care-i primul: barbatul sau femeia?

  •  
    • 193 mesaje
    12 Sep 2012, 08:20
    9 7
    'Neata buna!
    Supun atentiei un caz: care se trece primul pe o invitatie de nunta: barbatul sau femeia? Cate capete, tot atatea pareri...unii zic intr-un fel, altii in altul. Da' pt mine e important sa stiu, tin la lucrurile de finete.
  •  
    • 12819 mesaje
    12 Sep 2012, 09:10
    6 9
    marieantoinette said:'Neata buna!
    Supun atentiei un caz: care se trece primul pe o invitatie de nunta: barbatul sau femeia? Cate capete, tot atatea pareri...unii zic intr-un fel, altii in altul. Da' pt mine e important sa stiu, tin la lucrurile de finete.

     
    barbatul. ala-i cel mai important, ce naiba?
    fara barbat n-ar exista mireasa.

  •  
    • 8901 mesaje
    12 Sep 2012, 09:11
    3 0
    Pe toate invitatiile de nunta pe care le-am primit, primul trecut este barbatul. Poate o fi ceva legat de eternul "cap de familie"?!

    Acum, nu stiu cat de important este acest lucru si cata atentie ar trebui acordata.
    Probabil ca nici daca ar fi trecuta femeia prima, n-ar fi o tragedie. Daca asa convin cei doi.

    Te mariti?
    Daca da, "casa de piatra" si mult noroc!
  •  
    • 3354 mesaje
    12 Sep 2012, 09:14
    1 0
    http://www.google.ro/search?hl=ro&q=invitatie%20nunta&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=1272&bih=834&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=pCdQUKv0DsWGswbpr4C4AQ

    uite niste modele... nu mai stiu cum am scris la noi la nunta... probabil ca e la latitudinea fiecaruia...

    mergeti la o firma de invitatii si intrebati acolo cum se obisnuieste...
  •  
    • 12819 mesaje
    12 Sep 2012, 09:18
    8 9
    andrada86 said:Pe toate invitatiile de nunta pe care le-am primit, primul trecut este barbatul.

     
    nici n-as merge la o nunta la care capul familiei e gaina

  •  
    • 193 mesaje
    12 Sep 2012, 09:24
    5 2
    Intre timp m-am mai documentat si iata ce am aflat: femeia se trece prima. De ce? Simplu. Pt ca ea ia numele barbatului, e o chestie de eticheta, chipurile. De exemplu: Cristina si Mihai Popescu. Mihai deja e Popescu, ea ia numele lui. Nu poti sa pui Mihai si Cristina Popescu pt ca nu don'soara se numeste de la botez asa.
    Pe de alta parte, in momentul cand lansezi o invitatie, i-o inmanezi barbatului: Familiei Popescu Mihai, ca doar nu Cristina a intemeiat-o (familia).
    Dar una e inmanatul, alta e invitatul. Offf, complicat!
    Acest mesaj a fost editat de către marieantoinette: 12 Sep 2012, 09:25
  •  
    • 8901 mesaje
    12 Sep 2012, 09:26
    7 2
    Mai, tsunnami, ai rupt din context o fraza si te dai cocos!

    Ia mai cieste o data, sa vezi ca am specificat ceva: depinde cum se inteleg cei doi. Nu cred ca e o regula prestabilita.
    Iar cine vrea sa mearga la o nunta, nu se uita sa vada daca e trecuta intai "gaina", cum zici tu, degradant, in stilu-ti caracteristic.
  •  
    • 8901 mesaje
    12 Sep 2012, 09:34
    0 0
    marieantoinette said:Intre timp m-am mai documentat si iata ce am aflat: femeia se trece prima. De ce? Simplu. Pt ca ea ia numele barbatului, e o chestie de eticheta, chipurile. De exemplu: Cristina si Mihai Popescu. Mihai deja e Popescu, ea ia numele lui. Nu poti sa pui Mihai si Cristina Popescu pt ca nu don'soara se numeste de la botez asa.
    Pe de alta parte, in momentul cand lansezi o invitatie, i-o inmanezi barbatului: Familiei Popescu Mihai, ca doar nu Cristina a intemeiat-o (familia).
    Dar una e inmanatul, alta e invitatul. Offf, complicat!

     

     Invitatiile de care vorbesc eu sunt ceva de genul "Mihai si Cristina", fara "Popescu".

    Doar la parinti apare numele de familie si atunci scrie "Familia Ioana si Doina Popescu".

    Iar pe plicul in care se introduce invitatia si care se inmaneaza participantilor scrie "Fam. Ana si Vasile Ionescu", sau, mai simplu, "Fam. Vasile Ionescu".

     

    E complicat in cazul in care tinerii vor sa fie trecute doar numele lor pe invitatia de nunta, fara parinti, din diferite motive. Un motiv ar putea fi si decesul unui parinte - si atunci nu ai cum scrie "Fam. X" - cand de fapt a ramas doar mama sau doar tatal miresii sau mirelui.

