Sunt inchisa la piele si urasc asta!

  •  
    • 25 mesaje
    3 Sep 2013, 07:28
    0 0
    ..........
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:13
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Sep 2013, 08:28
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Sep 2013, 08:29
  •  
    • 1688 mesaje
    3 Sep 2013, 10:21
    1 0
    Regina, tu stii ce inseamna depresia? Daca nu, esti o fericita, crede-ma. Si nu-ti doresc sa ai ocazia sa afli vreodata. E ceva crunt si daca omul este slab din fire, atunci il cuprinde cu totul.
    Suntem diferiti ca oameni, unii suntem mai puternici, altii mai slabi. Dar in niciun caz cei slabi nu vor fi motivati sa-si gaseasca puterea de a merge mai departe prin metoda ta, Regina. Poate la unii functioneaza, dar nu la toti.
    Inainte de a o judeca pe maria, incerc sa inteleg faptul ca are o problema cu stima de sine. Spune ca parintii nu i-au fost alaturi. Pai asta e inca un motiv sa iti pierzi si mai mult din respectul pt propria persoana. Cand cresti, cand iti formezi personalitatea ai nevoie de oameni care sa te sustina, sa te incurajeze, sa te ajute in tot ce ai nevoie. Cand in schimb nu ai parte de asa ceva, atunci te interiorizezi si nu mai vezi nimic frumos.
    Maria, poate si tu exagerezi, chiar toata lumea te respinge din cauza culorii pielii? Mi-e greu sa cred.  Tu nu ai incredere in tine, tu nu te respecti, tu te respingi pe tine. Si asta transmiti si celor din jur. Nu te astepta sa te placa ei, daca tu nu te placi. E imposibil.
    Lumea nu e chiar atat de murdara precum o vezi tu. Oamenii sunt rai, dar trebuie sa inveti sa te adaptezi.
    Ai cea mai buna motivatie: copilul. Pt el esti responsabila. Spui ca parintii nu te-au vrut si ii invinuiesti pt esecul tau in viata. Vrei si copilul tau sa fie in aceeasi situatie? Asta iti doresti pt el? D'aia l-ai facut? In cazul asta nu-l meriti si e pacat de el. Dar e cam tarziu, ar fi trebuit sa te gandesti la asta inainte sa-l faci.  Metode de a te proteja existau, sunt convinsa. Acum esti responsabila si pt viata lui.
  •  
    • 1688 mesaje
    3 Sep 2013, 11:04
    0 0
    Eeee Fly, vezi de ce n-are ursu' coada? Pana acum, altele la 32 de ani (+/-) erau babe frustrate si acum o dai la-ntors ca e varsta la care ar trebui sa se simta femeie si sa faca ce vrea ea
    Pai hotaraste-te, ca-ti pierzi din credibilitate Sau e dupa cum bate vantul?
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Sep 2013, 11:06
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Sep 2013, 11:06
  •  
    • 25 mesaje
    3 Sep 2013, 12:41
    0 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:22
  •  
    • 25 mesaje
    3 Sep 2013, 12:47
    0 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:23
  •  
    • 1688 mesaje
    3 Sep 2013, 12:55
    4 0
    Nu esti bleaga deloc. E bine ca macar constientizezi ca ai o problema si ca vrei sa faci ceva sa schimbi asta. Ce trebuie sa mai intelegi este ca problema nu e culoarea pielii tale, ci atitudinea pe care tu o ai fata de tine.
    Uite, nu ne mai vorbi cu dumneavoastra. Suntem pe un forum si suntem de la egal la egal indiferent de varsta pe care o avem, de natie, de religie, de scolarizare etc.
    Ai o atitudine umila aici, asa ca imi dau seama ca la fel esti si in realitate si atunci e normal ca ceilalti te vad ca o persoana slaba.
    Si in realitate ca si aici esti egala cu toti ceilalti atat timp cat ii respecti.
    Dar chinuie-te sa fii mai dura, mai sigura pe tine, mai impunatoare atunci cand e cazul. Nu te ajuta nimeni, esti numai tu cu tine. Hai, sunt convinsa ca un pic de putere gasesti undeva acolo in tine.
  •  
    • 8217 mesaje
    3 Sep 2013, 14:07
    5 0
    Marya_eu said:
    AmeliEva said:Marya, ai nevoie de ajutor, dar ajutorul trebuie sa vina in primul rand de la tine.
    E un pas mare ca ai scris aici, constienta ca ai o problema.
    Trebuie sa lucrezi tu cu tine in primul rand, iar blogul ala se pare ca nu te ajuta. E ca si muzica: depinde ce alegi sa asculti. Daca pui piese de genul "why does my soul feel so bad" vei simti exact ca in versurile alea. Cu cat iti dai mai mult avant spre lucrurile si trairile negative, cu atat vei gandi si simti asa.

    ai nevoie sa o iei treptat:
    gandeste-te la ceva pozitiv, la ceva frumos ce ai putea sa faci pentru tine. Zi, ce ar fi?

