dieta personalizata

  •  
    • 6 mesaje
    21 Feb 2010, 12:47
    0 0
    buna evelor de maine am sa incep sa merg la sala la fitness ptr ca in primul rand vreau sa scap de kilograme .. si sa imi fac corpul mai frumos .. m-am gandit sa va cer parerea in legatura cu o dieta ceva pe care as putea sa o tin luni bune .. doar ca problema este ca sunt extrem de pretentioasa la mancare.. in sensul ca mananc doar carne de pui/vita ( rar carne de porc ), legume mananc mazare,morcovi,cartofi,conopida. ca fructe aproape de toate in schimb nu mananc iaurturi/lapte/mezeluri//oua .. daca ati putea si voi evelor sa veniti cu ceva idei ar fi minunat .. poate chiar una din voi sa-mi faceti oarecum o dieta .. ziua 1 sa mananc asa .. ziua 2 asa .. etc multumesc anticipat!
  •  
    • 27207 mesaje
    21 Feb 2010, 12:51
    0 0
    incearca Atkins
  •  
    • 2487 mesaje
    23 Feb 2010, 14:05
    0 0
    Voila o dieta personalizata, este dupa nevoile fiecareia, de ex la mine nu o sa lipseasca o oarecare cantitate de paine sau cereale, jobu-ul pe care il fac are in el consum de energie mare, asa ca am nevoie de ele.
    Dar in mare o dieta nu este privarea de mincare ci scaderea nr de calorii ingerate si sa le pui in ordinea de consum corecta.
    Asa de ex, paiinea si cerealele se consuma numai dimineata.
    La 7 se consuma cafeaua sau ceaiul cu daoua felii de paiine prajita.
    La 10 trebuie sa ai un snack, mar ,para sau o cana de ceai cu miere sau fara indulcitor.
    La 12 , salata si friptura de pui/vita sau curcan, facuta la gratar sau sote.
    La 4 ai o mina de nuci sau alune nesarate.
    La 6 masa de peste cu legume fierte .
    Dupa 6 poti ameti foamea cu apa cu lamiie sau un ceai caldut,un iaurt .
    Dar in mare orice masa poate fi de ciorba de legume sau peste, salate de legume cu dresing de ulei cu lamiie, sau orice iti place.
    Cantitatea conteaza, daca nu te poti opri din mincat ,foloseste farfurii mici de copii, si tine toate gustarile, asa stomacul va avea ce face si nu va mai acumula.
  •  
    • 171 mesaje
    1 Mar 2010, 10:40
    0 0
    Buna,
    Dietele se personalizeaza de catre medic in functie de metabolismul fiecarei persoane. Nu cred ca e ok sa incerci o dieta la intamplare pentru ca poate sa nu aiba efectele pe care le doresti. In cazul in care vrei sa afli mai multe despre acest subiect: http://www.doctorating.ro/stiri_detail.php?id=108
  •  
    • 18 mesaje
    3 Mar 2010, 11:42
    0 0
    Se pare ca avem un lucru in comun. Si eu citesc in general stirile si articolele de pe site-ul acesta de doctori, l-am descoperit de curand si mi-a placut cum e gandit. Cu dieta si eu sunt de acord, trebuie sa consulti un medic pentru ca organismul se poate deregla foarte tare de la diferite cure tinute asa la intamplare. Pentru asta exista nutritionistii, nu?