Fondul de ten

  •  
    • 12 mesaje
    10 Dec 2008, 21:04
    0 0
    Buna fetelor. Vreau sa imi schimb fondul de ten si nu sunt foarte hotarata ce marca sa folosesc...voi ce folositi? Ce parere aveti despre Accord parfait mineral de la L'oreal?L-a incercat careva?Astept parerile voastre.
  •  
    • 2794 mesaje
    10 Dec 2008, 21:22
    0 0
    Eu mi-am luat Accord Parfait-ul clasic...proasta decizie. In magazin mi s-a parut ca arata foarte bine pe piele (e drept ca l-am incercat pe mana), dar acasa mi-am dat seama ca arata ca o masca. Nici eu nu stiu la ce fond de ten sa ma opresc.
  •  
    • 1372 mesaje
    10 Dec 2008, 21:37
    0 0
    Eu tocmai am terminat Accord Parfait si azi mi-am luat Infaillible.
    Accord Parfait a fost destul de ok, poate putin cu aspect de pudra dar acceptabil.
    Mi-am luat Infaillible pt ca am auzit numai lucruri bune...
  •  
    • 629 mesaje
    11 Dec 2008, 11:42
    0 0
    Sfatul meu este sa investiti intr-un fond de ten bun. L'Oreal nu a excelat niciodata la fonduri de ten.
    Recomand Clinique, evident in functie de tipul de ten. Superbalanced Makeup pentru ten mixt cu acoperire medie, Superfit Makeup pentru ten cu probleme cu acoperire medie spre mare, Perfectly Real Makeup cu acoperire medie pentru ten normal si mixt, Supermoisture Makeup cu acoperire slaba spre medie pentru ten uscat spre normal.
    Personal (am ten normal spre mixt) am incercat Superbalanced si am fost multumita. Nu se vede, sta mult pe fata, nu afecteaza calitatea pielii. Este bine sa fie folosit in perioadele mai calde. Nu are factor de protectie deci trebuie sa aiba crema de fata cu spf in cazul acesta. Am folosit iarna trecuta si Supermoisture si am fost de asemenea multumita, are niste particule putin lucioase care dau pielii o stralucire translucida.
    Fondurile de ten de la Clinique sunt in jur de 110 ron.
    Bun mai este Guerlain Parure Aqua - nou aparut. Nu se observa pe piele si este confortabil la purtat, cremos si cu un parfum discret si fin. Este hidratant si are factor de protectie 20. Acesta e mai scump, 180 ron.
    Iar daca nu vreti sa cheltuiti prea mult dar vreti totusi un fond de ten de supercalitate recomand cu mare caldura Avene. Este extrem de fin, nu afecteaza nici cel mai sensibil ten, avand o mare proportie de apa termala in compozitie, rezista mult, calmeaza pielea, hidrateaza, acopera bine chiar daca se aplica in cantitati foarte mici si nu se vede. Deloc. Practic este exact culoarea tenului neacoperit cu nimic. Are factor de protectie 15.
    Folosit impreuna cu o crema de fata adecvata, tot una dermocosmetica (Avene, Uriage, Ivatherm) si cu un puf de apa termala din cand in cand, eventual inainte de aplicarea cremei si a fdt si apoi dupa demachiere, consider ca e in cel mai bun rasfat pentru pielea fiecareia dintre noi. Si este cam 60 ron.
  •  
    • 528 mesaje
    11 Dec 2008, 13:25
    0 0
    nikituska, unde se gaseste fdt (cel fluid ma intereseaza) Avene - la sensiblu sau la help net? eventual poate imi dai chiar un exemplu, ca sunt multe produse pe care unele magazine dintr-un lant farmaceutic le au si altele nu... stii cumva daca se gaseste si corectorul cu doua culori (galben si bej)? merci
