candidoza bucala-gust amar

  •  
    • 10 mesaje
    6 Dec 2012, 19:49
    1 4
    buna seara,
    am si eu o intrebare. am o candidoza linguala de o luna si ceva de zile. am un gust ciudat in gura care in special se intensifica seara (amar mai precis). se poate sa fie acest gust de la aceasta candidoza bucala?
    va multumesc
  •  
    • 3354 mesaje
    7 Dec 2012, 09:00
    0 0
    gust amar in gura este de la stomac, bila, etc... de la sistemul digestiv... de candidoza bucala ai fost diagnosticata de un medic sau asa presupui tu?

    vezi sa nu ai reflux esofagian, adica sa nu-ti vina mancarea inapoi... daca simti gust metalic in gura, poate fi anemie... sunt multe cauze...
  •  
    • 8217 mesaje
    7 Dec 2012, 12:15
    2 0
    Sau de la ficat...

    Numai niste analize te-ar putea lamuri, nu noi
  •  
    • 814 mesaje
    7 Dec 2012, 16:03
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10 mesaje
    7 Dec 2012, 21:02
    0 0
    buna seara,
    da am fost la ORL si mi s-a spus ca am o candidoza linguala. analizele mi-au iesit toate bune.
    la ECO mi-a reiesit ca am un colecist contractat hiperton. e adevarat ca am o durere usoara si in partea dreapta. deci se poate de la fiere atunci sa am gustul acesta ciudat? imi vinde acest gust de undeva din spatele limbii
  •  
    • 1784 mesaje
    7 Dec 2012, 22:41
    1 1
    http://www.sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidoza-bucala_1355#Simptome

    Cica poti avea un gust neplacut de la aceasta candidoza bucala....auzi, da de o luna o tratezi si nu-ti mai trece? Ceva mi se pare in neregula cu asta.
  •  
    • 10 mesaje
    8 Dec 2012, 17:54
    2 0
    teatea said:http://www.sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidoza-bucala_1355#Simptome

    Cica poti avea un gust neplacut de la aceasta candidoza bucala....auzi, da de o luna o tratezi si nu-ti mai trece? Ceva mi se pare in neregula cu asta.

     

  •  
    • 10 mesaje
    8 Dec 2012, 17:55
    1 1
    pai tocmai asta e chestia.
    nu stiu sigur daca e de la candidoza sau sa fi facut o reactie adversa la clorhexidina?
    dar poate dura atata timp o reactie adversa? o luna de zile?
  •  
    • 1784 mesaje
    8 Dec 2012, 18:40
    2 0
    Pai daca ai facut tratament nu ai mers apoi la medic sa vezi daca ai scapat de ea?
  •  
    • 10 mesaje
    8 Dec 2012, 19:41
    1 0
    pai am fost la un alt medic sapt trecuta care mi-a zis ca inca mai exista ciuperca si sa imi fac spalaturi cu apa cu bicarbonat. asa am facut. vad ca limba nu mai este chiar asa de incarcata, doar ca gustul nu dispare.
    doctorul mi-a zis ca nu se poate sa fie de la acea substanta (clorhexidina), dar eu am citit pe net ca poate da si modificari de gust. acuma nu stiu daca se poate sa dureza atata timp.
    nu stiu ce sa mai fac si sa mai iau pentru acest gust alterat din gura.
    daca aveti vreo solutie va rog sa ma ajutati
  •  
    • 814 mesaje
    9 Dec 2012, 09:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10 mesaje
    9 Dec 2012, 21:15
    0 0
    deci se poate ca acea substanta sa imi fi modificat pH-ul?
    cafeaua si dulciurile ar trebui si ele evitate ca tin sa precizez ca eu beau cafea zilnic.
    am si o usoara aciditate la stomac si tocmai de aceea nu stiu daca e indicat sa beau suc de lamaie.
  •  
    • 814 mesaje
    10 Dec 2012, 10:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1784 mesaje
    10 Dec 2012, 15:07
    0 2
    Mai, n-are nicio treaba sucul de lamaie...doar daca, poate ai greturi si nici atunci in situatia ta.
    Cu candida asta ar trebui sa faci o cura cu iaurt, tone de iaurt...incepand de dimineata pe stomacul gol si vorba lui "cafeaua", sunt o gramada de informatii pe net...bafta si multa sanatate!