Impachetari cu...argila

  •  
    • 61 mesaje
    5 Apr 2006, 20:00
    0 0
    buna fetelor, de unde luati argila??????
  •  
    • 335 mesaje
    5 Apr 2006, 21:23
    0 0
    Buna, fetelor. Eu intru mai rar pe forum, asa ca scuzati-mi intarzierea.
    Samantha, am folosit dintre ceaiurile pe care le aveam in casa: ceai verde, salvie, galbenele, rozmarin, musetel...Acum mi-am cumparat iedera si coada calului.
    Am folosit ulei esential de ienupar si extract uleios de menta (Hofigal).
    Am observat ca otetul de mere activeaza foarte mult circulatia. tin minte ca la prima impachetare nu am pus apa, ci doar otet de mere. A doua zi inca simteam efectele.
    Deci impachetari am facut vreo 5 pe perioada a 2 sapt. Si din ce in ce mai rare. Adica ultimele 2 au fost la interval de o sapt. Intentionez sa fac de-acum incolo cate o impachetare pe sapt, sau macar la 2 sapt, pt intretinere.
    Cat timp am stat infofolita? pai o ora sau chiar 2, daca imi puneam un film.
    Toate ingredientele le gasiti la plafar sau la magazinele naturiste.
    Tania, merci. Adevarul e ca nu aveam multa celulita, dar cum suntem niste perfectioniste...Spune-ne ce rezultate ai dupa prima impachetare.
  •  
    • 711 mesaje
    6 Apr 2006, 08:41
    0 0
    Aha, deci e mai bine sa pun otet. Dar am vazut ca pui si iaurt (?) parca...cat otet/apa si cat iaurt pui ca sa nu iasa preeeeeeeeea diluat? Iar plantele acelea pur si sinplu le rasnesc si apoi le pun in amestec ?
  •  
    • 361 mesaje
    6 Apr 2006, 09:55
    0 0
    Aseara am facut a doua impachetare.La prima impachetare mi-a iesit amestecul cam subtire.Aseara am pus asa:argila 2 pliculete,spirulina 2 tablete de 250g, 10 picaturi de ulei esential de portocala,o lingurita ulei de germeni de grau,putina apa calda.Am stat cu amestecul cam 30 min pana s-a uscat foarte bine apoi m-am clatit doar cu apa fara gel de dus.Dupa am aplicat o crema anticelulitica.Si azi parca se observa ceva imbunatatiri dar astept sa mai fac macar vreo 2 impachetari si apoi va anunt.Olive tu cam ce cantitati pui? Pupici si succes!
  •  
    • 335 mesaje
    6 Apr 2006, 21:19
    0 0
    tania, dar tu nu te impachetezi?
    Asa am procedat si eu la inceput, dar incearca si cu folie. Ai sa vezi rezultate mai spectaculoase.
    Cantitatea de umectant o potrivesti pe moment. Torni putin cate putin, pana vezi si tu ca iese o pasta. La maioneza cum faci?
  •  
    • 361 mesaje
    6 Apr 2006, 23:11
    0 0
    La prima 'sedinta' m-am impachetat dar la a doua nu am avut timp prea mult asa ca am stat asa cu ea 30 min si totusi parca se vad ceva efecte.O sa ma impachetez la urmatoarele.Tu astepti intai cateva minute sa se usuce si apoi te impachetezi?Pupici si succes in continuare!
  •  
    Pry
    • 7 mesaje
    6 Apr 2006, 23:27
    0 0
    Fetelor chiar m-ati facut curioasa. Am neglijat forumul ceva vreme si acum, cand am vazut la cate dintre voi au dat rezultate aceste impachetari, am ramas impresionata. De maine ma apuc de strans ingrediente si sper ca in weekend sa reusesc sa ma apuc de treaba. E vreo problema daca le fac zilnic? Am vazut ca multe dintre voi le faceti la interval de o saptamana. Eu vreau sa slabesc cam 15 kilograme, cred ca necesita sedinte mai dese si o dieta potrivita. Sper sa reusesc! Succes tuturor!
  •  
    • 361 mesaje
    8 Apr 2006, 15:35
    0 0
    Am facut si a treia impachetare si mi-am pus si ciolofan si am stat cam o ora jumatate.O sa va tin la curent cu rezultatele.Succes la toate!
