C parere aveti despre "au-pair"

  •  
    • 3 mesaje
    9 Ian 2006, 20:01
    0 0
    Programul "au-paire" m-a lasat f curioasa si ma intreb dak cumva nu este cineva p aiki care sa ne dezvaluie si noua experienta unui au-paire!
  •  
    • 967 mesaje
    11 Ian 2006, 23:08
    0 0
    nu stiu daca vei fi multumita cu cit vei fi platita.
    lucrezi :menaj si baby siter.
    trebuie sa stii o limba straina la nivel mediu ,ca sa te intelegi cu ei.
    vei fi trimisa la scoala ,citeva ore pe saptamina sa aprofundezi limba straina.
    depinde si de noroc:sa iti placa familia respectiva si sa va intelegeti.
    daca esti de acord sa cunosti o alta tara ,sa aprofundezi o limba straina nu strica.
  •  
    • 967 mesaje
    11 Ian 2006, 23:09
    0 0
  •  
    • 3 mesaje
    12 Ian 2006, 12:35
    0 0
    pai franceza o stiu la perfectie ... am deja DALF-ul + attestatul ca sa studiez in strainatate deci n ar fi probleme... si ma rog asa reusesc si mi strang bani ca sa fac facultatea ... si o sa mi mai si ramana .... cred ca se merita sa mi sacrific un an din viata... capat ceva experienta "straina" si voi reusi sa fac si ceea c imi place!

    tu ai fost cumva implicata in programul acesta sau cunosti asa din auzite de la prieteni?
  •  
    • 967 mesaje
    12 Ian 2006, 18:05
    0 0
    eu stiu de la fete care au fost plecate.
    cit timp copii erau la scoala sau gradinita faceau curatenie toata casa,calcau rufe.cind vin copii trebuie sa le pregatesti masa.pe urma sa iti faci timp pentru joaca cu copii.....
    simbata si duminica esti libera si e bine sa pleci de acasa ca sa nu iti dea diferite"misiuni". sau daca vrei sa le faci un serviciu ceri 10 euro .ele asa faceau.

    daca nu te intelegi cu familia ceri sa te muti la alta familie.

