Regimul Montignac

  •  
    • 211 mesaje
    3 Mar 2005, 14:48
    0 0
    Salata italieneasca
    Ingrediente: 2 salate verzi, citeva fire de ceapa verde, citeva ridichi de luna, ulei, otet (zeama de lamiie), 2 oua tari, 100 gr. masline, sare
    Se rupe bucati miezul salatelor si se imprastie pe un platou lung. Se presara ceapa verde taiata bucatele, ridichile de luna taiate felii. Se toarna sosul vinegreta preparat din ulei, otet sau zeama de lamiie si sare. Se garniseste de jur imprejur cu felii de oua tari si masline. Se serveste imediat.

    Pui marocan
    Ingrediente: 4 buc.piept de pui cu os sau pulpe cu tot cu partea de sus, 2 cepe, 2 frunze de telina, 2 rosii de marime mijlocie, 1 ardei verde, 1 lingura chimen, , 1/2 cana masline, 700-750 ml pasta de tomate.
    Se preincalzeste cuptorul la 500F(250C). Se desface pielita de pe carne si se pune carnea intr-o cratita de 3 l. Se taie marunt ceapa, iar telina in bucati de 1 cm. Se taie fiecare rosie in 8 felii. Se curata ardeiul de vinisoare si seminte si se taie marunt. Se arunca toate zarzavaturile peste pui. Se pun chimenul si maslinele peste pui, iar apoi se toarna pasta de rosii deasupra. Se reduce temperatura cuptorului la 450F(230C) si se plaseaza la mijloc cratita acoperita cu o folie de aluminiu. Dupa 30 de minute se scoate folia de aluminiu si cu o lingura se stropeste puiul cu sos. Se lasa descoperit si se mai pastreaza 25-30 min. la cuptor dupa care se scoate afara.

    Sos cu smintina
    Ingrediente: smintina, ou, ulei, mustar, supa de carne, bulion, zeama de lamiie.
    Se face o maioneza nu foarte grasa din galbenus de ou, ulei, mustar, sare, zeama de lamiie, se amesteca si smantina (de preferat smintina degresata) si bulionul(o lingurita- si in acest caz se pune si o lingurita de zahar sau suc de rosii, 2 linguri) pina la omogenizare.
    Se serveste rece la fripturi, salate

    Sos delicios
    Ingrediente: ou, ulei,lamiie, smintina, sos de rosii.
    Din galbenusuri, sare, ulei, lamiie, se face o maioneza nu prea grasa care se amesteca pina la omogenizare cu smintina(de preferat cea degresata), sosul de rosii si cu albusul de la oul fiert. Se serveste rece, la fripturi, salate, cartofi.

    Marinata de macrou
    Ingrediente: 3 kg macrou,1 kg ceapa, otet, apa, sare, mirodenii - foi dafin, piper boabe, boabe mustar, ienibahar, coriandru.
    Pestele congelat, se curata, se spala si se taie bucati mici, se sareaza. Ceapa se taie pestisori. Separat se amesteca otetul, apa (cit otet, atita apa) si mirodeniile si sarea, dupa gust. Se asaza in borcan de 3 kg, un rind de ceapa si un rind de peste taiat bucati, pina se umple borcanul. Se toarna zeama de otet cu mirodeniile peste peste si ceapa si se lasa la macerat cam o saptamina.

    Rulada de carne
    Ingrediente: carne de porc (sa fie macra)doua cani de apa, sare, mirodenii - piper macinat, usturoi, boia de ardei dulce, foaie de dafin.
    Se face un amestec din mirodenii, 2 cani de apa rece, sare, usturoiul se piseaza si se amesteca toate. Burta se cresteaza un pic se sareaza si se asaza intr-o oala, se toarna amestecul de mirodenii peste carne si se lasa la macerat 3-4 zile la rece. Dupa ce s-a macerat carnea si a prins gust de mirodenii se ruleaza carnea si se leaga cu sfoara. Peste zeama care a ramas cu mirodenii se asaza rulada de carne si se mai adauga apa. Se fierbe si se lasa la racit in oala. Se scoate si se da prin boiaua de ardei dulce. Se taie felii si se serverste cu mustar. Se serveste rece, cu mustar, usturoi sau ceapa.
  •  
    • 211 mesaje
    3 Mar 2005, 14:50
    0 0
    Friptura inabusita condimentata
    Ingrediente: 1 kg de carne de porc, 4-5 catei de usturoi, o ceapa potrivita, 150 ml suc de rosii, 250 ml vin rosu sau bere, un paharel de tuica (optional), sare, piper, oregano, cimbrisor, busuioc, boia, vegeta, 30 g. margarina sau unt.
    Se taie carnea in bucatele potrivite.In tigaia unsa cu margarina se caleste ceapa taiata marunt impreuna cu usturoiul si el taiat marunt, dupa care se adauga bucatile de carne, peste care se toarna vinul sau berea, tuica si sosul de rosii, se condimenteaza cu toate condimentele de mai sus dupa gust, se pune putina apa daca mai este cazul ca sa acopere carnea si se lasa la foc mic, acoperita.Se lasa sa scada pana sa rumeneste carnea sau daca doriti se poate lasa cu putin sos.

