Ser cu vit. C

  •  
    • 939 mesaje
    1 Aug 2007, 15:13
    0 0
    Fetelor,
    Mi-a venit asa o idee si vreau sa imi spuneti ce parere aveti.
    Ma gandeam sa imi fac eu o solutie, ser, pentru fata, cu vitamina C, ca este energizanta, intareste capilarele (eu le am fragile ), lumineaza tenul.
    Ma gandeam sa iau 10, 20 pastile de vit C / sau fiole, picaturi (daca se gasesc), sa le pisez bine si sa le amestec cu apa minerala, sa bag solutia intr-un recipient cu pulverizator si sa imi dau pe fata din cand in cand, seara.
    Si as mai putea adauga si alte ingrediente - vit E, miere, nu stiu... vreau ceva natural.

    Ce ziceti? O avea vreun efect pozitiv?
  •  
    • 939 mesaje
    2 Aug 2007, 15:12
    0 0
    nu ma incurajeaza nimeni? nu vi se pare o idee buna? stiti vreo contraindicatie a folosirii vit. C direct pe fata?
  •  
    • 1005 mesaje
    2 Aug 2007, 16:07
    1 1
    Eu nu stiu ce sa zic , dar nu mi se pare o idee prea buna ( mai ales aia cu pisatul pastilelor de vit.C) ; eu cred ca vitamina C iti poate jupui fata , trebuie sa fie intr-o concentratie anume , dar nu ma pricep sa-ti zic cat si cum , poate stie mai bine Lolitaa
  •  
    • 827 mesaje
    2 Aug 2007, 16:23
    1 1
    mai bine zdrobeste un kiwi si fa-ti o masca. contine multa vitamina C.
  •  
    • 2794 mesaje
    2 Aug 2007, 17:40
    1 1
    Sincer nu prea te-as incuraja in ceea ce priveste vitamina C. Ar rezulta o solutie f usor perisabila, deoarece vitamina C este distrusa de lumina si temperaturi ridicate. In plus nu stiu daca sub forma de pastile facute pasta vitamina se va absorbi bine la nivelul pielii. Rau nu cred sa-ti faca, dar nici rezultate extraordinare nu stiu daca vei avea. In ceea ce priveste vitamina E e altceva....ia-ti fiole (nu pastile) si aplica odata sau de doua ori pe saptamina cite una pe fata, git si decolteu. Poti amesteca cu miere ca sa faci o masca, dar nu pe post de crema sau lotiune pt ca vei fi super lipicioasa. Daca chiar iti doresti ceva cu vitamina C eu as merge pe o gama de dermatocosmetice care contine asa ceva si se adreseaza nevoilor tenului tau. In produsele de pe piata vitamina C e intr-o forma stabila si poti fi sigura ca nu isi pierde calitatile. Ca masca cu vitamina C pt ten cuperotic (parca asa retineam ca ai tenul, scuza-ma daca gresesc) amesteca suc de lamiie cu albus de ou batut spuma si aplica pe fata 10 minute, repetind macar de doua ori pe saptamina.
  •  
    • 2794 mesaje
    2 Aug 2007, 17:42
    0 2
    Vitamina E nu o poti amesteca cu apa pt ca este uleioasa, de-asta spuneam sa iei fiole pe care sa le folosesti pe rind.
  •  
    • 939 mesaje
    3 Aug 2007, 09:14
    1 1
    multumesc pt sfaturi, nu mai fac nici o solutie...
    Lolitta, vreau sa imi iau o gama de dermatocosmetice cu vit. C, dar nu am vazut, nu cunosc. Daca stii tu, te rog, recomanda-mi.
    Si nu ai gresit, asa am tenul, iar lamaia aplicata direct pe fata e cam agresiva pt mine. cred ca si kiwi...

    parca la body shop au o gama cu vit C, dar nu stiu cat sunt de bune cremele de fata de acolo.
  •  
    • 827 mesaje
    3 Aug 2007, 12:28
    0 1
    poti amesteca kiwi-ul cu o banana, nu e deloc agresiv. eu am tenul uscat si aceasta masca ii da luminozitate.
  •  
    • 57 mesaje
    3 Aug 2007, 17:41
    0 0
    fiole cu vit c sunt bune de dat pe fata.si interior-luati antioxidante mereu.
  •  
    • 728 mesaje
    3 Aug 2007, 21:05
    0 0
    La BodyShop au o gama cu Vit C f buna. Cam scumpa dar merita. Mai ieftina in comp cu produsele similare gen Dior sau Lancome. Mai au cei de la Avon capsule cu vit C.
  •  
    • 2794 mesaje
    8 Aug 2007, 11:28
    0 0
    Scuze pt intirziere, ilena_m. Cei de la RoC au o gama cu retinol si vitaminele A, C si E, doar ca nu e pt cuperoza ci are actiune antirid. Totusi o piele cuperotica este mai sensibila si cu tendinta mai accentuata de ridare, asa ca daca ai peste 25 de ani eu ti-as recomanda gama aceasta de la RoC pt noapte si eventual si pt conturul ochilor, iar ziua o crema speciala pt cuperoza pe care o alegi tu in functie de ce ai observat ca iti prieste, dar care sa aiba si ecran solar de minim 15. Daca nu ai incercat Photoderm AR de la Bioderma te pot ajuta cu niste mostre. Din ce am incercat mi se pare una din cele mai de incredere firme.
  •  
    • 939 mesaje
    9 Aug 2007, 10:39
    1 0
    Merci Lolitta!
    Am 25 de ani si parca nu imi vine sa folosesc de acum crema antirid. Nici nu am nevoie, zic eu..., poate peste 1 an, 2...
    De la Bioderma am incercat cateva creme si solutia micelara si crema de ochi, dar nu mi-a placut niciuna in mod deosebit. Acum am Photoderm Max - crema coloranta, nu stiu de ce oi fi luat coloranta, e mai mult fond de ten decat crema si imi ies cosuri de la ea. Scrie pe ele non-come, dar au ingrediente come pe lista, le-am verificat pe toate. Nu neg, sunt produse bune, dar am eu tenul f nesuferit!

