Exfoliant de corp

  •  
    • 33 mesaje
    31 Mai 2006, 11:31
    0 0
    Intra pe www.cosmetice-naturale.ro si vezi de unde le poti lua. Daca esti din provincie, cel mai bine cred ca e sa ii contactezi. Dar din pacate site-ul cel putin ieri era in lucru. Eu ma tot uit pt ca la expozitie am vazut mai multe produse care inca nu sunt pe site.
  •  
    • 2794 mesaje
    31 Mai 2006, 12:44
    0 0
    Frumusica, produse Greenland gasesti la farmaciile Iedera si Centrofarm, scrie si pe site.
  •  
    • 127 mesaje
    31 Mai 2006, 16:59
    0 0
    Lolitaa, eu folosesc de multa vreme(cateva luni bune) un exfoliant "de casa".Asta dupa ce am incercat toate produsele exfoliante de la muuulte firme, care mai de care mei de calitate.Totusi, sunt mult mai multumita de urmatorul amestec: o jumatate de ceasca de ulei de masline extravirgin, zahar cat sa se incorporeze bine in ulei, cateva picaturi de suc proaspat de lamaie sau grapefruit, 2 lingurite de miere si cateva picaturi de ulei de migdale(il gasesti la orice plafar la pretul de 3-4RON). Daca vrei mai poti adauga cateva picaturi de ulei esential de eucalipt care ajuta la eliminarea celulitei si racoreste...Amesteca toate astea si aplica pe piele putin cate putin.Maseaza pielea atat cat suporti, nu foarte puternic ca nu vrei sa te inrosesti si apoi clateste cu multa apa calduta. Tamponeaza usor corpul cu un prosop moale si ramai asa macar 10-15 minute si apoi spala-te bine cu gel de dus si maseaza apoi corpul cu o lotiune de corp nutritiva.Sau, daca vrei, ramai asa dupa ce ai sters surplusul de apa...uleiul va fi absorbit de piele in aproximativ 20-30 minute.Incearca...nu ai nimic de pierdut!!! Crede-ma, face minuni pentru pielea ta! Uleiul de masline va hrani si catifela pielea, mierea se stie ca e super pentru ten in general, sucul de citrice curata in profunzime si hraneste, plus confera luminozitate pielii si uniformizeaza culoarea acesteia, uleiul de migdale e un foarte bun emolient, iar uleiul de eucalipt, dupa cum am mai spus e tare bun impotriva celulitei, iar pe vremea asta e foarte potrivit:racoreste si revitalizeaza...Ai grija sa nu pui mai mult de 3-4 picaturi de eucalipt, sa nu fie prea concentrat. Inca un sfat si gata! Nu aplica amestecul asta inainte de a face un dus rapid, pentru ca pielea sa fie curata si sa poata primi toti nutrientii, si nu aplica pe pielea foarte uda, ca se topeste zaharul... Spor la treaba si sper sa incerci...vei fi incantata...P.S.nu incerca sa amesteci uleiul cu gwelul de dus sau crema de corp pentru ca se vor anula unul pe celalalt si nu obtii nimic bun.Sa fii frumoasa!
  •  
    • 127 mesaje
    31 Mai 2006, 17:05
    0 0
    Am uitat, ziceai ca vrei sa faci amestecul mai cremos...ei bine, adauga o lingura de smantana, sau, daca vrei, inlocuieste in maestec zaharul cu tarate de grau si adauga in loc de smantana lapte integral-o lingura-doua.Cu la fel de mult succes poti adauga, daca te pregatesti de plaja, putin suc proaspat de morcovi...il storci in storcator sa dai pe razatoare si storci intr-un tifon...Te va ajuta sa te bronzezi frumos si uniform si fara arsuri...Asta e valabil pt orice tip de piele...Succes!!
  •  
    • 425 mesaje
    31 Mai 2006, 17:06
    0 0
    cu ce frecventa trebuie folosit acest exfoliant? daca apuci sa te bronzezi si aplici exfoliantul pe pielea bronzata, nu se duce bronzul? intrebarde de blonda..
  •  
    • 2794 mesaje
    31 Mai 2006, 17:16
    0 0
    Multumesc pt sfaturi, luiza_t !Chiar diseara vreau sa incerc o exfoliere de-asta "home-made", imi suna mult mai bine decit orice exfoliant din comert. O sa imi prepar un amestec din ce am in casa (probabil ca o sa fie un mix din tot ce s-a recomandat) si va anunt ce-a iesit! : Vreau sa-mi fac si o masca pt fata, ma ocup si de par....ce sa mai, diseara baia mea va fi un veritabil centru spa! Abia astept!
  •  
    • 225 mesaje
    31 Mai 2006, 17:42
    0 0
    Daca e de cumparat, incearca de la Body Shop scrub-ul cu brazilian nut, daca iti place mirosul. Lasa o pelicula putin uleioasa cum ai specificat la inceput, dar mi se pare ca se termina cam repede.
  •  
    • 3248 mesaje
    31 Mai 2006, 18:18
    0 0
    alt exfoliant fain e mixul din pulpa de portocale cu sare marina,cat sa va ajunga sa va aplicati pe tot corpulproportia sa fie 50%-50%..in acest mix turnati si un pic de suc de portocale,penrtu a se "lega" mai bine amestecul...
    Multe vedete folosesc acest exfoliant si pentru fata.
