Impachetari cu...argila

  •  
    • 335 mesaje
    21 Mar 2006, 19:57
    1 1
    Sunt multumita de felul in care arat. Cu toate astea, parca m-a apucat disperarea gandindu-ma ca vine vara.
    Cum timp de mers la salon nu prea am, si sunt constienta ca problemutzele mele nu merita 2 - 3 milioane cat ajunge un tratament...m-am gandit sa-mi fac eu singura impachetari cu argila.
    - o lingura mare cu argila (alba, pt ca verde nu am gasit)
    - o capsula spirulina (substituent al algelor marine)
    - o lingura mare sare de baie sulfo-iodurata
    Am amestecat cu apa pana am obtinut o pasta...am aplicat pe pielea exfoliata...am lasat sa se usuce.
    Timp: 20 min.
    Pe moment n-am simtit nimic. Azi insa nu-mi vine sa cred ce piele fina am
    Am de gand sa repet procedura. Nu stiu daca e bine sa fie facuta zilnic, asa ca va rog postati opinii. Ce ar mai trebui adaugat, daca trebuie eliminata sarea de baie...
  •  
    • 61 mesaje
    22 Mar 2006, 12:58
    1 0
    eu mi-am cumparat argila dar asteptam algele de care am dat comanda si nu au venit dar e buna ideea ta am sa puin si eu o pastila de spirulina te tin la curent aaaaaaaaaaaaaa si eu in fiecare zi inainte de dush ma vrec cu cafea si sare de mare
  •  
    • 335 mesaje
    22 Mar 2006, 18:16
    0 0
    Da, exfolierea tot cu zat de cafea o fac si eu. De fapt zat de cafea, ulei de masline si sapun lichid.
    lenutza, voiam sa te intreb de unde ai facut comanda de alge. Eventual si un pret.
    Cat despre argila, care din voi a gasit argila verde?
  •  
    • 61 mesaje
    22 Mar 2006, 19:17
    0 1
    alge am dat comanda al un plafar pret aprox 4,5 lei pe o punga argila verde nu ma gasit
  •  
    • 335 mesaje
    22 Mar 2006, 20:23
    0 0
    Multumec, lenutza. Am sa incerc si eu la plafarul de langa mine. Poate am noroc.
    Sa-mi spui cum a iesit primul "namol" cu spirulina
    By the way, eu desfac o capsula....toata pasta devine verzuie
  •  
    • 335 mesaje
    23 Mar 2006, 19:53
    0 0
    Am descoperit la adr http://www.fromnaturewithlove.com/soap/BodyWrap.asp informatii tare utile despre impachetari. Asa ca am imbunatatit reteta: am adaugat cam toate ceaiurile cu intrebuintari cosmetice pe care le-am gasit prin casa
    Cate o lingurita din fiecare si apoi le-am dat prin rasnita. Mai pun 1-2 picaturi de ulei esential (de ienupar, pt ca tot am 2 sticle si vreau sa le termin) ... am sa adaug si o lingurita de miere ... Pt a forma pasta voi folosi otetul de mere si apa minerala. Dar la atatea bunatati cate am pus in amestec cred ca ma voi "imbalsama" pt o ora
    Acum fug la dush pt exfolierea cu zat de cafea si va mai tin la curent (pe cele interesate) Zic eu asa: nu e asta un tratament ca la salon cu parargil si creme de termosudatie, dar e muuult mai bun decat nimic
  •  
    • 335 mesaje
    27 Mar 2006, 22:46
    0 0
    Va tin la curent cu rezultatele impachetarilor.
    vreme de o saptamana am amestecat tot felul de ingrediente, dar m-am convins de utilitatea lor dupa 4 impachetari in care am folosit de toate: argila pulbere, sare de baie iodata, pulbere de plante, uleiuri esentiale, capsule de spirulina, otet de mere, iaurt.
    Am scapat de vergeturile mai proaspete (cele rosietice) si de asemenea de valurelele care se formau pe picioare atunci cand incordam mai tare muschii. Gropitele de sub fund sunt si ele mai putine.
