ce culoare de farduri

  •  
    • 63 mesaje
    21 Apr 2004, 11:59
    0 0
    Buna fetelor,
    ma ajutati putin, care vreti si care puteti ? Nu prea stiu ce culoare de farduri mi s-ar potrivi, sunt bruneta, ten mai inchis, ochi caprui inchis...Eu de fel nu ma prea machez, rimel, un gloss, dar seara, mai ales in locuri simandicoase se cere mai mult...
    Sfaturi, sfaturi....va rog si va multumesc
  •  
    • 711 mesaje
    21 Apr 2004, 12:27
    0 0
    Buna!
    Iti recomand fardurile crema de la Maybelline (sunt sub forma de tubulete si sunt foarte placute la aplicare). Referitor la nuante, pentru seara poti incerca lila, albastru irizat...si/sau in functie si de cromatica ta vestimentara.
    Poti folosi seara si un luminator (frad-crema alb-sidefat sau alt luminator special) pe care sa-l aplici in partea superioara a pometilor, spre arcade. Creeaza un efect fresh, de distinctie!

    Pa!
  •  
    • 9835 mesaje
    21 Apr 2004, 12:33
    0 0
    Daca e vorba de un machiaj de seara, atunci iti recomand sa scoti in evidenta culoarea ochilor folosind albastru sau verde inchis. Am gasit mai demult formula asta intr-o revista - la inceput, nici mie nu mi s-a parut o idee prea buna, dar am incercat-o si merge foarte bine. Totul depinde de nuantele alese: in nici un caz nu trebuie sa fie deschise!
    Rezultatul este ca, prin constrast, verdele si albastrul iti lumineaza tenul si ochii.
    Fondul de ten e bine sa fie cu un ton mai deschis decat tenul tau - si sa ai grija sa aplici un strat mai subtire si pe gat si decolteu.
    Cat despre ruj, cel mai bine se potriveste o culoare carnala, nesidefata, peste care sa aplici gloss.
    Pentru ca esti brunetica, daca ai folosi un ruj sidefat deschis la culoare ai obtine ceea ce barbatii numesc "gura de mort" - pardon de expresie, da' asa s-au exprimat niste amici comentand noul trend in ale machiajului...
    Blush-ul, fireste, trebuie sa se asorteze cu rujul.
    A! bineinteles, la fardul de ochi trebuie sa adaugi si o nuanta deschisa pe jumatatea interioara a pleoapelor... etc... stii tu...
  •  
    • 727 mesaje
    21 Apr 2004, 13:17
    0 0
    Da, albastrul merge f bine la cele brunete cu ochii caprui, de asemenea se mai pot folosi diferite nuante de gri..totusi nu stiu ce sa zic despre fardurile sub forma de crema, am impresia ca se pot imprastia sau "depune" pe unele linii din jurul ochilor..Voi ce parere aveti despre ele? Foloseste cineva?
  •  
    • 602 mesaje
    21 Apr 2004, 13:28
    0 0
    dar pentru o satena cu ochi verzi si cu tenul deschis la culoare ce ati recomanda?
  •  
    • 263 mesaje
    21 Apr 2004, 14:21
    0 0
    Hop si io ...aveti ceva sugestii pt mine?

    Par saten deschis, piele alba(de iarna, nu palida), ochii albastru f deschis.

    Pa Pa
  •  
    • 79 mesaje
    21 Apr 2004, 14:33
    0 0
    Si mie mi se intampla la fel ca la Blackeritza la fardurile sub forma de crema,asa ca in combinatie cu ele adaug si fardul de pleoape normal.Si eu sunt bruneta cu ochii caprui,iar in general la machiajul de seara ma dau cu alb stralucitor+bleu+creion negru sa-mi fac conturul ochiilor foarte subtire+ rimel.Alte dati,Am un fard albastru sub forma de crema si ma dau pe pleoapa de jos adaugand peste Sclipici iar in cazul asta imi accentuez ochii cu creionul negru(tus negru).
  •  
    • 1222 mesaje
    21 Apr 2004, 14:45
    0 0
    `
  •  
    • 89 mesaje
    21 Apr 2004, 16:33
    0 0
    Eu folosesc numai farduri crema, cele pudra deloc. Adica am folosit, dar dupa putin timp(1h max) incepeau sa se stranga.Astea crema parca nu se mai strang asa de repede si dupa pararea mea arata mult mai bine. M-am intels cel mai bine cu unul de la Body Shop, era o combinatie reusita de roz,lila,bej si rezista de dimineata pana seara(cam de la 9:00 pana aprox 17:00).Din pacate am mai luat din gama asta si alte culori dar nu rezistau atat de bine iar culoarea favorita nu o mai au. Acum folosesc Revlon, care este cam slabut.
  •  
    • 2 mesaje
    6 Mai 2004, 13:48
    0 0
    pentru ochi caprui cel mai indicat ar fi sa folosesti farduri in tonuri de lila, dar poti incerca si un verde lamai daca petrecerea la care mergi este mai nonconformista.daca pui mai mult accent pe machiajul ochilor nu mai insista prea mult asupra machiajului buzelor.o sa para vulgar
  •  
    • 2234 mesaje
    6 Mai 2004, 13:51
    0 0
    eu folosesc nuante de maron, bej si pentru ca ochii mei au nuante de verde imi permit sa folosesc si farduri verzi, dar culori plaucute. in rest tot asa, sunt creola, acum lumea ma intreaba daca am fost la solar ca de la soarele de zilele astea arat de parca am stat la plaja, iar parul e castaniu inchis, il mai vopsesc eu in nuante de roscat da nu foarte izbitoare
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mai 2004, 23:57
    0 0
    daca ai tenul inchis si pt seara cauta sa folosesti fard de ochi cu nuante sidefii mov, verde ,maron, gri si pe zi joaca-te cu culori aproape de nuanta tenului
  •  
    • 38 mesaje
    7 Mai 2004, 14:29
    0 0
    Da. Mi-am luat eu de la Avon pt ca imi doream ceva natural si neaparat sidefat. Am luat fard crema si nu sunt multumita. Exact cum am prevazut: se strange pe pleoape. Pana dupa-amiaza aratam oribil. Nu-mi place, nu vi-l recomand.
  •  
    • 13 mesaje
    7 Mai 2004, 14:58
    0 0
    draga augusta_rus, pentru okii tai verzi (si mai ales daca esti satena) eu iti recomand un machiaj pe nuante de gri. Au un efect super asupra okilor. incearca un contur finut si niste umbre cu un gri mai inchis. sa nu aplici pe o suprafata mare pt ca da un aspect vulgar. iar pe arcada sub spranceana poti folosi un fard deschis, cu sidef care sa te lumineze. daca ai sa incerci sa-mi spui daca ti-a placut ... multa bafta!
  •  
    • 13 mesaje
    7 Mai 2004, 15:04
    0 0
    pentru okii albastrii foarte deschis cred ca cele mai bune sunt nuantele mai inchise... dar bazate tot asa pe contur. nuantele deschise nu cerd ca te avantajeaza si in nici un caz albastru... in general okii albastrii nu trebuie fardati cu albastru pt ca nu se mai evidentiaza... okii o sa arate ca doua pete de culoare.
  •  
    • 13 mesaje
    7 Mai 2004, 15:13
    0 0
    legat de fardurile crema... eu nu ma inteleg deloc cu ele.se strang pe ploapa oribil!!! dar asta nu inseamna neaparat ca ele sunt de vina. Eu sunt foarte constienta ca o parte din vina apartine pielii mele de pe ploape... in general pielea mea arata urat incarcata cu fard... pare cu tendinte de a se increti. totusi exista si farduri (cum ar fii cele de la Body Shop) care se intind f frumos pe ploapa(vb de cele pudra de la BS pt ca pe cele crema nu le-am incercat). Am incercat si o gramada de farduri-creme (Maybeline, Avon,...etc) dar definetly nu sunt pt mine...
  •  
    • 1222 mesaje
    7 Mai 2004, 18:27
    0 0
    `
  •  
    • 65 mesaje
    7 Iul 2004, 12:17
    0 0
    Referitor la fardurile creama...
    Eu nu sunt deloc de acord cu ele din mai multe motive:
    1.Chiar daca arata mai bine, ele se strang in zona ochiului si dupa un timp de la aplicare machiajul e distrus.
    2.Sunt daunatoare ochiului deoarece substantele din care sunt facute patrund in pielea pleoapei care este foarte sensibila si dupa o folosinta indelungata pot crea probleme vederii.
  •  
    • 637 mesaje
    7 Iul 2004, 12:49
    0 0
    am si eu niste farduri crema de la maybelline..am unul maro care pot sa zic se vede chiar bine, e sidefat..mi-am luat apoi si alte culori, dar nu stiu se vedeau altfel, nu stiu de ce, park aveau alta compozitie..
  •  
    • 637 mesaje
    7 Iul 2004, 12:56
    0 0
    mie ce culori mi s-ar potrivi, tinand cont ca am ochi caprui inchis, aproape negri, tenul deschis, parul inchis, cu suvite roscate?