ochi vanat-tratament

  •  
    • 599 mesaje
    7 Apr 2004, 14:28
    18 6
    stiu ca probabil nu ar trebui sa postez aici dar deoarece este cel mai frecventat forum va rog mult sa nu va suparati.

    Sotul meu sa ales cu o taietura pe obraz si un ochi umflat si invinetit in urma unui meci de fotbal. Nu are importanta ce si cum s-a intamplat ideea este ca as vrea sa stiu daca aveti cunostinta de tratamente (leacuri) miraculoase in astfel de situatii. Se da acum cu Lasonil si nu mai este chiar asa umflat ochiul dar este negru-vinetiu. Arata oribil. Toata lumea il incurajeaza si spune ca in 3 saptamani va fi ca nou. problema este ca peste o saptamana participa la o conferinta si ... va dati si voi seama ca nu arata tocmai bine.

    Multumesc anticipat pt. rabdare
  •  
    • 401 mesaje
    7 Apr 2004, 14:43
    9 3
    am cautat pe internet si am gasit pe forumula-as.ro chestia asta, care sper ca il va ajuta:

    Vanatai
    Loviturile sunt nu numai dureroase, ci ele sunt insotite adeseori de aparitia unor pete albastre: vanataile.
    Tratamentul: Se pune o lingurita de acetat de aluminiu sub forma de argila intr-un pahar cu apa, se amesteca si se inmoaie o bucatica de vata, care se aplica pe zona dureroasa. Alternativa: alifie sau gel de arnica.
    Efectul: Argila reduce umflatura, iar arnica contine uleiuri eterice care blocheaza formarea in organism a substantelor care provoaca dureri si inflamatii.

    - si un UNGUENT

    ENTORSAL

    Este obtinut din arnica, planta cu puternice efecte, ulei volatil de pin, la care se adauga acetotartrat de aluminiu.
    Actiuni farmaceutice: astringent, stimuleaza circulatia periferica, analgezic (elimina sau face sa scada durerea), antiinfectios, cicatrizant, antireumatic si stimulent local al imunitatii.

    Indicatii:
    entorse, luxatii;
    echimoze (vanatai);
    edeme post-traumatice
    stari de contractura musculara - favorizeaza relaxarea si detensionarea.

    Se recomanda in medicina sportiva de intretinere, deoarece asigura pastrarea tonusului muscular si a mobilitatii de miscare. Este indicat atat pentru pregatirea de dinainte de activitatea sportiva, cat si pentru relaxarea de dupa efortul fizic sustinut.

    Mod de utilizare
    contra entorselor, echimozelor, edemelor se fac aplicatii pe locul afectat, in strat subtire, de doua-trei ori pe zi, efectuand un masaj usor.
    pentru intretinere si relaxare se face masaj cu acest preparat zilnic.
  •  
    • 401 mesaje
    7 Apr 2004, 14:46
    2 3
    am mai gasit ceva!

    Carpicon

    - Unguentul are 4 mari actiuni: 1. bactericida - pe o gama larga de germeni patogeni; 2. de anestezie locala - indiferent cat de adanca este taietura, dupa ce se aplica "Carpicon", in maximum 20 minute durerea dispare; 3. trofic regeneratoare - ajuta la refacerea celulelor din tesut; 4. de epitelizare - reface epiderma. Recomand "Carpiconul" in: orice plaga, cu sau fara infectie (julitura, taietura), in furuncule, panaritii, foliculite, acnee juvenila, in orice arsura (provocata de foc, apa de cobalt sau radiologica), ca adjuvant in afectiuni circulatorii periferice si-n cele cronice. Este antiinflamator - indeparteaza edemul - si eficient in dureri: echimoze, vanatai. Bun in alergii nespecifice, provocate de intepaturi de insecte; inmoaie stratul cornos, ia pruritul, usturimea - dar cauza nu dispare. Inmoaie plagile la cei cu psoriazis, dar nu indeparteaza cauza. Are efect pozitiv la persoanele cu calvitie (pot incerca fara teama, doar prin aplicare si masare usoara, si vor vedea efectele...). Uleiurile volatile din "Carpicon" au efect energizant si calmant, in acelasi timp. Cine isi va unge seara fata cu unguent, va avea un somn linistit, iar daca o va face dimineata, va avea parte de un tonus ridicat intreaga zi. Sa stiti ca produsul este cunoscut si de medicii veterinari, care-l folosesc in cazul accidentarii animalelor. "Carpicon" are si unele efecte secundare: daca persoana care-l foloseste pe fata are o dereglare hepatica grava, ii poate aparea un prurit, o forma de alergie locala, care dispare dupa intreruperea aplicarii.
  •  
    • 401 mesaje
    7 Apr 2004, 14:54
    3 1
    Si pe naturalplant.ro am mai gasit aceste leacuri

    Arnica crema - Durerile musculare si articulare, reumatice sau post-traumatice; contuzii, echimoze, lovituri, entorse; la sportivi in caz de suprasolicitare musculara. 50 ml 98000 lei

    BioVenal crema - Fares - Sindrom varicos, insuficienta venoasa cronica, flebite, tromboflebite, fragilitate capilara, inflamatii ale membrelor inferioare, lucxatii, echimoze, hematoame, traumatisme nedeschise, tratament postoperator al varicelor. 35 grame 57000 lei

    Iarba de talpa gastei - Plafar - Uz intern: actiune antispasmodica si tonic cardiaca sedativ nervoasa, hipnotica, antispastica generala, stomahica, indicata in afectiuni cardiace de origine nervoas, stari depresive nervoase, anxietate, insomnii indeosebi ale cardiacilor, astm bronsic, coluite si gastrite cu componenta nervoasa, atonie gastrica si digestie lenta.
    Uz extern: antiinflamator in echimoze si rani. 100 grame 22000

    ... Chiar nu am ce face la birou ... toata lumea sta ...
  •  
    • 599 mesaje
    7 Apr 2004, 15:37
    1 4
    draga June multumesc.

    In drum spre casa am sa trec pe la farmacie si am cumpar eventula niste ENTORSAL (sper sa poata fi folosit si la ochi) si niste arnica.
  •  
    • 1222 mesaje
    7 Apr 2004, 16:30
    1 2
    albastrele , infuzie , cred
  •  
    • 263 mesaje
    7 Apr 2004, 17:24
    2 4
    Am citit mai demult, ca vaselina ajuta la vindecarea ranilor(in cazul in care le mai are) dar pt culoare nu stiu...eventual make up ???? Si parca unguentele pe baza de vit b5 sunt bune(sau astea merg numai la iritatii)?
  •  
    • 599 mesaje
    7 Apr 2004, 17:31
    0 2
    multumesc

    cred ca o sa aplicam in disperare comprese cu apa rece si ma gandesc ca vom gasi ceva prin farmacii ca sa ajute in astfel de situatii (ENTORSAL)ca doar sportivii ce fac? si solutia de baza va fi makeup. Si uite asa nu o sa mai spuna el ca dau multi bani pe prostii.

    pupici la toata lumea.
  •  
    • 1 mesaje
    1 Apr 2010, 12:17
    3 6
    cel mai eficient tratament din punctul meu de vedere: comprese cu apa calda dupa 48 de ore de la lovitura, comprese cu otet si masarea zonei lovite cu arnigel sau orice crema pe baza de arnica de 2-3 ori pe zi.