    Ciorba ardeleneasca de perisoare
    Ingrediente: oase porc, carne tocata porc si vita, ou, ceapa, telina, patrunjel radacina, ardei gras rosu si verde, zeama de varza sau bors, smintina, leustean
    Se caleste o ceapa potrivita impreuna cu putin ardei gras (rosu si verde), patrunjelul taiat rondele. Se stinge cu apa rece si apoi se pun oasele de porc (cu putina carne pe ele) impreuna cu telina taiata in cubulete mici. Cind sint fierte pe jumatate, se fac perisoare mici din carnea tocata combinata cu ou, sare, piper, un pic de vegeta .Cind perisoarele sint fierte, se pune zeama de varza sau borsul(dupa gust) si se mai lasa sa fiarba cca. 15 minute. Se ia de pe foc si se pune leusteanul tocat marunt. Se serveste ca atare sau cu smintina.

    Curcubeu
    Ingrediente: 3 rosii, 2 castraveti, 2 cepe verzi, 2 ardei capia, 2 ardei grasi, 1 lingu.l.ra ulei, sare dupa gust, brinza rasa.
    Se taie fiecare leguma, se amesteca intr-un castron, se pune uleiul, sarea si la sfirsit se rade brinza peste salata.

    Salata ruseasca de jambon
    Ingrediente: 1 buc. radacina patrunjel, gulii,1 buc. Telina, ,2 castraveciori murati, 3 oua, 2 dl ulei, zeama de la o lamiie mare, 10-15 masline fara simburi, citeva frunze de salata verde, 300 gr. jambon sau sunca, mustar, sare, piper
    Toate zarzavaturile se fierb in apa cu sare, se lasa sa se raceasca si se taie in cubulete. Castraveciorii se taie tot in cuburi, la fel 7-8 masline si albusul fiert. Se prepara o maioneza din 2 galbenusuri crude si unul fiert, uleiul si zeama de lamiie. Se amesteca totul cu jumatate din maioneza, se asaza pe o salatiera tapisata cu frunze de salata verde, se da forma dorita, se imbraca cu maioneza ramasa si se garniseste cu jambonul taiat feliute, cu masline, rondele de morcov, boabe de mazare, felii de cartofi si patrunjel verde tocat.

    Specialitate slovaca
    Ingrediente: o varza murata de peste 1 kg., 200 gr. ciuperci uscate, 200 gr. cirnati,ulei, boia de ardei dulce, sare, piper
    Se desareaza varza, se toaca si se pune la fiert in apa in care a clocotit 20 de minute un ciolan afumat. Intre timp, se fierb foarte bine si ciupercile, care se adauga peste varza si se lasa sa mai clocoteasca impreuna la foc potrivit. Se taie cirnatii in felii rotunde si se pun in acelasi vas cu ciupercile si varza. Se infierbinta 2 linguri de untura, se pune pentru 3 minute boiaua dulce, care se toarna in vasul cu preparatul respectiv. Se lasa apoi sa fiarba la foc mic pina cind lichidul aproape s-a evaporat.

