mi-e frica de sofat!

  •  
    • 279 mesaje
    22 Ian 2010, 14:51
    2 0
    vreau sa dau de carnet,dar eu sunt o fire extrem de emotiva si mi-e foarte frica am incercat de cateva ori,asa de proba (cu tata alaturi)dar cum am pus mana pe volan,am intrat in panica.cum naiba sa fac sa-mi inving aceasta teama?sa scap de emotii si sa reusesc sa-mi iau carnetu??
  •  
    • 1784 mesaje
    22 Ian 2010, 19:30
    1 0
    mda...si eu am aceeasi problema...ba chiar am si inceput scoala de soferi, am facut putin peste 10 ore si am abandonat.
  •  
    • 649 mesaje
    22 Ian 2010, 21:45
    0 0
    zana,
    inainte de a incepe scoala de soferi trebuie sa treci obligatoriu printr-un test psihologic.
    Acel test iti va arata foarte clar aptitudinile tale si in functie de rezultatul lui, vei fi sau nu admisa la scoala.
    Am vazut barbati in toata firea care se pierdeau la testul asta si-l picau pe capete.
    Daca treci de test, e clar ca ai sanse sa-ti invingi teama si probabil c-o sa fii o soferita...foarte prudenta.
    Curaj !
  •  
    • 2791 mesaje
    22 Ian 2010, 22:10
    0 0
    Sofand capeti incredere in tine!
    Mai intai pe distante mai mici cu cineva alaturi care sa te sustina si apoi iti dai drumul

    Sa cauti un instructor bun, face mult!
  •  
    • 6008 mesaje
    22 Ian 2010, 23:37
    1 0
    zano, io nu ma poci da' rotunda, ca am luat permisu' cu spaga ..

    insa si mie imi era frica de sofat .. nu stiam sigur incotro o iau , in panta .. in fata, sau la vale .. ..

    mergeam cu fratele meu numai seara, prin oras dupa ora 23:00 cand nu era trafic, pt o luna de zile, ca sa prind incredere, si eventual sa nu incurc circulatia , pana intr-o seara cand am avut pofta de fructe si l-am rugat sa mergem in piata .. si m-a refuzat .. da' ce bine mi-a facut ! ... de nici nu iti pot explica!

    nu numai ca de atunci am plecat mereu numa' singura la drum, dar accelerez si la maxim!!!

    haide! fi increzatoare si spune-ti ca poti! .. ah! si inca ceva .. eu eram obsedata de condus.. imi placea atat de mult . daca iti place, poti trece si peste emotii.., care de altfel sunt normale la inceput.
    multa bafta! si infrange-ti teama
  •  
    • 6008 mesaje
    22 Ian 2010, 23:38
    1 0
    PeEs : e cel mai lung mesaj al meu !
  •  
    • 61 mesaje
    23 Ian 2010, 00:09
    0 0
    pentru Zana:
    Iti spun cum am procedat eu. Si mie mi-a fost frica sa conduc. Am luat permisul de conducere la aproape 40 de ani, si nu am mai condus clandestin pana atunci. Am invatat teoria foarte bine, am facut cateva ore in plus, am mers pe ideea ca decat sa dau spaga la cineva sa ma ajute mai bine ii dau instructorului sa ma invete. In ziua cand am ridicat permisul,m-am dus singura sa-mi iau masina care ma astepta de doua saptammani intr-un sercice auto si fara sa am pe nimeni alaturi cu experienta (asa am vrut eu), am condus mult prin oras, am trecut chiar si prin centru, si asa mi-am invins frica.probabil daca ma dadacea cineva in ale condusului nu mi-as fi invins frica si nici nu as fi iesit prea curand singura cu masina.Daca stapanesti teoria si faci si cateva ore in plus de traseu imposibil sa nu-ti invingi frica,atunci faci totul din reflex. Mult curaj.
  •  
    • 6008 mesaje
    23 Ian 2010, 01:20
    0 0
    zano, inca ceva ca e musai de mentionat ...

    acum, la 6 ani de cand am obtinut permisu' ... nu am nici un accident ... (si fereasca dumnezeu nici de aici incolo ... ) ..

    succes!
  •  
    • 346 mesaje
    25 Ian 2010, 14:32
    0 0
    da, cu, curaj treci peste, eu am dat de permis de 4 ori la rand si acum am 5 ani de condus......si am preferat sa ma urc singura la volan, fara sot...sa imi fac propriul meu stil de condus...
  •  
    • 3036 mesaje
    27 Ian 2010, 06:04
    0 0
    ...plus ca ar fi interesant de aflat daca ti-ar mai fi frica sa conduci in conditiile in care nu te-ar mai dascali taica-tau, ci un instructor care stie cum sa faca si cum sa spuna, in asa fel incat sa ii dea incredere elevului si nu sa i-o saboteze...

    parintii sunt parinti, preocuparea lor este, mai degraba, sa te invete cum sa fii prudenta si sa menajezi masina.
  •  
    • 2 mesaje
    10 Feb 2010, 15:19
    0 0
    si mie. chiar foarte tare.
    aproape am terminat odata scoala si am renuntat - pur si simplu nu puteam fi convinsa sa merg peste 20km/h

    la a doua incercare, dupa vreo 3 ani, m-am descurcaat mai bine. chiar as conduce bine daca nu ar fi pietoni, gropi, alte masini sau semafoare care sa ma sperie.
    de fapt ma sperie instructorul, cand pune frana brusc sau trage de volanul MEU, ca acele amanunte eu nici nu le observ.

