leac pentru unghii incarnate?

  •  
    • 20 mesaje
    22 Mai 2009, 09:54
    1 2
    multumesc mult justine,dar nam inteles de la ce ti sa uscat carnea aia de pe unghie de la aloe sau de la tinctiura de propolis?oricum sint hotarita sa le incerc pe amindoua numai sa nu ajung la cutit,ca am auzit cit e de groaznic,si nu vreau sa trec prin asa ceva.multumesc mult de raspunsuri,sper sa am si eu noroc ca prietena ta si sa scap.doamne ajuta.
  •  
    • 20 mesaje
    22 Mai 2009, 09:58
    0 2
    tinctiura de propolis de la plafar nu e buna?ca in piata nu gasesc,pot sa iau de la plafar o fi la fel de concentrata?mersi mult de tot.sanatate multa iti doresc
  •  
    • 32 mesaje
    22 Mai 2009, 14:04
    1 5
    Buna alexai ! Acum ti-am vazut mesajul ! In cazul baiatului meu , am pus tinctura de propolis . Bineinteles ca poti sa iei si de la plafar ! Eu am o sticluta cu tinctura preparata de un apicultor , si de-aia am spus ca ar fi mai natural , dupa parerea mea . Dar poti lua de la plafar , fara grija ! Prietena mea a folosit aloe , nu eu ! Baiatul meu avea la un moment dat o bucata de carne spongioasa , parca era carne vie , care sangera permanent. Ei bine , ea s-a uscat , am indepartat-o
    si acum este totul bine !
  •  
    • 225 mesaje
    22 Mai 2009, 16:24
    4 3
    Poate o sa vi se para cea mai simpla si banala solutie, dar va sfatuiesc sa o incercati: o aspirina pisata se aplica pe locul respectiv si se panseaza

    Aspirina "trage" puroiul si locul se vindeca natural

    Eu asa am reusit sa scap de operatie si aveam si puroi

    Tratamentul se repeta cam 2 saptamani si imediat cum simt ca ma doare unghia incerc sa inlatur coltul si pnsez cu aspirina

    Aspirina trebuie sa fie simpla, netamponata

    Daca tot ati incercat atatea metode, o puteti incerca si pe a mea, chiar daca pare simpla

