Vreau o crema de zi

  •  
    • 335 mesaje
    30 Ian 2006, 01:04
    0 0
    Buna, evelor. Vreau o crema de zi usoara, pt ten sensibil. Bine ar fi sa nu lase urme grase .... Din cate am citit pe foum, am inteles ca foarte buna e crema hidratanta de la Aslavital pe baza de argila. Eu ma gandisem la Bioten - cea cu extract de castan de la elmiplant... sau crema hidratanta cu aloe vera de la farmec. Voi ce spuneti? Le-ati incercat? Care e mai buna? Prefer o crema romaneasca
  •  
    • 335 mesaje
    30 Ian 2006, 13:29
    0 0
    Chiar nimeni nu ma poate ajuta cu un sfat sau o recomandare?
  •  
    • 29 mesaje
    30 Ian 2006, 13:45
    0 0
    Eu una folosesc Nivea Visage Aquabeauty si sunt foarte multumita...si eu am un ten sensibil insa de la aceasta crema nu au aparut decat efecte bune.
  •  
    • 939 mesaje
    30 Ian 2006, 20:01
    0 0
    este f buna crema de la aslavital.
    cea de la farmec cu aloe este pt ten gras. cu echinaceea este pt ten sensibil si este buna de asemenea, dar este mai de vara, adica usoara si prea apoasa, intra repede in piele, dar pe frigurile astea, ar fi mai bine, mai ales daca ai ten sensibil, sa folosesti o crema un pic mai grasa, mai hranitoare. cea de la aslavital ar fi indicata acum.
  •  
    • 15 mesaje
    30 Ian 2006, 20:15
    0 0
    Olive ai tenul mixt incarcat? Gras ? In general argila este recomandata acestor tipuri de ten, argila avand ca rol sa stranga secretia de sebum in exces!
    Incearca crema pentru ten sensibil de la Floriten! O gasesti in farmacii la produse cosmetice si nu e nici foarte scumpa!
  •  
    • 335 mesaje
    30 Ian 2006, 21:51
    0 0
    Merci mult pt sfaturi.
    Cum spuneam, as prefera o crema romaneasca. Si da, tenul meu e mixt, dar sensibil asa ca daca stiti mai multe despre cremele enumerate mai sus, va rog impartasiti-mi din experienta voastra.
  •  
    • 61 mesaje
    30 Ian 2006, 22:14
    1 0
    Fetele e importanta ca o crema de zi sa aiba OBLIGATORIU factori de protectie solara, o crema de zi care nu are SPF poate fi aruncata la gunoi fara nici un regret sau daca are o compozitie buna poate fi utilizata pentru noapte, desi pentru noapte e bine sa fie nu doar hidratanta dar si ... dar asta este alta tema de discutie.

    Responsabil de imbatrinirea tenului este soarele, nu toate tenurile au nevoie de hidratre, desi suna straniu asa si este, dar de SPF are nevoie orice ten

    Din aceste considerente cind discutam ce crema de zi alegem nu vorbim despre firma care le produce ci de compozitia acesteia, desigur si de increderea care o avem in producatorul cremei, producatorul care se respecta are o crema de zi obligatoriu cu factor de protectie solara.

