AJUTOR!Pelada..

  •  
    • 194 mesaje
    23 Apr 2004, 16:03
    0 8
    De aproape 3 ani am o problema grava:imi cade parul total in portiuni mici ale capului.Prima data cand am descoperit asta,aveam o portiune de marimea unei monede de 100 de lei,fara nici un fir de par!
    Am fost la medic,mi-a spus ca pelada apare in principal din cauza stresului si mi-am dat seama ca dupa fiecare sesiune pateam acelasi lucru.Am urmat tratamentul ca la carte-pastile,unguente,injectii in pielea capului cu dyprophos,degeaba!Parul imi creste inapoi,dar peste cateva luni imi cade in alte parti.
    Am aflat si de un remediu naturist-cu catei de usturoi,l-am facut de doua ori,dar nu am mai rezistat din cauza mirosului.
    Va rog mult sa imi spuneti daca stiti alte tratamente-naturiste ar fi si mai bine,pentru ca nu mai suport!Ma mananca pielea capului si imi cade parul foarte mult.
    Multumesc mult!
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Apr 2004, 16:08
    13 9
    Sotul meu a facut pelada acum vreo 2 ani. A fost la un tanar medic dermatolog de la spitalul Colentina (imi amintesc numai numele lui mic: "Irinel").
    Pelada s-a vindecat complet, cu un tratament foarte simplu: niste pastile (parca am pastrat ambalajul - ca sa stim cum se numeste, in caz de recidiva) si frictionari zilnice cu Revulsin pe zona fara par.
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Apr 2004, 16:10
    5 5
    Medicamentul se numeste Coaxil. Nu am pastrat si prospectul, dar imi amintesc clar ca actioneaza prin eliminarea efectelor pe care le are o stare psihica negativa asupra foliculului pilos. La vremea respectiva costa vreo 2-300.000 lei.
    Revulsinul e cel clasic, ieftin, pe care-l folosesc si bunicii nostri pentru reumatism.
    Sanatate multa!
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Apr 2004, 16:23
    5 2
    L-am intrebat pe sotul meu cum a luat pastilele: de 2 ori pe zi, cate una, dimineata si seara.
    De frictionari imi aduc aminte, pentru ca i le-am facut eu, tot de 2 ori pe zi. E bine ca dupa ele sa-ti pui o caciulita, ca sa pastrezi caldura in zona respectiva cat mai mult timp.
  •  
    • 74 mesaje
    23 Apr 2004, 16:30
    1 5
    Mi s-a intamplat acest lucru de doua ori. O data inainte de bacalaureat iar a doua oara atunci cand mi-am schimbat locul de munca. Totul a fost pe fond nervos. Am fost la Institutul Cantacuzino, la Dl doctor Alexandrescu. Tratamentul nu a constat in pastile, ci in trei solutii cu care ma dadeam de trei ori pe zi. Una preparata de ei (care continea ceva iod...cred), Clortrimazol si Dermovate (lotiune capilara).
  •  
    • 194 mesaje
    23 Apr 2004, 17:13
    6 2
    Multumesc foarte mult,donna_imobile si pitica.
    Donna,vreau sa te intreb,in cursul acestor doi ani pelada a recidivat?
    Din cate imi amintesc,nu mi s-a prescris nici unul din medicamentele de care mi-ati zis..cred ca nici doctorita nu a fost prea bine documentata,pt ca la doua vizite diferite mi-a prescris doua list lungi de medicamente,in care nici un medicament nu coincidea,iar cand m-am hotarat sa intreb de una singura la farmacie,doamna s-a rosit complet,pentru ca nu stia nici un tratament.
    Va multumesc foarte mult inca o data,am sa incerc sa gasesc medic si va anunt.
    Sanatate,ca-i mai buna decat toate!
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Apr 2004, 18:01
    6 5
    Jane, pelada nu a recidivat; tratamentul a fost un succes - desi noi eram groaznic de speriati de ceea ce vazuseram pe internet despre pelada.