    Pana acum ma declar multumita, dar am de gand sa continui pana voi obtine funduletzul bombat si lipsit de gropitze
    Sa mai spun si ca pielea e atat de fina...si are o culoare rozie atat de sanatoasa...acel "glowing" de care se tot vorbeste prin reviste
    Fetelor, cred ca o impachetare echivaleaza cu o luna de cremuit cu creme anticelulitice...si spun asta in cunostinta de cauza: ma cremuiesc de vreo 3 ani cu sarg. Daca as fi stiut de reteta asta minune....nu as mai fi cheltuit atatia bani pe creme.
    Cred ca am mai dat jos si 1 sau 2 cm...ca prea imi stau largi pantalonii pe mine...desi nu asta urmaream, pt ca sunt destul de slaba.
    Daca aveti intrebari...sunt aici sa va raspund.
  •  
    • 95 mesaje
    28 Mar 2006, 10:32
    0 1
    Servus, am citit ce ai scris despre impachetari si m-am uitat si peste link-ul ce l-ai dat dar totusi vreau sa te intreb ceva.
    Eu as vrea sa-mi fac ceva impachetari impotriva celulitei, ce ingrediente sa amestec? Argila verde nu am gasit dar mai caut e ok cea alba? Iar plante...nu stiu ce plante, eventual cum zici tu din ceaiuri caci aloe nu stiu unde sa caut. spune-mi tu o reteta care a dat la tine rezultate. Si cam ai procedat exact? adica pui amestecul doar in locurile cu probleme, banuiesc dar pui si folie deasupra? Mersi mult
  •  
    • 61 mesaje
    28 Mar 2006, 13:06
    0 0
    hmmm...super !!!! vreau si eu, spune-mi si mie te rog cum faci amestecul exact,cum il aplici, cat stai cu el? comoara comunicarii traiasca netul si mai ales forumul,va pup
  •  
    • 28 mesaje
    28 Mar 2006, 13:55
    0 0
    Salutare fetelor!
    Am gasit si eu pe net cate ceva despre impachetari. Iata un link :http://www.healthrecipes.com/body_wraps.htm ;
    Olive, ar fi super daca ne-ai tine la curent cu rezultatele, din cand in cand!
    Multumesc
  •  
    • 361 mesaje
    28 Mar 2006, 15:01
    0 0
    Super ideea Olive!Vreau si eu sa fac impachetari.Poate postezi ingredientele si cantitatile exacte folosite si cam pe unde le gasim pe fiecare.Si tine-ne la curent cu rezultatele!Pupici }{
  •  
    • 335 mesaje
    28 Mar 2006, 19:53
    0 0
    Wow, cata agitatie pe topicul asta, si eu care credeam ca fac monolog
    kyrra, amestecul il aplic uniform, din zona taliei pana la genunchi. Trebuie sa aiba consistenta unei paste, sa nu curga. Ma infasor apoi in folie, imbrac un ciorap ca sa stea strans pe mine, o pereche de colanti si apoi o pereche de pantaloni...ma asez in pat si ma invelesc in vreo 2 paturi si dau drumul la un film.
    Pasii sunt urmatorii:
    - Exfoliere + dush fierbinte ca sa deschid porii
    - aplic amestecul si stau asa 2 ore
    - ma clatesc (nu folositi sapun sau alte substante pe zona respectiva!!! Amestecul actioneaza cateva zile dupa.)
    - aplic o crema pt hidratare. E buna si una anticelulitica.

    Amestecul:
    (atentie, nu folositi obiecte metalice!)