    Cu drag Aliona
  •  
    • 175 mesaje
    30 Ian 2006, 22:14
    0 0
    daca vrei o crema buna romaneasca pentru ten mixt si sensibil adica exact ca al meu cumpara din noua gama farmec, adica aver, crema relaxanta cu ulei de luminita noptii...este ideala ptr vremea asta, intra rapid in piele, o hidrateaza perfect...o gesesti la cocor, e mai ieftina la al 2-lea etaj am impresia e 150000, in rest o gasesti cu 250000....
  •  
    • 335 mesaje
    30 Ian 2006, 22:31
    0 0
    raluca_daniela, merci pt recomandare. Am vazut cremele astea la raft, dar pur si simplu nu am dat prea mare atentie.
    Spui ca e buna pt vremea asta: adica pt iarna. Ok, dar ce vreau eu e o crema f usoara, pt ca oricum folosesc FOND DE TEN cu FACTOR DE PROTECTIE. Tu te impaci bine cu ea sub fondul de ten? Nu vreau sa am surprize neplacute si sa curga tot machiajul...
  •  
    • 175 mesaje
    30 Ian 2006, 22:47
    0 0
    eu chiar daca am tenul mixt spre gras prefer iarna o crema usoara dar nu matifianta pentru ca frigul de afara o deshidrateaza foarte repede...eu ma impac foarte bine cu aceasta crema-gel(asa scrie pe ea) mai ales ca fondul meu de ten este mai uscat,matifiant..iar daca nu imi dau cu fond de ten imi dau cu pudra bronzanta care mai usuca...pot sa-ti spun ca sunt foarte pretentioasa la tot ce inseamna produse ptr ten, atat creme cat si farduri...momentan folosesc si l'occitane cu ulei de masline care e ptr un ten mai uscat dar imi place din ce in ce mai mult..cand am cumparat-o de la sensi blue tipa mi-a facut capul patrat ca nu e ptr tenul meu si ca e un pic grasuta insa fiecare isi stie cel mai bine tenul, nu? o crema foarte light in timpul iernii este recomandata doar tenurilor foarte grase, insa celor mixte nu prea cred...mie personal imi place mult cea relaxanta de la aver, nu imi place tenul ala mat si lipsit de viata, imi place sa arate sanatos si hidratat...sper ca te-au ajutat sfaturile mele..pupici
  •  
    • 61 mesaje
    30 Ian 2006, 23:02
    0 0
    Olive25 nu stii sa apreciezi sfaturile, dar sa iei,, peste picior,, vad ca-ti place , tine-o asa daca crezi ca esti atit de cunoscatoare in materie....oricum succes
  •  
    • 335 mesaje
    30 Ian 2006, 23:03
    0 0
    Se pare ca scriem cam in acelasi timp Chiar iti multumesc pt sfat. Tocmai am citit pe site-ul markastore despre noua gama aver...si cealalta crema e interesanta...amandoua sunt creme-gel. Spune ceva de niste microsfere. Nu agreseaza tenul?
    De fapt, cred ca maine am sa fac o achizitie 100% romaneasca
    Te anunt pe care am ales-o
  •  
    • 61 mesaje
    30 Ian 2006, 23:05
    0 0
    important ca tenul tau sa se ,,impace ,, bine cu crema
  •  
    • 345 mesaje
    31 Ian 2006, 11:17
    0 0
    shi eu am tenul sensibil, iar Nivea nu mi-a mers deshi am primit-o din-afara, de la Ana Aslan mi-a plakut decat demacheantul....singurele care mi-au mers au fost cea de la Avon pe baza de germeni de grau si piersici si cea de la Bioflora pentru ten uscat si sensibil...
  •  
    • 110 mesaje
    1 Feb 2006, 14:18
    0 0
    pt mine (ten mixt, super alergic) iarna functioneaza cel mai bine Bioderma Sebium Creme. vara imi este OK Dramatically Different Moisturizing Gel de la Clinique. oricum sunt in continua cautare!
  •  
    • 725 mesaje
    1 Feb 2006, 14:56
    0 0
    Pt. ten npormal spre uscat eu folosesc iarna Avene si ulei de masline in loc de creama alternativ, seara. Iar pt. zi hidratanta Maria Galland e super. Se gaseste la Unirea la Ina Center.Sau Cliniqe.
  •  
    • 75 mesaje
    1 Feb 2006, 19:33
    0 0
    Olive25 crema de la bioten cu castan am avut`o, sincer nu m`a impresionat.. e ok k baza de machiaj da` nu hidrateaza mai deloc.. shi sincer din cate creme romaneshti am incercat nici una nu m`a multzumit(am ten mixt, dar vreau ceva mai hidratant macar acum cat e iarna, k il simt k "tzine" dupa demachiat&tonifiat).. o crema romaneasca buna mi s`a parut spirulin de la hofigal, dar folosita pe post de crema de noapte k nu se absoarbe in intregime
  •  
    • 8 mesaje
    2 Feb 2006, 19:38
    0 0
    Pentru ten deschidratat eu as recomanda THERMAL FIX 2 de la VICHY. E scumpa dar este foarte buna.
  •  
    • 335 mesaje
    2 Feb 2006, 19:42
    0 0
    M-am intors din cautarile dupa crema Aver destul de bosumflata La mine in oras preturile variaza intre 250 mii si chiar 300. Dar am sa mai caut.
    Deocamdata mi-am luat bioten cu extract de castan, si ca sa compensez tot cu o crema farmec mi-am luat-o si pe cea cu galbenele + lotiunea tonica. Tot aici pe forum am descoperit topicul cu creme romanesti si cateva eve erau multumite de crema asta. Tot ce imi ramane de facut e sa le incerc si...sa va impartasesc din impresiile mele Va tzuc si multam de recomandari.
  •  
    • 518 mesaje
    12 Oct 2006, 16:45
    0 0
    cine a spus ca fps-ul este foarte important in alegerea unei creme de zi, adevarat a grait. si eu mai intai la asta ma uit. eu am tenul gras, cu pori dilatati, cu cosuri si tot ce vrei. am descoperit crema pt zi matifianta de la oriflame. mi se pare foarte buna. si hidrateaza, nu ingrasa tenul si are si factor de protectie. si,pt bugetul meu de studenta, este ok ca si pret. stiti cceva asemanator (cu fps, pt ten gras, care matifiaza si hraneste pielea in acelasi timp) , dar sa fie un produs romansesc?