alergia solara

  •  
    • 28 mesaje
    8 Aug 2006, 21:26
    1 4
    anul acesta la mare am avut mari probleme cu pielea ,mincarimi furnicaturi stare de tensiune locala.ati mai auzit de asemenea cazuri.stiti vreun remediu?
  •  
    • 2081 mesaje
    8 Aug 2006, 22:22
    2 2
    da, eu fac o alergie de la soare daca stau prea mult si mai ales in asa numitele "ore interzise", de la 12 la 16...in zona pieptului ma mananca ingrozitor, nu am descoperit nici un remediu eficient. In vara asta am fost putin mai precauta, am stat cand trebuie si nu mi-a mai aparut. Pana acum
  •  
    • 28 mesaje
    8 Aug 2006, 22:36
    0 2
    in aceiasi zona fac si eu numai ca nu am stat la orele interzise.m-am calmat putin cu claritin si fenistil gel
  •  
    • 1195 mesaje
    8 Aug 2006, 23:54
    1 1
    Eu fac alergie solara de cativa ani. Se pare ca din cauza schimbarilor climatice, atmosferice, toate astea. Ma ajut cu Claritine, dar nu rezolva problema in totalitate. Iar anul asta a fost cel mai rau.
    Vezi sa nu fie si o scadere brusca a imunitatii organismului. Mai bine vorbesti cu un medic.
  •  
    • 3248 mesaje
    9 Aug 2006, 01:18
    0 0
    Claritin si Mixtura mentolata,de la Tis(cred) sau
    Fenistil.
    Bafta!
  •  
    • 1135 mesaje
    9 Aug 2006, 09:17
    0 0
    Si eu am facut, pentru a doua oara, alergie de la soare. La fel ca si voi, zona pieptului si brate, desi am folosit crema cu FPS 25, la maxim 10.30 plecam de pe plaja... si a aparut dupa a 3-a plaja. Alt remediu in afara de Claritine nu stiu nici eu.
  •  
    • 1555 mesaje
    9 Aug 2006, 13:03
    3 1
    si eu am facut alergie la soare anul asta abia ce m'am intors de la mare, a fost cumplit, mi s'a umflat fatza, apoi buzele ... am adormit la plaja de la ora 13 la ora 14, atat mi'a trebuit. Aveti grija cu soarele!
  •  
    • 425 mesaje
    9 Aug 2006, 15:15
    1 0
    oofr, eu sunt din mangalia si pentru prima data in viata mea am facut alergie la soare, exact asa cum descrieti voi: pe piept si pe brate, desi am folosit crema cu factor de protectie 50 si nu eram chiar alba cand m-am expus la soare. Am luat Claritine, am oprit expunerea si mi-a trecut...dar asta nu e o solutie..nu pot lua antialergice de cate ori ma expun la soare, nu?
  •  
    • 82 mesaje
    9 Aug 2006, 15:30
    2 0
    • Filtrele anti UV - cele care contin „octylmethoxycinnamate” si „octyldimethyl” pot sa provoace reactii alergice, eczeme, iritatii, edeme, imbatranirea epidermei.
    (Numele chimicalelor au fost pastrate asa cum apar pe prospectele produselor cosmetice, pentru a le putea recunoaste.)
  •  
    • 1135 mesaje
    9 Aug 2006, 15:51
    1 1
    Adica de fapt suntem alergice la un ingredient din crema de protectie, nu la soare??? Asta chiar ca e ironic rau! Multumesc de informatie, chiar o sa ma uit pe crema daca are si chestia aia in compozitie.
  •  
    • 599 mesaje
    9 Aug 2006, 21:28
    0 1
    Eu m-am umplut de bubite si cosuri in zona decolteului, spate, umeri si brate. Arat de parca sunt ciuruita. Trebuie sa ma imbrac doar cu bluze pana in gat. Daca aveti vreo idee va rog sa imi spuneti ce sa fac fiindca simt ca innebunesc. Cand ma uit in oglinda mi se face rau. Si m-am uitat pe crema mea si bineiteles ca contine "octylmethoxycinnamate". Credeti ca daca eu claritine se rezolva? E solutie sau pastile.
  •  
    • 1195 mesaje
    9 Aug 2006, 22:02
    0 1
    Pastile. Se ia una pe zi. S-ar putea sa ai nevoie totusi de reteta. Intreaba la farmacie. Eu nu stiu, ca am stoc de dinainte de noile reglementari legate de vanzarea medicamentelor.
  •  
    • 1195 mesaje
    9 Aug 2006, 22:10
    3 0
    S-ar putea fetelor sa vb aici de 2 chestii diferite. Eu am aceasta problema cand nu folosesc creme cu factor de protectie (ma plimb, nu dau cu crema pe maini etc.)
    Din ce stiu, exista persoane care "fac urat" la creme de tot felul. A se vedea compozitia enumerata mai sus.
    Din ce povestiti voi, maifestarile par putin diferite. Eu am probleme cu fata si bratele, care sunt mai expuse si atunci cand nu fac strict plaja.

