Lentile de contact-need help!!

  •  
    • 3158 mesaje
    13 Feb 2008, 14:04
    0 1
    evysor, tu de la bausch und lomb ce lentile ai avut?Purevision toric sau Soflens?

    Ce lentile ai de la ciba care se schimba la 2 sapt?Eu le stiu numai pe cele Focus, care se schimba lunar...sunt torice sau normale? mersi
  •  
    • 25 mesaje
    13 Feb 2008, 21:09
    1 0
    hyabac se gaseste si in romania si costa in jur de 375 de mii lei vechi
  •  
    • 84 mesaje
    13 Feb 2008, 22:36
    0 0
    eu port lentile de contact de 3 ani,cu dioptrii.
    n-am avut probleme.le clatesc cu RE-NU si mai exista niste picaturi"lacrimi artificiale".care se pun in ochi.protejeaza ochiul in timp ce purtati lentilele.
  •  
    • 30 mesaje
    14 Feb 2008, 09:22
    0 0
    Asa, fetelor...Bun, m-ati lamurit si cu "lacrimile artificiale" si va multumesc. Acum alta intrebare: exista mai multe firme care produc astfel de picaturi("lacrimile artificiale")?? Daca da, care e cea mai indicata? Le pot cumpara din orice farmacie, presupun...
  •  
    • 3158 mesaje
    14 Feb 2008, 10:58
    0 1
    trebuie sa te informezi care sunt compatibile cu lentilele de contact.Eu faceam marea greseala sa folosesc Visine cand aveam lenilele pe ochi.Oftalmologul nu mi-a spus ca nu am voie, eu am fost mai hazardata...Ideea e ca mi-am stricat lentilele, dar bine ca am scapat numai cu atat.
    Din cate stiu eu, tears naturale sau lubristil sunt ok, intreaba si farmacista.
  •  
    • 84 mesaje
    14 Feb 2008, 21:54
    0 0
    se numesc"tears naturale II".se gasesc la Optinova.sunt f. bune
  •  
    • 30 mesaje
    14 Feb 2008, 23:36
    0 0
    Si cam ce pret au tears naturale??
  •  
    • 693 mesaje
    14 Feb 2008, 23:56
    0 0
    nu te baza pe sfatul farmacistei..crede-ma ca multe habar nu au in privinta asta.(mie ,una din ele mi-a zis sa citesc prospectul sa vad dc se pot folosi cand porti lentile).
    eu foloseam mereu lacrimi artificiale cand mi se "uscau" lentilele la ochi.Dar nu erau deloc scumpe (pana in 200 mii)..Si erau utile.Dar chiar nu imi mai amintesc marca (cred ca tears naturale)..

    In orice caz, Visine nu!Asta stiam si eu!
  •  
    • 30 mesaje
    15 Feb 2008, 10:16
    1 0
    Mai, eu folosesc Visine, dar ca sa imi treaca roseata ochilor cand e cazul. Insa am citit pe prospect si scria sa se foloseasca inainte cu cel putin 15 min de aplicarea lentilelor si in niciun caz in timp ce le porti. Si asa le folosesc, numai ca parca nu isi fac efectul asa cum ar trebui...adica am mai folosit Visine acum cativa ani si imi amintesc ca imi limpezeau imediat ochii...acum, ioc! Whatever ... O sa merg sa imi iau azi "tears naturale". Multumesc mult pentru ajutor!!
  •  
    • 30 mesaje
    15 Feb 2008, 10:18
    0 0
    De fapt, mai am o intrebare!! Ce altceva as putea folosi in loc de Visine pentru zilele in care am ochii rosii?? Mi se mai inrosesc uneori de la praf, fum, vant, etc... Si parca Visine trebuie aruncate dupa o luna de cand le-am desigilat, nu?
  •  
    • 3158 mesaje
    15 Feb 2008, 11:03
    0 0
    cam toate picaturile trebuie aruncate dupa o luna.Eu simt ca am inceput de conjunctivita acum si sunt tare trista.
  •  
    • 693 mesaje
    15 Feb 2008, 13:19
    1 0
    Of...Si eu simt ca fac conjunctivita mereu!Cred ca am ramas cu o sensibilitate de cand am avut infectia aia urata!Hm..
    Cum intru intr-un magazin cu aer conditionat, intr-un loc cu fum, cu cladura excesiva etc. si mi se usuca ochii, se inrosesc sau ma ustura..gata!Automat ma gandesc ca am ceva..Cred ca e si autosugestie!

