Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 8217 mesaje
    17 Mar 2015, 13:35
    0 0
    "În afara disconfortului major pe care acest tip de alergie îl produce, din punct de vedere medical, pericolul vine, în primul rând, de la posibilitatea de evoluție spre astm bronșic, crup laringian (sufocare brutală = urgență majoră), bronșită cronică, pneumonie, emfizem pulmonar. De asemenea, pot apare accidente de tipul: atac vascular cerebral, infarct miocardic sau pulmonar, pneumotorax spontan, hemoragii nazale si oculare (retiniene, conjunctivale)."

    http://www.clinica-anima.ro/index.php?section=0&component=2&module=article&pag=&mainmenuitem=&content=67&lang=

    Adica un bolnav de astm,etc ar fi putut fi un simplu alergic netratat la timp, doar pt ca testele de alergie

    Si totusi nu era ceva iesit din comun:
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Alergie




  •  
    • 9873 mesaje
    17 Mar 2015, 13:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3816 mesaje
    17 Mar 2015, 13:39
    0 0
    Mai, eu am fost crescuta la bloc, fara mari relatii cu bunica de la tara(care apropos, nu exista), animale, praf etc, doar praful afferent unei copilarii a anilor 80, la bloc, Bucuresti.
    Eu am avut o alergie puternica, mare fiind, la proba ce se facea ca sa vada daca esti tuberculos au ba.
    Proba consta in o injectie subcutanata si daca locul se inrosea, ai dat de dracu.La mine nu numai ca s-a inrosit, dar mi s-a umflat juma de mina.
    Si asa s-a ajuns la concluzia ca sunt tuberculoasa.Cu radiografii regulat facute la plamini, care plamini erau curati mereu(aveam 13 ani), nu fumam, nici macar pe ascuns.
    Dupa un an de tratamnet, de doua ori pe saptamina cu 14 pastille, adica 28 de pastille saptaminal-hidrazida-, se pare ca eram sanatoasa.
    Nu conta ca toate testele ulterioare aratau ca sunt sanatoasa, ca radiografiile erau curate.
    Comunismul, daca nu m-a omorat, m-a intarit.
    Am un var de-al doilea astmatic la greu, are 45 ani si tot cu tubul dupa el se taraste.
    Asa ca nu stiu sa spun daca la mine pe tarla fura antecedente au ba-referitor la alergii
  •  
    • 9728 mesaje
    17 Mar 2015, 13:40
    0 0
    La mine unele manifestări alergice au început în 2010, aveam 35 de ani. În 2010 și 2011 au fost chestii ușurele.

    Hmmm, acum că mă gândesc mai bine, treaba s-a agravat din ce în ce mai tare din 2012, după ce au început lucrările la faimosul metrou  cu pământ răscolit, mult praf, etc. Apoi în 2013, colac peste pupăză au început să refacă și parcul, e jale pe-aici.
    Și s-au agravat dermatita atopică și rinita (a dat deja în astm) cumnatului, și soră-mea are mai dese probleme, cu toții stăm în același cartier.
    Vai steaua noastră.

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 17 Mar 2015, 13:41
  •  
    • 13597 mesaje
    17 Mar 2015, 13:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 15:05
    0 0
    scanteie said:
    Bertha, fetita mea a reactionat foarte bine la  baile cu tarate de grau pe care i le-am facut, atunci cand a facut puseul de dermatita atopica. in apa de baie am pus tarate d egrau si i-am tinut-o acolo 15 minute (apa o incalzeam periodic cu alta apa mai calda).

    pana la leacul acesta babesc, am incercat destule 

     

    pffff, ce rau imi pare ca si voi aveti problema asta Am auzit si am citit des despre asta, chiar ma gandeam sa incerc. E ok si pentru fatza? ai incercat si pe fatza? Daca eu nu ii fac baie Sabrinei in cada plina cu apa, ci doar dus, cum sa procedez, in special pentru obraji?
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 15:10
    0 0
    _Eva said:la fetele care au probleme,daca puteti sa-mi spuneti, exista antecendente personale/familiale de atopie, alergie?

    noi n-am avut nicicare problemele astea, parinti ori frati.neam de neamu nost'
    inainte vreme nu stiu sa fi fost asa ceva, acum, pe cine intrebi, care cum se lauda cu alergii.
    de la generatia copiilor nostri a inceput . fata, probleme cu gatul de micuta, rosu /infectie in gat. zic eu vaccinata DTP (eu banuiesc ca asta e cauza) a ramas cu o forma usoara, din fericire, de bronsita alergica. aer rece daca trage in gat, tuseste de vai de ea.
    am nepoti, vreo 4 din ei cel putin, au probleme de alergii. si sensibilitati de micuti. si iar ma gandesc cu groaza la vaccinurile alea, ca e cu dus si intors, dar si fara ele nu se poate.

