AVORTUL

  •  
    • 175 mesaje
    20 Oct 2008, 17:20
    0 0
    Ce parere aveti despre femeile care recurg la avort?care pot fi consecintele de dupa?intretinerea de relatii sexuale trebuie evitata un timp?cat costa?
  •  
    • 1396 mesaje
    20 Oct 2008, 17:22
    0 0
    parerea mea este ca-i alegerea lor si ca nu ma priveste pe mine

    n-am facut avort deci nu stiu consecintele

    nu stiu cat costa...

    la prima intrebare consider ca merita sa-ti rasp, pt. urmatoarele doua puteai sa dai o cautare pe google
  •  
    • 2131 mesaje
    20 Oct 2008, 17:30
    0 0
    depinde in ce context fac avortul...daca nu mia este cu tipul respectiv, daca el nu vrea copilul...de cati ani are femeia...da, relatia sexuala trebuie evitata cu siguranta un timp, si nu numai, femeia ar putea ajunge chiar sa isi urasca partenerul pt asta...trebuie avuta grija de altfel consecintele sunt f mari-ar putea sa nu mai fie capabila vreodata sa faca copil, sa prinda o infectie...sa fie f atenta dupa cine fol toaletele..si este si f f dureros...
  •  
    • 325 mesaje
    20 Oct 2008, 17:44
    0 0
    nu vreau sa fiu rautacioasa,dar la cate metode de contraceptie sunt acum,nici nu ar trebui sa mai existe avort
    dar,ma rog....
    nici eu nu am facut nici un avort,dar am auzit ca e groaznic
  •  
    • 2153 mesaje
    20 Oct 2008, 18:17
    0 0
    Am o parere foarte proasta, ca sa raspund la prima intrebare, celalalte nu ma intereseaza!
  •  
    • 274 mesaje
    20 Oct 2008, 19:55
    0 0
    Oare cat costa sa ucizi un copil?Si care ar fi consecintele dupa???
    Cam asa ar trebui sa sune intrebarea...
  •  
    • 10876 mesaje
    20 Oct 2008, 20:50
    0 0
    in jur de 200 lei e un avort cu anestezie locala.
    fiecare face ce frea muschii ei, nu-i treaba mea ce a facut ea
  •  
    • 29 mesaje
    20 Oct 2008, 21:57
    0 0
    Dar de ce sa ajungi la avort....sintem in secolul 21 chiar sau epuizat metodele de contraceptie?....avortul e cel mai urit lucru...
  •  
    • 2249 mesaje
    20 Oct 2008, 22:22
    0 0
    Cred ca este traumatizant pt o femeie...
    Si eu ar fi trebuit sa fac unul, insa slava Domnului ca a fost totul bine pana la urma.
    Cu metodele contraceptive, da exista o gramada, unele f sigure, dar nici una nu are siguranta de 100%... doar undeva la 98-99%...deci 1-2% sunt "scapari".
  •  
    • 276 mesaje
    20 Oct 2008, 22:31
    0 0
    Cuvintele sunt de prisos....nu au nici o scuza...indiferent ca e o sarcina nedorita, ca au ramas din greseala sau eu mai stiu ce.....Daca se cred destul de mari pentru a intretine rel sexuale sunt destul de mature ptr a se proteja....parerea mea!!!
  •  
    • 2001 mesaje
    20 Oct 2008, 22:37
    0 0
    iti dau dreptate ,mak,
    sunt atatea metode,dar cred ca unele femei sun inconstiente,daca se pot numi femei,cred ca mai degraba CRIMINALE asta e cuvantul perfect pt ele
  •  
    • 320 mesaje
    20 Oct 2008, 23:31
    0 0
    sincer...nu trebuie sa sariti asa pe biata fata!! a cerut doar o informatie. nu sunt pt avort, dar...2 prietene de-ale mele au facut=o si ambelor le gasesc justificare. prima , care avea 18 ani si era la metoda calendarului care pana acum ii mersese de minune (DUPA ce intrebase un doctor despre asta si se informase) si la varsta aia si pe vremea aia...chiar nu prea vad ce s-ar fi putut face. Iar a doua, recent (ps: cosa 4 mil + medicamente de dupa, si da! se face pauza la sex o perioada) care a folosit alta metoda: barbatul ejacula in afara. tipul, care e un neserios, i-a zis ca nu vrea nici un bebe nici nimic. si iata ca acel 0,00001 la suta din picatura dinainte de a ejacula, a provocat acest nefast ghinion. Ei, si mai stiu alta amica care a ramas cu tot cu anticonceptionale. care nici alea nu-s suta la