Solutii pt cresterea rapida a parului

  •  
    • 771 mesaje
    20 Feb 2009, 13:53
    2 9
    Fetelor, ce remedii cunoasteti pt stimularea cresterii parului? Nu am probleme cu el, nu imi cade, e sanatos, il vopsesc doar cu henna, dar necazul este ca dupa ultima vizita la coafor m-am ales cu un breton f scurt (freza nu ma avantajeaza deloc) si vreau sa fac tot posibilul ca sa creasca daca se poate cat mai rapid. Stiu ca nu am cum sa-l "determin" sa cresca mai mult de 1,5 cm/luna, dar mie oricum nu imi creste atat de repede, de obicei cam un cm/luna, asa ca vreau sa-l stimulez putin. M-ar interesa fiole si tratamente interne. Ce ati incercat si a avut rezultate?
  •  
    • 6 mesaje
    20 Feb 2009, 14:14
    2 5
    mai sincera sa fiu ma aflu in aceiasi situatie....aqm nu stiu cat ai luptat tu ca parul tau sa creasca....dar eu nici nu stiu ce sa mai fac....pur si simplu nu vrea sa creasca....am folosit ulei de ricin.....masti pe baza de plante...am mers in saloane sa-mi fac masti impotriva ruperii...am luat si vitamine...problema e ca eu imi bag placa des in el....si asta cred k este una din cauzele inrerupeii cresterii
    eu iti recomand uleiul de ricin,uleiu de masline,uleiul de cocos....si din cand in cand fati urmatoare masca(ulei,de ricin,vitamina A,vitamina E fiole si ou)....sper sa iti creasca..
  •  
    • 771 mesaje
    20 Feb 2009, 15:53
    2 3
    Danna, daca ma uit la pozele in care aveam parul lung, ma apuca plansul, serios O coafeza m-a tuns infiorator si a trebuit apoi sa mi-l tund scurt (mai bine ma chinuiam cu el asa cum era pana ajungea la o dimensiune acceptabila). Acum e la 2 cm mai jos de lobul urechii dar cand m-am dus sa mi-l "indrepte' m-am trezit cu un breton pana la jumatatea fruntii...dezastru! Macar daca m-ar fi avantajat cat de cat.

    La tine mai mult ca sigur placa este de vina pt faptul ca se rupe. Daca vrei neaparat sa-l indrepti foloseste macar o solutie profesionala care se aplica inainte de placa (chiar se vede diferenta) dar portiunile care sunt despicate sigur va trebui sa le tunzi ca altceva n-ai ce face.

    Mi-am adus aminte ca am folosit mai demult Vitamins for the Hair - Nature s Bounty - Walmark (60 de capsule) si chiar am avut rezultate f bune, eram dupa o perioada in care imi cazuse parul ingrozitor, asa ca acum voi lua din nou. O sa mai folosesc unguent cu nicotinat de metil (e revulsiv, asa ca sper ca o sa stimuleze circulatia la nivelul scalpului). Inconvenientul e ca unguentul asta nu as putea sa-l folosesc decat seara sau cu 2h inainte de a ma spala pe cap pt ca este ca o vaselina f groasa.

    Asa ca acum ma mai gandesc si la niste fiole care se aplica dupa spalare, numai ca nu stiu care ar fi mai bune pt asa ceva.

