Menstruatie o data la 2 saptamani

  •  
    • 1 mesaje
    26 Apr 2015, 01:16
    0 0
    Buna ! Numele meu este Bianca si am 17 ani . In urma cu aproape 4 luni m-am simtit pregatita sa imi incep viata sexuala. Totul bine pana acum o luna-2 cand prezervativul s-a rupt. Am fost nevoita sa apelez la anticonceptionale desi stiam foarte bine ca nu se iau asa aiurea ci dupa consultarea unui medic doar ca am fost foarte speriata si nu era timp de asteptat. Dupa 2 saptamani dupa ce am luat anticonceptionalele am facut si un test de sarcina sa fiu sigura . testul a fost negativ. Problema este ca ultima menstruatie a fost cam la 2 saptamani Fata de penultima . Au mai trecut 2 saptamani iar in momentul de fata am niste scurgeri ce par a fi sange doar ca este o culoare putin mai inchisa, spre maroniu si am dureri de burta . Niciodata nu am avut menstruatia regulata doar ca de fiecare data venea u o saptamana mai tarziu, in nici un caz cu 2 saptamani mai devreme. Am nevoie de sfatul unei femei care a mai trecut prin asta sau care are cunostinte in domeniu . Stiu ca ar trebui sa ma duc la un ginecolog doar ca imi este frica si rusine . Ma poate ajuta cineva ?
  •  
    • 5609 mesaje
    26 Apr 2015, 01:53
    1 0
    Anonim1233 said:Buna ! Numele meu este Bianca si am 17 ani . In urma cu aproape 4 luni m-am simtit pregatita sa imi incep viata sexuala. Totul bine pana acum o luna-2 cand prezervativul s-a rupt. Am fost nevoita sa apelez la anticonceptionale desi stiam foarte bine ca nu se iau asa aiurea ci dupa consultarea unui medic doar ca am fost foarte speriata si nu era timp de asteptat. Dupa 2 saptamani dupa ce am luat anticonceptionalele am facut si un test de sarcina sa fiu sigura . testul a fost negativ. Problema este ca ultima menstruatie a fost cam la 2 saptamani Fata de penultima . Au mai trecut 2 saptamani iar in momentul de fata am niste scurgeri ce par a fi sange doar ca este o culoare putin mai inchisa, spre maroniu si am dureri de burta . Niciodata nu am avut menstruatia regulata doar ca de fiecare data venea u o saptamana mai tarziu, in nici un caz cu 2 saptamani mai devreme. Am nevoie de sfatul unei femei care a mai trecut prin asta sau care are cunostinte in domeniu . Stiu ca ar trebui sa ma duc la un ginecolog doar ca imi este frica si rusine . Ma poate ajuta cineva ?

     
    In primul rand anticonceptionalele luate imediat dupa sexul nerotejat nu au nici un efect!
    Anticonceptionalul este un drog care suprima ovulatia! Fiecare pastila are o anumita cantitate de drog, care creste odata cu apropierea perioadei de ovulatie, cu intentia de a o suprima. Primele pastile nici nu contin drogul, sunt doar placebo, abia de la pastila 7 incepe sa se introduca putin cate putin drog.
    Deci, anticonceptionalele luate in loc de "pastila de a doua zi" nu au acelasi efect si nu au avut cum sa te protejeze de o posibila sarcina, mai ales daca erai in perioada fertila!
    Un test de sarcina nu se face la 2 saptamani dupa ce ai avut sex sau ai luat pastile, se face la 7-10 zile dupa ziua cand trebuie sa-ti vina ciclul urmator.
    Daca nu-ti este clar, atunci numara 5 saptamani de la ultimul ciclu' menstrual si abia atunci faci un test de sarcina!
    Orice test de sarcian facut chiar si cu cateva zile inainte de 5 saptamni, va arata negativ si va fi fals, motivul este ca o sarcina in evolutie are nevoie sa treaca de stadiul celular ca toate oragnele corpului sa fie "informate" ca esti insarcinata. Au aparut si testere mult mai precise, dar momentan nu se gasesc in tara, ce gasesti tu prin farmacii, sunt cele mai putin precise, care trebuiesc folosite la 5 sapt. DUPA data ultimei menstruatii!
    Scurgerile maronii sunt in general un semn al nidarii ovulului fecundat sau al unei boli, sau rani ale colului uterin.
    Te-as sfatuii sa mergi la un ginecolog si sa faci un test citologic, sangerarile maronii daca nu-s de la sarcina, prevestesc alte probleme care tratate din timp, iti pot salva viata!
     