    DAR, nu renunt, si sunt pe cale sa-mi iau permisul. am cam 30% sanse succes pentru traseu.
    Totul e sa insisti, dovada ca se poate e peste tot in jur.

    http://stareatimpuluisocial.blogspot.com/
  •  
    • 1342 mesaje
    11 Feb 2010, 22:30
    1 0
    Trei candidati dau examenul de conducere la scoala de soferi.
    Instructorul care ii examineaza ii intreaba:
    - Fiecare sa-si imagineze ca este la munte si ruleaza pe un drum ingust cu 80 km/h. In stanga e muntele, in dreapta e prapastia. Deodata apar in fata o tanara si o batranica. Ce calcati?
    - Baba, ca e pacat de pustoaica. – raspunde primul
    - Fata, ca mai are sanse de supravietuire dupa accident, raspunde al doilea
    - Pe amandoua, ca orice viraj e periculos in aceste conditii, zice si al treilea.

    **
    [Voi ce ati raspunde?! ]

    ***























    - Sunteti picati toti,tipa instructorul exasperat,
    Frana trebuie calcata,nebunilor!
  •  
    • 16 mesaje
    12 Feb 2010, 18:42
    0 0
    si eu am renuntat dar numai dupa...3 ore, fara sa-mi fie frica, ci pt ca simteam ca nu stapaneam masina. Normal, in 3 ore ce sa inveti? regret ca nu am perseverat pt ca am nevoie de sofat, ca de aer. Femeile invata f greu sa sofeze in general.Mai incearca, dar daca nu si nu, ai puterea sa renunti in cele din urma. Asta e!
  •  
    • 267 mesaje
    14 Feb 2010, 11:43
    0 0
    Ma regasesc intru totul in postarile voastre si ma oftic de mor. Am facut scoala, nu eram nici pluta dar nici foarte bine. Am dat examen la sala, am luat cu brio si muream de frica pentru traseu..Si am fost atat de tuta de am picat. Plansete si bocete si asta a fost! n-am mai incercat, am zis ca poate nu e pentru mine. Dar am nevoie, mi-ar usura viata de zi cu zi daca as conduce..off..si tot incerc sa-mi fac curaj sa ma apuc din nou. Eu nu pot sa zic ca sunt emotiva, mai mult imi e teama, nu sunt stapana pe mine. Sunt convinsa ca experimentand totul se poate schimba dar..pana acolo trebuie sa-mi inving teama.
  •  
    • 21 mesaje
    17 Feb 2010, 12:48
    1 0
    eu nu am condus niciodata in viata mea,dar odata m-am ambitionat si am zis dau de carnet.am luat examenult teoretic si urma practica cum m-am urcat in masina trebuia sa dau cu spatele (deci va dati seama nu am mers niciodata cu fata apoi cu spatele),in fine cu chin cu vai am iesit ,.vreau sa spun ca priele ore aveam niste emotii de numa numa ajungeam acasa cu o pofta de mancare (cred ca de la concentratia aia ce o aveam timp de 45 de min)de goleam frigideru dar a trecut tot si acuma am masina de 3 ani si pot sa spun ca sunt o soferita destul de priceputa .asa ca curaj...totul are un inceput ... (eu nu am dat in tara de carnet)
  •  
    • 20 mesaje
    18 Feb 2010, 17:54
    1 0
    in primul rand trebuie sa fii ami sigura pe tine, chiar daca esti o fire emotiva, a sofa este un lucru destul de complex, asta inseman ca e un must have sa fii stapana pe situatie, iar cand mai iesi sa conduci, spune-i tatalui sa incerce sa nu te preseze sau sa te bage in panica deoarece orice sofr are tendinta de a face asta cand e cu un incepator. gadeste-te ca toti au fost la fel, in final vei reusi, eu de exemplu nu am putut parca lateral aproape un an, aveam loc cat sa put 3 masini, dar eu credeam ca n-am loc si puteam sa jur ac n-am s-o fac niciodata si astazi mi se pare banal. Asa ca multa incredere, atentie si viteza de reactie....bafta multa, chiar sa ne apui cum e dupa o vreme!!!