    Dar nu a fost un noroc chior. La inceput, sotul meu s-a dus la o dermatoloaga in varsta, la Policlinica cu plata Pantelimon, care i-a prescris si ea o reteta - care insa nu a avut efect. Zona fara par se marea de la o zi la alta.

    Medicul de la Colentina la care a ajuns in cele din urma, Irinel nu-mai-stiu-cum, este destul de cunoscut, in ciuda faptului ca este tanar. A scris si niste carti de specialitate... etc.
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Apr 2004, 18:34
    3 2
    L-AM GASIT PE NET!!!!
    Il cheama Irinel Nedelcu!
    Scrie despre el ca lucreaza la Clinica Spitalului Universitar Gh. Lupu, care este in incinta spitalului Colentina... El este!

    Take a look la site-ul asta:

    http://www.hairclinic.ro

    Mai jos pe pagina gasesti si modalitatea de programare, etc...

    BAFTA!
  •  
    • 194 mesaje
    23 Apr 2004, 18:46
    1 4
    Donna,chiar ieri m-am uitat pe site-ul asta si m-am speriat de poze!Doamne,eu nu sunt chiar in starea asta,am parul lung si imi acopar zonele fara,dar ma gandesc la saracii oameni care sufera de pelada acuta.
    Spui ca nu a mai recidivat,poate fi din cauza tratamentului adecvat sau pentru ca sotul tau nu a mai avut perioade la fel de stresante.Ma gandesc cu frica la fiecare sesiune care vine,pentru ca stiu ce ma asteapta.Sper totusi sa dea rezultate medicamentele si sa nu mai am de-a face cu asta.
    Multumesc din suflet pt link.Eu sunt din Cluj
    .Desi exista si medici competenti pe aici,eu inca nu am cunoscut vreo unul in domeniul asta,din pacate.Asta e!
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Apr 2004, 19:19
    5 3
    Jane, pai ce sa zic in cazul asta...
    Doar ca sanatatea si infatisarea ta merita efortul unui drum la Bucuresti. Nu vreau sa te sperii (doar zici ca ai vazut pozele), dar esti prea tanara ca sa te lasi slutita pe viata de aceasta boala.
  •  
    • 194 mesaje
    24 Apr 2004, 11:50
    2 3
    'Neatza,Donna.Mi-am luat ieri de la farmacie Revulsinul-nicotinat de metil.Coaxilul era 680 de mii tratamentul pt o luna,asa ca am renuntat deocamdata sa il cumpar,desi cred ca asta e baza.
    Unguentele de care mi-a spus Pitica sunt antimicotice,or pelada nu e o ciuperca..le-am cumparat si p-alea totusi si am inceput tratamentul,sper sa mearga!
    Un weekend frumos!
  •  
    • 1 mesaje
    24 Dec 2005, 02:45
    6 3
    Am 19 ani si am pelada de cand eram mic. Ma zbat de ceva timp sa caut un tratament. Am incercat si cu creme, pastile aduse din japonia si multe alte chestii. De curand am intalnit un baiat care a avut si el si s-a vindecat. Mi-a recomandat sa ma duc la un domn care a suferit si el in tinerete de pelada si a ascapat. Dansul are un tratament care, dupa parerea mea este foarte bun. A vindecat o fata din brasov care nu avea pic de par pe cap intr-un an de zile, pe baiatul care mi l-a recomandat. in doua luni, eu fac tratament de trei saptamani si va spun ca se cunoaste diferenta. Daca doriti o sa iau legatura cu dumneavoastra dupa sarbatori. Trebuie sa-l intreb si pe dansul daca nu cumva il deranjeaza. Aplicarea tratamentului este simpla. Si trebuie sa folositi si usturoi.
  •  
    • 1 mesaje
    7 Mar 2006, 12:56
