heeeelpp!!!!! m-am ars p fata!! :((

  •  
    • 637 mesaje
    13 Sep 2005, 14:18
    2 6
    am fost o ffff mare p roasta cand mi-a venit ideea sa-mi fac o masca cu usturoi ( dupa ce citisem in ff multe locuri ca e f buna pt cosuri, ca se trec mult mai repede). ma ustura fata ingrozitor dar m-am gandit eu ca merita. dupa ce m-am spalat insa, am crezut ca traiesc un cosmar,aveam niste pete imense rosii, de parca m-as fi ars pe fata sau m-ar fi batut cineva f rau..simteam ca mor..acum mi-e si rusine sa ies din casa, nici nu am mai iesit azi si nici nu o sa mai ies pana ce nu rezolv problema asta!!
    stiu ca am fost fff p roasta, dar sunt disperata, am nevoie de ajutorul vostru..
  •  
    • 5 mesaje
    13 Sep 2005, 14:47
    4 2
    Inceark sa te dai p fatza cu o crema puternic hidratanta. Cred k ar fi buna crema de galbenele. Cel mai bine ar fi sa te duci la farmacie sa intrebi.
    K sa estompezi petele da-te cu fond de ten. Mult noroc!
  •  
    • 387 mesaje
    13 Sep 2005, 20:34
    4 0
    salut eu zic sa te ungi cu o crema cu galbenele si propolis, are la plafar si costa 25ooo lei. galbenelele calmeaza si hidrateaza ,incearc-o si ai sa vezi ca este buna. pupici si vindecare rapida.
  •  
    • 1401 mesaje
    13 Sep 2005, 21:14
    2 0
    Sa stii ca fetele au dreptate -- cremele cu galbenele sunt foarte bune. Poti sa incerci chiar si un unguent de galbenele (cel mai bine ar fi, cred, cand esti acasa), calmeaza si este antiiritant, si e foarte bun pentru arsuri. Vindecare grabnica!
  •  
    • 8 mesaje
    13 Sep 2005, 21:35
    2 0
    Eu cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai dai cu nimic pe fata... este clar ca ai un ten mai sensibil... si nu trebuie sa crezi ca tot ce i se potriveste unei persoane se potriveste si altora. Eu iti recoand sa folosesti produse pentru ten sensibil... produsele pe care eu le cunosc cel mai bine sunt cele din gama Mary Kay. Sunt produse de calitate testate dermatologic. Au o gama de produse foarte larga, sunt testate dermatologic si sunt hipoalergenice. Dar pentru inceput nu te grabi sa dai cu altceva pe fata, pentru ca nu grabesti astfel vindecarea. Luiza
  •  
    liu
    • 776 mesaje
    14 Sep 2005, 08:49
    3 0
    fata mea...du-te la un dermatolog! nu poti sa sti ce fel de ten ai, cum reactioneaza in anumite situatii.....asa ca...fa-i o vizita!
  •  
    • 609 mesaje
    14 Sep 2005, 10:41
    0 3
    Draga mea, da-te cu unguent de catina, este secial pentru arsuri, atentie, unguent nu crema.
    Sper ca ti-am fost de folos.
  •  
    • 637 mesaje
    14 Sep 2005, 12:36
    1 0
    multumesc mult fetelor pt sfaturi..
    o sa ma duc la farmacie sa-mi iau crema de galbenele, desi sincer mi-e si rusine sa ies din casa.. nu cred ca o sa mai ies in urmatoarele zile, mi-e rusine pana si de familia mea
    o sa mai folosesc si masca hidratanta de la Avene si iaurt, care din cate stiu eu, calmeaza pielea..
  •  
    • 609 mesaje
    14 Sep 2005, 13:10
    0 0
    Draga, i-ati unguent, nu crema.Este mai bun!
  •  
    • 2039 mesaje
    14 Sep 2005, 13:46
    1 0
    Vezi poate te trezesti si cu alte reactii alergice! Du-te mai bine la un dermatolog! O sa stie mai bine ce sa-ti prescrie!
  •  
    • 75 mesaje
    14 Sep 2005, 14:21
    0 0
    spray cu apa termala avene.. calmeaza cat de cat fatza.. da` mai bene t duci frumushel la doctor..