  •  
    • 55 mesaje
    8 Apr 2006, 21:49
    0 0
    Buna fetelor! Citesc discutiile de pe forum dar nu am scris niciodata... Stiam despre impachetari ca fac bine,dar vad ca rezultatele voatre sunt excelente...vreau si eu !!! Ma duc maine sa adun ingredientele ... Abia astept sa vad rezultatele ! Olive felicitari pt performante!
  •  
    • 145 mesaje
    10 Apr 2006, 14:12
    0 0
    -
  •  
    • 335 mesaje
    10 Apr 2006, 19:51
    0 0
    Buna fetelor!!!
    Acum sunt cu folia pe mine
    Tania, nu astept sa se usuce ... pun folia imediat. De fapt nu e folie...sunt saci de menaj, ca-s mai comozi.
    Amestecul de azi are cateva plantutze noi: iedera, urzica si coada calului. Am pus si o lingurita de polen (citisem la frumusete cate ceva despre si la un search pe google am descoperit ca e miraculos )
    Sa vedem ce mirifice rezultate mai obtin de data asta.
    In ultima vreme am cam dat liber la prajiturele si nu-i de bine pt silueta
  •  
    • 361 mesaje
    10 Apr 2006, 23:07
    0 0
    Hmm.. asa am facut si eu la prima impachetare am pus folia imediat fara sa astept sa se usuce,dar mi-a iesit amestecul cam subtire si a fost cam dificil Eu astept totusi vreo 2-3 minute si pe urma pun folia.Pupici! Maine fac a patra impachetare
  •  
    • 335 mesaje
    10 Apr 2006, 23:39
    0 0
    Sa ne povestesti si ce rezultate ai avut
  •  
    • 145 mesaje
    11 Apr 2006, 09:38
    0 0
    -
  •  
    • 145 mesaje
    11 Apr 2006, 14:10
    0 0
    -
  •  
    • 145 mesaje
    11 Apr 2006, 14:51
    0 0
    Olive gasesc iedera sub forma de ulei esetial,ca eu n-am rasnita si de aceea nu-mi pot lua plante?
  •  
    • 11 mesaje
    11 Apr 2006, 17:01
    0 0
    salut. Am fost si eu azi pe la cumparaturi si nu am gasit argila verde...am luat alba de la Favisan pe care trebuie sa o pisez. Alge marine am gasit dezhidratate.Mi'a spus cineva de la un magazin naturist ca cele mai bune sunt algele brune (Fucus si Laminaria). Eu am gasit alge intr-un ambalaj cu scris chinezesc.Sunt bune? Voi cum le folositi? Si am mai luat ulei esential de ienupar, despre care mi'a zis o farmacista ca e foarte bun ptr celulita si scrie si pe prospect.
  •  
    • 335 mesaje
    11 Apr 2006, 18:55
    0 0
    Bianca, tania, poti folosi ulei esential in locul plantelor. Problema cu uleiurile esentiale e ca intra direct in fluxul sangvin, deci nu e de joaca cu ele. Trebuie sa pui cu masura. Cred ca 10 - 15 picaturi sunt de-ajuns pt o impachetare.

    Pt Tzela, sunt bune algele alea, am si eu. Altele nu am gasit. Cat de greu le-am gasit si pe alea...Algele e bine sa fie macinate. Dar cum nu sunt perfect uscate, le poti toca marunt. Sau le lasi la uscat cateva zile iar apoi le dai prin rasnita. La fel si plantele de ceai. In final obtii o pudra omogena care se aplica foarte usor.
    Da, algele brune sunt mult mai bune, la fel argila verde e mult mai buna...dar ne descurcam cu ce avem, nu? E mai mult decat daca n-am face nimic.
  •  
    • 11 mesaje
    11 Apr 2006, 19:53
    0 0
    Mersic frumos de raspuns...ma gandeam eu ca nu le pot da prin rasnita asa cum sunt...si mama zicea sa le pun putin la cuptor sa se usuce treptat. Mie nu imi place mirosul...abia ma apropii de ele . Tu cam cata argila pui si de care?
  •  
    • 61 mesaje
    11 Apr 2006, 19:58
    0 1
    la mine a aparut o mica problema am puncte vinete pe picioare si pe abdomen unde m-am impachetat de la ce pot fi?
    pasta pt impachetat o fac din argila, spirulina, cafea , iedera, ienupar, ceai verde si stau aproape o ora