    noroc!
    nu ai ce pierde!
  •  
    • 967 mesaje
    12 Ian 2006, 18:13
    0 0
    incearca,dar sa fii pregatita.
    sa nu te gindesti ca este doar o vacanta. dupa ce pleaca copii la gradinita sau la scoala tu trebuie sa faci menaj(toata casa curatenie,spalat rufe la masina ,calcat.....).cind vin copii masa trebuie sa fie pregatita(tu le pregatesti toate mesele).
    simbata si duminica cind esti libera este bine sa pleci de acasa ca sa nu iti dea alte "misiuni" sau daca accepti o faci contra cost 10 euro.
    sa incerci sa nu profite de tine mai mult decit ti-ar fi obligatiile. vei avea un program .
    astea sint povestile unor amice.
    de obicei ai si un calculator la dispozitie si pe internet iti poti gasi prieteni din orasul respectiv.
  •  
    • 3311 mesaje
    12 Ian 2006, 18:53
    0 0
    hehe.. nu ti-as recomanda.
    mai ales daca vei pleca prin agentie, vei lucra cateva luni ca sa le platesti comisionul.
    daca vrei sa strangi bani, pleaca la munca, dar nu ca 'au-pair'.
    parerea MEA>
  •  
    • 2209 mesaje
    13 Ian 2006, 19:27
    0 0
    Sora mea a primit o bursa de studii in Franta si pt ca bursa nu-i putea ajunge nici pt chirie, a trebuit sa si lucreze. S-a angajat au-pair. A zis ca e foarte bine platit si e foarte avantajos. Mi-a recomandat si mie daca voi pleca undeva cu vreo bursa, asta sa ma angajez...
  •  
    • 481 mesaje
    14 Ian 2006, 23:12
    0 0
    Este internetul plin de povesti despre au-pair. Totul depinde de familia in care ajungi, de noroc si de tine.De exemplu, sunt cam 3,4 tipuri de au-pair, in funtie de nr. de ore pe care il presteaza si ce fel de munca fac prin casa.Munca prin casa iar, e stabilita de la inceput in detaliu de comun acord cu familia. Poti sa te duci si in afara sa te joci cu copii si sa le strangi jucarelele sa nu faci nimic altceva, sau poti sa pleci ca au-pair si doamne fereste sa ajungi sclava si prizoniera unei familii.
    Din cate am auzit, se poate incheia si contract intre tine si familia respectiva, pentru ca activitatea de au-pair e reglementata oficial in UE.
    Uite o discutie interesanta pe un forum, despre experienta de au-apir in USA:
    http://forum.romportal.com/forums/10693/ShowPost.aspx
  •  
    • 2209 mesaje
    16 Ian 2006, 16:11
    0 0
    Asta este adevarat. Soara mea a nimerit la o familie super-faina. O familie de medici, erau niste oameni etraordinari. S-a imprietenit cu ei. Si coplasul lor era ascultator si bine crescut. Probabil ca nu toate fetele au avut norocul ei..
  •  
    • 74 mesaje
    25 Ian 2006, 17:46
    0 0
    Nici nu stiu daca mai e valabil acest topic, dar s-a intamplat sa dau peste el abia acum: eu am incheiat un "sejur" ca au pair si pot spune ca mi-a lasat n gust amar, in ciuda familiei dragute si a copiilor incantatori.
  •  
    • 35 mesaje
    31 Ian 2006, 18:49
    0 0
    bebica, ce s-a intamplat? De unde gustul amar daca familia si copii au fost OK? In ce tara ai fost?
  •  
    • 481 mesaje
    31 Ian 2006, 20:44
    0 0
    Da, bebica, spune-ne te rog, sunt si eu curioasa.
  •  
    • 967 mesaje
    31 Ian 2006, 22:35
    0 0
    Ca sa vedeti cum stau lucrurile cu au -pair. va trimit un mesaj de la o cucoana care duce tratative cu fata din romanaia.ii spune atributiile.
    vreti sa va trimit si foto cu baby siter romance?
    It was nice hearing you.
    I don't think i have to present myself as you must now our family a bit
    through your sister en Rodeca.

    So the work is splitted between you and rodeca .
    Rodeca is now doing the cleaning on the first flour and you will be
    responsible for cleaning the ground floor
    this work is mainly for the morning .

    Then in the afternoon at 4 oclock when the children come home is give
    them fruit and play a bit with them and later give them a bath.

    There is also the ironing half , half with Rodeca

    sometimes one of you has to get the children from school with the
    bicycle .

    Rodeca takes evening classes two times a week , you can have it also
    but it is only possible starting from september.

    Do you smoke ?
    How long do you want to stay in Belgium?

    Please ask me some questions you want to now

    Please hold it also discreet there in your town as i prefer telling
    Diana myself and that she does not hear it from somebody there
    Please check when you could leave and so arrive in Belgium.

    You have free one and a halfday a week and i pay you 400 to start and
    if everything OK 450 the month after .