    Macaroane vieneze
    Un ardei gras mare si rosu se taie in felisi se inabuse cu o lingurita de ulei masline.se stinge cu 2 linguri de supa de legume si se lasa sa fiarba pina se inmoaie.se taie in feliute un cirnat subtire(40 gr)si se adauga peste ardei,lasindu-se sa fiarba putin.totul se toarna peste 50 g macaroane fierte. Se garniseste cu rondele de ceapa.pastele se lasa sa se scurga si se amesteca cu cirnatul.se serveste ca si salata rece(are 345 kcal).
  •  
    • 211 mesaje
    3 Mar 2005, 14:50
    0 0
    Supa taraneasca de ceapa (de post)
    Ingrediente: 3 cepe maricele, 2 fire praz, 1 1/2 supa legume, 1 leg patrunjel, sare, piper alb, ulei masline.
    Se spala ceapa si prazul, se taie rondele, se ametesc in ulei de masline.Nu se prajesc, deci doar cat sa se inmoaie.Se pune supa de legume, se lasa la foc mic cu capacul pus 1 ora.La sfarsit de adauga patrunjel tocat marunt. Daca nu tineti post, se preteaza excelent la servire, peste supa fierbinte cascaval ras.

    Supa crema de telina
    Ingrediente: 1 telina mare (aici sunt cat varza; daca nu gasiti asa mari, luati mai multe mici), 1 1/2l supa legume, 200g smantana (nu asa lichida si cat de slaba), 1 priza nucsoara, sare.
    Se taie telina in bucati, se face supa de legume, se da telina si se lasa la fiert. Cand s-a fiert telina, se scoate o parte din cratita, restul se paseza. Se pun la loc bucatile scoase, se adauga sare si nucsoara, si smantana. Se mai aduce o data la fiert si gata.
    Salata de fasole verde cu ton
    Ingrediente: 600 gr. fasole congelata, 300 gr. ton în ulei (din conservă, 200 gr. măsline negre fără sîmburi, 50 ml. ulei de măsline, 1 lămîie, sare, piper
    Se decongelează fasolea şi se taie în bucăţi de 3 cm. Se scurge bine de apă si se pune la călit, la foc iute, în uleiul de măsline, timp de 2 minute. Se pune apoi într-un castron si se lasă la răcit. Se adaugă tonul scurs de ulei si măruntit, precum si zeama de lămîie, coaja de lămîie tăiată cubulete si măslinele tăiate rondele. Se potriveste de sare si piper si se amestecă bine.
  •  
    • 211 mesaje
    3 Mar 2005, 14:54
    0 0
    fetelor....par multicele...dar e bine sa le aveti scrise si in loc de mancarea clasica..traditionala care ne ingrasa, mai bine gatim un alt fel de mancare si slabim sanatos
  •  
    • 410 mesaje
    3 Mar 2005, 17:42
    0 0
    fetelor...sa inteleg , deci, ca nu conteaza cum combin alimentele astea...lactate, peste, carne, legume...doar fructele sa fie cu cca 30 min inainte de masa??? si se poate manca oricat in limita bunului simt...bineinteles???
    ..raspundeti-mi va rooooggg!!!!
  •  
    • 17 mesaje
    3 Mar 2005, 17:46
    0 0
    Salutare. Eu am tinut acest regim 5 zile si am slabit 2 kg caci eram o mancatoare de dulciuri si imediat cum am renuntat s-a vazut insa...de 3 zile trisez caci am cazut iar prada dulciurilor. Nu mananc la fel de multe ca inainte dar...pe cantar deja am pus jumatate de kg la loc. Ma bucur sa mai gasesc si alte prietene de "suferinta" poate asa ma ambitionez si eu si zic GATA...De maine ma apuc iar de Monti. Sper ca de data asta...cu ajutorul vostru sa ma tin de regim.
    Va pup si sa fiti frumoase. Cat mai putine kg.
  •  
    • 410 mesaje
    3 Mar 2005, 17:54
    0 0
    cine a slabit cel mai mult????cat???nu prea am curaj sa ma apuc de ea....hai, incurajati-ma!!!!dati-mi sperante!!!pupiu!!!
  •  
    • 1511 mesaje
    3 Mar 2005, 18:50
    0 0
    Eu personal cunosc pe cineva care a slabit 40 kg in 2 ani cu Monti. Si pe altcineva care a slabit 10 kg.

    Am trecut repede prin retetele de aici si am gasit 3 chestii necorespunzatoare:
    1) flan de branza vaci cu stafide: stafidele nu sunt permise, nici romul.
    2) painea prajita cu sos de rosii: e pt. faza 2
    3) macaroane vieneze: daca se inlocuiesc macaroanele cu spaghetti sau spaghettini e faza 2.

