Mancare cu ciuperci

  •  
    • 9 mesaje
    26 Feb 2004, 09:15
    1 0
    Buna fetelor?
    Imi spuneti si mie cum se pregatesc ciupercile.Nu am facut niciodata, am idee,dar totusi..
  •  
    • 865 mesaje
    26 Feb 2004, 10:38
    0 0
    Mie imi plac foarte mult ciupercile cu maioneza. Merge si o ciulama cu ciuperci. Smantana le da un gust grozav...
  •  
    • 9 mesaje
    26 Feb 2004, 12:01
    0 0
    Multumesc Violeta dar as vrea sa-mi spui si reteta ca asa cine stie ce naiba imi iese.Sunt eu iventiva dar nici chiar asa..
  •  
    • 865 mesaje
    26 Feb 2004, 13:28
    0 0
    Ciuperci cu maioneza
    •200 g de ciuperci, 2 oua, 100 ml ulei, zeama de lamaie, sare, piper, patrunjel.
    •Ciupercile se spala, se taie felii subtiri si se fierb in apa cu sare. Se face o maioneza din galbenusurile de oua si ulei. Se amesteca ciupercile racite si taiate marunt cu maioneza, se adauga patrunjelul taiat marunt, sare si piper. Se orneaza cu frunzulite de patrunjel, jumatati de masline sau cu fasii de albus de ou fiert, dupa fantezie.
  •  
    • 865 mesaje
    26 Feb 2004, 13:32
    0 0
    Ciulama de ciuperci
    Ingrediente: 1/2 kg ciuperci albe de pădure sau de cultură, 50 g unt, 25 g făină, 100 ml smîntînă, o ceapă, mărar, pătrunjel, piper, sare.
    Mod de preparare: Ciupercile, curatate si bine spalate, se taie in felii mari si se fierb acoperite, 30 minute, intr-o cratita cu 1/4 l apa clocotita, la foc mic, impreuna cu ceapa taiata in sferturi, pina cind ciupercile se moaie bine, scotindu-se apoi ceapa. Faina se freaca cu o lingura de apa rece desertindu-se peste ciuperci cu care se amesteca, lasind sa fiarba citeva clocote ca sa se lege putin sosul, apoi cratita se ia de pe foc. Smantina batuta cu o lingura de apa rece se amesteca cu sosul fierbinte, potrivindu-se gustul cu sare. Deasupra se pun bucatele de unt, frunze de marar si patrunjel taiate marunt.