piele foarte uscata

  •  
    • 528 mesaje
    6 Feb 2007, 20:21
    2 1
    salut evelor! am o mare pb de mult timp: am pielelea orpului f uscata si parca si dezhidratata desi beau destul de multe lichide. daca nu folosesc dupa fiecare dush o lotiune de corp grasa sau un ulei sub forma de gel pielea mea incepe sa se usuce pana se cojeste mai ales pe picioare. Problema e ca nici cremele nu prea ajuta pt ca daca trece o zi efectul lor dispare si asa mai departe...(( Ce vitamine ar trebui sa iau sau cum sa procedez pt ca la derma am mai fost acum cativa ani si mi sa spus ca sigur e din cauza ca stau prea mult la soare vara...ceea ce...e cam aiurea sincer(adik putea sa dea un rezultat mai concret)


    ms mult de tot si va pup dulce!!!
  •  
    • 47 mesaje
    6 Feb 2007, 21:00
    4 0
    Vitaminele sint bune dar mai important ar fi uleiuri esentiale: ulei de somon, flax, Evening Primrose etc. Aceste uleiuri ajuta la conditionarea pielii si parului, foarte bune ptr. persone cu piele si / sau par uscat. Cauta pe google si vei gasi o gramada de info.
  •  
    • 387 mesaje
    6 Feb 2007, 21:06
    3 0
    buna,incearca o crema care sa contine uree.
  •  
    • 4411 mesaje
    6 Feb 2007, 21:09
    1 0
    Sau in crema ta obisnuita adauga fiole cu vitaminele A si E si poate gasesti F..
  •  
    • 841 mesaje
    6 Feb 2007, 21:20
    1 0
    de unde vitamina e la fiola ca de cativa ani o tot caut prin farmacii si e disparuta
  •  
    • 844 mesaje
    6 Feb 2007, 21:32
    0 1
    ada ti-a dat un sfat foarte bun...crema pe baza de uree speciala pt pielea uscata si descuamata...gasesti la plafar una fabricata de TIS farmaceutic si e foarte ieftina
    NaturaPlant.ro

    Crema cu Uree
    Producator: TIS Farmaceutic
    Compozitie:
    Contine uree, stejar, lemn dulce, galbenele, ulei din germeni de grau.
    Indicatii:

    Pentru piele foarte uscata. Favorizeaza retentia apei la nivelul pielii si a scuamelor iritante si inestetice.
    Continut: 60 ml
    Administrare:
    Se aplica la nivelul zonelor afectate si se maseaza usor. Nu se aplica pe mucoase.
    Pret cu TVA: 9.80 lei
  •  
    • 528 mesaje
    6 Feb 2007, 22:12
    1 0
    ms mult fetelor!! m-ati ajutat sa scap de o problema pe care o am de cativa ani!!! maine merg si imi iau crema cu uree de la plafar si poate iau si vitaminele ca sa le pun in ea sau in crema care o am deja
  •  
    • 2794 mesaje
    6 Feb 2007, 22:12
    0 0
    Sau poti merge la farmacie si ceri sa-ti faca o mixtura din uree, vaselina si lanolina. Este foarte emolienta si hidratanta. Eventual poti adauga si vitamina A. Oricum, nu cred ca iti poti transforma pielea din uscata in normala, dar poti avea grija de ea tratind efectul.
  •  
    • 3158 mesaje
    6 Feb 2007, 23:08
    1 0
    in loc de lotiune poti folosi unt de corp(de ex Freeman cu ulei de floarea soarelui si vanilie)sau e o crema cu galbenele"Melkfett"(ca un borcan) care e special pt piele f uscata.
    Pt dus poti folosi un gel de dus pe baza de ulei,e unul la nivea parca...
    Crema de galbenele e o minune,si nu sunt singura care spune asta
  •  
    • 3158 mesaje
    6 Feb 2007, 23:10
    0 0
    aaa,si ar mai fi johnson's baby GEL,eu l-am incercat si mi s-a parut extrem de gras,dar imi lasa pielea fffff bine hidratata(nu prea aveam rabdare pana intra in piele).
  •  
    • 4411 mesaje
    7 Feb 2007, 00:13
    0 0
    Melkfett este f greu de aplicat,e prea grasa,mie asa mi se pare.

    vitamina E foloseam eu pana iarna trecuta.Mi se usca pielea groaznic,mai ales pe brate partea superioara si pe gambe,ma ustura efectiv pielea.Am pus vitaminele in crema mea obisnuita si m a ajutat mult.