     Ar fi multe lucruri frumoase dupa care tanjesc de foarte foarte mult timp! Unele din ele si cele mai importante, ar fi urmatoarele: sa gasesc un servicu (dara sa am un program de 8 ore ca sa pot avea grija si de baiat), sa-mi schimb garderoba care s-a cam invechit, sa gasesc un barbat care sa ma inteleaga si sa ma iubeasca asa cum sunt, si cel mai important, sa-mi schimb atitudinea fata de viata si sa ma iubesc asa cum sunt...! Oare am cerut prea mult? :O

     

     

    "sa-mi schimb atitudinea fata de viata si sa ma iubesc asa cum sunt...!"

    Asta ar trebui sa fie prima dorinta. Dup-aia vor veni mai usor celelalte.

    Si aici trebuie sa mergi pas cu pas, nu poti tinti asa sus de azi pe maine.

     

     

    Dar pana una, alta, ce lucruri marunte iti fac placere? Trebuie sa existe ceva care sa-ti aduca zambetul pe buze, un moment de placere.

    De ex: sa citesti, invelita intr-o patura pufoasa, cu un ceai in mana, ignorand orice alte ganduri, sa te relaxezi si sa savurezi momentul?

    Sa te pui in fata oglinzii, sa incerci 10 modele de machiaj si sa razi de tine?

     

  •  
    • 25 mesaje
    3 Sep 2013, 14:19
    3 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:23
  •  
    • 25 mesaje
    3 Sep 2013, 14:23
    2 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:24
  •  
    • 1688 mesaje
    3 Sep 2013, 14:32
    5 0
    MAria, poate am gresit si termenul "umila" nu e cel mai potrivit. Dar din cum scrii tu aici mie imi transmiti ca nu te simti egala cu noi, ci undeva mai jos.
    Si aici pe forum, dar mai ales in lumea reala, oamenii profita de slabiciunea celorlalti. De ce? Nu se stie. Pur si simplu asta fac. Nu toi, intr-adevar.
  •  
    • 8217 mesaje
    3 Sep 2013, 14:35
    5 0
    Marya_eu said:

     

    Ce mi-ar face placere in acest moment?! Pai... sincera sa fiu, sa ma uit in oglinda, sa-mi vad partile frumoase pe care le am si sa rad de mine cat de bleaga sunt scriindu-mi tristetea pe un forum... Ceea ce cred eu, ca nu a fost bine si corect fata de mine...!

     

     

    Pai incearca! Gaseste-ti punctele pozitive. Buzele, ochii, nasul, etc...

     

    Sa razi de tine ca-ti discuti problemele? Hmm, asta nu mi se pare plauzibil.

    Esti prea sensibila ca reactionezi asa. suturile ajuta, sa stii. daca cineva iti da un sfat pe un ton mai dur, nu te botosi ca fiecare e cu stilul lui.

    De ce sa nu fie corect? Cine te stie aici?

    Nu crezi ca ar fi timpul sa nu mai gasesti motive sa fugi, sa te ascunzi, ci ar fi cazul sa deschizi ochii si sa vezi ca lumea vrea sa te ajute?!?

  •  
    • 25 mesaje
    3 Sep 2013, 15:00
    4 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:24
  •  
    • 25 mesaje
    3 Sep 2013, 15:02
    5 0
    ....
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:25
  •  
    • 1688 mesaje
    3 Sep 2013, 15:04
    7 0
    Maria, nu e o rusine sa-ti fie rau, sa ai o perioada mai grea in viata. Si e foarte bine ca vorbesti despre asta. Daca tii totul in tine poate fi mai rau. Daca te ajuta sa scrii aici, fa-o. Si daca it vei gasi puterea sa incepi sa-ti revii e si mai bine. Si cand vei scrie ca-ti merge mai bine, va fi excelent
  •  
    • 3816 mesaje
    3 Sep 2013, 16:03
    5 0
    Pina la varsta asta, draga mea, trebuia sa iti fi dat seama ca pe lumea asta sunt si omani buni si rai si cu vorba blanda si aprigi la manie.