suta eficiente. Hai sa fim serioase, care din voi ati putea face copil la 18 ani, sau sa il faceti stiind ca EL nu il vrea sau...Situatii sunt ffffff multe. Si fetele astea au urmat metode care multe din noi le folosim. credeti ca la oricine parteneruls e bucura , sau oriocine are puterea de a-l creste singura? Sau aceste femei sa nu mai faca sex deloc, ca deh...pilula si alte metode au si ele acel 0.0001 % abatere? Cine e fericit si stie ca acel copil aduce bucurie , si se simte capabila sa il creasca, tot respectul. Dar cine stie ca s-a protejat, insa s-a intamplat chiar si asa acel f rar nefast...Nu judecati fetelor, ca nici una din prietene mele nu a visat ca va face avort si erau toate contra, si urau lucrul asta. Dar viata te aduce si unde nu vrei. cred ca oricine poate pati asta si atunci cand nu vrea...
  •  
    • 1457 mesaje
    21 Oct 2008, 01:51
    0 0
    de unde le scoateti mai frate? criminale auzi! sunt situatii si situatii. se mai intampla nah si cu toate metodele din lume. e mai bine sa il faci si sa-l lasi pe la orfelinat, decat sa scoti afar un mormoloc? hai ca sunteti culmea.
    eu am facut, consecinte nu au fost, am suferit fizic vreo saptamana dupa, sex n-am facut vreo 2 saptamani, de costat nu stiu cat costa in ziua de azi, remuscari n-am avut deloc. alea care ma considera criminala, le rog sa ma ocoleasca pe aici.
  •  
    • 2191 mesaje
    21 Oct 2008, 01:55
    0 0
    nici eu nu sunt pro avorturilor..dar asa cum a spus si maytrei...decat facut si lasat la orfelinat sau trimis la cersit sau..sau..mai bine un avort.
  •  
    • 482 mesaje
    21 Oct 2008, 08:04
    0 0
    criminale?
    spuse dulcica si lua o gura de .... dupa aceea
  •  
    • 2581 mesaje
    21 Oct 2008, 08:39
    0 0
    Dupa mine, este dreptul fiecareia dintre noi sa aleaga. Nimeni nu poate stii ce anume determina o persoana, sa recurga la un avort. Poate chiar nu-si mai poate permite la un moment dat sa faca un copil. Cum as putea sa o cataloghez criminala? De exemplu, o foarte buna prietena de-a mea avea un copil, sot si locuinta. A ramas insarcinata si era fericita. Dar intre timp a ramas fara loc de munca, si fara locuinta. Sotul de necaz s-a pus pe baut. Toate astea in decurs de trei luni. Ce putea face femeia in situatia data? Nu era mai mare crima sa aduca pe lume un copil, pe care sa-l chinuie? Si cred ca numai o mama adevarata poate sa isi dea seama ce dureros este sa nu-ti poti ajuta copilul sa aiba o viata decenta. Dar sa chinuiesti doua suflete?
  •  
    • 470 mesaje
    21 Oct 2008, 09:17
    0 0
    ce usor e sa judeci fara sa stii care e situatia de fapt.. sunt cazuri in care trebuie facut avort...din diverse motive gasite la diverse analize... e mai bine sa ajuti sa vina pe lume un copil deformat sau care se chinuie toata viata? iar copii nedoriti... se poate si asta.... nu e asa simplu... e foarte usor sa spunem ca noi niciodata nu am face asa ceva, dar cand esti pus in situatia aceea... nu stiu cate dintre noi si-ar respecta dorinta! (nu, nu am facut avort ca sa imi ziceti ca imi gasesc justificare)
  •  
    • 320 mesaje
    21 Oct 2008, 09:34
    0 0
    coryna-dulcika a exagerat intr un mod dur si urat...pacat
  •  
    • 1396 mesaje
    21 Oct 2008, 09:48
    0 0
    coryna a mai declarat pe un topic ca ea este pro interzicerea avorturilor

    si cate drame au fost din cauza interzicirii avorturilor pe timpul lui ceausescu... ea in ce tara o fi trait in perioada aia

    eu cred ca este o decizie personala si nu cred ca este una usoara...
  •  
    • 4009 mesaje
    21 Oct 2008, 09:49
    0 0
    mda, dulcyka nu e asa dulcika pe cat se vrea

    Ontopic, nu-s nici pro nici contra. Fiecare femeie/cuplu ia singur(a) deciziile si suporta apoi consecintele.