Cum ati inceput lucrul? Care a fost primul job pe care l-ati fac

  •  
    • 40 mesaje
    28 Feb 2014, 23:13
    0 0
    Intreb de curiozitate, nepotul meu are 17 ani si se plange ca nu primeste destui bani de buzunar. I-am sugerat subtil sa-si caute ceva de lucru, dar m-a intrebat ce, si nu am stiut spre rusinea mea sa-i dau niste sugestii bune. 
     
  •  
    • 1841 mesaje
    28 Feb 2014, 23:19
    4 0
    Impartit de pliante, sampling in magazine, activitati promotioale gen lucrat pe post de mascota, daca e solid ceva munca fizica cu ziua (descarcari de marfa), sortat marfa in rafturi la supermarket, ajutor de ospatar, sunt multe joburi sezoniere / de weekend pe care le-ar putea face, zic eu. Primul meu job sezonier / de weekend a fost de impartitor de pliante pentru o sala de fitness, apoi animatoare de petreceri pentru copii (umflat baloane, jocuri, facut pe clovnul, colorat etc).
  •  
    • 4582 mesaje
    1 Mar 2014, 08:32
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    1 Mar 2014, 14:09
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 1 Mar 2014, 14:17
  •  
    • 13597 mesaje
    1 Mar 2014, 15:17
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4419 mesaje
    2 Mar 2014, 18:09
    3 0
    AlinaEma said:Intreb de curiozitate, nepotul meu are 17 ani si se plange ca nu primeste destui bani de buzunar. I-am sugerat subtil sa-si caute ceva de lucru, dar m-a intrebat ce, si nu am stiut spre rusinea mea sa-i dau niste sugestii bune. 
     

     
    Se pare ca l-ati "invatat" sa cheltuiasca banii nemunciti de el, normal ca isi doreste mai mult.

    Fiul meu a implinit 17 ani recent, isi castiga banii de buzunar facand curatenie in casa, I-am stabilit o suma saptamanala pt curatenie. In acest fel ii va pretui si va sta atent cum ii va cheltui pt ca sunt munciti de el. Noi pana acum nu i-am dat bani de buzunar, daca pleca cu scoala undeva era altceva. 

    Mi-au placut fetele ce sfaturi ti-au dat, acum impartasindu-le nepotului, poate le va pune si in aplicare.  

  •  
    • 571 mesaje
    2 Mar 2014, 18:50
    2 0
    Primii bani pe care i-am castigat erau din vanzarea sandwich-ului si le faceam tema la mate pt colegi) apoi am filmat pt un mall pt masini etc,am cochetat cu lumea asta. Am inceput facultatea si am renuntat. Pe viitor planuri mari
  •  
    • 5609 mesaje
    3 Mar 2014, 07:40
    3 0
    Fii-miu a castigat bani de buzunar predand ore de inot la piticii de la bazin. 
  •  
    • 3 mesaje
    4 Mar 2014, 19:05
    2 0
    Pimul job, daca pot sa il numesc asa, l am avut la 15 ai cand faceam pe cosmeticiana in liceu. Dupa asta, am lucrat ca agent comercial pentru o firma care importa bere din Germania, Cehia, etc. Am lucrat ca picol, ospatar, barman. Apoi, dupa facultate, am lucrat ca reporter pe ici pe colo, dupa asta am lucrat ca agent de bursa. Poate una dintre meseriile astea i se potrivesc si fiului tau
  •  
    • 8 mesaje
    9 Apr 2014, 17:23
    2 0
    Hmmmmm eu de vreo 5 ani de zile fac promotii si chiar se castiga bine, doar ca nu e ceva ce este de viitor, asa ca vreau sa imi gasesc ceva in domeniul turismului, am tot forst in practica, intership neplatit ba chiar si 5 luni dar nu faceau angajari, insa e un plus la cv ptr ca e vorba de un hotel bun din bucuresti, iar acum sunt intr-o agentie de turism, trebuiau sa ma angajeze dar nu pot din cauza masterului, asa ca sunt fff trista vreau ceva pe care sa ma pot plia cu programul…..stie cineva vreo agentie/hotel care fac anagajari in bucuresti……va rog help me, msik
  •  
    • 28 mesaje
    14 Sep 2014, 19:19
    3 0
    Pe vremea cand eram eleva in liceu si de a avea un banut de buzunar cu ajutorul picturii am reusit sa-mi pun deoparte si de a-mi lua ceea ce doream. Imi aduc aminte ca am pictat peretii unui dormitor unui prieten de-al varului meu, o cafenea a aceluiasi prieten, diverse picturi pe care le luam comenzi de la mama de la serviciu, era totul perfect pt mine. Oricum pe vremea aia nu erau pretentiile atat de mari precum exista acum cu smartphone, tablete sau alte chestii ...
  •  
    • 12208 mesaje
    14 Sep 2014, 19:29
    2 0
    si eu dadeam meditatii la franceza pentru ca eram olimpica in liceu si mi-a folosit acest fapt mai tarziu !Fiica mea cea mare a lucrat la restaurantul MC donalds pe timpul facultatii caci s-a apucat de fumat si eu nu ii dadeam bani pentru asa un obicei ...iar baiatul a lucrat intr-un restaurant nemtesc un timp apoi cand a intrat la fac de informatica repara si facea programe pe calc pt vecini si prieteni ...
  •  
    • 190 mesaje
    14 Sep 2014, 19:50
    2 0
    Primul meu job a fost de chelnerita la Hooters. Am lucrat cateva luni si cand si-au dat seama ca am mintit in legatura cu varsta m-au dat afara.
    Apoi m-am angajat la un call center.
  •  
    • 12208 mesaje
    14 Sep 2014, 23:10
    1 0
    nu consider este injositor sa faci ceva util si sa casigi un banut !