RETIN-A

  •  
    • 1530 mesaje
    13 Apr 2004, 17:59
    0 0
    Pt ochi exista o crema cu retinoizi de la Roc. Da e scuuuumpaaaaaa rau! N-am incercat, asa ca nu stiu cum e.
  •  
    • 518 mesaje
    13 Apr 2004, 21:50
    0 0
    in seara asta m-am dat pt. prima oara cu retin-a. simt o usoara senzatie de mancarime. oare cum o sa am fata maine dimineata? orice va fii stiu ca va merita. voua cum va mai merge cu aceasta crema?
  •  
    • 242 mesaje
    14 Apr 2004, 10:09
    0 0
    Recunosc, sunt o fricoasa!
    Cit dureaza oare pina dispar efectele alea nasoale de la Retin-a?
    Ca imi e tare frica sa nu fiu hidoasa pe la scirbici...
    Si oare nu e vreo limita de virsta ceva pentru folosirea retinoizilor?
    Nu stiu ce sa fac...
    Vreau si eu un sfat de la un om care a trecut prin asta...
    Va pup si va multumesc!
  •  
    • 235 mesaje
    14 Apr 2004, 13:27
    0 0
    Eu folosesc Retin-a de 3 saptamani si totul e ok.
    Mi s-a cam cojit fata 2-3 zile dar asta e, apoi totul a fost bine.
    Acum sunt foarte multumita.Ca sa nu se mai vada asa rau cojile poti folosi uleiul Jonhson baby pentru hidratare, astepti vreo ora stergi surplusul dai cu crema hidratanta si e ok.
    Dar asta inseamna sa te trezesti mult mai devreme dimineata.Daca nu se poate foloseste uleiul in zilele de pauza, seara si pana dimineata ai scapat de coji.Te poti da o zi da una nu, pentru inceput, apoi te dai doua zile si una pauza, apoi trei si tot asa, cresti pana te dai in fiecare zi.
    Acum eu ma dau zilnic cu pauza sambata ca nu sunt acasa noaptea.
    Sa nu folosesti mult, se intinde f bine.
    Si eu am avut la inceput senzatie de mancarime dar acum s-a dus.
    In concluzie e foarte bun, cel putin pentru mine care am cheltuit milioane pe toate produsele minune si nimic nu a mers. Asta chiar a mers. Bafta!
  •  
    • 342 mesaje
    14 Apr 2004, 14:54
    0 0
    Hai sa va spun si eu efectele...
    Folosesc Retin A cam de o luna iar acum am fata absolut perfecta. Fara ten gras, fara cosuri, fara puncte negre, fara nici o imperfectiune. Pana si micile riduri s-au mai estompat.
    Nu am nevoie de o crema foarte grasa pentru ca nu usuca exagerat de mult fata. Tot timpul asta (de cand am inceput sa-l folosesc ) am ramas la crema mea hidratanta obisnuita.
    L-am folosit in fiecare seara, asa cum scrie in prospect.De cateva ori am simtit ca este un pic cam agresiv cu pielea si atunci am facut pauza cateva zile. Acum il folosesc cam o data la 3 zile, pentru intretinere.
    In concluzie, sunt super incantata de crema asta!
  •  
    • 242 mesaje
    14 Apr 2004, 14:56
    0 0
    Multumesc de incurajari, sunteti foarte dragute. Dar despre cosuri monstruoase care ies din strafunduri nu ati avut probleme? Si daca da, au trecut repede?
    Multumesc inca o data..
    Va pup.
  •  
    • 200 mesaje
    15 Apr 2004, 09:37
    0 0
    Dragele mele,pot sa va spun ca sunt foarte multumita de tratament.Totul e OK pana acum,dar mai continui caci mai sunt multe de rezolvat.
    Va mai astept si pe voi cu povesti.
    Bafta
  •  
    • 128 mesaje
    15 Apr 2004, 11:21
    0 0
    buna fetelor! am si eu o intrebare: daca nu am acnee,doar cateva cosuri pe ici pe colo, pot folosi si eu RETIN-A? si este bun pt orice varsta? eu am 17 ani,credeti ca sunt prea tanara?
  •  
    • 200 mesaje
    15 Apr 2004, 12:40
    0 0
    De ce sa nu fie bun?Nu scrie nici unde de vreo limita de varsta,si in plus e destinat tratarii cosurilor,asa ca foloseste-l draguta fara restrictii.
    Bafta si pupici.
  •  
    • 128 mesaje
    15 Apr 2004, 13:39
    0 0
    mersi!
    inca ceva: am auzit ca e bun si pt vergeturi, e adevarat? l-a incercat cineva si pt vergeturi?
  •  
    • 962 mesaje
    15 Apr 2004, 15:08
    0 0
    Darklover ai dreptate, retinoizii sunt buni pt vergeturi, numai ca nu este asa de simplu.