    Si eu vaut un leac pt ochii rosii si obositi!Visine e varza!Nu-mi place nici mie deloc, pt ca e ineficient!Imi dau degeaba cu el..
    Asa ca..dc stiti vreo solutie..Ascult!
  •  
    • 3158 mesaje
    15 Feb 2008, 13:43
    0 1
    pfoai, eu sunt distrusa, mi-e tare frica sa nu fac conjunctivita din nou.Simt ca ma inteapa tare ochiul stang si imi lacrimieaza.E groaznic, trebuie sa imi arunc lentilele de contact, rimelul, dermatograful, fardurile, am mai trecut o data prin asta si e tare trist.
    Nu inteleg de ce e atata bataie de cap cu conjunctivita asta, mereu pastrez igiena lentilelor si cosmeticele sunt toate ok.Sunt atat de trista Nici nu a trecut o luna de la ultima sticluta de Flumetol consumata
  •  
    • 30 mesaje
    15 Feb 2008, 13:45
    0 0
    Am fost la Optinova, de unde mi-am luat lentilele, sa iau "tears naturale"...nu aveau. M-a luat doctorita de acolo la intrebari si mi-a spus sa nu mai folosesc Visine ca dau dependenta... Dar nu a stiut sau nu a avut chef sa imi explice cum ar putea sa se intample asta. Ce ziceti de asta?? Si nu se referea la faptul ca ochiul s-ar putea obisnui cu ele si nu ar mai efect, ci chiar ca ar provoca dependenta.
  •  
    • 30 mesaje
    15 Feb 2008, 14:00
    0 0
    Mai, sunt tare dezamagita. M-am uitat acum pe site-ul Ciba Vision. Pai nu au decat 4 culori:albastru, verde, gri si caprui. Bausch&Lomb au mai multe nuante pt fiecare culoare in parte...de albastru cel putin stiu sigur ca au 3 nuante... Offf, alta firma nu imi spuneti?? Watermelon, sari cu un sfat, please!!! (Te strig pe tine, ca ai zis ca nu tolerezi B&L si de-aia )
  •  
    • 3158 mesaje
    15 Feb 2008, 20:18
    0 0
    ..nu stiu exact ce sa spun, oricum nu sunt eu in masura sa recomand, poti afla numai tu.Eu port lentile cu dioptrii, nu stiu ce firme au multe cilori Eu am tolerat bine pana acum ciba vision(focus) si cooper vision(frequency xl).Bausch und Lomb de nicio culoare!Nici 5 min nu le puteam tine pe ochi...

    Uite aici un site care te ajuta: www.lentilecontact.ro
  •  
    • 1828 mesaje
    15 Feb 2008, 21:48
    0 0
    Mai, eu port numai Bausch und Lomb si nu am avut nicio problema. Sunt comandate de pe site, imi vin direct acasa si le tolerez foarte bine. Le folosesc cu Visine si, iar nu am nimic nici de la Visine.
    Ideea e ca, in loc sa intrebati pe forum, mai bine mergeti la un medic si vedeti ce vi se potriveste voua. Altele au diferite povesti in functie de organismul lor. Unele nu tolereaza Bausch und Lomb, pentru mine sunt perfecte. Si tot asa...nu va mai luati dupa avioane. Mergeti la medic
  •  
    • 3158 mesaje
    16 Feb 2008, 02:26
    1 0
    cu toleraul e relativa treaba, dar cu Visine e absolut clara.Nu ai voie sa folosesti impreuna cu lentilele de contact.
  •  
    • 1828 mesaje
    16 Feb 2008, 10:31
    0 0
    Ma scuzati, am confundat eu: eu folosesc Optrex, acum am vazut ambalajul
    Dar am si Visine si am citit acum prospectul: "Purtatorii de lentile de contact trebuie sa le scoata inainte de administrarea picaturilor si sa le reintroduca dupa cel putin 15 minute de la administrare"
  •  
    • 2342 mesaje
    16 Feb 2008, 12:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator