hernie hietala

  •  
    • 76 mesaje
    4 Apr 2004, 19:43
    0 0
    Stie cineva vreun tratament pentru hernie hietala?? Mama mea sufera de aceasta boala si as vrea daca stiti din auzite sau din experienta proprie sa-mi spuneti si mie cum se trateaza. Va multumesc!
  •  
    • 115 mesaje
    5 Apr 2004, 10:13
    0 0
    Draga Mona cel mai indicat sa te lamureasca despre hernia hiatala este medicul internist sau chirurg. Daca mama ta a fost diagnosticata de un doctor, nu a lamurit-o si tratamentul? De obicei se apeleaza la chirurgie, fie ea laparoscopica sau clasica, dar depinde de gravitatea herniei.
    Iti urez succes si te sfatuiesc sa te prezinti cu mama ta la un medic de specialitate.
  •  
    • 15 mesaje
    7 Apr 2004, 15:52
    0 0
    Si mama mea sufera de aceeasi hernie. Simtomele de "arsuri" au disparut dupa consumul de gel de aloe vera.
  •  
    • 5 mesaje
    16 Nov 2006, 23:57
    0 0
    si eu am hernie hietala si se pare ca nu ma ajuta niciun tratament, cel mai bun este regimul elimentar
    daca nu mananci fainoase ,prajeli,citrice si alimente grele nu ai probleme, eu iau dicarbocalm si malox in cazul in care am arsuri (nu ma pot abtine la mancare in fiecare zi, o viata avem doar nu imi tai toate poftele).trebuie sa consulte neaparat un medic si sa faca o endoscopie,de preferat la un doctor care iti este recomandat pentru ca interventia este foarte neplacuta si nu prea o poti face de mai multe ori,este foarte greu.eu nu am mai rezistat sa o fac a doua oara.
  •  
    • 5 mesaje
    17 Nov 2006, 01:00
    0 0
    credeti ca este vreo problema in cazul in care vreau sa fac un copil si am hernie hietala? nu am intrebat niciun doctor pana acum... daca stiti ceva despre acesa problema va rog sa imi spuneti si mie!
  •  
    • 91 mesaje
    17 Nov 2006, 10:58
    0 0
    Si mama mea a fost diagnosticata cu hernie hietala si gastrita....
    de fapt medicul ia zis hernie stomacala dar se pare ca e acelasi lucru. Acum urmeaza sa i se prescrie tratament. Medicul nu i-a zis nimic de o eventuala interventie chirurgicala.
  •  
    • 415 mesaje
    17 Nov 2006, 13:01
    0 0
    Exista 4 tipuri de hernie hiatala.
    Nu toate herniile hiatale trebuiesc operate. Numai herniile hiatale prin rostogolire si cele din clasele 3 si 4 se solutioneaza direct chirurgical .

    In cazul herniei hiatale prin alunecare, cea mai frecventa, se incearca tinerea bolii in frau prin schimbarea regimului alimentar si a stilului de viata. Cand aceste corecturi ale obiceiurilor n-au dat rezultate, se pune eventual problema operatiei.
    Schimbarea obiceiurilor inseamna, in primul rand, slabirea in cazul celor obezi, cina mai sumara si nu dupa ora 7 seara, interdictii de a te culca imediat dupa cina (corect dupa 3-4 ore de la consumare orice masa), evitarea constipatiei si a altor actiuni care sa mareasca presiunea din abdomen.
    Se exclud din alimentatie alimentele acide: citrice, rosii, bulion, branza sarata (telemea)si branzeturi fermentate si afumate, muraturi, masline, dulciuri concentrate, adica dulceturi,gemuri si torturi si prajituri cu crema, mezeluri, grasimi, prajeli, vinete, sosuri, rantasuri, supe de carne, mustar, ceapa, usturoi, condimente tari, alcool, ciocolata, tigari, cafea, ceai negru, bauturi carbogazoase,bauturi energizante
  •  
    • 415 mesaje
    17 Nov 2006, 13:03
    1 0
    excluzand mancarurile care stimuleaza secretia gastrica ,relaxeaza sfincteul esofagian sau limiteaza mecanismele antireflux, se preintampina aparitia esofagitei de reflux.
    Pot exista alimente care nu sunt interzise insa la unele persoane pot face rau. Este bine sa iti faci singura dieta personalizata ,adica observi ce alimente iti produc reflux si disconfort si eviti acele mancaruri. Reactia tubului digestiv variaza de la om la om, spre exemplu, unii suporta merele, altii nu.
    Cand muschii diafragmului se relaxeaza se intampla ca portiunea de doi-trei cm de esofag din abdomen ca si o parte din stomac sa treaca din abdomen in torace datorita herniei hiatale, ducand la boala de reflux gastroesofagian(BRGE).
  •  
    • 5 mesaje
    18 Nov 2006, 01:56
    0 1
    multumesc Carmen pentru raspus si sfaturi! eu am 26 de ani si am fost diagnosticata cu hernie hietala de alunecare reductibila (din cate am inteles de la medici aceasta boala apare la persoane inaintate in varsta).am fost la mai multi doctori si mi-au dat tratamente dar nu m-au ajutat foarte mult. am luat si Nexium si Omeprazol si Ibutin si Malox si Dicarbocalm (retete diferite) dar tot am avut dureri.m-ar ajuta daca mi-ai recomanda nu medic care sa imi poata face o consultatie de specialitate si care sa imi poata prescrie un tratament eficient!mutumesc inca o data pentru sfaturi!
  •  
    • 415 mesaje
    18 Nov 2006, 12:51
    0 0
    Ti-am trimis un e-mail pe zymogena@eva.ro .Sa-mi zici daca l-ai primit.
    Sarcina predispune, in mod frecvent, la aparitia refluxului, prin doua mecanisme:
    —cresterea secretiei hormonilor estro-progestativi (hormonii "de sarcina"), care scad presiunea sfincterului esofagian inferior SEI
    —marirea volumului uterin, ce determina cresterea presiunii intra-abdominale.
    Din aceste cauze foarte multe femei insarcinate prezenta simptome de reflux. Multe din ele schimband stilul de viata si adoptand regimul alimentar mentionat mai sus vor controla simptomele de reflux . Daca aceste masuri nu vor determina insa, controlul simptomelor de reflux, va fi necesar un tratament medicamentos recomandat de medic.
    In cazul in care tu ai hernie hiatala si deja si-au fact aparitie simptomele de reflux, asta inseamna probabil ca in momentul in care ai ramane insarcinata ele se vor amplifica. Cred ca medicul iti poate raspunde cu siguranta cel mai bine daca este indicata operatia chirurgicala de hernie hiatala pt a putea duce o sarcina . Probabil indicatia de operatie este in functie de gravitatea simptomelor , poate ai doar ocazional reflux si inca nu s-a instalat BRGE.