rani pe col cauterizate

  •  
    • 19 mesaje
    9 Mar 2005, 11:51
    0 2
    elly76 ti-ai facut controlul post interventie? cum a fost?
  •  
    • 297 mesaje
    9 Mar 2005, 13:31
    0 1
    Nu..inca nu au trecut cele 2 sapt. Ar trebui sa ma duc vineri acum insa ma duc miercurea viitoare pt. ca am nistre probleme de rezolvat.

    Eu nu am dureri...Intre timp mi-a venit si menstruatia si a fost OK ma simir, pt ca am intrerupt Dianele si ma asteptam la dureri. Acum am si eu scurgeri maronii de vreo 3 zile... ceea ce nu am avut...

    Tu cum te mai simti?
  •  
    • 19 mesaje
    10 Mar 2005, 09:00
    0 0
    Nu prea bine
    De cateva zile am sangerari.
    am mers la medic si mi-a zis ca in urma cauterizarii se formeaza o "crusta" si acum se desprinde aia si din cauza asta sangerez. Nu stiu ce sa zic.
  •  
    • 272 mesaje
    10 Mar 2005, 12:04
    0 0
    ca sa va incurajez: dupa cauterizare pot aparea scurgeri abundente si deschise la culoare, care treptat scad cantitativ si se inchid la culoare (pot sa semene cu menstruatia, dar o cantitate redusa). dupa prim amenstruatie (reala) ar trebui sa fie ok. acuma depinde de fiecare organism: eu m-am dus la control dupa o luna de la cauterizare si era in regula, nu am avut dureri sau altceva...acum, dupa 5 luni, ma duc iar la control si rana ..aparuse din nou...cred ca mai urmeaza o cauterizare, deocamdata fac analize pt. chlamydia, ca hpv nu a iesit la babes-papanicolau. sa fiti sanatoase si mai ales optimiste! va pup!
  •  
    • 19 mesaje
    10 Mar 2005, 12:27
    0 0
    Ce aiurea
    Dar nu ti-a zis de ce a reaparut? Oare nu te-a cauterizat bine?
  •  
    • 297 mesaje
    10 Mar 2005, 13:51
    0 0
    Multumim de incurajari! Alina eu nu am patit nimic asa cum descrii tu. De reaparut mi-a spus si mie medicul ca poate sa mai apara si ca nu am ce sa fac decat controale periodice.
    Dar... sa fim sanatoase!
    Revin cu vesti dupa controlul de miercurea viitoare.
  •  
    • 272 mesaje
    10 Mar 2005, 16:19
    0 0
    nu se pune problema ca nu m-a cauterizat bine..mai degraba este ceva care intretine sau favorizeaza aparitia ei. de exemplu, acum 3 saptamani a descoperit ca e o rana noua, si ieri imi zice ca rana e mai bine, nu ca trece singura, dar oricum...speram in momente mai placute.
  •  
    • 272 mesaje
    10 Mar 2005, 16:27
    0 1
    sa vedeti ieri, ca am fost la control si mi-a luat mai multe lame pentru analiza...4 pentru papanicolau (doua externe si doua interne) + 1 pentru chlamydia separat...ha, ha, aproape am lesinat acolo, nu de durere, ci de stres..si azi am fost sa imi ia sange pentru analiza chlamydia,,si iar mi-a venit sa lesin..noroc cu frigul de afara, ca m-am trezit!numai cand ma gandesc la inca o cauterizare si iar imi vine rau (si atunci am lesinat, aproape).
    asta e, acum fac haz de necaz.
  •  
    • 297 mesaje
    10 Mar 2005, 21:24
    3 0
    Hai mah Ioana ca nu e chiar de lesinat. Este o stare de disconfort dar nu este de nesuportat. Eu sunt f. rea de boala si am oroare de medici..si ori m-a intarit Dumnezeu...ori nu e chiar asa de rau..pt ca m-am mirat si eu de mine cu cat stoicism am indurat totul. Si fara emotii prealabile..culmea tocmai eu..kkcioasa sefa cand e vb de ceva ce nu cunosc.
    Hai curaj..ca mai trebuie sa facem si bebei dupa aceea..si atunci ce-o sa facem? Sa fim barbate...nici chiar asa.. Va pupic , sanatate multa si curaj cu carul!
  •  
    • 272 mesaje
    11 Mar 2005, 10:33
    0 0
    departe de mine gandul sa sperii pe cineva...repet, mi-a cam fost rau nu de durere, cred ca mai mult de nervi ca trebuie sa o iau de la capat.
    si cu bebeii, e alta treaba: una la mana, mi s-a recomandat cezariana (astigmatismul miopic e de vina)si doi, aici vine partea interesanta: mi-a spus doctorita ca daca as fi avut deja copii, mi-ar fi taiat jos bucatica aia cu probleme si rana...si nu e exclus sa o taie de pe acuma si dupa aia sa imi puna inel ca sa pot duce sarcina la capat...
    nu se mai termina veci.
    sanatate multa tutoror evelor si multumim frumos de incurajari!
  •  
    • 19 mesaje
    11 Mar 2005, 10:43
    0 1
    Of doamne cate probleme.
    Eu cred ca toate astea le patim si din cauza faptului ca "inghitim" tot felul de "prostii".
    Bunicile noastsre nu cred ca pateau minunile astea, si eu cred ca aveau o alimentatie mult mai sanatoasa.
    Voua v-au zis doctorii care sunt cauzele ce au dus la aparitia ranii pe col?
  •  
    • 272 mesaje
    12 Mar 2005, 18:30
    1 0
    http://www.vreausafiumama.ro/index.php?ro/articole/Rana-pe-col
  •  
    • 4 mesaje
    13 Mar 2005, 15:18
    0 0
    Si pe mine ma doare, tot dupa cauterizare sunt,..si nu stiu cat e de bine, sa nu fie vreo inflamatie.Frigul cred ca influenteaza,rana a dat sensibilitate mai crescuta la raceala.Ai luat antibiotic?
  •  
    • 4 mesaje
    13 Mar 2005, 15:20
    1 0
    si pe mina ma doare, tot dupa cauterizare sunt...Frigul cred ca influenteaza, rana a dat sensibilitate crescuta la raceala .Ai luat antibiotic dupa cauterizare?
  •  
    • 7 mesaje
    15 Sep 2005, 19:47
    0 0
    ei,cum a mers cu cauterizarea aia?e totul ok?de ce nu mai scrie nimeni nimic de asta?daca a fost bne,ai putea sa imi recomanzi si mie un doctor,ceva?
  •  
    • 67 mesaje
    15 Sep 2005, 23:36
    0 1
    Buna fetelor

