Asistente medicale plecate...

  •  
    • 60 mesaje
    18 Feb 2007, 23:14
    0 0
    BUna
    Sunt proaspat absolventa si daca vreo eva este plecata sa-mi spuna si mie cum a facut; multumesc mult
  •  
    • 13910 mesaje
    18 Feb 2007, 23:20
    0 0
    ai omis "nu mai suport Romania"...

    oferta e generoasa! dar la "prospetimea" ta, cine stie?

    Bafta!
  •  
    • 2576 mesaje
    19 Feb 2007, 10:39
    0 0
    Esti nedreapta Ellado. Eu am lucrat numai cu oameni f tineri in vestul Europei. Aici sunt incurajati sa lucreze in afara tarii lor atunci cand sunt tineri ca sa capete mai multa experienta si sa vada lumea. Daca nu o faci cand esti tanar, cand sa o faci, cand ai si doi copii dupa tine? Fata a spus ca vrea sa lucreze ca asistenta medicala si s-ar putea sa reuseasca. Pleaca oamenii in afara si ca sa lucreze in profesii onorabile, as zice chiar ca ceilalti cei in profesii neonorabile sunt o minoritate.
    On-topic vezi la organizatii de caritate tip Crucea Rosie. Acum vreun an aveau niste posturi.
  •  
    • 2576 mesaje
    19 Feb 2007, 10:48
    0 0
    .
  •  
    • 13910 mesaje
    19 Feb 2007, 11:31
    0 0
    mya, era un citat din postarea ei de la cariera...
    e ok, cine poate sa plece, sa plece...poate reusesc sa-si faca un viitor mai bun, de ce nu?
  •  
    • 2576 mesaje
    19 Feb 2007, 12:08
    0 0
    Scuze, am citit-o numai aici, altfel poate si reactia mea era alta.
  •  
    • 2048 mesaje
    19 Feb 2007, 12:21
    0 0
    Nu sint pt ca romanii care au muncit si s-au straduit atit sa invete intr-un colegiu, o facultate, care eventual a fost si de stat, in care fiecare cetatean a contribuit la buget si astfel a platit o parte din educatia fiecaruia, sute de milioane in cei 3, 5 sau 5 ani de facultate, ca sa nu mai zic de 6-7 ani la medicina (aici e vorba de peste 1 miliard cred).. si ma doare sufletul cind vad in ce bataie de joc sint tratati medicii care ajung sa lucreze pe 5-6 milioane in diverse spitale, la 28-30 de ani, cu ce bani sa-i plateasca toate lucrurile si cartile necesare, sa-si asigure un trai decent sau sa-si intemeieze o familie, sa aiba propria casa??? PT MINE, ESTE UN ADEVAR CUMPLIT DE DUREROS SI LE INTELEG SUFERINTA SI FRUSTRAREA SI DORINTA DE A PLECA UNDE SA FIE APRECIATI SI PLATITI ASA CUM EMRITA..

    Cunosc foarte bine 2 cazuri de asistente medicale plecate in strainatate, una in Italia, la un spital, unde e platita cu vreo 1000 Euro pe luna, iar alta, in Belgia, la Bruxelles, in cel mai tare spital universitar, nu mai tin minte numele, saptamina trecuta, miercuri a plecat cu avionul.. nu stiu inca exact cum se simte, dar mi-a povestit tot parcursul pina aici.. cu jobul gasit pe Internet, nu mai stiu daca pe bestjobs, ejobs.. cu 2 interviuri in limba franceza, cu un reprezentant de la firma de recrutare si apoi si cu reprezentantul spitalului, cu o multime de analize medicale dupa ce a fost acceptata, discutii la interviu detaliate despre tot ce inseamna munca ei ca asistenta, negocierea contractului, sute de ore de studiu individual in limba franzeza cu termenii medicali si procedurile din afara, mult stress legat de cum sa faca la actualul serviciu ca sa se poate intoarce in caz de nu se poate adapta acolo (la mediu, colectiv, rigorile si cerintele jobului, viata sociala, etc.. ) si am inteles ca si-a luat concediu fara plata pe un an (a zis ca se poate asa in domeniul sanitar) si multa auto-motivare si lupta cu temerile, grijile, intrebarile si dilemele de toate felurile, plus ruptura de cei dragi si de familie..(nu e casatorita, dar are inca 2 surori si o mama singura).. si nimic nu a impidicat-o sa lupte pt maibinele ei, tinind cont ca aici nu avea nici o sansa se aiba cu adevarat ce isi dorea, pe plan financiar, desi ea mai facuse dupa colegiul sanitar si facultatea de economie (absolut incredibil pt mine!!), dar nu a profesat deloc, pt ca nu avea experienta si salriul de incepatoare era mult mai mic decit cel de asistenta..iar acum va lua in jur de 1200 Euro pe luna, sta intr-un apartament foarte dichisit cu inca o tipa romanca, cunoscuta in cercul ei de prieteni, care face master tot in Bruxelles, pt care platesc vreo 500 Euro impreuna.. si sint sigur ca ii va fi foarte bine..

    Iti doresc si tie multa bafta si cauta joburi pe site-urile de acre ti-am vorbit sau in Romania Libera, in editia de luni, pt ca sint cele mai multe joburi de obicei.. bafta si norc in toate iti doresc si fii fericita oriunde vei ajunge!
  •  
    • 867 mesaje
    19 Feb 2007, 13:54
    0 0
    nu stiu exact ce studii ai tu, dar mai nou tarile din UE cel putin cer un anumit numar de ore de teorie si practica facute in scoala. daca nu ai acel numar de ore nu esti luata in considerare, indiferent de anii de experienta.
  •  
    • 60 mesaje
    20 Feb 2007, 10:44
    0 0
    multumesc fetelor,
    eu am terminat scoala sanitara - 3 ani, sectia asistenti medicali generalisti, si acum lucrez intr-o clinica pe 6,5 mil+bonuri. Nu e rau, dar nici bine in sensul ca sunt decat eu cu mama si banii nu-mi ajung sa mai fac si altceva. Am zis sa plec macar un an...macar sa incerc...nici acolo nu umbla cainii cu covrigi, dar macar teplatesc. Aici la clinica nici la toaleta nu am timp sa ma duc...munca, dar nu pe bani...oricum daca stiti vreo firma care intermediaza plecari, dar sa nu ajung la produs sa-mi spuneti si mie
    multumesc inca o data, si bafta tuturor
  •  
    • 867 mesaje
    20 Feb 2007, 11:18
    0 0
    pai singurul lucru pe care poti sa il faci este sa urmaresti site-urile de joburi zilnic si aici posteaza anunturi diverse companii de recrutare sau agentii de intermediere la care te poti inscrie ca sa zic asa. multe practica niste comisioane foarte mari pentru servicii egale cu zero trebuie sa fii foarte atenta la ce fel de precontracte sau contracte semnezi cu ei ca te trezesti ca platesti o suma considerabila in schimbul... formatarii CV-ului. sora mea a facut doar liceul sanitar deci 4 ani si un an de echivalare cu scoala postliceala sanitara ca asa era sistemtul pe atunci si nu indeplineste numarul de ore. are 10 ani de experienta dar se pare ca nu conteaza. a lucrat in lumea araba, acolo nu prea sunt restrictii in legatura cu acest numar de ore de care spuneam dar e de lupta cu mentalitatea. in europa e greu de gasit ceva, dar nu imposibil.