    Mai puteti adauga ulei de masline,de dus,de bebe etc. daca vreti un strat mai grasutz sa raman la suprafata pielii,precum zicea Lolitaa
  •  
    • 52 mesaje
    31 Mai 2006, 18:26
    0 0
    Buna!

    Eu am folosit o vreme un exfoliant de corp de la LUSH, dar mi se pare cam scump. Acum folosesc unul cu extract de masline si migdale de la Mediterranean Boots. E supereficient, miroase bine si il poti gasi in Sensiblu. E cam 250.000 de lei cutia, dar eu l-am cumparat de pe un site unde costa mult mai putin.Eu am dat pe el vreo 120.000 cam asa ceva.Oricum, ma tine mult. Deja il am de vreo 3 luni jumate si ma exfoliez de 2 ori pe saptamana.
  •  
    • 2794 mesaje
    31 Mai 2006, 19:29
    0 0
    lucianap, de pe ce site ai luat produse Mediteranean mai ieftine? As incerca si eu un lapte de corp si un gel de dus de la ei.
  •  
    • 52 mesaje
    31 Mai 2006, 22:01
    0 0
    l-am luat de pe www.cosmetics.cabanova.ro
    Au cateva produse de la Boots, au Sephora, au Bottega Verde...oricum sunt toate produse bune.
    Au de la Boots si lapte de corp mi se pare.
    Eu mi-am facut ieri o comanda de la ei si mi-am luat un unt de corp de la Sephora care nu a aparut inca la noi.Am mers sa intreb de el la Magazinul nostru Sephora si mi-au zis ca trebuie sa apara si la noi.
    Oricum, eu sunt multumita de site-ul asta. Au preturi super bune.
    Succes!
  •  
    • 2039 mesaje
    31 Mai 2006, 22:23
    0 0
    M-am uitat acum pe site! Au putine produse insa unele ma tenteaza. Dar care e faza de sunt asa ieftine?
    Si zici ca sunt seriosi? Ai mai comandat de la ei?
  •  
    • 3248 mesaje
    31 Mai 2006, 22:32
    0 0
    chiar,cum de sunt atat de ieftine? Superdefense de la Clinique doar 50 lei?! nici de la producator nu il iei cu acest pret..or fi furate?
    tu ai fost multumita de calitatea produselor?
  •  
    • 52 mesaje
    31 Mai 2006, 22:34
    0 0
    Eu am mai comandat de vreo 4 ori pana acum.
    Chestia e ca site-ul mi l-a recomandat o colega de serviciu.
    Administratorul se pare ca are cunostiinte in Germania si le ia de acolo mai ieftin decat la noi in farmacii.Iis adauga si el un comision, dar tot iesi mai ieftin ca in magazine.
    Nu pot sa-ti spun decat ca eu sunt supermultumita de produse. Mi-am luat in urma cu vreo 2 luni o crema de fata de la Estee Lauder si-ti spun sincer ca era originala. Am dat pe ea vreo 550.000.
    Eu am vb. cu administratorul site-ului prin email si mi-a dat o lista de produse. Multe dintre ele nu erau pe site.
    Asa ca daca vrei si alceva, te-as sfatui sa-i ceri o lista de produse cu preturi.
    Succes!
  •  
    • 52 mesaje
    31 Mai 2006, 22:40
    0 0
    Probabil sunt furate...mai conteaza?
    Eu spre exemplu, am luat o crema Clinique din duty free din Bulgaria si am dat pe ea 18 euro.Asta inseamna vreo 650.000.La noi in magazin costa 1.400.000.
    Eu oricum sunt multumita de produse. Toata chestia e ca sunt in ambalajul original, dar nu sunt in tipla.(s-ar putea sa fie cu trecutul la vama)
    Recomand cu incredere, desi n-am nici in clin nici in maneca cu propietara site-ului.
    Succes!
  •  
    • 335 mesaje
    31 Mai 2006, 22:41
    0 0
    luiza_t, din ce cauza nu pot amesteca uleiul cu gelul de dus? Cum adica se anuleaza reciproc?
    Si as mai avea o intrebare: cam care sunt ingredientele unui ulei de baie, sau de dus.
    P.S.: Scuze ca intrerup discutia despre site-ul de mai sus.
  •  
    • 2794 mesaje
    1 Iun 2006, 00:16
    0 0
    Am comandat si eu de pe site-ul recomandat de lucianap si miine imi aduce produsele personal tipa care se ocupa, fiind din Bucuresti. Va spun cum mi s-au parut.
    In alta ordine de idei, mi-am facut azi tratamentul complet: masca de fata cu argila, capsuni si spuma de lapte si exfoliant=smintina+ulei masline+miere+tarite+cafea+zahar. Nu m-am mai spalat cu gel de dus dupa si nu pot sa va spun ce piele am...nu-mi mai pot lua miinile de pe mine! Super misto, plus ca mi-a ramas din amestec si l-am pus la frigider...abia astept sa-l folosesc din nou. Evident ca nu mai am nevoie nici de vreo crema de corp!
  •  
    • 1316 mesaje
    1 Iun 2006, 08:11
    0 0
    abia astept sa-mi fac si eu un exfoliant de acesta, diseara ...
    si de pe site-ul www.cosmetics.cabanova.ro
    se pot face comenzi si din afara bucurestiului?
  •  
    • 52 mesaje
    1 Iun 2006, 11:13
    0 0
    Da, din cate stiu. Sora-mea a comandat si locuieste in Craiova.
  •  
    • 1316 mesaje
    1 Iun 2006, 13:42
    0 0
    ok, mc