Relatie la distanta

  •  
    • 3 mesaje
    7 Oct 2021, 01:38
    0 0
    Am o relatie de mai bine de 10 ani. In ultimii 6 ani ea a devenit la distanta datorita faptului ca eu am plecat la munca in strainatate. Cu bune si rele am reusit sa tin aceasta relatie vie, dar desi sunt plecat de sase ani nu am reusit sa o conving pe prietena mea sa vina sa traim impreuna. Mereu gadeste cate un motiv. Ea are o fata dintro alta căsătorie. Fata are 30 de ani o relatie. Desi locuiesc in aceeasi casa, ea mereu imi spune ca nu poate lasa fata singura ca nu se descurca. Apoi zice ca vine dar ca v-a trebui sa trimita bani fetei pentru cheltuieli. Eu i-am zis ca o sa trimitem numai sa vina sa ne traim si noi viata. Si eu am un baiat dintr-o alta căsătorie care locuieste cu mine si e student. Ea mereu imi promite ca vine si uite au trecut deja 6 ani in care ne-am vazut doar in concediu sau de sarbatori. Nu stiu ce e de facut. Nu vreau sa renunt la ea dar am intrat intr-un impas.
    Acest mesaj a fost editat de către CristianDC: 7 Oct 2021, 01:39
  •  
    • 1 mesaje
    11 Dec 2021, 11:29
    1 0
    CristianDC said:Am o relatie de mai bine de 10 ani. In ultimii 6 ani ea a devenit la distanta datorita faptului ca eu am plecat la munca in strainatate. Cu bune si rele am reusit sa tin aceasta relatie vie, dar desi sunt plecat de sase ani nu am reusit sa o conving pe prietena mea sa vina sa traim impreuna. Mereu gadeste cate un motiv. Ea are o fata dintro alta căsătorie. Fata are 30 de ani o relatie. Desi locuiesc in aceeasi casa, ea mereu imi spune ca nu poate lasa fata singura ca nu se descurca. Apoi zice ca vine dar ca v-a trebui sa trimita bani fetei pentru cheltuieli. Eu i-am zis ca o sa trimitem numai sa vina sa ne traim si noi viata. Si eu am un baiat dintr-o alta căsătorie care locuieste cu mine si e student. Ea mereu imi promite ca vine si uite au trecut deja 6 ani in care ne-am vazut doar in concediu sau de sarbatori. Nu stiu ce e de facut. Nu vreau sa renunt la ea dar am intrat intr-un impas.

     
    Buna ziua. Din cele scrise de dumneavoastra, pare ca aveti de 6 ani o relatie la distanta, relatie in care va vedeti cu partenera doar cand au loc concediile sau cand sunt sarbatori. In rest, pare ca dvs sunteti intr-o asteptare de foarte multi ani, asteptare care consta in a veni partenera la dvs si a locui si impreuna. Acum, e de investigat care sunt motivele pe care dansa le mentioneaza pentru a nu veni si motivele pentru care de atatia ani nu doreste sa aiba si un altfel de relatie cu dvs, decat cea la distanta. Poate fi un motiv mascat, cel in care dansa nu vine pentru ca nu isi poate lasa fata singura, sau poate fi un motiv real in care chiar nu se poate desprinde de fiica? si lasand acestea la o parte, pe dvs ce va tine in acesta relatie si ce va face sa nu renuntati? Ati incercat sa discutati aceste aspecte legate de dvs , de dvs in relatie cu partenera si alte aspecte care tin de dvs cu un psiholog, in relatia terapeutica pe care o construiti cu psihologul? Mesajul dvs arata ca sunteti intr-un impas, cum si ati mentionat, de a nu stii ce sa faceti si cum sa faceti sa impreuna cu partenera. Daca doriti si vreti, imi puteti lasa un mesaj pentru a urma niste sedinte de consiliere in care sa discutam aceste aspecte. Cele bune!