    awaiting your reply
    kind regards
    Danielle
  •  
    • 967 mesaje
    31 Ian 2006, 22:37
    0 0
    400-500 euro sinteti platite,nu mai mult.
    doar sa nu ai pentru ce sta in romania ca sa te duci acolo(sa fii f saraca ,sa nu ai unul din parinti.../)
    doar asta te poate ambitiona in strainatate.daca ai un prieten pe care il iubesti,daca ai o relatie f strinsa cu familia nu rezisti.
  •  
    • 481 mesaje
    1 Feb 2006, 23:30
    0 0
    400-500 de euro e f bine, se putea si mai putin.
    M-a interesat acum vreo 2 luni si pe mine ideea asta cu au-pair, si am citi o gramada de chestii pe net.
    Pentru cine e interesat si se informeaza bine nu cred ca e o surpriza neplacuta salariul asta de 400, care de fapt nici nu e salariu, pentru ca au-pair nu este o slujba!
    E vorba de schimb cultural, de vazut o tara straina, de experiente noi.
    CIne cauta sa castige bani mai bine se reorienteaza.
  •  
    • 481 mesaje
    1 Feb 2006, 23:35
    0 0
    Intra-devar, unii au-pair pot ajunge sa munceasca pe rupte la acea familie.Dar nu trebuie sa fie mereu asa! Un au-pair trebuie sa se informeze cat mai bine despre familie, sa stabileasca de la inceput foarte clar cu ei ce va face in casa, pana in cele mai mici detalii, pentru a evita problemele mai tarziu.Daca apar neintelegeri, exista posibilitatea de a schimba familia.Au fost si situatii extreme dar totusi foarte rare, in care fetele au-apir au fost sechestrate de familie(am auzit de un caz prin Germania).
    Si cum ziceam parca in alt mesaj, se poate incheia si contract intre au-pair si familie, in care sa fie stabilit totul ce si cum.
  •  
    • 74 mesaje
    3 Feb 2006, 10:31
    0 0
    Intr-adevar, am auzit si eu povesti infioratoare despre acest "program" care, datorita caracterului mai putin oficial aluneca in panta ilegalului. Familia omite sau prezinta intr-o forma cosmetizata atributiile care-i revin fetei au-pair.

    Oricum ar fi, in cazul meu conflictele au fost ascunse. Familia la care am fost are doi baieti cu probleme de autoritate in relatia cu parintii, asta in masura in care varstele lor erau cuprinse intre 2 si 3 ani!!
    In final ajunsesem sa ma ocup de probleme intime ale copiilor, intrucat mama era miloasa si lipsita de autoritate..Nu mi-a displacut, ma simteam importanta cumva, insa in zilele mele libere sau in vacante copiii sufereau de foame si lipsa de somn. Foarte deranjant a fost ca pe parcurs cursul de limba a disparut din program, atitudinea era de stapan - servitor, si in permanenta am avut impresia ca sunt privita ca o ciudatenie (aici intervin diferentele, de obicei, mentalitati, cultura etc.) si pentru orice alte activitati extra.. a trebuit sa trag cu dintii (gen biblioteca, sala de sport, etc. De preferat ar fi fost sa stau cu ei in zilele mele libere, ca devenisem "indispensabila".
  •  
    • 74 mesaje
    3 Feb 2006, 10:46
    0 0
    cele care iau decizia sa faca aceasta activitate sa stie clar ca nu vor avea parte de afectiune, prietenie, etc. Oricat de deschisa ar fi familia in care merge, vor aparea diferente, implicit conflicte. Si, bineinteles opiniile, nevoile, in general toata imaginea cu care au plecat de acasa trec cam pe ultimul plan. Iar banii..nu vor fi suficienti, preturile sunt diferite, tentatiile foarte mari, chiar si strictul necesar costa. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca vrei sa vezi ceva din tara in care esti...bineinteles tot pe buzunarul tau.

    Nu ma pot plange, am plecat din Belgia cu 200 euro in buzunar dupa 6 luni, insa acum stiu ce insemna copiii, responsabilitate, griji..chestiuni care ma vor ajuta enorm cand imi voi intemeia o familie. Si cel mai important, am invatat ca toate problemele copiilor sunt generate de parinti.
  •  
    • 3 mesaje
    5 Feb 2006, 11:53
    0 0
    Interesante lucruri... imi imaginez ca e greu sa pleci, dar daca vrei sa ti creezi uj viitor trebuie sa mai faci si sacrificii... parerea mea. Si cum ai plecat? Printr o firma din Romania sau din strainatate? Comisionul cat de mare a fost? Tzi a platit familia drumul?