    Vreau sa incerc de la ROC gama Calmance, stii ceva de ea?
  •  
    • 447 mesaje
    9 Aug 2007, 11:37
    0 0
    exista la La roche Posay gama Redermic cu vit C, m-ar tenta, ma gandeam sa incerc crema de ochi
    A folosit cineva?
    Intr-adevar este o gama antirid, eu am 38 de ani, deci ma incadrez dar in acelasi timp am si tenul destul de uscat si sensibil si nu stiu daca e potrivita din acest punct de vedere.
    Lolitaa, stii ceva despre aceasta gama?
  •  
    • 105 mesaje
    9 Aug 2007, 14:56
    0 0
    "Spray de fata cu ceai verde" de la Favisan = 8.50lei

    contine: ceai verde, germeni de grau,tei, miere de albine si vitamina C
  •  
    • 87 mesaje
    9 Aug 2007, 15:00
    0 0
    buna. Dk vrei ceva bun pt fata,eu iti recomand o masca de fata,pe care o aplic o data la saptamana,dintr-un galbenus de ou si 1/2 zeama de lamaie,bogata in vit C. lasi 5-10 min pe fata(ai senzatia k te strange putin), apoi clsatesti cu apa multa. puup
  •  
    • 939 mesaje
    9 Aug 2007, 15:19
    1 0
    fetelor, sunteti asa dragute... va multumesc la toate pt sfaturi...
    ryana, sprayul asta "suna bine"... dar cred ca trebuie sa colind toate plafurile ca sa il gasesc... tu il ai? vezi efecte?
  •  
    • 939 mesaje
    9 Aug 2007, 15:20
    0 1
    *plafarurile
  •  
    • 105 mesaje
    9 Aug 2007, 15:35
    0 1
    uite-l aici:

    http://www.naturaplant.ro/produse/847/Spray_de_fata_cu_Ceai_Verde

    ilena, eu sunt multumita de el, akum vreau sa mi-l cumpar pe cel pentru corp:

    http://www.naturaplant.ro/produse/1430/Spray_hidratant_pentru_corp_cu_Ceai_Verde
  •  
    • 2794 mesaje
    9 Aug 2007, 17:24
    0 0
    ilena_m, stiu ca gama Calmance are produse hidratante pt ten sensibil si cuperoza, deci cred ca ti s-ar potrivi. Acum ca sa vezi cum reactionezi....nu ai cum sa iti dai seama decit incercind. RoC sint cosmetice f bune, teoretic nu ar trebui sa existe probleme. Cere mostre! Sau macar tester. Ca sa iti faci o idee la fata locului.
    maybe, Redermic este o gama antirid pt piele uscata si sensibila (am impresia ca au si varianta pt piele normala si mixta), par exact ceea ce iti trebuie. Acelasi sfat in legatura cu mostrele, ai ceva mai multe sanse pt ca sint relativ noi pe piata si incearca sa le promoveze.
    Ideea e ca nici un medic dermatolog nu o sa va poata spune: exact crema asta e singura care iti va face bine! Voi trebuie sa va orientati spre gamele care raspund nevoilor tenului, dupa care sa descoperiti care vi se potriveste. Eu de exemplu am ten gras si deshidratat....si exista o multime de oferte pe piata in directia asta, dar f putine care chiar mi-au priit. Dar in afara de testat pe propria piele nu exista alta solutie!
  •  
    • 127 mesaje
    16 Ian 2017, 00:03
    0 0

    Nu recomand prepararea cremelor personale din altceva decat fructe sau legume. In schimb pot sa laud serul de la Teoxane pe care eu il folosesc de mai bine de jumatate de an si care imi mentine pielea ferma si luminoasa tot timpul. Il aplic dimineata pe fata si pe decolteu si obtin instant acel efect de glow. Pielea mea este protejata si ferita de aparitia ridurilor. E uimitor!