bicicleta stationara

  •  
    • 1530 mesaje
    24 Iun 2004, 17:32
    1 0
    Pt evele care au reabdare si vointa, mi-am adus aminte de un exercitiu pt burtica pe care il faceam in liceu, cand faceam aerobvic cu profa de psihologie. Si chiar merge. Profa avea cam 40 de ani, arata ca la 28 si asta pt ca de 2-3 ori pe sapatamana facea exercitiile astea.
    Din "pozitia" culcat pe spate, flexati picioarele departate ( )cu talpile lipite de podea /\__o. Bratele sunt sprijinite pe podea, intinse pe langa corp. Cu sprijin pe brate, se ridica bazinul, expirand, se tine cateva secunde ridicat si se incordeaza muschii fesieri, apoi se revine in pozitia de start, inspirand. Incepeti cu 10, apoi cresteti pana la 30-40. Si eu mai faceam abdomene cu o haltera pe abdomen, dar nu e chiar recomandat, caci pot sa apara efecte ciudi. Este important sa nu papati alimente care baloneaza si sa beti multe lichide. La mine mergea.
    N.B. nici un exercitiu nu are efecte pt eternitate, daca nu se face in mod regulat. Este un vis al nostru sa facem de 10 ori un exrcitiu si apoi efectul sa dureze la nesfarsit.... Asta e, trebuie sa ne obisnuim cu sportul, ideal ar fi sa ajunga ne si placa, mai ales ca dupa o sedinta de sport ne simtim atat de bine si pline de energie, nu?
  •  
    • 1 mesaje
    9 Iul 2017, 13:12
    0 1
    Bicicleta stationara se prinde in podea cu suruburi?
    Multumesc.