    Daca toti am fi zen si de acord unii cu altii, probabil  ne-am plictisi tare rau 
  •  
    • 270 mesaje
    4 Sep 2013, 14:50
    7 0
    Marya_eu said:

    Salutare! Sunt noua pe acest site si gandul cu care v-am deschis usa, a fost acela de a va impartasi si voua doamnelor si domnisoarelor de pe-acest forum, povestea mea trista! Am o parere foarte proasta despre mine... si asta pentru ca am pielea mai inchisa sa ma ia naiba...! De mic copil am fost poreclita tigancusa sau neagra... Am ochii mari cu un caprui tulburat de viata, parul un castaniu inchis, scurt pana-n zona cefei (l-am avut lung si l-am tuns acum un an), fata ovala, buze groase, cateva cosuri in zona mandibulei si pe frunte, am 1/62 cm, 60 kg.
     Am terminat o Facultate in domeniul Mass-media si parca, din cauza ca sunt bruneta la piele, nimic nu functioneaza cum trebuie! Sunt singura cu un copil de 11 ani, si-mi este din ce in ce mai greu sa supravietuiesc asa...! Oriunde ma duc sa ma angajez, nu am succes si asta din cauza problemei de care va spuneam mai sus... am trasaturi frumoase ale fetei (buze, ochii si pometii fetei)... dar, degeaba... probabil, multi cred ca as fi de etnie rroma si nu m-ar deranja daca chiar as face parte din aceasta etnie... as fi mandra de etnia mea! Insa, nu sunt rroma. Parintii mei sunt sateni (tata are ochii albastrii, mama verzi)... fratii mei, niciunul nu este creol ca mine. De ce doar eu? Ma urasc, ma urasc din tot sufletul!  Vreau sa ma spanzur daca nu-mi voi gasi jumatatea si un servici pe masura... Daca nu am loc in societate, de ce sa ma mai zbat sa intru cu bocancii in ea? Societatea nu are nevoie de oameni inchisi la piele, pentru ca ei, sunt considerati tigani... si tiganii au stricat reputatia tarii noastre! In speranta ca nu veti rade si voi de mine aici virtual, va multumesc din tot sufletul! Cu stima, Maria din Constanta!

     
    Iar noi aruncam banii pe autobronzante.

    Eu zic ca cu ceva produse cosmetice s-ar schimba situatia. Am vazut foarte multe tiganci frumoase de invidiat. Investeste mai mult in lookul tau (stiu ca e greu, poate ca nu ai bani, dar se poate si cu produse mai ieftine, de la chiosc, foarte bune, si eu tot din alea folosesc), si mai ales nu incerca cu disperare sa pari ceea ce nu esti.

    Eu de ex am fatza de latino-americanca (tiganca nu as spune, pentru ca am pielea deschisa), dar nu-mi colorez parul in alta culoare decat cea originala si nu incerc sa par altcineva ex. port haine latino etc.

    De cand nu ma m-am mai pus Gica contra impotriva propriilor trasaturi si am inceput sa le ingrijesc pe alea pe care le am, am inceput sa am succes. 

    Daca vrei un job serios si nu sa se ia tot felul de obsedati de tine, poti sa investesti si in niste ochelari de vedere fara dioptrii. O sa te creada lumea foarte studioasa. Bafta!  

  •  
    • 270 mesaje
    4 Sep 2013, 14:58
    6 0
    Marya_eu said: 

    Nu incearca toata lumea sa ma ajute dupa cum se vede... o persoana a folosit un vocabular vulgar... asta nu se numeste ajutor... si nici n-am nevoie de ajutorul acelei persoane...! In rest, ce pot sa zic decat ca, majoritatea celor care ati scris aici (exceptand-o pe "regina"), mi-ati fost de mare ajutor si va multumesc frumos! Sper doar sa-mi revin atat... si sa nu ma mai "plang" pe-aici... cat de greu imi e! As vrea sa vina cat mai curand ziua in care, sa va pot impartasi cat de bine-mi este... daca-mi va fi...!

     
    Ba e bine sa te vaiti. Chiar daca celorlalti poate ca nu le pasa, tot mai scapa vreunu cate un porumbel care e posibil sa te ajute.