Biserica Sf. Antonie

  •  
    • 909 mesaje
    23 Mai 2007, 13:17
    5 7
    Buna dragele mele. Va rog sa ma ajutati si pe mine, cele care stiti: la biserica Sf. Antonie, a cata zi de marti trebuie sa te duci cu faina, paine, etc ? A 9-ua, sau a 10-a ?
    Va multumesc mult !
  •  
    • 622 mesaje
    23 Mai 2007, 13:39
    0 4
    despre ce vb, draga mea?
  •  
    • 909 mesaje
    23 Mai 2007, 13:53
    2 1
    Atunci cand ai o problema in familie , de sanatate, sau orice alta dificultate, daca te duci 9 marti la rand la biserica Sf. Antonie si dai acatiste pt. problemele tale, te rogi si aprinzi lumanari, treci cu bine peste necazul respectiv. Sf. Anton te ajuta.
    Dar eu nu stiu sigur ( iar la biserica am uitat sa ma interesez): ori in a 9-ua marti, ori in a 10-a, trebuie sa te duci la biserica cu paine, faina, ulei. Dupa ce le sfinteste preotul, dai din paine oamenilor din biserica, iar cu celelalte te duci acasa, imparti la rude din ele, iar din ce-ti ramane, faci mancare.
    asta era nedumerirea mea : in a cata zi de marti trebuie sa merg la biserica cu produsele pt. sfintit ? Daca stiti, va rog sa ma ajutati si pe mine...
  •  
    • 35 mesaje
    23 Mai 2007, 14:13
    3 3
    eu stiu ca a 10 a marti.
  •  
    • 909 mesaje
    23 Mai 2007, 14:38
    1 1
    merci mult
  •  
    • 1552 mesaje
    23 Mai 2007, 19:46
    2 2
    eu stiu a 9
  •  
    • 351 mesaje
    24 Mai 2007, 08:12
    0 1
    Daca vorbesti de postul Sf. Anton,ar fi bine sa-ti cumperi carticica cu rugaciunile speciale si cu meditatiile pentru fiecare marti.In ceea ce priveste painea care trebuie sa o duci,asta se face in fiecare marti.Sf.Anton este un sfant al catolicilor si ei nu fac maslu.Adica nu sfintesc painea si apoi o duci acasa si o consumi,ci in fiecare zi de marti faci pomana celor necajiti.Dra sunt convinsa ca te-ai lamuri mai bine daca ti-ai lua carticica de care iti spuneam,sau,ai vorbi cu un preot(sa tuna postul rugandu-se cu tine).
  •  
    • 1478 mesaje
    24 Mai 2007, 18:01
    4 3
    Sfântul cuviosul Antonie cel Mare a fost de neam egiptean şi a învăţat credinţa creştină de la părinţii şi de la bunicii săi.

    A trăit pe vremea împăraţilor Diocleţian şi Maximian, ajungând până în zilele bine credinciosului împărat Constantin şi ale fiilor lui. Şi dedându-se vieţii pustniceşti, atât de mult a întrecut pe toţi, încât s-a făcut pildă tuturor pustnicilor de după el. Lucru minunat este că el a ajuns cel dintâi îndrumător şi dascăl al vieţii de obşte şi numai el singur a atins hotarul cel mai desăvârşit al pustniciei, precum arată istoria vieţii lui.