    Multumesc pt sfaturi si urari...si eu sper sa creasca odata dar presimt ca 2luni voi umbla tot cu bendite si cordelute
  •  
    • 4 mesaje
    20 Feb 2009, 15:59
    4 6
    am avut si eu probleme de genul asta,dar nu am apelat la "stimulente artificiale".Desi imi era rusine sa ies pe strada asa,l-am ascuns tinandu-l legat sau prins peste cap cu o clamutza,nici nu i-am observat cresterea! totusi poti incerca de la farmacie niste ceaiuri pe baza de plante,sau ceva unguente,dar ai mare grija sa nu-ti deterioreze parul.Mult successs si nu uita ca esti femeie si esti frumoasa oricum!
  •  
    • 10 mesaje
    20 Feb 2009, 16:05
    2 0
    poate nu ar fi rau sa incerci niste mese volumiser ( asa li se spune) pentru ca sunt in centrul capului ca sa creeze senzatia de volum al parului. Sunt convinsa ca o sa fii multumita. Se prind cu niste clipsuri foarte discrete si rezista chiar si unei seri in club sau la fitness. Nu o sa devii penibila. Ma gandesc ca daca ai o tinuta sobra, un aspect mai profi, nu o sa poti purta cleme
  •  
    • 1495 mesaje
    20 Feb 2009, 16:24
    5 1
    eu imi pun ulei de masline extravirgin pe par si-l las cateva ore dupa care il spal,Parul arata foarte bine,cu toate ca il vopsesc des blond, i-am bagat si suvite ciocolatii si albe de cateva luni.
  •  
    • 771 mesaje
    20 Feb 2009, 17:04
    3 0
    777A, tocmai asta este, ca ma imbrac elegant si nu prea se potrivesc clamele si cordelutele (vin ca nuca-n perete la majoritatea costumelor mele). De unde as putea achizitiona aceste mese volumiser? Si cum arata? Exista vreun site unde pot vizualiza mesele astea?

    Va multumesc tuturor pt sfaturi, o sa le pun in aplicare alternativ, sper ca in 2 luni sa ajung cu parul la o dimensiune acceptabila! Daca mai aveti sfaturi/idei, va rog mult sa le postati!
  •  
    • 10 mesaje
    21 Feb 2009, 17:13
    1 1
    Ia-ti tratamentul anticadere de la Kleral System. Unicul care a functionat intr-adevar. Din cauza tiroidei aveam portiuni fara par. In luni de tratament deja imi crescuse pufulet peste tot si acum am din nou parul des si sanatos. Il luam din salonul lor de reprezentanta din Bucuresti. Prietenele mele il iau si pe net la www. kleral.ro. Nu are contraindicatii, e din plante si m-a convins. Poti incerca.
  •  
    • 10 mesaje
    22 Feb 2009, 14:23
    1 3
    sorry , a cazut net-ul. la noi in tara nu exista decat variante ieftine de mese , care arata a ieftine, dar mai cauta pe net. daca nu vei gasi acum mese , incearca peste o luna.
  •  
    • 80 mesaje
    22 Feb 2009, 16:06
    3 5
    au mai fost multe subiecte de genu si am tot recomandat gerovital-tratament cu petrol.este super bun atat pentru cresterea si indesirea parului cat si pentru oprirea caderii.eu avem un par foarte rar care crestea foarte incet.dupa tratament imi crestea 2-3cm pe luna si sa indesit.am tarziu am folosit din nou tratamentul pentru ca imi cadea ingrozitor de mult.si a oprit caderea parului definitiv.adica nu ca alte tratamente e bun atat timp cat il folosesti.e super bun si foarte ieftin.e doar 20 ron sticluta de 200ml.eu lam folosit si impreuna cu samponul si balsamul care era recomandat.
  •  
    • 18 mesaje
    22 Feb 2009, 17:58
    2 4
    La salonul Kleral din Bucuresti iti poti face gratuit analiza microscopica a scalpului. Ei iti pot indca tratamentul potrvit. E mai bine decat sa iei orice la intamplare. Vezi pe net la situl lor. Si daca iti pica prea mult parul e bine sa vezi si un medic.
  •  
    • 15 mesaje
    22 Feb 2009, 18:54
    6 5
    spalate mai des la cap de preferat o zi da si una nu, o sa vezi ca o sa-ti creasca mai repede la mine a avut efect
  •  
    • 1 mesaje
    23 Feb 2009, 17:52
    1 2
    Salut! Vad ca nu sunt singura care cauta solutii pentru stimularea cresterii rapide a parului. Am incercat pe propria piele drojdia de bere. Se iau sub forma de pastilute dar nu mai mult de doua pe zi. Undeva era mentionat ca se poate lua cu un pahar de suc de portocale dimineata. Si sa stiti ca a functionat. Nu am parul pana la fund, dar avand in vedere ca intodeauna nu imi depasea lungimea umarului sunt multumita desi vreau sa creasca cu inca o palma ca si lungime. De asemena le-am combinat cu niste capsule de maca. Au mai multe indicatii terapeutice. O sa incerc si varianta cu samponul de la Gerovital sa vedem daca functioneaza . Bafta fetelor si ne mai auzim.
  •  
    • 14 mesaje
    23 Feb 2009, 23:01
    2 0
    eu nu am gasit inca un tratament ideal.
  •  
    • 771 mesaje
    27 Feb 2009, 12:23
    1 0
    Ce am facut pana acum: mi-am luat Viaderm si acid folic (nu am mai gasit Vitamins for the Hair - Nature s Bounty). Ma spal zilnic pe par, inainte de spalat cu vreo 2h ma dau cu ulei de ricin si dupa spalat folosesc tinctura de ardei iute (pt efectul vasodilatator). La fiecare spalat folosesc si masca de la Kallos/masca Bess, in functie de ce am chef in momentul respectiv.
    Cam atat deocamdata...as fi multumita sa-mi creasca macar 1,5cm/luna, desi as spera la vreo 2, dar nu cred ca se poate (din ce stiu eu, parul creste max 1,5cm/luna).