    @adela10: macar in primele luni nu e recomandat de mancat nici dulciurile care sunt permise tocmai cu scopul de a dezobisnui corpul de cerinta de dulce. Daca trebuie neaparat, mananca o patratica de ciocolata amara (cel putin 70% caca. Si eu sunt cu dulcele, tare mai stiu ce-nseamna pofta de dulce! Dar acum mananc pana si ciocolata cu 99% cacao!!
  •  
    • 35 mesaje
    4 Mar 2005, 09:04
    0 0
    Eu am slabit 2 kg in 4 zile cu Monti, dar nu m-am abatut deloc. Este cea mai sanatoasa si usor de tinut dieta.
    Am si eu o intrebare: peste din conserva in ulei vegetal avem voie?
    PUPICI
  •  
    • 410 mesaje
    4 Mar 2005, 09:31
    0 0
    eu nu prea mananc de obicei...daca ma apuc acum de mancat credeti ca voi slabi???
    ...poate sunt tampita...(redusa mintal nu cred , capsoru' consider ca ma mai duce (lucrez ca economist)...dar eu n-am priceput prea multe din rete asta...

    va rog!!! sa-mi spuna si mie cineva asa cum ar spune unui prost...explicati-mi ce pot manca si ce nu...ce sa nu amestec??? vreau sa slabesc cam 5 kg...(am 60kg si vreau 55kg)