    In calendar Sf Antonie cel Mare se serbeaza pe 17 ianuarie. Nu este sfant catolic ci ortodox.
    Egiptenii copti fac parte dintre cei mai vechi ortodoxi.
  •  
    • 415 mesaje
    25 Mai 2007, 21:49
    0 3
    dragamea,cartea cu rugaciunile si meditatiile de unde se pot lua?Sunt 2 carti?
    Unde gasesti preotul ca sa vorbesti cu el?Si mai ales cum ii spui?Ca vrei sa se roage cu tine?Ca vrei sa platesti slujbe?Cum se face?
    Poate poti sa ma lamuresti.
    iti multumesc.
    Doamne ajuta!
  •  
    • 415 mesaje
    25 Mai 2007, 21:56
    3 1
    marriana,cred ca tu vorbesti de rugaciunile de marti de la bis.Sf Antonie din Bucuresti.
    Eu stiu ca la inceput scrii acatist(pentru 40 de zile) cu ce te rogi,si-l duci la altar cu o lumanare(si banii aferenti,care nu stiu cati sunt).In fiece zi de marti mergi la preot sa-ti citeasca pentru ce te rogi.In a 9 a marti duci faina si ulei.Daca se face maslu,iei din ele acasa si le folosesti.Daca nu se tine maslu,cred ca le dai la altar la preot.Oricum,faiana si uleiul sunt de multumire.daca nu ti s-a indeplinit ceea ce te-ai rugat,mai incepi odata.
  •  
    • 415 mesaje
    13 Iun 2007, 14:16
    2 2
    dragamea nu mai intri pe Eva?
    Pana la urma stie cineva de unde se iau cartile?
    Multumesc.
  •  
    • 654 mesaje
    13 Iun 2007, 14:52
    2 3
    buna
    am fost si eu la Sf Antonie 9 marti la rand,a 10 marti se duce faina,ulei,paine care sunt sfintite si tb sa imparti.
    pe mine ma intereseaza la cat timp dupa ce ati terminat cele 9 marti vi s-a indeplinit dorinta pentru care v-ati rugat.
    eu am terminat cam de mult,dar pana acum nu mi s-a indeplinit,asta inseamna ca trebuie sa ma duc din nou?
  •  
    • 2 mesaje
    13 Iun 2007, 17:35
    7 4
    Mai fetelor fiti serioase si nu va mai luati dupa toate babele! Aceste superstitii cu 9 marti si cu 10 kile de faina nu au nimic de-a face cu biserica si cu credinta ortodoxa.
    Daca vreti sa scapati de un necaz, rugati-va, mergeti la slujbe si lasati la o parte tampeniile de genul "9 marti".
    Credinta voastra o sa va ajute, nu indeplinirea unor superstitii.
  •  
    • 909 mesaje
    14 Iun 2007, 10:12
    4 3
    eu am terminat cele 9 marti, si vreau sa va spun ca mi s-a indeplinit dorinta, Slava Domnului !
  •  
    • 62 mesaje
    17 Iun 2007, 07:51
    1 1
    pt satena: poate fi orice suma de la 1 ron pana la cat vrei...dar lumea da cam 5 ron de obicei
  •  
    • 62 mesaje
    17 Iun 2007, 07:54
    1 2
    pt anita_mystica28: trebuie sa fii foarte credincioasa de felul tau ca sa ti se indeplineasca dorinta....nu merge asa oricum...te duci te rogi si gata...trebuie sa crezi cu adevarat ca ti se va indeplini, ca daca esti sceptica nu merge
  •  
    • 654 mesaje
    17 Iun 2007, 22:49
    0 1
    BIXXX, sa stii ca de felul meu sunt ffff credincioasa,merg in fiecare sapt la biserica,de cate ori simt nevoia,nu am anumite zile de ex in care sa intru in biserica x sau y,doar de dragul de a merge sau pt ca am auzit ca acolo e vreo icoana facatoare de minuni
    am avut momente in care simteam nevoia sa merg zilnic la biserica si cu ajutorul lui Dumnezeu,cu multa credinta,am reusit sa depasesc o perioada extrem de grea din viata mea
    dar ma gandesc ca probabil inca nu a venit momentul pt ceea ce m-am rugat eu,ca Dumnezeu considera ca nu sunt inca pregatita pt acea mare dorinta a mea
    eu am incredere in Dumnezeu si stiu ca intr-o buna zi ma va ajuta sa-mi indeplinesc acel vis
    va pup fetelor
  •  
    • 13 mesaje
    1 Ian 2010, 13:19
    1 3
    Evelor,nu ati dori sa facem o excursie in Padova la BASILICA SF ANTON?Eu as pleca chiar si ptr 2-3zile.Mergem cu un autocar sau microbuz sau tren(fara avion).
    Daca am merge noi fetele am mai discuta si schimba pareri.Trec si eu printr-o suferinta si simt ca daca as fi mai apoape de Sf Anton m-ar auzi...Vb la modl cel mai serios!Sunt educatoare la protectia copilului dar as face orice sa pot pleca ptr 2 3 zile..locuiesc in Drobeta Turnu Severin.daca doriti sa mergem sau se gandeste cineva(macar 4-5 persoane) va rog sa mi scrieti la adresa de email kristta13@yahoo.com.Va rog din tot sufletul..spuneti-mi ca vreti ..macar 4 sau 5 sa plecam ...Va implor!cristina
  •  
    • 884 mesaje
    2 Ian 2010, 00:01
    0 0
    Mda. daca este vorba de Postul Sf. Anton de Padova atunci se tin 9 sau 13 marti.
    Nu trebuie sa duci nici pine, nici ulei, nici faina la biserica.
    Te rogi si postesti martea si atit.
    E un post catolic iar la bisericile catolice nu se duce pine sau mai stiu eu ce.
    E bine ca in aceste marti sa iti faca preotul liturghie.
    Mai exista si Novena Sf. Anton de Padova care se tine 9 zile consecutive.
    Cari se gasesc la orice biserica sau librarie catolica.
  •  
    • 884 mesaje
    2 Ian 2010, 00:04
    7 0
    Mentionez ca Sf. Antonie e diferit de Sf. Anton de Padova.
    A nu se confunda unul cu celalalt.