    - 1-2 linguri argila (preferabil verde, dar oricare e buna. Rolul argilei e de detoxifiere si mineralizare, deci…orice tip de argila e bun)
    - 1-2 linguri sare de baie (eu am sulfo-iodurata, dar e buna si sarea de bucatarie iodata)
    - 1 lingura plante (orice planta utila in tratarea celulitei sau cu rol cicatrizant, epiteliant, de stimulare a circulatiei. Gasiti o lista intreaga pe link. Nu e obligatoriu sa fie toate, sunt suficiente una sau doua)
    - 1 lingura alge marine (in lipsa lor am folosit 1 capsula de spirulina, care e f concentrata – 500mg)
    - Maxim 10 picaturi de uleiuri esentiale (pot fi din aceleasi plante ca mai sus. Atentie! Uleiurile esentiale intra direct in fluxul sangvin, asa ca mare grija!)
    - Cca 5 picaturi vit A si/sau o fiola vit E
    - 1 lingurita miere de albine
    Ca agent umectant, folositi otetul de mere, infuzie din plante, iaurt (natural), suc natural de fructe

    Acum…despre preparare: plantele uscate se dau prin rasnita. La fel si sarea daca nu e foarte fina.

    Asta am folosit eu. Cantitatile de asemenea sunt orientative. Va puteti folosi imaginatia si sa faceti ce amestec vreti voi.
    Eu privesc toata chestia asta ca pe un soi de masca pt funduletz Ca are si el nevoie de hidratare, nu-i asa? Citeam zilele trecute un articol despre trucurile manechinelor si era dat un exemplu foarte convingator: ce se intampla cu o planta pe care nu o uzi? Se usuca…la fel si cu pielea de pe funduletz
  •  
    • 335 mesaje
    28 Mar 2006, 20:06
    0 0
    Completari:
    - Beti foarte multa apa. Impachetarile activeaza circulatia sangvina si limfatica, astfel toxinele si grasimea sunt drenate. Apa ajuta la eliminarea lor din organism.
    - Sunt suficiente: 1 impachetare pe saptamana, iar apoi, pt intretinere, cam 2 impachetari pe luna. Dar daca vreti intr-adevar rezultate spectaculoase, cred ca le puteti face zilnic timp de o saptamana.
    - E bine sa elminiati din alimentatie zaharul, prajelile, alcoolul, cafeina.
    - nu e obligatoriu sa tineti dieta, doar tineti cont de cele de mai sus.
  •  
    • 61 mesaje
    28 Mar 2006, 20:08
    1 0
    am gasit algeeeeeeeee 2,3 lei punga
    am gacut pana acum 2 impachetari cu alge, spirulina, sare de mare, argila si amestecate toate cu un pic de apa
  •  
    • 361 mesaje
    28 Mar 2006, 20:52
    0 0
    Pai spune-ne si noua unde anume ai gasit alge?Din ce oras esti?
    Olive multumim mult pentru clarificari
  •  
    • 335 mesaje
    28 Mar 2006, 20:59
    0 0
    Da? Si cum ti s-au parut? Ceva efecte?
    lenutza, cum ai folosit tu algele? Am gasit si eu cu 2,5 lei, dar nu mi se par prea uscate...nu stiu daca le voi putea da prin rasnita.
  •  
    • 61 mesaje
    28 Mar 2006, 22:41
    0 1
    algele le-am tocat cu cutitul , efecte inca nu dar perseverez
    sunt studenta in suceava
  •  
    • 95 mesaje
    29 Mar 2006, 12:43
    0 0
    Olive25 mersi mult de sfaturi, am sa le pun in practica sper diseara sau cel tarziu in weekend
    Va pup, pa!
    ps. abia astept...si am sa va comunic rezultatele
  •  
    • 412 mesaje
    29 Mar 2006, 14:18
    1 0
    la ce ajuta impachetarile cu argila??? eu vreau sa fac cu namol cu fango... acasa...nu sa merg la salon...
  •  
    • 412 mesaje
    29 Mar 2006, 14:21
    1 1
    aaaa si am facut si yo masaj cu cafea dar pe fund mi`au aparut nijte venisoare de sange sparte... o fi de la masaj?? dupa ce ma faceam cu cafea ma dadeam cu crema anticelulita de la elmiplant... o tipa mi`a zis ca poate fi si de la crema...ce pot face?? sa fac in continuare?? sau ce sa fac??ca am f multa celulita