    pleaseeeeeeeee!!!multumesc!!!!
    sa nu radeti de mine si nici sa nu ma injurati!!!
  •  
    • 76 mesaje
    4 Mar 2005, 10:27
    0 0
    Nici eu nu prea am inteles initial ce se mananca si ce nu. Ieri mi-am cumparat cartea si la o prima citire nu mi-a fost prea clar ce e cu regimul.
    Ceea ce am inteles este ca, cel putin in prima faza (cea de slabire) se evita glucidele.
    Adica nu se mananca: cartofi,orez, morcovi, lapte dulce, banane, ficat, paine si toate produsele pe baza de faina alba(paste, biscuiti, aluaturi, etc), dulciuri (de nici un fel).
    Nu se beau: bauturi carbogazoase(cola, pepsi, fanta etc) si nici sucuri "naturale" din comert, alcool, cafea, ceai verde sau negru.
    Ce se mananca? Carne de toate felurile: pasare, vita, porc, peste, fructe de mare, carne tocata, preparata oricum (fiarta, gratar, prajita), in afara de pane pt ca are faina. Toate felurile de branzeturi, si un iaurt pe zi.
    Toate astea se mananca cu salate de legume sau legume fierte (rosii, castraveti, spanac, andive, telina, fasole verde etc.
    Foarte important este sa mananci trei mese pe zi, de preferat la aceleasi ore.
    Ce mai este important, fructele se mananca numai singure, pe stomacul gol.
    Cam asta e ceea mi s-a parut mie ca este esential.
    Evele care sunt experte in acest regim ma vor corecta daca am gresit sau am omis ceva.
    De luni incep si eu regimul pt. ca vreau sa slabesc 7-8 kg. Am 1,68m si 63 kg si vreau sa ajung la 55-56 kg.
  •  
    • 410 mesaje
    4 Mar 2005, 10:35
    0 0
    multumesc adia1203!!!cam asta intelesesem si eu dar...ma gandeam ca trebuiesc combinate intr-un fel anume. eu mai am o problema si anume ...as vrea sa devin ovo-lacto-vegetariana treptat...si mananc din ce in ce mai putina carne...e mai greu pentru ca ...locuiesc in oradea de 5 luni dar cam la 5 sapt. merg acasa la parinti in prahova si ei imi umplu gentile cu carne...deci vreau sa stiu cum sunt privite in prima faza fasolea, mazare, soia mai ales, linte, varza...conteaza cum sunt mancate si combinate???pestele nu prea imi place...eventual pot manaca icre sau peste -conserva(fara a fi gatit)...malaiul se incadreaza si el la "NU", nu-i asa? doar e...porumb!!! dar garul fiert simplu??? daca laptele se manaca numai degresat atunci smantana ce cauta???ciocolata amaruie se poate manca oricand??dar produsele pentru diabetici care nu au zahar ???
    va pupesc de 10000 de ori si astept raspuns cu nerabdare pt ca vreau sa ..ssssslabesssccccccc!!!!
  •  
    • 76 mesaje
    4 Mar 2005, 10:48
    0 0
    Fasolea uscata stiu ca nu e indicata in faza de slabire, dar daca vrei sa mananci, se poate fiarta dar necombinata cu carne sau lactate, doar cu salata.
    Varza se poate manca, dar despre linte si soia nu stiu, n-am apucat sa citesc.
    Porumb nu se mananca sub nici o forma. Stiu ca era foarte stricta interdictia. E mai rau decat faina alba.
    Poti sa mananci oua sub orice forma, fierte, omleta, ochiuri, cu legume sau salate.
    Laptele dulce contine glucide. Acestea se elimina in zer la prepararea branzeturilor de asta ai voie sa mananci branzeturi si smantana.
    Despre celelalte nu stiu, trebuie sa ma mai documentez.
  •  
    • 1511 mesaje
    4 Mar 2005, 13:54
    0 0
    Fasole este voie.
    Multe dintre alimentele care contin glucide au fost testate de Montignac si sunt clasificate dupa indexul lor glicemic. Cele cu un index glicemic pana in 35 pot fi combinate cu grasimi, cele de la 35 pana la 50 nu au voie sa fie combinate cu grasimi, iar cele peste 50 sunt interzise. In faza 2 se pot manca si cele intre 35 si 50 cu grasimi.
  •  
    • 1511 mesaje
    4 Mar 2005, 13:55
    0 0
    Lintea si soia pot fi combinate cu grasimi.
  •  
    • 410 mesaje
    4 Mar 2005, 14:32
    0 0
    care-i ciocolata cu asa mare procent de cacao?eu am vazut de ex numai cu 55 %la kandia...ce stiti de santos pt diabetici??
  •  
    • 35 mesaje
    4 Mar 2005, 14:37
    0 0
    Ai voie cafea decofeinizata.
    Adia1203: De ceai verde nu stiam ca nu este voie! Asa ai citit in carte?
    PA
  •  
    • 410 mesaje
    4 Mar 2005, 14:58
    0 0
    de ce nu beti ceai de soc???e mult mai bun decat ceai verde...ceaiul verde iti elimina mineralele din organism...
  •  
    • 1511 mesaje
    5 Mar 2005, 10:54
    0 0
    am tradus lista:
    Aliment GI
    Gelatina 0
    Salate verzi 10
    Vinete, dovlecei 10
    Varza, broccoli, praz 10
    Rosii, ardei 10
    Ceapa, usturoi 10
    Varza murata 15
    Lapte prins, iaurt 15
    Alune de pamant 15
    suc de legume proaspat facut 15
    ciuperci, sparanghel 15