    Tratamentul ar trebui sa dureze minim 6 luni pt a vedea ceva rezultate pe de o parte, si pe de alta parte vergeturile trebuie sa fie din alea noi, rosiatice...Pt ca daca sunt vergeturi vechi, albe...nu ai sanse.
  •  
    • 602 mesaje
    15 Apr 2004, 15:47
    0 0
    se vede treaba ca la toata lumea functioneaza Retin-a, numai la mine nu. La inceput m-am gindit ca e prea devreme ca sa am rezultate si ca e normal sa trec prin faza asta de decojire. Dar sint deja la a 5-a saptamina si tot nu mi se pare ca fata mea arata mai bine.
    Din contra, nasul mi se decojeste ingrozitor, desi folosesc mereu crema hidratanta. Iar in serile in care nu folosesc retin-a ma dau cu crema de noapte, ca sa fiu sigura ca tenul meu e suficient de hidratat.
    Folosesc si crema de protectie solara in fiecare zi si imi aplic si fond de ten, la rindul lui tot cu protectie solara.
    Nu m-am dat nici prea des cu retin-a, la inceput o data la 3 zile, pe urma o data la 2 zile. Dar porii mei sint parca si mai deschisi iar la ridurile de pe frunte nu vad nici o imbuntatire.
    intr-un cuvint, sint tare nacajita, de ce la mine nu merge? am facut totul ca la carte.
    si acuma, numai bine mi-a iesit un cos nenorocit, mare cit Asia, fix pe obraz.
    ce sa mai fac?
  •  
    • 962 mesaje
    15 Apr 2004, 15:53
    0 0
    Augusta nu te necaji. Folosesti de 5 saptamani, f bine. Mai asteapta un timp sa vezi rezultate, stii, tratamentul cu retin este unul de cursa lunga. Mai vorbim peste 2-3 luni. De asemenea, retinul nu este asa eficient in cazul acneei inflamatorii cum sunt zyneritul sau alte minuni.
  •  
    • 184 mesaje
    15 Apr 2004, 15:55
    0 0
    augusta_rus nu prea inteleg de ce ai probleme cu crema asta poate apare cineva si te va lamuri...ca la mine merge...am aplicat-o zilnic si plus o crema hidratata (Nivea)aveam si eu perioade de decojore dar a trecut, si e OK. acum sunt in sapt. a 4 si mai am 4 saptamani.
    va tin la curent
  •  
    • 161 mesaje
    15 Apr 2004, 15:57
    0 0
    Rabdare Augusta, draga mea! rezultatele vor aparea si la tine si eu mai am inca probleme!
  •  
    • 1 mesaje
    16 Apr 2004, 01:44
    0 0
    bună! vroiam să vă spun că eu folosesc retin-a de 2 luni, aproape în fiecare seară şi nu am observat nci un fel de iritaţie locală.Cert e ca oricum eu am probleme cu descuamarea pielii - fiind foarte deshidratată- şi în acelaşi timp şi cu coşurile şi punctele negre.Descumarea însă nu s-a accentuat deşi folosesc doar ocazional un sunscreen iar punctele negre par a se diminua-dar de dispărut complet însă nu mai am nici o speranţă!.Problema e că mai am şi nişte pete cam urâte (nu cicatrici însăcauzate de ''bâzâiala''acneei, pete care speram să treacă în urma tratamentului cu retin-a, fapt care de altfel nu s-a prea întâmplat până acum. Dacă mai cunoaşteşti şi alte remdii în acest sens (pt. pete), spuneţi-mi şi mie... pa, pa......!
  •  
    • 128 mesaje
    16 Apr 2004, 09:43
    0 0
    fetelor, am folosit si eu aseara pt prima oara retin-a si nu am obesrvat nici o iritatie,decojire sau mai stiu eu ce. ce inseamna asta? ca isi face sau nu efectul?
  •  
    • 242 mesaje
    16 Apr 2004, 09:47
    0 0
    Am facut in sfirsit pasul!
    Mi-am cumparat crema si diseara o folosesc!
    Sunt hotarita!!!!
    Doamne ajuta! si sa-mi tineti pumnii!
    Va pupic.
  •  
    • 602 mesaje
    16 Apr 2004, 10:15
    0 0
    o sa incerc si eu sa fiu mai rabdatoare si sa continui tratamentul. Sper ca asta sa fie faza de care toata lumea zice, faza in care tot ce e sub piele se aduna si iese la suprafata.
    Insa nu stiu ce sa ma fac cu pielea asta care mi se cojeste. Chestia e ca atunci cind pun fondul de ten deasupra se vede si mai tare. Exista vreun truc ca sa o estompez?
  •  
    • 16 mesaje
    16 Apr 2004, 10:15
    0 0
    Am incercat si eu Retin-A dar probabil reactioneaza diferit pentru ca la mine nu a avut nici un efect.Acum folosesc masca de argila de la Farmec din gama Asla-Vital si chiar are efect.Eu am tenul sensibil si uscat(mare problema!) si ma ridez vara deorece "dispun" si de riduri de expresie(chiar tragic!).Imi recomandati ceva?