  •  
    • 7 mesaje
    11 Dec 2008, 14:35
    0 0
    eu folosesc de un an de zile fond de ten de la pupa, si sunt foarte incantata de produsele lor. Sunt italienesti, se gasesc si in la noi in centrele comericale si parfumerii
  •  
    • 815 mesaje
    11 Dec 2008, 20:35
    0 0
    Cristinika nu stiu de unde esti, eu stau in zona Colentina si Avene gasesti sigur la farmacia Donna de la Obor de langa Raiffeisen sau la Sensiblu din Carrefour Colentina.
    Iti dau si un pont: dak vrei sa-ti cumperi avand in vedere k este peste 50 de ron, cumpara pe data de 20 ale lunii, in fiecare luna cu cardul Sensiblu si vei obtine niste puncte de loialitate sau nu stiu cum care in aceasta data se dubleaza adica de ex la 60 de ron obtii puncte echivalente a cca 10 ron pe care poti sa-i fol la achizitionarea altui produs sin care ti se scade.
    La chestia asta Sensiblu merita, altfel la Dona preturile cu cardul de 5% reducere sunt mai mici.
  •  
    • 815 mesaje
    11 Dec 2008, 20:36
    0 0
    Lolitaa pulverizeaza niste apa termala dupa aplucarea fondului de ten, cateva pufuri fine> Mie imi place mai mult cum arata dupa asta fondul de ten.
  •  
    • 2794 mesaje
    11 Dec 2008, 20:54
    0 0
    O sa incerc si varianta asta, cornelia! Eu nu suport aspectul ala de pudrat pe fata, poate asa se rezolva. Oricum, mi s-a pus pata pe Superbalanced Makeup...din descrierea nikituskai pare exact ce-mi trebuie. Ce nu-mi place e prezentarea. Mi se par tare nepractice borcanasele alea de sticla. Ma intreb daca as putea cumva transfera continutul intr-un recipient cu dispenser de la alt fond de ten....
  •  
    • 815 mesaje
    11 Dec 2008, 20:57
    0 0
    Nici mie nu-mi plac cele pudrate, prefer eu sa aplic apoi o pudra translucida si nu se vede.
    Eu sincer m-as duce intr-o Sephora sa fac rost de o mostra ceva de fond de ten din ala.
    Sephora este unul si pe Magheru aproape de Universitate si plus k mai gasesti in Unirii, cred, la B&B dak nu ma insel. sau macar sa-ti pui un pic dintr-un tester intr-o cutiuta.
    Eu asa as face decat sa dau 1 mil si ceva si s avad k nu mi se potriveste.
  •  
    • 2794 mesaje
    11 Dec 2008, 21:12
    0 0
    Ai dreptate, stiu ca intr-un timp iti puneau ce vroiai intr-o cutiuta la Sephora din Orhideea. O sa incerc cind trec pe acolo! Mostre nu stiu daca sunt si, mai important, daca se dau!
  •  
    • 172 mesaje
    12 Dec 2008, 10:41
    0 0
    buna! eu folosesc fond de ten de la Vichy,din ala pt tenul gras. mi se pare super bun si acopera foarte bine,in plus nu arata k o masca pe fata.nu e nici doarte scump,in jur de 60 ron. il gasesti in orice sensiblu.
  •  
    • 693 mesaje
    12 Dec 2008, 12:16
    0 0
    Of...Si eu caut o formula magica de fdt!
    Tocmai c mi l-am terminat si tb sa fac o noua alegere...Pana acum am folosit Accord Parfait de la L'Oreal si Visible Liftt, tot L'Oreal..Au fost ok, intr-o anumita masura...numai ca aveam impresia ca nu se uniformizeaza cum trebuie...ca raman mai mult pete..Chiar si dupa un gomaj si o hidratare buna a pielii..Nu stiu d c..