    Fasole soia din conserva 15
    Lamai 15
    Caise proaspete 20
    Avocado 20
    Alune de pamant, uscate, sarate 20
    Fructoza, sirop de agave 20
    Branza vaci 1,5% 20
    Tarate de orez 20
    Rosii uscate 20
    Germeni de soia 20
    Fasole boabe proaspata (din pastaie) 22
    Linte verde 22
    Marmelada fara zahar 22
    Nuci, migdale 22
    Ciocolata 70% 22
    Mazare uscata 22
    Fasole bruna uscata 24
    Orz boabe neprelucrat 25
    Grapefruit,cirese, prune 25
    Linte rosie 25
    Fasole kidney (rosie) 29
    Cereale All-Bran 30
    Amaranth 30
    Mere, piersici, Nectarine 30
    Paste sticla (glas noodles, Glasnudeln) din fasole Mungo 30
    Pastai (fasole verde) 30
    Naut 30
    Fasole Lima 30
    Lapte degresat 30
    Morcov crud, ridichi 30
    Fasole alba uscata 30
    Lapte de soia 31
    Iaurt 1,5% cu fructe (fara zahar) 34
    Caise si smochine uscate 35
    Anghinare 35
    Hrean 35
    Portocale, pere 35
    Quinoa, secara 35
    Lapte si iaurt 3,5% 35
    Orez salbatic 35
    Orz 36
    Fasole mungo verde 38
    Supa de rosii 38
    Fasole pestrita uscata 39
    Paine 100% integrala, tipul 2000 (faina macinata mare) 40
    Smochine proaspete 40
    Linte conserva 40
    Inghetata cu alginate 40
    Mazare proaspata 40
    Suc de fructe proaspat 40
    Banane de gatit verzi 40
    Fulgi de ovaz 40
    Paine integrala din secara 40
    Bulion 40
    Fulgi cereale neprelucrati 40
    Vollkornmehl 40
    Paste din faina integrala fierte al dente 40
    Struguri 40
    Naut conserva 41
    Grau boabe 41
    Tarate 42
    Inghetata din fructe (fara zahar) 45
    Suc morcovi proaspat 45
    Kleiebrot, Schrotbrot 45
    Spaghetti al dente 45
    Pere conserva (fara zahar) 46
    Laktose 46
    Fasole romana 46
    Piersici conserva (fara zahar) 47
    Ananassaft 48
    Baked Beans, conserva 48
    Suc de Grapefruit 48
    Porridge de ovaz 49
    Faina de hrisca 50
    Mazare conserva 50
    Orz prelucrat 50
    Paine din faina integrala tipul 1500 50
    Gris integral 50
    Orez Basmati, orez brun, neprelucrat 50
    Kiwi 50
    Linte verde conserva 52
    Fasole Kidney rosie, conserva 52
    Ciocolata 52
    Stiulete porumb 54
    Grau boabe 54
    Hrisca 55
    Cocktail de fructe 55
    Biscuiti din ovaz 55
    Honey Smacks (Kellog's) 55
    Biscuiti cu unt 55
    Spaghetti fierte moi 55
    Paste din faina alba 55
    Müsli 56
    Stafide din struguri Sultana 56
    Kartoffel, neue 57
    Mango, Papaya 58
    Orez cu bobul lung 60
    Inghetata 61
    Muffins 62
    Sirop din cereale 62
    Pizza Margherita cu branza 63
    Mars Twix (caramel) 63
    Baston cu musli sau cereale 63
    Butterteigkuchen 64
    Faina de ovaz 64
    Mars Riegel 64
    Sfecla rosie 64
    Banane, stafide normale 65
    Couscous 65
    Paine din ovaz sau gris 65
    Pepene galben 65
    Dulceata, jeleu 65
    Paine intermediara 65
    Prajitura cu fructe 65
    Suc de portocale din concentrat 65
    Cartofi fierti in coaja 65
    Paine secara 65
    Gris 65
    Ananas 66
    Nutri-grain 66
    Taco shells 68
    Cola, Limonada, Fanta 70
    Cereale si fulgi din cereale cu zahar 70
    Gnocchi 70
    Ciocolata cu alune 70
    Cartofi fierti 70
    Faina porumb, mamaliga, boabe de porumb 70
    Maizena 70
    Ravioli 70
    Orez alb, budinca de orez 70
    Zaharoza 70
    Baston ciocolata 70
    Croissant 70
    Ciocolata cu lapte 70
    Paine alba, bagheta, toast 70
    Mei 71
    Copturi din aluaturi cu drojdie 72
    Chifle 73
    Piure cartofi 73
    Dovleac 75
    Pepene verde 75
    Fulgi de porumb 75
    Patrunjel radacina 75
    Doughnut 76
    Fulgi de cocos 77
    Inghetata cu napolitana 80
    Frühstückskekse, Vanillewaffeln 80
    Ketchup 80
    Cracker 80
    Martipan 80
    Cartofi facuti la cuptrul cu microunde 82
    Rice Krispies 82
    Fulgi de cartofi 83
    Covrigi 85
    Cornflakes 85
    Bobi fierti 85
    Chifla de hamburgheri 85
    Orez instant 85
    Morcovi fierti 85
    Faina alba 85
    Floricele de porumb 85
    Potato, baked 85
    Puffed rice 85
    Saratele 85
    Gatorade (Orange) 89
    Suc de fructe cu zahar 90
    Miere <90
    Chips cartofi 90
    Piure de cartofi din fulgi 90
    Cartofi prajiti 95
    Amidon din malt 95
    Maltodextrin 95
    Amidon modificat 95
    Amidon din cartofi, french fries 95
    Faina de orez 95
    Curmale us
  •  
    • 1511 mesaje
    5 Mar 2005, 10:55
    0 0
    Curmale uscate 99
    Glucoza 100
    Zahar din struguri 100
    Biscuiti cu crema 101
    Tablete de glucoza 102
    Maltoza (in bere) 110