  •  
    • 637 mesaje
    15 Sep 2005, 20:06
    2 1
    poate ca ar fi bine sa ma duc la doctor, dar sincer mi-e cam rusine sa ies asa din casa, nu pot sa ma duc cu corector la dermatol si nu as suporta sa ma duc fara si sa ma vada atata lume..cat e acolo
    din fericire mi s-a mai vindecat putin..dupa ce am fol miere, iaurt, masca hidratanta Avene in fiec zi ..acum incepe sa mi se cojeasca pielea si sa se ia...sper ca sa scap in cele din urma..
    hmm...sper k nu v-am plictisit prea mult cu prostiile mele..
  •  
    • 2039 mesaje
    15 Sep 2005, 20:15
    1 2
    Nu stiu cat de rau te-ai ars, dar daca zici ca incepe sa ti se cojeasca pielea, ai grija sa nu-ti ramana ceva urme pe fata. Ar fi bine totusi sa te vada si un doctor.
  •  
    • 1 mesaje
    29 Mar 2015, 10:33
    1 2
    Buna. Eu am citit acatistul Sfantului Nectarie, taumaturgul. Ma speriasem si eu rau, credeam ca o sa raman cu cicatrici. L-am citit insa 40 de zile (atata e norma) (i-am promis ca daca imi dispar "craterele", il citesc). Nu mai am deloc urme acuma (cam intro- o luna au disparut cu totul, aratau insa oribil inainte si si dureau). Sf. Nectarie ajuta si la alte chestii cu sanatatea. Stiu ca a trecut mult intre arsura ta si mesajul meu, dar poate se va mai intampla si altora. Toate cele bune
  •  
    • 12 mesaje
    29 Mar 2015, 15:28
    0 1
    O vizita la medicul dermatolog ar fi cea mai indicată, dar pana ajungi la medic este foarte buna crema de gălbenele, eu o folosesc pentru orice problema am, o aplic pe corp, pe fata. Cea mai indicată crema de gălbenele este cea de la farmaciile naturiste. Si pr viitor o poți folosi pentru coșuri, le usucă foarte repede, are efect regenerator si calmant pentru iritații. E singura crema care se poate aplica pe orice fel de ten indiferent de probleme. In momentul actual cât ai arsuri nu aplica nici un alt fel de produs cosmetic.
    Acest mesaj a fost editat de către AnaMaria_1994: 29 Mar 2015, 15:30
  •  
    • 12 mesaje
    29 Mar 2015, 15:28
    0 1
    .
    Acest mesaj a fost editat de către AnaMaria_1994: 29 Mar 2015, 15:29
  •  
    • 3765 mesaje
    29 Mar 2015, 22:08
    1 1
    cheesewithholes said:Buna. Eu am citit acatistul Sfantului Nectarie, taumaturgul. Ma speriasem si eu rau, credeam ca o sa raman cu cicatrici. L-am citit insa 40 de zile (atata e norma) (i-am promis ca daca imi dispar "craterele", il citesc). Nu mai am deloc urme acuma (cam intro- o luna au disparut cu totul, aratau insa oribil inainte si si dureau). Sf. Nectarie ajuta si la alte chestii cu sanatatea. Stiu ca a trecut mult intre arsura ta si mesajul meu, dar poate se va mai intampla si altora. Toate cele bune

     

    cam 30 de zile dureaza ..procesul de vindecare. la tine au fost 40

  •  
    • 2 mesaje
    24 Mar 2016, 08:03
    3 1
    Salut,  dupa ce ti-a trecut aceasta arsura, ti-a mai ramas ceva pe fata? ceva pete? cat timp a durat pina ti-a trecut?
  •  
    • 2 mesaje
    24 Mar 2016, 08:05
    2 1
    am facut si eu prostia asta pe frunte, doar in cateva locuri, inse se vede tare, si mi s-a cojit pielea, insa ung cu betadin ca sa se usuce, sa nu fac vreo infectie, nustiu ce sa fac, sa astept pana o sa-mi treaca?
  •  
    • 99 mesaje
    5 Apr 2016, 18:12
    1 0
    Recomand Gelul Calmant cu Aloe de la Nature Republic!