    De aceea trebuie consultat medicul. S-ar putea sa fie necesar sa se reduca timpul de expunere la soare daca exista o problema mai serioasa, nu e chiar gluma.
  •  
    • 69 mesaje
    9 Aug 2006, 23:22
    1 0
    Am avut aceeasi problema acum o saptamana. Am fost la dermatolog si mi-a spus ca am o fotodermita, adica alergie solara.

    Se manifesta in primul rand pe brate, piept si gat, iar pe fata mai putin.

    Mi-a dat tratament:
    aerius, xyzal( sunt antialergenice), calciu+ vitamina D3 , vitamina C efervescenta si un unguent, Advantan Milk, care este mult mai bun decat fenistilul, sau , eu stiu, alcoolul mentolat.

    Mi-a spus sa folosesc de acum numai lotiuni pe baza de apa termala.
    La noi se gasesc doar cele de la Avene si inca de la o firma, nu mai stiu cum se cheama dar sunt cu apa termala de la herculane.

    Plus ca m-a trimis sa fac un set de analize, la sange, ficat, urina, etc.
    pt ca oricum ar fi, undeva exista o sensibilitate si nu e normal.

    Saptamana asta tre sa ma duc la dermatolog cu rezultatele, pt ca duminica plec la mare si nu stiu ce fac daca nu mai am voie la plaja
  •  
    • 28 mesaje
    9 Aug 2006, 23:25
    0 1
    FOLOSESTE ISOTREXIN
  •  
    • 427 mesaje
    9 Aug 2006, 23:38
    1 0
    stiu k pt alergiile solare sunt bune unguentele de galbenele sau musetel sau propodermul care se gasesc toate la plafar. incearca sa nu te speli cu apa fierbinte, sa nu folosesti geluri de dus exfoliante sau bureti prea asprii pt k irita si mai mult pielea
    succes
  •  
    • 599 mesaje
    10 Aug 2006, 08:28
    0 0
    Multumesc,

    am folosit apa termala de la Avene toata perioada iar crema de galbenele mi-am cumparat ieri dar am folosit si exfoliante in disperare. Ce este Isotrexinul?
  •  
    • 90 mesaje
    10 Aug 2006, 10:47
    1 0
    salut...nu e doar o alergie de la soare,vina o poarta soarele combinat cu marea,adik apa sarata si nisipul...si eu care am un ten inchis si nu am avut niciodata prb de genul am facut-o
    remediul este acelasi pe care l-au sugerat evele..
    ceau si bafta
  •  
    • 541 mesaje
    12 Aug 2006, 01:01
    2 1
    eu am problema acesata de vreo 7 ani. am incercat foarte multe creme...si nimic. anul acesta chiar m-am dat cu avene cu factot 50 si filtre minerale... si in a 2-a zi mi-a aparut alergia (in zona pieptului si a gatului cu mancarime, furnicaturi, si niste pete rosiatice). am mers la foarte multi medici si nici unul nu a fost in stare sa ma lamureasca ce se intampla. unul chiar mi-a zis sa nu mai staul la soare niciodata si.... gata!
    daca dati de un medic acre macar sa inteleaga problema si sa o ia in serios, va rog sa-mi ziceti ca fug si eu la el repede.
    anul acesta am luat, la recomandarea unei farmaciste, xyzal si inca un medicament ( nu mai stiu cum il chema...ceva cu clorfenilam...) si am aplicat local advantan milk. si chiar mi-a facut bine.mi-a calmat mancarimea si mi-a disparut iritatia. insa asta nu e o solutie definitiva, e doar o rezolvare de moment...
    ce am constatat si e ciudat... am mers in primavara destul de des la solar si nu am avut absolut nici o problema.
    va pup si astept vesti de la voi
  •  
    • 69 mesaje
    12 Aug 2006, 01:51
    0 0
    adeea, am postat mai sus.

    Am luat cam aceleasi medicamente ca si tine.
    Da, sunt bune, dar mie medicul mi-a recomandat sa incep tratamentul cu xyzal sa u aerius cu o saptamana inainte de a merge la mare, si astfel organismul este putin protejat, nu mai e asa vulnerabil.

    In plus mai tarziu de orele 11 si mai devreme de 16 nu ai ce cauta pe plaja. Asta e clar, indiferent de lotiunea protectoare pe care o folosesti.