    Dar cel mai complicat este cand parintii unuia sunt despartiti (!)

  •  
    • 12819 mesaje
    12 Sep 2012, 09:45
    4 2
    andrada86 said:Mai, tsunnami, ai rupt din context o fraza si te dai cocos!

    Ia mai cieste o data, sa vezi ca am specificat ceva: depinde cum se inteleg cei doi. Nu cred ca e o regula prestabilita.
    Iar cine vrea sa mearga la o nunta, nu se uita sa vada daca e trecuta intai "gaina", cum zici tu, degradant, in stilu-ti caracteristic.

     
    "ma rad" si io de voi... ce probleme aveti...
    si daca te-am votat am facut-o sa-ti tin degetele in palma, sa continui sarada numelui pe invitatie....

    asta e important?
    "cum se face?"
    "sa nu ne rada lumea?"

    traiti-va viata bueeeyyyy, ca trece pe langa voi.
    scrieti invitatia cu cuvintele voastre INDIFERENT ce zice gura lumii. e viata voastra, nu cereti voie sa traiti.

  •  
    • 1166 mesaje
    12 Sep 2012, 09:50
    1 0
    nu stiu cum e la noi..am vazut diferite variante dar in italia e musai sa pui femeia prima si dupa barbatul. acum mie personal nu-mi plac deloc invitatiilede genul "familia Popescu"saumai rau  "familia Popescu Gigel" parca nici nu-mi vine sa ma duc la nunta aia..mi se pare ca-s exclusa din context ) trebuie sa fie ambele nume zic eu.
  •  
    • 8901 mesaje
    12 Sep 2012, 09:50
    2 1
    tsunnami said:

     
    "ma rad" si io de voi... ce probleme aveti...


    asta e important?
    "cum se face?"
    "sa nu ne rada lumea?"


     

     Marie are o dilema si vrea s-o rezolve. Sigur n-a intrebat ca sa "te razi" tu.

    Si nici nu e ingrijorata de posibilitatea de a se face de ras.

  •  
    • 3354 mesaje
    12 Sep 2012, 09:52
    0 1
    noi am pus intai parintii, parca cred ca ai lui primii si se anunta ca se casatoresc "copiii lor" si parca eu am fost prima...
  •  
    • 2297 mesaje
    12 Sep 2012, 10:01
    1 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 12 Sep 2012, 10:08
  •  
    • 12819 mesaje
    12 Sep 2012, 10:02
    0 3
    andrada86 said:

     Marie are o dilema si vrea s-o rezolve. Sigur n-a intrebat ca sa "te razi" tu.

    Si nici nu e ingrijorata de posibilitatea de a se face de ras.

     
    dar atunci?

    si nu pot fi ironic la "cum se face"? nu pot rade?
    cine a stabilit regula si ce se intampla daca n-o respecti?

    aveti prea mult timp si va intereseaza gura lumii prea mult, cand asta e un eveniment nu pentru strans bani sau pentru a multumii comunitatea europeana. e un eveniment unic si priveste 2 persoane care au consimtit sa traiasca impreuna DUPA LEGILE LOR.

    restul e bull-shit

  •  
    • 8217 mesaje
    12 Sep 2012, 10:44
    2 0
    nu exista regula. fiecare cum doreste. si inmanatul??? chiar conteaza?
  •  
    • 12625 mesaje
    12 Sep 2012, 11:03
    0 1
    tsunnami said:
    andrada86 said:Pe toate invitatiile de nunta pe care le-am primit, primul trecut este barbatul.

     
    nici n-as merge la o nunta la care capul familiei e gaina

     
    deci de aici presupun ca NU ai fost la multe nunti

    on topic..poate te ajuta poza asta...totusi ei tin la eticheta
    http://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=476147345742747&set=a.337975509559932.82505.169591199731698&type=3&theater

  •  
    • 2612 mesaje
    18 Sep 2012, 00:09
    0 0
    la momentul de atunci nu cred ca am dat prea mare importanta vreunei ordini general acceptate.
    am trecut intai numele meu, la fel cum semnam si sms-urile de sarbatori sau vederile din excursii, fara ca asta sa fie simbolul unui clasament. 
  •  
    • 2612 mesaje
    18 Sep 2012, 00:10
    2 0
    andrada86 said:
     "Familia Ioana si Doina Popescu".

     

     

    la astfel de nunti n-am fost invitata...   

  •  
    • 2612 mesaje
    18 Sep 2012, 00:15
    4 1
    marieantoinette said:

    Da' pt mine e important sa stiu, tin la lucrurile de finete.

     

    in cazul asta, titlul ar fi trebuit sa fie *CINE-i primul...*
    nu numai ca-i mai corect, ci si mai elegant. 

  •  
    • 814 mesaje
    18 Sep 2012, 14:39
    2 1
    Mesaj şters de administrator