sos pentru spaghete?

  •  
    • 41 mesaje
    11 Nov 2003, 14:01
    0 0
    Are cineva vreun sos mai bun pentru spaghete? Zau ca nu stiu sa fac!
  •  
    • 360 mesaje
    11 Nov 2003, 14:29
    0 0
    Re-postez special pentru tine o reteta care mie mi se pare super delicioasa:
    Paste cu sos:
    Mai intai facem sosul:
    O ceapa mai mare se taie foarte, foarte fin, 3-4 catei de usturoi la fel, se taie lamele fine si se prajesc putin, pana ceapa devine lucioasa, de preferinta in unt sau in ulei de masline, cand e aproape gata punem cam o lingurita delikat si il prajim putin, apoi adaugam rosii date prin razatoare, le prajim putin (pana iese apa din ele), punem apa si lasam sa fiarba. Mai adaugam apa din cand in cand, condimentam cu busuioc si cimbru, piper si boia de ardei, putin curry, delikat dupa gust, daca e acrisor punem un firicel de zahar, cand sunt fierte foarte bine rosiile si ceapa, dam de pe foc si punem cam 2 linguri de faina dizolvata in apa, dar o turnam prin strecuratoare sa nu avem cocolosi, mai tragem un clocot si dam de pe foc.Punem imediat un catzel de usturoi zdrobit si amestecam bine. In loc de rosii putem folosi suc de rosii, dar sosul trebuie fiert bine, pana se moaie ceapa.
    Carnea:
    De preferinta de vitel, o fierbem bine (bucata intreaga), o dam prin masina de tocat si o punem in tigaie cu putin ulei, o condimentam bine, obligatoriu cu curry si cimbru, piper, delikat, mestecam continuu pana incepe sa aiba un aspect de prajit.Daca nu avem masina de tocat carne, folosim carne gata tocata, pe care o fierbem in tigaie cu cate putina apa, cam o ora, la fel, la urma o condimentam.
    Pastele le fierbem, cand sunt fierte le scurgem si adaugam cam un sfert de pachet de margarina, mestecam bine si servim astfel:
    pe marginea farfuriei asezam pastele pe care punem cascaval ras din belsug (atentie, pe pastele fierbinti), in mijloc punem o cantitate suficienta
    de carnitza, deasupra sos din abundenta. Cine la papa, amesteca toata combinatia asta ...si Pofta Mare!
  •  
    • 41 mesaje
    12 Nov 2003, 10:49
    0 0
    Iti multumesc mult pentru reteta, am sa o incerc, si am sa iti spun parerea.
    Momentan nu am carne de vita cruda, dar am carne tocata. Deci, mai intai o fierb, si apoi o prajesc putin cu ulei?
  •  
    • 360 mesaje
    12 Nov 2003, 14:33
    0 0
    Carnea tocata o pregatesti intr-o tigaie mai inalta, o prajesti putin, apoi adaugi cate putina apa si o lasi sa fiarba. Adaugi si condimente dupa gust si, dupa cde carnea e fiarta, mai prajesti putin.
  •  
    • 41 mesaje
    13 Nov 2003, 10:16
    0 0
    Mersi mult, abia astept sa fac sosul.
  •  
    • 790 mesaje
    19 Nov 2003, 11:32
    0 0
    multumesc si eu! abia astept sa incerc. tare sunt bune pastele astea! yammy!
  •  
    • 296 mesaje
    19 Nov 2003, 15:00
    0 0
    eu sunt innebunita dupa orice fel de paste; imi plac tare mult Spaghetti Carbonara de la restaurant/pizzerie, dar acasa nu imi iese la fel, ori nu stiu toate ingredientele, ori e vreun secret;
    daca-l stiti sau auziti, mi-l spune-ti si mie?
    multumesc frumos
  •  
    • 41 mesaje
    27 Nov 2003, 09:21
    0 0
    mitzu_ro, te rog sa ne scrii si reteta ta, trebuie sa fie delicioasa!
  •  
    • 6 mesaje
    27 Nov 2003, 12:17
    0 0
    Eu iti dau reteta de carbonara(pt. 4 pers.)