     

    noi nu avem cazuri de alergii in familie, dar numai 70% din cazurile de atopie sunt ereditare, restul nu.
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 15:13
    0 0
    bertha_ said:
    scanteie said:
    Bertha, fetita mea a reactionat foarte bine la  baile cu tarate de grau pe care i le-am facut, atunci cand a facut puseul de dermatita atopica. in apa de baie am pus tarate d egrau si i-am tinut-o acolo 15 minute (apa o incalzeam periodic cu alta apa mai calda).

    pana la leacul acesta babesc, am incercat destule 

     

    pffff, ce rau imi pare ca si voi aveti problema asta Am auzit si am citit des despre asta, chiar ma gandeam sa incerc. E ok si pentru fatza? ai incercat si pe fatza? Daca eu nu ii fac baie Sabrinei in cada plina cu apa, ci doar dus, cum sa procedez, in special pentru obraji?

     

    ah, si inca ceva. taratele de grau se fierb inainte sau se pun asa, natur, in apa de baie?
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 15:20
    0 0
    http://www.info-sanatate.ro/articol,5,28,Dermatita_atopica_la_copii.html La finalul articolului scrie ca taratele se fierb 2 ore in apa cu care speli copilul. Se fierb 1 kg de tarate si se spala zilnic cu apa asta. De aici nu stiu ce sa inteleg, fierbi zilnic cate 1 kg de tarate sau aceeasi apa o poti folosi mai multe zile la rand?
  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2015, 15:23
    0 0
    nu natur, se oparesc
    dimineata pune tarate de grau intr-un saculet/ soseta curata ,intr-un vas, saculetul, normal, leagat la gura. fierbe apa si clocotita toarna peste. vor sta acolo cateva ore. seara poti folosi acea apa, o torni in baita fetitei. daca ii faci doar dus nu stiu, e mai greu sa-i pui comprese imbibate cu zeama de tarate pe obrajori, ma gandesc ca nu sta , dar poate peste noapte o pacalesti tu cumva.

     
    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 17 Mar 2015, 15:24
  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2015, 15:28
    0 0
    eu as face zilnic,sa fie proaspata. 1 kg de tarate la o cada, pentru un om mare
    tie nu-ti trebuie cantitate mare. ai o vanita de plastic si o vei dilua cu apa calda atunci, la baie.
  •  
    • 7743 mesaje
    17 Mar 2015, 15:30
    0 0
    multumesc de raspunsuri dar nu m-am lamurit. nasol cu ele, alergiile astea sunt o nebuloasa pentru mine.
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 16:09
    0 0
    Si pt mine sunt o nebuloasa, dar n-am ce face, decat sa incerc sa evit eruptii ulterioare. Va sa zica fierb taratele. Daca ii pun in apa din cada, e tratament doar pt corp. Indiferent ca ii fac in cada sau la dus, tot e o problema la tratamentul pt fatza. Pe mine ma intereseaza fatza acum, corpul e perfect, pe fatza i-au ramas niste semne.
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 16:44
    0 0
    Pai cam asa ceva, ca n-am cum s-o tin cu capul sub apa cateva minute
  •  
    • 14418 mesaje
    17 Mar 2015, 17:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    17 Mar 2015, 17:19
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Mar 2015, 17:20
  •  
    • 14418 mesaje
    17 Mar 2015, 17:34
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    17 Mar 2015, 17:43
    0 0
    Regina_Neagra said:despre apa termala voiam sa va zic si eu celor care aveti eruptii de diferite feluri. nah, nu zic ca taratele si alte jucarii complicat de manevrat...care solicita fierbere si alte minuni, nu sunt eficiente, dar eu am aflat pe pielea mea ca apa termala nu este o afacere a firmelor de cosmetice care imi vand apa imbuteliata pt frectie la picior de lemn.

    singurul episod de eruptii, chiar pe fata, l-am avut cand m-am mutat unde locuiesc acum. v-am zis ca nu suportam apa. ma termina la maini, la fata, peste tot. intre timp m-am obisnuit cu ea, dar mi-am tratat eruptiile respective cu apa termala pe care o primisem gratuit in farmacie, la o crema Avene pe care o cumparasem. daca era sa o cumpar zau de o cumparam, la ideea ca e apa la spray si nu am nevoie de ea.

    dar, chestiile alea pe fata ma mancau groznic, imi venea sa ma scarpin si pe maini la fel asa ca am zis sa pulverizez pt calmare in ideea ca o sa am un efect de compresa cu apa rece si cam atat. eh...spre uimirea mea a facut minuni.

    asa ca io v-as recomanda sa folositi sau cel putin sa incercati apa termala. eu am avut si de la Avene si de la Vichy si nu am observat diferente intre ele...adica amandoua au fost bune. poate merge si pt bebelusii vostri. nah....mi se pare mai simplu decat sa stai la fiert cu taratele si alte minuni . daca nu merge, atunci ce sa zic...mai cautati...ceva ceva tre sa mearga

     

    Regina, la noi apa termala nu lipseste din casa si pulverizarile sunt parte di. rutina zilnica. .dar uite ca nu mereu e asta solutia. Acum i-au ramas niste pete pe fata.... cum sa zic, pielea e perfecta, curata, catifelata, impecabila la atingere, nici urma de brobonite.... insa undeva sub primul strat al pielii, i-au ramas niste urme, niste puncte roz, exact unde au fost brobonitele inainte. Cu astea am eu o problema, astea nu stiu cum sa fac sa ii dispara.
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 17 Mar 2015, 17:46
  •  
    • 2297 mesaje
    17 Mar 2015, 17:46
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    17 Mar 2015, 17:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator