Asistent medical generalist

  •  
    • 1 mesaje
    8 Feb 2014, 15:32
    2 5
    Bună !
     Am nevoie de un sfat..şi sincer nu ştiu la cine să apelez..Încă sunt la liceu şi mă tot gândesc ce o să fac mai departe..Prima dată am ales medicina.. pentru că îmi place biologia şi sunt şi pe profil(ştiinţe ale naturii),dar odată cu trecerea anilor m-am orientat spre asistent medical generalist..Am făcut această alegere pentru că nu vreau să stau pe banii părinţilor până la vârsta de 30 ani.. ca medic câştigi puţin în România şi sunt prea mulţi ani de studiu.Ca asistentă aş putea pleca din ţară.. se câştigă în jur de 2000-3000euro..Voi ce părere aveţi?Merită să fii asistent medical? Ar trebui să mă orientez spre altceva? 
  •  
    • 3816 mesaje
    8 Feb 2014, 20:29
    3 4
    Iti raspund eu, iesita au cateva ore dintr-un spital din vest.
    Asistentele peste care am dat eu si sunt convinsa ca toate erau asa erau blinde, nu sa ma streseze, daca am nevoie de ceva sa nu ezit sa le chem.
    Generalist?
    Pai ai puterea sa ii schimbi unui om tamponul din fund?sa ii speli fundul, sa ii faci clisma?
    Nu ma refer la infirmiere, ci la asistente, ca ai pacienti de care tre sa te ocupi, pina sa vina infirmiera sa stranga paturicile cu rahat.
    Gandeste-te daca ai rabdare cu omul suferind
  •  
    • 114 mesaje
    9 Feb 2014, 00:06
    2 1
    ei na... si eu am avut cam aceeasi intrebare... ok, ai vrut medicina si acum vrei asistent generalist, dar stii ce implica asta, nu? adica, rezisti sau nu la morga? sa mergi la un postliceal nu inseamna doar sa mergi la cursuri, ai si practica, in spital, unde vezi o groaza de chestii.. adica, te plimbi pe toate sectiile, vezi toate tipurile de bolnavi, faci vizite si la morga, unde asisti la toate cele... pe mine nu prea ma tine ficatu` sa fac toate astea... si eu am vrut kinetoterapie, dar la medicina, nici gand sa merg, ca nu ma prea inteleg cu mortii asa ca, am ales postliceal 'balneofiziokineto"... unde e ok, nu ma plang.. iar practica e intr-un centru de recuperare, nu in spital...
  •  
    • 48 mesaje
    13 Feb 2014, 16:01
    4 0
    Ca asistent generalist, trebuie sa faci 4 ani, iar ca medic 6 ani. Daca crezi ca poti, mai bine faci medicina si dupa anii de facultate, iti dai direct rezidentiatul in alta tara( daca gandul tau este sa pleci din tara).
    Mult succes!
  •  
    20 Feb 2014, 00:53
    1 1
    In Regat un asistent generalist cistiga de la 12/14£ pe ora in care home ( azil batrini ) si chiar ai un job usor daca ai noroc de schimburi de noapte. Pe zi e mai rau, multa responsabilitate si medicamentatie controlata. In NHS se cistiga mai bine, dar nu stai o secunda, si f multe acte de completat
  •  
    • 46 mesaje
    26 Mar 2014, 22:19
    2 1
    Fa o meserie care iti place nu doar pentru bani , alege un domeniul care iti place si orienteaza-te spre ramura in care se castiga mai bine ex. pictura te poti orienta spre makeup sau manechiura pictata  etc.
  •  
    • 5609 mesaje
    28 Mar 2014, 09:59
    3 2
    Roxetterx said:Bună !
     Am nevoie de un sfat..şi sincer nu ştiu la cine să apelez..Încă sunt la liceu şi mă tot gândesc ce o să fac mai departe..Prima dată am ales medicina.. pentru că îmi place biologia şi sunt şi pe profil(ştiinţe ale naturii),dar odată cu trecerea anilor m-am orientat spre asistent medical generalist..Am făcut această alegere pentru că nu vreau să stau pe banii părinţilor până la vârsta de 30 ani.. ca medic câştigi puţin în România şi sunt prea mulţi ani de studiu.Ca asistentă aş putea pleca din ţară.. se câştigă în jur de 2000-3000euro..Voi ce părere aveţi?Merită să fii asistent medical? Ar trebui să mă orientez spre altceva? 

     
    Hai sa-ti raspund si eu cum este cu pozitia de Asistent medical intr-un spital din occident, ca tot am avut 3 operatii in decurs de 12 luni si am memoria foarte proaspata.

    Deci, o asistenta profesionista face tratamentele cele mai complexe, avandu-ti viata in mainile ei,  manipuleaza aparatele vitale, iti pune tensiometru si termometrul, dar la nevoie iti curata ranile, iti schimba bandajele, si in imposibilitatea de a te spala tu fiind legata de aparate vitale, pune mana si te spala peste tot, inclusiv la fund si daca este nevoia iti schimba si tamponul. Nu-mi permit sa glumesc deloc, asta este purul adevar, mie mi s-a intamplat!
    Pe aici nu vad infirmiere, ca atare asistenta face toata munca legata direct de pacient.

    Cu spalatul pe jos, dusul cosurilor cu mizerii si spalatul wc-urilor este responsabila femeia de servici, dar aia nu are obligatia sa te spele te tine sau sa-ti puna plosca, obligatia care in sarcina asistentei.
    Deci, esti pregatita sa faci toata munca asta,  care ti se cere in occident pentru cei 2000-3000 de euro la care visezi?  Daca da, atunci continua-ti visul!


      

  •  
    • 5609 mesaje
    28 Mar 2014, 10:07
    3 0
    Am uitat sa specific ca, poti castiga acei 2000-3000 de euro doar daca ai un contract legal afara, asta trecand printr-un proces foarte dur de selectionare, unde trebuie sa ai experinta in munca si experinta  locala, in care engelza ta (sau limba tarii)  trebuie sa fie fluenta.
    Ca atare, in prima faza pana ajungi sa prinzi salariile ale de mii de euro, o sa muncesti la camine de batrani sau privat, spaland , hranind si chiar injectand batranii.
    Nu-i o rusine sa faci asta, mai ales daca iti iubesti meseria si esti o fire miloasa, numai ca trebuie sa stii de la inceput ce te asteapta, pana sa ajungi sus in ierarhia unui spital occidental, ca asistenta profesionist platita cu mii de euro.
    Voiam  doar sa-ti explic realitatea, ca joburile alea la care visezi sunt greu de obtinut si numai cu multa munca si dedicatie poti sa o faci.
     
  •  
    • 9 mesaje
    6 Mai 2015, 10:19
    0 0
    Banii sunt frumosi in afara tarii. Plecati cat mai aveti ocazia.
    http://endocrinologiecopii.ro/
  •  
    • 7959 mesaje
    6 Mai 2015, 18:50
    4 0
    Da, dar ca medic sunt si mai frumosi si munca mai...curata.
  •  
    • 1890 mesaje
    7 Mai 2015, 17:03
    1 0
    Crezi? Habar n-ai cata moarte si suferinta vezi.
  •  
    • 7959 mesaje
    7 Mai 2015, 18:51
    2 4
    Da, ca in tara si pe bani putini nu vezi!