  •  
    • 5609 mesaje
    26 Apr 2015, 02:02
    1 0
    Anonim1233 said:Buna ! Numele meu este Bianca si am 17 ani . In urma cu aproape 4 luni m-am simtit pregatita sa imi incep viata sexuala. Totul bine pana acum o luna-2 cand prezervativul s-a rupt. Am fost nevoita sa apelez la anticonceptionale desi stiam foarte bine ca nu se iau asa aiurea ci dupa consultarea unui medic doar ca am fost foarte speriata si nu era timp de asteptat. Dupa 2 saptamani dupa ce am luat anticonceptionalele am facut si un test de sarcina sa fiu sigura . testul a fost negativ. Problema este ca ultima menstruatie a fost cam la 2 saptamani Fata de penultima . Au mai trecut 2 saptamani iar in momentul de fata am niste scurgeri ce par a fi sange doar ca este o culoare putin mai inchisa, spre maroniu si am dureri de burta . Niciodata nu am avut menstruatia regulata doar ca de fiecare data venea u o saptamana mai tarziu, in nici un caz cu 2 saptamani mai devreme. Am nevoie de sfatul unei femei care a mai trecut prin asta sau care are cunostinte in domeniu . Stiu ca ar trebui sa ma duc la un ginecolog doar ca imi este frica si rusine . Ma poate ajuta cineva ?

     
    Inca ceva, ma refer strict la frazele marcate in rosu deasupra, in mesajul tau:
    Ai 17 ani si te-ai simtit pregatita sa ai sex!
    La 17 ani ai deja terminata o scoala, ai deja o cariera, ai deja o casa si un venit care sa-ti permita sa ai grija unui posibil copil care poate apare in urma sexului?
    Cum poti sa fii pregatita la 17 ani cand esti inca minora si nu ai de nici unele?
    Pregatit la tine a insemnat ca ti-ai dat chilotii jos?

    Sfatul meu, pentru ca esti minora si sub tutela parinteasca este sa te adresezi imediat mamei si sa-i spui adevarul!
    Un copil care face prostii, poate fii ajutat daca spune adevarul din timp si nu ajunge sa sufere si sa-si nenoroceasca viata ei si a celorlati, pentru ca involuntar, si parintii vor avea de crecsut un al doilea copil, iar cel care te-a sedus, intr-un caz fericit cand parintii nu depun plangere la politie de viol (majoritatea parintilor o fac ca sa salveze onoarea fetei) si baiatul intra in puscarie, ajunge sa-i nenoroceasca si viitorul baiatului aluia.
    Joaca de-a sexul la varste minore este iresponsabilitate!
    Nu ai cum sa fii pregatita la 17 ani sa-ti iei viata in maini si pe a ta si pe a copilului din pantece, pentru ca nu ai un acoperis sub cap, nu ai nici un venit, nu ai ce-i oferii!

     

  •  
    • 128 mesaje
    27 Apr 2015, 16:25
    0 0
    Buna ziua.Un remediu natural pentru reglarea menstruatiei sunt capsulele Suport premenstrual cu rol echilibrant hormonal, antiinflamator, antialgic, reduce fluxul menstrual in cazul in care este prea abundent, diminueaza simptomele specifice sindromului premenstrual (scade turgescenţa sânilor).Acest remediu nu inlocuieste consultul medical sau tratamentul recomandat de medic.Multa sanatate!
    Acest mesaj a fost editat de către Medic.Fares: 27 Apr 2015, 16:26