    Mai poti pune in crema ta ulei de masline si de catina.Eu incerc pe cat posibil sa evit cremele f grase si uleiurile simple.Nu mi place senzatia.
  •  
    • 533 mesaje
    7 Feb 2007, 07:25
    1 0
    Faptul ca se cojeste mai ales pe picioare este un semn de hipovitaminoza A(insuficienta vit.A)

    "Manifestarile cutanate in carenta de vit.A constau in piele foarte uscata, cu hiperkeratoza, ce se observa pe fata antero-interna a gambei, pe antebrat.In formele fruste poate reprezenta unicul simptom al carentei, ce se poate observa in conditiile unei alimentatii lipsite de grasimi, prescrise de regula in mod eronat.

    Tratament

    Se prescrie o alimentatie bogata in grasimi:carne grasa,brinzeturi,galbenus de ou,viscere(ficat,creier),cartofi,patlagele,morcovi si fructe."
    OCTAVIAN FODOR - Tratat elementar de medicina interna vol.II

    Poate ca ai si exagerat cu dietele...zic nu dau cu parul....ideea este ca din interior apar problemele si la exterior.Mai bine mergi la doctor si daca ai hipovitaminoza A atunci iti poate prescrie reteta cu vit.A.
    Daca vrei sa iei comprimate de Vit.A fara a consulta nici un doctor mare atentie la cantitate pt.ca o cantitate prea mare de vit.A iarasi dauneaza!
  •  
    • 827 mesaje
    7 Feb 2007, 08:37
    1 0
    incearca crema bioderma atoderm sau laptele de corp din aceasi gama, sunt dermato-cosmetice. am aceasi problema cu tine, mai ales pe picioare. de asemenenea, si untul de corp cu shea de la body shop e bun. sunt singurele doua produse care mie mi-au ameliorat uscaciunea, insa folosite frecvent.

    mie pe picioare imi era atat de uscata pielea, incat aveam o crusta alba care ma manca. atoderm-ul mi-a calmat mancarimea si mi-a hidratat foarte bine pielea. costa in jur de 35-40 RON in farmaciile help net.
  •  
    • 528 mesaje
    7 Feb 2007, 21:56
    1 0
    ulei sub forma de gel am folosit si folosesc inca dar ...nu stiu ce sa zic , nu amelioreaza pb in nici un fel . am sa incep cu crema pe baza de uree pe care miem cumparatao si ma gandesc chiar sa iau si vitamina A ca sa repar mai intai pb din interior (carenta), dar in ceea ce priveste dietele nu cred ca acesta e motivul deoarece nu prea tin deloc si in plus mananc si multe fructe, legume si chiar si grasimi pt ca fac multa miscare si at corpul meu mi cere...
    Mersi de sfaturi, o sa tin seama de toate si ser ca in timp cu perseverenta sa ajung sa am o piele cat mai aproape de normal
  •  
    • 288 mesaje
    17 Feb 2007, 15:07
    0 0
    Iei vreun tratament?Cu isotretinoizi sau anticonceptionale?
  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2007, 15:32
    2 1
    si eu am avut aceasi problema..ULEIUL DE MASLINE face minuni...BAFTA
  •  
    • 138 mesaje
    17 Feb 2007, 17:02
    1 0
    inna parerea mea e ca trebuie sa folosesti zilnic o lotiune de corp...sigur ajuta si mai ales in situatia ta este obligatoriu. si eu avea pielea f uscata dar in fiecare dimineata ma dau cu lotiune pe tot corpul si acum sunt bine! succes
  •  
    • 159 mesaje
    17 Feb 2007, 17:12
    1 0
    pielea uscata tb intretinuta tot timpul.......toata viata.......
    eu recomand 2 lotiuni f bune:
    1. de la nivea crema cu lotus si orez 9lei
    2. de la seba med crema pt piele sensibila si uscata 45 lei

    de asemeni este f important sa bei lapte zilnic si sa rozi niste fructe, legume crude........tot zilnic.

    uleiul de masline face bine dar nu mentine elasticitatea pielii . as recomanda folosirea uleiului de masline pt fata, maini, par.
    si musai ulei de masline extravirgin.
  •  
    • 686 mesaje
    19 Feb 2007, 23:27
    0 0
    si eu am problema asta mai ales iarna, culmea vara nu se usuca, cred ca alimentatia e de vina nu prea mananc grasimi pt ca lichide beau.
  •  
    • 22 mesaje
    19 Feb 2007, 23:43
    0 0
    Buna!Si eu am pielea foarte uscata...dar adevarul este ca nu prea beau apa ceea ce este foarte rau.De aceea folosesc dupa fiecare dus o lotiune hidratanta,caci altfel nu se poate.Am incercat zeci de creme,dar acum folosesc Garnier pt.fermitate,caci m-am saturat de cele pt.piele uscatasi sa stii ca e buna...pt.mine.Mai e bun gelul de dus de la Nivea pt.piele uscata,laptele de la Nivea e prea gras si nu-mi place.Bafta!