    ..din nefericire si pe mine ma asteapta asa ceva ..adica o electroexcizie. La mine e si mai rau, am HPV care s-a manifestat printr-o rama pe col. Am facut tratament si rana s-a restrans ..dar tot mai e acolo, afurista
    Asa ca doctorita mea mi-a propus ca cea mai buna solutie electroexcizia.
    O sa o fac luna viitoare.
    Vad ca multe din voi au avut problema..la altele a fost ok.
    Ce sa zic ..sanatate tuturor!
  •  
    • 272 mesaje
    16 Sep 2005, 09:38
    0 0
    eu am scapat deocamdata de o a doua cauterizare....dar saptamana viitoare ma duc la control.
    va tin pumnii celor care aveti probleme si va doresc multa sanatate!
  •  
    • 1652 mesaje
    16 Sep 2005, 09:39
    2 0
    am avut si eu rana pe col...vreun an m-am tot chinuit cu ovule,dar se pare ca in sfarsit am scapat de ea.La ultimele 2 controale nu se mai vedea nimic
    Doctorita mea nu a vrut sa ma cauterizeze pt ca nu am avut inca nici o sarcina sau avort si a zis ca nu e recomandabil
  •  
    • 7 mesaje
    21 Sep 2005, 15:59
    1 0
    eu am mers chiar ieri la doctor pt electrocauterizare si a fost ok,adica durerea a fost suportabila...desi cand a inceput"operatiunea"era cat pe ce sa isi ia un picior in fata doctorul...am scapat insa amandoi cu bine.problema e ca inca persista mirosul de carne arsa,de ars in general...si imi este extrem de jena,pt ca nu pot lipsi de la serviciu,mai bine zis,nu ma pot izola de restul lumii si e ingrozitor sa iti faci aparitia invaluita intr-un miros asa imbietor.....CE SA FAC???SPUNETI-MI VA ROG O SOLUTIE!!!!la control merg abia luni,si pana atunci imi vine sa-mi iau campii....
  •  
    • 67 mesaje
    22 Sep 2005, 00:49
    2 0
    Buna Lorena

    Nasoala problema
    Si eu o sa fac electroexcizie luna viitoare si chiar m-ai facut sa imi fie frica putin....chiar doare rau? Cum te-ai simtit dupa ?
    Ai avut sangerari?
    Mersi mult pentru raspuns si sanatate si sa scapi de miros