    Daca mai aveti idei...sunt pe aici

    PS O sa-mi iau si capsule cu drojdie de bere, thx pt pont, stiam ca sunt f bune dar uitasem de ele.
  •  
    • 140 mesaje
    27 Feb 2009, 14:08
    0 2
    Idrys, tincture de ardei iute se lasa in par dupa spalat?....si nu are niciun dezavantaj?…..eu am incercat tinctura de urzica si imi ingrasa parul….de asta intrebam
  •  
    • 771 mesaje
    27 Feb 2009, 14:37
    1 2
    Tina, tinctura pe care o folosesc eu e preparata de mine. Prima data am cumparat de la plafar, ca sa vad cum e, apoi mi-am facut-o eu, dar un pic mai concentrata. Era pe eva un topic despre tinctura asta, in care am scris modul de preparare (o sa-l caut si il aduc la "suprafata"). Nu ingrasa deloc parul, ba dimpotriva, pt ca e preparata doar din alcool (eu folosesc spirt sanitar) si ardei iute. Dupa ce ma spal si parul e aproape uscat, o aplic la radacina cu un tamponel de vata. Odata am gresit tinctura prea concentrata si am fost nevoita sa ma spal de urgenta pt ca aveam senzatia ca mi-a luat foc scalpul. Daca o folosesti, sa ai grija ca la urmatorul spalat sa nu-ti ajunga apa in ochi ca s-ar putea sa usture.
  •  
    • 771 mesaje
    27 Feb 2009, 14:44
    3 0
    Nu am mai gasit pe eva, dar arunca o privire aici http://www.ardei-iute.ro/parului.htm sau da un search pe google folosind cuvinte cheie "tinctura ardei iute par"
  •  
    • 80 mesaje
    27 Feb 2009, 21:25
    0 0
    am uitat sa mentionez ca acest subiect a mai fost deschis si acolo fetele au dat niste retete pentru cresterea parului.mi leam notat dar inca nu leam incercat.

    pentru 200g:
    -2g colesterol
    -2g ulei de ricin
    -1g ulei de lavanda
    -195g alcool etilic.
    trebuie sa merge cu aceasta reteta la o farmacie si sa rugati sa o prepare.se aplica pe pielea capului cu ajutorul unui tampon.nu se clateste.

    -20ml gaz
    -20ml ului de ricin
    -20ml rom
    se aplica tot la radacini,se lasa 3 ore dupa care se spala.

    cineva a zis ca a luat pastile phyto care au ajutat foarte mult.sper sa va fie de folos si astept sa imi spuneti si mie cu au functionat retele.
  •  
    • 140 mesaje
    28 Feb 2009, 09:48
    2 2
    Am inteles….ms mult idrys