    4 2
    sal REVNIC ! am si eu de 2 ani pelada si am incercat sa mio tratez cu unguente pastile si solutzii si degeaba....dermatologul spune ca nu mai are ce sa mai incerce cu mine.......dak esti dragutz sami spui si mie care e reteta folosita de acel domn......te rog sa ma ajunti!!! dak e secret te rog dami un raspuns pe mail : rufusexp@yahoo.com....multumesc!
  •  
    • 1 mesaje
    13 Sep 2006, 22:58
    1 1
    si eu am probleme de aproape 2 ani cu aceasta boala numita pelada sau alopegie aerata.si am facut tratament cu cignolin,elidel,dermovate,(acestea sunt unguiente)cu solutii hairgrow si anastim,pastile revalid.......dar dupa aceste tratamente....cu creu a inceput sa creasca.......dar cade in continuare si aproape am ramas fara par....fiind foarte vizibil.incamai fac tratamet dar......nu stiu ce sa mai fac....va rog ajutati-ma sa scap de aceasta boala......si orice sugestie aveti va rog sa o trimiteti la dresa frumuschyk_90@yahoo.com
  •  
    • 366 mesaje
    24 Ian 2007, 07:33
    2 1
    Draga Revnic, m ar interesa si pe mine reteta respectiva, vad ca nu ai mai scris nimic despre ea aici. Urasc chestia asta, sa dai sperantae si apoi sa dispari. Crezi ca poti face acest bine, sunt multe persoane care au nevoie de ajutor. Ce zici?
  •  
    • 1 mesaje
    25 Apr 2007, 12:40
    2 1
    Buna, sunt din Pitesti si am nevoie sa ajung la domnul care te trateaza pe tine, pt. fiica mea care are 20 de ani. Adresa mea de e-mail este alexandra.mihaila@romtelecom.ro. Nr. de telefon 0248.210304. Daca poti, te rog sa-mi dai un mesaj cu nr. tau de telefon, ca sa te sun eu. Multumesc!
  •  
    • 9835 mesaje
    25 Apr 2007, 17:30
    0 3
    fetelor, din pacate, mesajul lui revnic este din 2004...
  •  
    • 1 mesaje
    31 Aug 2008, 23:00
    1 3
    Rog mult de tot.Trimiteti si mie acel tratament pt.pelagra acuta:Sufar demult si nu am dat peste un tratament salvator,ajutama si pe mine,fa un bine cati voi fi recunoscator,pierd mereu par si sun de sema ta am 20 de ani.E-mil:vasile_rr@yahoo.com Multumesc anticipat.
  •  
    • 1 mesaje
    14 Sep 2008, 11:07
    4 1
    Si eu am aceasta problema..de catve luni bune....si am urmat un tratament cu Dermovate o solutie cutanata .. ma dadeam dimineata si seara inante de culcare si am obtinut si rezultate cam dupa o luna....o luna si un pik deja se vede paul cum creste ...am evitat pe cat sa putut sa elimin din stres ...ceea ce este foate important...sanatate multa va doresc!
  •  
    • 2 mesaje
    22 Oct 2008, 20:39
    0 3
    Eu stiu doar atat trei luni cade trei luni creste
    Tratamentul este cu revulsin si Diprofos injectabil pe acea zona ( acesta rezolva problema pe moment , adica accelereaza cresterea). Mai exista si tratament pentru starile nervoase , ceea ce este chiar ciudat deoarece traim intr-o perioada de nelinisti si controverse.
    Mai stiu ca aceasta boala apare doar in perioadele de crize majore , sdudiile arata ca apare in timpul razboaielor sau a perioadelelor de tranzit in care nelinistea este la ordinea de zi.
    Asa ca nu pot sa cred ca exista un tratament viabil pentru aceasta boaola.
    Dar daca gresesc va rog sa imi scrieti pe adresa diana_irina2001@yahoo.com.