    -300gr. spaghetti,
    -1 lingura de ulei de masline,
    -4 galbenusuri batute,
    -100gr. parmezan ras,
    -3 linguri de unt,
    -1 ceapa taiata marunt,
    -250gr. sunca taiata cubulete,
    -patrunjel tocat fin,
    -sare.
    Pui la prajit ceapa intr-o tigaie cu uleiul, cand devine transparenta, pui sunca. Lasati cateva min. pana cand se prajeste sunca. Intr-o salatiera puneti galbenusurile cu parmezanul ras si amestecati pana se face o crema.
    Fierbeti pastele in apa cu sare, dupa care le puneti peste crema de ou, amestecati bine, adaugati untul si patrunjelul.(altii isi pun si o lingura de smantana la urma).
  •  
    • 13 mesaje
    6 Feb 2004, 02:41
    0 0
    Paste cu ciuperci:
    -o cutie de ciuperci
    -o ceapa mica
    -2catei usturoi
    -2-3 linguri cu bulion
    -un ou
    -o cescuta smintina
    -condimente pentru paste
    -facultativ:orice tip de brinza si o jumatate de ardei(sau gogosar).

    Toate aceste ingredinte se prajesc in ulei de masline,pe rind:ceapa usturoiul,ciupercile,condimentele,bulionul,apoi,la urma se pune oul batut cu smintina(care au fost amestecate separat).Pentru cele care doresc mai mult sos,se pune o cescuta de apa.Cind s-a inchegat oul in compozitie,se rastoarna peste pastele fierte si se amesteca.
    Portia aceasta de sos ajunge pt 2-3 portii.
    Pofta buna!
    Mie imi plac f. mult pastele si fac aceasta reteta destul de des.
    Sper sa va placa si voua.
  •  
    • 70 mesaje
    6 Feb 2004, 21:44
    0 0
    multumesc pt retete; o sa le incerc si eu
  •  
    • 683 mesaje
    2 Mar 2004, 09:45
    0 0
    Supe reteta de paste carbonara! Mi-au placut mult, imi doream de mult reteta asta! As vrea si de la cele bolognese (sper sa fie scris bine)!
  •  
    • 41 mesaje
    7 Mar 2004, 09:29
    0 0
    Tyrena, am incercat reteta ta aseara, a iesit super! Mersi frumos!
  •  
    • 457 mesaje
    8 Mar 2004, 10:34
    0 0
    Sos pentru spaghetti
    bacon sau costita afumata, o ceapa 1-2 linguri margarina, smantana, suc de rosii.
    Se taie ceapa fin, baconul se taie marunt se calesc in margarina se adauga sucul de rosii si un ardei usturat sau se poate inlocui cu piper.
    Cand sosul este gata se toarna peste spaghetti si la urma smantana.
    In loc de spaghetti se pot folosi taitei de casa.
    Pastele se fierb cu putina sare, cand sunt gata se spala intr-un jet de apa rece.
    Pofta buna!
  •  
    • 562 mesaje
    18 Mar 2004, 10:42
    0 0
    Un alt sos diferit de cele de pana acum,
    si foarte bun.
    -2 cepe,
    -500 g smantana,sau mai multa,
    -1 cutie cu ciuperci,
    -piept de pui dezosat,
    -piper,
    -delikat,
    -cascaval,
    -sare.
    Se caleste ceapa pana devine aurie odata cu pieptul de pui pe care l-ati taiat cubulete mici.Din cand in cand adaugati apa pana se face puiul. Adaugati sare, piper, delikat.
    Adaugati smantana,si toata compozitia puneti-o peste spaghete.Radeti cascaval-cat vreti-amestecati cu spaghetele si bagati-le la cuptor un sfert de ora.
    Sa-mi spuneti cum a fost.
    Pupici.
  •  
    • 27 mesaje
    18 Mar 2004, 16:29
    0 0
    evelor,desi am mancat bine,cand va citesc retetele,mi se face o foame...pofta buna si la cat ma i multe retete apetisante!