, 16:52
    0 0
    just_someone said:Eu am apelat la metoda termometru de câteva ori, când mi se părea mie ca bebele are un disconfort major, ca plânge și se chirceste și coincide cu lipsa scaunului de câteva zile. În rest, asa cum am spus, l-am lasat în ritmul lui, asta după ce am încercat și niște pliculețe recomandate de pediatra (BifidoBaby) care mai rau ii făceau, avea scaun de câteva ori pe zi și ii bolborosea burtica rău, de am zis ca mai bine nu îl mai chinuiesc si-l las în pace.

    Regina, din câte am înțeles eu, se începe cu alimente mai puțin savuroase tocmai pentru ca dacă îl înveți cu cele mai gustoase, apoi ți le va refuza pe celelalte; acum, deocamdată, nu are termen de comparație. Asta unu la mana. Plus ca pătrunjelul are o mulțime de beneficii pentru sanatate, din câte am citit. Midorri, am găsit o schema super smechera pentru diversificare pentru prima luna (legumele) pe zile, o vrei? Ca mie mi s-au lungit urechile făcând research pe net luni de zile și, când intr-un final m-am cam prins și eu cum sta treaba, îmi cazu para malaiata

     
    Eu i-am dat intai, fie-mii, piure de cartof. Apoi, am inceput sa amestec cu cartoful, ba morcov, ba conopida, ba telina etc. Intotdeauna ii amestecam in piure jumatate de pachetel de unt de 10 g, fara sare si putin lapte, pt a fi mai gustos. Acum, mananca absolut orice.  Dar e nevoie de multa rabdare si daca refuza azi o mancare, peste o saptamana ii dam iar, cu conditia sa nu vomite,  fiindca nu ii place deloc. 
    La un moment dat, ii mutasem fructele cu biscuti la pranz, si mancarea de pranz, la a treia masa; facea mofturi din cauza caldurii si numai asa am reusit sa o fac sa manance tot ce avea nevoie organismul ei.   

  •  
    • 7959 mesaje
    6 Sep 2015, 17:54
    0 0
    Daca nu stiati, morcovul fiert strange la burta, e indicat in caz de stricat la burtica, precum si marul copt sau orezul fiert.
    Deci, lipsa scaunelor ( 2 la numar pe zi, macar, la copiii mici) nu se combate cu morcov fiert.
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Sep 2015, 18:01
    0 0
    Eu le-am dat piure din tot ce era in supa, morcov, patrunjel, telina si pastarnac, adica albitura, cum le zic unii la astea albe.
    La cel mare, avand alt medic am inceput diversificarea cu suc de mere, apoi cu mere rase cu biscuiti. La cel mic, alt medic, ce m-a pus sa incep cu banane, naspa alegere.Bananele sunt mai greu de digerat, dar am ascultat si a fost ok. Fructe sa fie, nu sunt alergici la nimic, au gustat din toate la momentul potrivit.
    Pareri si pareri.
  •  
    • 166 mesaje
    6 Sep 2015, 19:22
    0 0
    Eu ii amestecam banana cu suc de portocala, de piersica sau mar. Asta, cand mai crescuse, nu la cateva luni.
  •  
    • 2089 mesaje
    6 Sep 2015, 19:24
    0 0
    roseblue said:Just cred ca te referi la faimoasa schema perfecta, de pe diversificare.ro

     

    Roseblue, nu, o am și pe aceea, dar asta de care am dat acum e mult mai exacta, pe zile: ziua 1 x, ziua 2 x, ziua 3 x, ziua 4 y, ziua 5 x+y...... ziua 20 x+y+z... pe mine ma încântă foarte mult, m-a ajutat sa îmi pun ordine în creier și în amalgamul de informații acumulate; ca o voi adapta poate pe parcurs în funcție de preferințele și respingerile lui bb e partea a doua.
    Acest mesaj a fost editat de către just_someone: 6 Sep 2015, 19:26
  •  
    • 4350 mesaje
    6 Sep 2015, 19:52
    0 0
    just_someone said:
    roseblue said:Just cred ca te referi la faimoasa schema perfecta, de pe diversificare.ro

     

    Roseblue, nu, o am și pe aceea, dar asta de care am dat acum e mult mai exacta, pe zile: ziua 1 x, ziua 2 x, ziua 3 x, ziua 4 y, ziua 5 x+y...... ziua 20 x+y+z... pe mine ma încântă foarte mult, m-a ajutat sa îmi pun ordine în creier și în amalgamul de informații acumulate; ca o voi adapta poate pe parcurs în funcție de preferințele și respingerile lui bb e partea a doua.

     M-a indus in eroare patrunjelul, de asta m-a dus mintea direct la schema perfecta . E foarte bine cum procedezi, parerea mea, formula e corecta, iar daca o adaptezi cf preferintelor, de-a lungul timpului, nu ai cu ce da gres!