scurgere albicioasa

  •  
    • 65 mesaje
    6 Ian 2010, 12:18
    0 0
    Buna evelor la multi ani..sa aveti un an nou fericit...si cu sanatate
    Am o scrurgere albicioasa de 2 zile...ca o branza proaspata
    adica nu e lichida...se destrama asa..
    am facut analize acum 2 sapt nu am nimic...dar de cand am venit din concediu dupa 15 ore de mers...cu masina,.,,probabil d ela lenjerie..blugi..,ma si ustura pe afara asa...
    poate imi dati un sfat
    va pup
  •  
    • 189 mesaje
    6 Ian 2010, 12:26
    0 0
    pai cred ca ai candidoza. cum ai stat atatea ore nemiscata,in blugi, fara aer acolo...cel mai probabil asta e.

    nu e grav. mergi la farmacie si ia-ti o crema cu clotrimazol. daca simti mancarimi si inauntru nu ar strica sa iei si niste ovule si sa pui cate unu seara inainte de culcare, timp de 6 zile.
  •  
    • 65 mesaje
    6 Ian 2010, 12:41
    0 0
    Multumesc pt,,sfat....eu inainte de a pleca cu 1 luna am facut si tratament cu antibiotic pt stomac...
    pot sa fac spalaturi inainte a a introdice ovule?
    am luat macmiror
  •  
    • 65 mesaje
    6 Ian 2010, 13:03
    0 0
    am uitat sa va spun ca nu miroase deloc scurgerea...
  •  
    • 189 mesaje
    6 Ian 2010, 13:48
    0 0
    nu e musai sa miroase.

    cat despre spalaturi vaginale, eu zic ca mai bine nu. doar iti altereaza si mai rau flora vaginala. doar creme, ovule si spalat cu apa calduta, eventual la care adaugi niste bicarnonat ( o lingura la un litru de apa)
  •  
    • 189 mesaje
    6 Ian 2010, 13:49
    0 0
    ah si mananca cat mai multe iaurturi.
  •  
    • 1166 mesaje
    6 Ian 2010, 16:34
    0 0
    daca zici ca ai luat antibiotice..clar ai facut si candida. nu e o regula dar cam asa se intampla.
  •  
    • 10 mesaje
    6 Ian 2010, 22:30
    0 0
    Buna fetelor!Am si eu o intrebare....sper sa ma puteti ajuta! Acum 6-7 luni am observat ca ceva nu e in regula cu secretia mea era foarte urat mirositoare si mai galbuie! Am facut marea greseala de a lua antibotice crezand ca imi ca trece!GRESIT!Mai rau am agravat situatia!Am incercat si spalaturi cu ceaiuri de galbenele,tei,musetel....dar fara efect!Am hotarat sa merg la ginecolog unde am aflat ca am Gardnerella vaginalisCa tratament am primit Tinizol,Ovule Klion D 100,Omicral.......pe cutia de Tinizolscrie 4tablete doza unica...deci trebuie luate toate 4 odata? offf sper sa scap mai repede....Multumesc mult! Pupici
  •  
    • 189 mesaje
    6 Ian 2010, 23:37
    0 0
    depinde de cate mg e
    eu iau o pastila in fiecare luna, asa mi-a zis medicul. o pastila are 150 mg.
    uita-te in prospect, trebuie sa scrie.
    dar in nici un caz sa nu le iei pe toate odata.
  •  
    • 10 mesaje
    6 Ian 2010, 23:49
    0 0
    e de 500mg....dar nu am inteles de ce scrie doza unica si pe prospesc nu scrie....
  •  
    • 189 mesaje
    7 Ian 2010, 01:22
    0 0
    deci, m-am informat si trebuie sa le iei pe toate 4 odata daca ai infectie cu gardnerella vaginalis. numai 4 tablete ti-a prescris? ca normal se mai iau cate 2 tablete pe zi timp de 6 zile.
  •  
    • 10 mesaje
    7 Ian 2010, 08:07
    0 0
    Doamne am zis ca nu trec de noaptea asta!Ma simt foarte foarte foarte rau de la pastile...imi e greata si sunt ametita...azi dimineata m-am ridicat din pat si am cazut in genunghi nu stiu ce sa fac ...sa mai continui tratamentul ????
  •  
    • 189 mesaje
    7 Ian 2010, 12:22
    0 0
    nu-l mai continua. daca apar tulburari neurologice, se intrerupe tratamentul.
    trebuie sa mergi iar la doctor sa-i spui ce ai patit si sa-ti schimbe tratamentul.
    ai luat toate 4 pastilele?
  •  
    • 10 mesaje
    7 Ian 2010, 12:25
    0 0
    Nu....am luat decat 1...mi-a fost frica sa le iau pe toate 4....multumesc mult ptr raspunsuri:*
  •  
    • 189 mesaje
    7 Ian 2010, 13:01
    0 0
    Reacţiile adverse sunt, în general, rare, moderate şi limitate.
    Au fost raportate:
    - tulburări gastro-intestinale: greaţă, vărsături, dureri abdominale, anorexie, diaree, senzaţie de gust metalic.
    - reacţii de hipersensibilitate: erupţii cutanate, urticarie, prurit, edem angioneurotic.
    - tulburări neurologice: cefalee, vertij, ameţeli, neuropatie periferică, rar, convulsii.
  •  
    • 10 mesaje
    7 Ian 2010, 13:24
    0 0
    E clar ...la ultima ma incadrez...poi si ce zici intrerup sau continui tratamentul? eu m-as risca sa il continui ...orice as face doar sa imi treaca
  •  
    • 189 mesaje
    7 Ian 2010, 13:54
    0 0
    avand in vedere ca majoritatea oamenilor care iau aceste pastile prezinta efecte adverse, ai putea sa continui, dar ia doar o pastila pe zi.
  •  
    • 1166 mesaje
    7 Ian 2010, 14:01
    0 0
    luiza..asa am patit si eu iar doctorul mi-a intrerupt tratamentul. e normal ce-ai patit...se intampla dar nu le mai lua.
  •  
    • 10 mesaje
    7 Ian 2010, 14:04
    0 0
    pot macar sa continui cu ovulele? sau nu au nici un efect fara pastile?
  •  
    • 65 mesaje
    7 Ian 2010, 14:51
    0 0
    multumesc pt sfaturi....da am luat antibiotic in decembrie pt stomac...1 sapt