    Apoi am incercat de la Roc si de la Vichy...si am ramas dezamagita...mi se par lucioase, usor grase...Desi nu sunt foarte vizibile pe ten. Trebuia sa mai iau din luciul lor cu o pudra...

    Ce altceva mai recomandati?! Am tenul uscat...
  •  
    • 172 mesaje
    12 Dec 2008, 14:55
    0 0
    eu folosesc avene pt ten sensibil,daca folosesc alt fond de ten gen avon ma mananca fata si mi-am luat avene care il tolereaza pielea ,e sub forma compacta si acopera destul de bine,daca foloseam bioderma si dadeam apoi cu el se vedea urat dar cand am incercat sa ma dau cu o crema un pic mai grasa am ramas uimita pt ca se vedea natural si se intindea frumos.eu nu mai pun altceva pe fata mea decat produse pt tenul meu si dermatocosmetice pt ca de la celelalte ma irit!
  •  
    • 556 mesaje
    12 Dec 2008, 15:18
    0 0
    eu mai nou folosesc un fond de ten nou de la Revlon :Custom Creations care mi se pare foarte bun,adica are o putere mare de acoperire
  •  
    • 8 mesaje
    12 Dec 2008, 21:29
    0 0
    Fetelor va rog sa imi dati un sfat in legatura cu fondul de ten. As vrea sa imi iau unul, dar nu stiu care e mai bun
  •  
    Mry
    • 23 mesaje
    13 Dec 2008, 16:47
    0 0
    mie una imi place fondul de ten Christian Dior DiorSkin si are si o acoperire buna;X ...ce-i drept nu prea folosesc ptr k am tenul curat si nu cred ca necesita mereu fond de ten ..decat la machiajul de seara e nelipsit
  •  
    • 629 mesaje
    13 Dec 2008, 17:11
    0 0
    postat de: cristinika la data: 2008-12-11 13:25

    nikituska, unde se gaseste fdt (cel fluid ma intereseaza) Avene - la sensiblu sau la help net? eventual poate imi dai chiar un exemplu, ca sunt multe produse pe care unele magazine dintr-un lant farmaceutic le au si altele nu... stii cumva daca se gaseste si corectorul cu doua culori (galben si bej)? merci

    Cristinika, gasesti in farmaciile Sensiblu ceva mai mari si in HelpNet si in Centrofarm... Se gasesc mai peste tot in lanturile mari, nu-i problema.
    Eu am no. 2, sunt ceva mai deschisa la ten. Il folosesc dupa crema hidratanta multiperformanta de la Ivatherm si este super combinatia, ma simt excelent asa. Arata si bine, am pielea hidratata, crema este super buna iar fondul de ten se intinde excelent pe ea.
  •  
    • 629 mesaje
    13 Dec 2008, 17:14
    0 0
    postat de: Lolitaa la data: 2008-12-11 20:54

    Oricum, mi s-a pus pata pe Superbalanced Makeup...din descrierea nikituskai pare exact ce-mi trebuie. Ce nu-mi place e prezentarea. Mi se par tare nepractice borcanasele alea de sticla. Ma intreb daca as putea cumva transfera continutul intr-un recipient cu dispenser de la alt fond de ten....

    Lolitaa sa stii ca asta a fost si retinerea mea la inceput. Daca esti decisa ca e ok pentru tine, nu te impiedica de asta. E foarte simplu de aplicat. Oricum nu aplici decat cateva picaturi, este fluid si usor, pur si simplu il apleci putin si ce ramane pe deget aplici pe fata. Chiar nu e o problema borcanasul.
    Crede-ma doar pare mai strange, nu e
  •  
    • 629 mesaje
    13 Dec 2008, 17:18
    0 0
    postat de: pishikusha la data: 2008-12-12 12:16

    Of...Si eu caut o formula magica de fdt!
    Tocmai c mi l-am terminat si tb sa fac o noua alegere...Pana acum am folosit Accord Parfait de la L'Oreal si Visible Liftt, tot L'Oreal..Au fost ok, intr-o anumita masura...numai ca aveam impresia ca nu se uniformizeaza cum trebuie...ca raman mai mult pete..Chiar si dupa un gomaj si o hidratare buna a pielii..Nu stiu d c..

    Apoi am incercat de la Roc si de la Vichy...si am ramas dezamagita...mi se par lucioase, usor grase...Desi nu sunt foarte vizibile pe ten. Trebuia sa mai iau din luciul lor cu o pudra...

    Ce altceva mai recomandati?! Am tenul uscat...

    Pentru ten uscat iti trebuie evident, ceva hidratant.
    Incearca Teint Lissant de la Clarins sau Supermoisture Makeup de la Clinique.
    Poti sa incerci si cel fluid de la Avene. Nu usuca. E asa... ca o crema doar ca e colorata
    Dar ce iti recomand in primul rand la tenul tau uscat este o crema foarte hidratanta. Ce folosesti acum?