    Si eu am fost neincrezatoare dar chiar a avut efect

    Sanatate
  •  
    • 20 mesaje
    22 Mai 2009, 18:07
    1 0
    multumesc mult misty da ai dreptate la cite am incercat nu mai conteaza una.te pup sper sa dea rezultate.mersi
  •  
    • 20 mesaje
    22 Mai 2009, 18:10
    1 0
    multumesc justine.am sa dau cu tinctiura de propolis daca zici ca se usuca.sper sa reusesc sa scap ca nu vreau sa ajung la cutit.eu am auzit si de tinctiura de tataneasa,ai cumva idee e buna,ai incercato la ceva?mersi mult te pup.sanatate multa iti doresc ca asta e cea mai importanta se pare.
  •  
    • 32 mesaje
    22 Mai 2009, 18:26
    1 2
    Parerea mea este sa iei ce au luat si altii , pentru ca din experienta altora nu ai decat de castigat ! Nu folosi tinctura de tataneasa , nu pentru ca n-ar fi buna, ci pentru ca n-am auzit de eficienta ei in asemenea probleme ! Ai sa vezi ca o sa-ti treaca ! Mai vorbim !
  •  
    • 20 mesaje
    23 Mai 2009, 13:19
    1 3
    buna justine,scuze chiar nu vreau sa te plictisesc cu intrebari multe,dar cum mie tare frica sa nu ajung pina la urma la cutit,vreau sa te intreb in cit timp i sa uscat carnea aia de pe unghie cu tinctiura de propolis si de cite ori pe zi ii puneai?degetul trebuie sa stea liber sau bandajat?mersi mult de tot pt toate sfaturile si pt incurajari.dar mie tare frica.frica rau sa najung la cutit.sanatate
  •  
    • 32 mesaje
    23 Mai 2009, 16:51
    1 2
    Cam in 2 saptamani ! ii puneam si dimineata si seara !Dupa o prealabila curatire cu apa oxigenata si rivanol, puneam cateva picaturi de tinctura ,astfel incat sa patrunda in locul bolnav,apoi lasam un pic sa se usuce ( cam 5 min) si dupa aia il pansam ! Daca nu simti nici un fel de durere ( ca si cum ar fi vreo schija de unghie ramasa in carne) , atunci fa asa cum ti-am spus si n-ai sa ajungi la cutit ! Daca insa crezi ca ai vreun rest de unghie ramasa acolo , incearca sa te "lipesti" de vreo asistenta buna de la chirurgie , sa te ajute sa ti-o scoata , si apoi fa tratamentul asta naturist ! Te-am pupat !
  •  
    • 20 mesaje
    25 Mai 2009, 08:14
    2 0
    mersi mult justine acum am intrat si am vazut raspunsul tau.asa o sa fac si sper din suflet sa am si eu noroc sa scap asa ca fiul tau.mersi mult pt raspuns.te pup, sanatate.
  •  
    • 216 mesaje
    25 Mai 2009, 08:48
    0 1
    dragele mele eu am patit alta dandanaie.am scapat virful la forfecuta in carne si a inceput sa faca infectie ,apoi a inceput sa creasca unghia dezordonat (groasa,farimicioasa)la un moment dat era sanatoasa doar putin, restul trebuia sa o subtiez si sa o ajustz cit de cit sa arate a unghie.de aceea m-am hotarit sa iau de la farmacie CARPICON unguent,si timp de doua saptamini nu am spalat degetul respectiv si i-l ungeam cu carpicon dimineata si seara si-l pansam iar acum pot sa spun ca este cea mai frumoasa unghie si cea mai sanatoasa.puneam carpicon la unghie chiar umpleam la radacina ei din abundenta nu m-am zgircit
  •  
    • 20 mesaje
    26 Mai 2009, 09:52
    1 0
    buna justine vreau sa sti ca datorita sfatului tau pt care iti multumesc din suflet,am reusit de 2 zile sa scap de dureri care erau ingrozitoare,de la deget ma durea tot piciorul,dar de cind pun tinctiura de propolis mai exact de 3 zile mau lasat durerile alea infioratoare.si asa am prins speranta ca voi reusi sa scap sa se usuce carnea de pe unghie si sa scap de operatie.doamne nici nu ai idee cit de recunoscatoare iti sunt,ma rog sati dea dzeu multa sanatate tie si fam.tale ca ai postat sfaturile tale si in felul asta eu am aflat de ele si beneficiez de ele.multumesc din suflet pt incurajari.daca reusesc sa scap si eu o sati dau mesaj aici sati spun.te pup.sanatate multa
  •  
    • 32 mesaje
    26 Mai 2009, 10:54
    0 0
    Buna alexai ! Ma bucur ! Te rog sa perseverezi si ai sa vezi ca leacul asta va da rezultate ! Te pup si numai bine !
  •  
    • 50 mesaje
    1 Iun 2009, 13:16
    0 0
    Fetita mea a suferit de asa ceva. Am vindecat-o pilindu-i partea de sus a unghiei (patul unghiei) si cel mai important COLTURILE NU TREBUIE TAIATE, este dureros pana cresc la baza degetului. De atunci isi taie unghiile la picioare drept, nu isi mai taie colturile. Am folosit pe aceasta perioada ceaiul de galbenele si alifia de galbenele + frunza de aloe. Pilirea are rol de a subtia unghia si asa devine mai flexibila pana trece de marginea degetului. La mine a dat rezultate, multa sanatate si voua.
  •  
    • 7 mesaje
    1 Iun 2009, 15:50
    3 0
    si eu am patit asa ceva.prima oara mi-a scos unghiile d le degetele mari dar dupa un timp,m simteam l fel d prost.nu e o solutie scoaterea unghiilor pt k ele cresc si e aceeasi pb.logik k a doua oara m-am operat p bune.durerile sunt mari,mi-au ramas mici semne nu mai am pb.inainte era f greu s merg,imi curgea sange si puroi si se infecta d l praf.mult succes!
  •  
    • 9 mesaje
    2 Iun 2009, 12:45
    4 1
    Unguentul"Tetraciclina"este folosit de o persoana apropiata mie.
    Da rezultate de fiecare data cand are probleme.
  •  
    • 1 mesaje
    1 Iul 2010, 20:11
    0 1
    ati spus ceva despre un leac naturist de care ati aflat mai tarziu.... legat de unghii incarnate.. va rog... spuneti.mi.l si mie. multumesc mult.
  •  
    • 9728 mesaje
    2 Iul 2010, 01:17
    1 0
    Parerea mea este sa incercati ceva mai sigur. A aparut in Romania o noua metoda de tratament, 3To Spange , iata cititi aici - eliminati insa spatiile libere ce pot apare in link:

    http://www.unghii-incarnate.ro/unghii-incarnate-deformate.html

    si

    http://www.unghiincarnate.ro/#

    Din ce am citit si eu, metoda se aplica in Targu Mures, si in Bucuresti, dar incercati sa cautati si in alte orase, poate a aparut si acolo.


    PS. A, si pana una-alta, ar fi bine sa scoateti acele colturi, apoi piliti, iar daca e vreo infectie in zona ( dar ar fi bine si preventiv, daca nu e) aplicati Betadina si apoi dupa ce se usuca, aplicati si Baneocin -pudra bine-bine ( e mai buna ca unguentul) care este eficient si ieftin.
  •  
    • 171 mesaje
    2 Iul 2010, 16:58
    1 0
    Buna,

    Ai putea incerca sa cauti un medic chirurg pe doctorating.ro, te poti orienta usor dupa ratinguri.

    Succes!
  •  
    • 7673 mesaje
    2 Iul 2010, 18:27
    1 0
    metodele care se aplica la TG MURES,le aplica si manichiurista mea ,a facut cursuri de specializare la TG MURES si toti clientii din zona MOLDOVEI,nu mai merg pana la MURES ,au fost directionati la ea
    am vazut o asemenea sedinta,chiar da rezultate ,nu stiu sa-ti zic dupa cat timp....
    daca te intereseaza ma pot informa