Drojdia de bere

  •  
    • 139 mesaje
    30 Iul 2003, 23:09
    4 6
    Fetelor, ce stit despre drojia de bere?

    Vorbind cu doctorul pediatrul al fetitei mele despre unele probleme ale mele de sanatate, mi-a spus ca ar fi buna pentru acnee si caderea parului.
    V-am mai spus eu, în alte subiecte, ca la 30 de ani am facut acnee si apoi de la tratamentul cu retinol( pe care îl foloseam împotriva acneei) a început sa-mi cada parul. Acum de acnee am scapat - fata o am frumoasa ca înainte , dar parul înca îmi mai cade si nu prea mai are deloc luciu. Pentru par am încercat toate leacurile pe care le-am gasit pe internet si mai iau si niste pastile(Cystine B6), dar nu reusesc sa-l fac sa nu-mi mai cada decît în cantitati normale.
    Am gasit la plafar niste pastilute cu drojdie de bere si am început de astazi sa iau, o sa va spun si voua daca au efect.
  •  
    • 206 mesaje
    31 Iul 2003, 03:04
    4 3
    drojdia este practic bogata in complex de vitamine B nu are de ce sa faca rau. Stiu ca am luat si eu dar ma cam deranja la stomac asa ca nu am mai luat. Acuma iau pastile de complex B.
  •  
    • 49 mesaje
    31 Iul 2003, 14:09
    6 6
    Am luat drojdie de bere pentru par, acnee dar si pentru slabit. Intr-adevar are intreaga gama de B-uri dar este si unul din alimentele cu continut ridicat de crom - care scade pofta de dulciuri... Dimineata mananc cate un "deget" de drojdie din aceea ambalata ca pachetul de unt pentru ca nu imi plac pastilele. E recunoscuta ca fiind benefica pentru par si fata dar nu te astepta la imbunatatiri imediate si puternice.
  •  
    • 38 mesaje
    31 Iul 2003, 14:50
    8 6
    si eu vreau... de unde se poate procura drojdia aceasta? sub ce forma se prezinta?
  •  
    • 139 mesaje
    31 Iul 2003, 15:34
    3 0
    Alina, cînd o iei tu? înainte sau dupa masa?
  •  
    • 206 mesaje
    31 Iul 2003, 20:24
    2 2
    drojdia poate sa fie (dfeapt cred ca cea mai buna ) proaspata (are gust bun si o mincam mai mult ca imi placea)
    Eu nu tineam cont de inainte / dupa masa. Mincam citeva lingurite pe zi. Trebuie sa incepi insa cu putin sa lasi stomacul sa se obisnuiasca.
  •  
    • 139 mesaje
    1 Aug 2003, 01:12
    4 2
    Zapacita (nu-mi place sa-ti zic asa,)eu ma gîndesc sa nu aiba loc o reactie cu restul mîncarii. Cred ca mai bine se ia între mese si ai dreptate cu începerea progresiva - ma gîndisem si eu si chiar asa am si facut. Astazi a fost mai bine ca ieri cînd parca îmi daduse ceva aciditate.
    Am vazut din mesajele tale ca folosim aceleasi produse si asta chiar ma bucura. La fel îmi fac si eu rezerve, cînd vin acasa, cu fel de fel de produse românesti.
  •  
    • 206 mesaje
    1 Aug 2003, 09:56
    1 4
    Problema este ca eu mi-am cam terminat produsele din tara ca ultima data cind am fost acasa a fost acu' 2 ani. Ce folosesc acum, am descoperit aici dar mi-a luat 1 an de zile sa gasesc ceea ce este bun pentru tenul meu cu ifose.
    Unde esti tu si ce folosesti ?
    Eu am pus ce folosesc intr-un post ptr. yoshi(par, piele, corp). http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=3348&forum=3&26

    Potzi sa-mi zici Zapa
  •  
    • 49 mesaje
    1 Aug 2003, 12:53
    3 3
    Cred ca e in functie de stomacul fiecareia: eu iau dimineata dupa micul dejun dar doar o lingurita. Neaparat trebuie sa fie proaspata si gustul sa fie putin acrisor, daca nu are mirosul specific si nu are gust mai bine nu o folositi. Va sfatuiesc sa cumparati cate jumatate de pachet ca sa nu se invecheasca in frigider, trebuie tinuta in plastic si cat mai inchisa.
  •  
    • 150 mesaje
    13 Aug 2003, 14:13
    3 6
    dar nu este "scarboasa"?
    se poate manca asa cruda?
  •  
    • 139 mesaje
    15 Aug 2003, 22:07
    3 1
    Ella, eu am gasit-o sub forma de pastile si asa se poate lua.
    In prima zi mi-a dat ceva aciditate, dar apoi parca nici nu o luam.
    Mi-am dat seama ca nu conteaza cînd o iei - înainte sau dupa masa.
  •  
    • 1744 mesaje
    16 Aug 2003, 15:06
    2 3
    C_elen, vezi ca am pus un tratament contra caderii parului pe forumul de la frumusete, la subiectul cu crema de la Kallos!Dupa cum am scris si acolo , eu il folosesc de vreun an si chinurile mele au luat sfirsit!
    Va pup pe toate
    Diana-Maria
  •  
    • 150 mesaje
    26 Aug 2003, 11:43
    5 0
    am luat si eu drojdie de bere si am mancat-o cruda....yam yam f buna.
    imi place si e sanatoasa, dar folosita zilnic cat timp? se face pauza sau o poti lua toata viATA cate un pic zilnic fara sa afecteze ceva?
  •  
    • 139 mesaje
    26 Aug 2003, 11:53
    2 2
    Ca sa aiba efect se fac cure de 3-4 luni, dar nu stiu cît trebuie sa fie pauza între ele.
  •  
    • 13 mesaje
    27 Aug 2003, 12:07
    4 2
    Buna fetelor!

    ma bucur nespus ca am gasit acest topic!
    Am facut si eu o cura de drojdie de bere, de cateva saptamani, acum un an si ceva. Tot ptr problema caderii parului!! Efecte au fost ceva, insa cred ca ar fi trebuit sa mai continui ptr un efect clar. Insa m-am lasat pagabusa de cura. Si asta ptr ca am mers la un farmacist care se ocupa de tratamente naturiste, si el si-a facut cruce cand a auzit ca iau drojdie de bere solida. Ptr ca drojdia de bere care este mentionata in cartile de tratamente naturiste, este cea lichida obtinuta in procesul de fermentare al berii.
    Insa ...dragele mele, eu nu am nici o "pila" pe la vreo fabrica de bere, (
    Asa ca .. cred ca o sa continui sa "dospesc" tot cu drojdia Pakmaya la pachet!
    Daca stiti vreo sursa de drojdie de bere lichida...let me know, please!
    Va pup! Si perseverati, ptr rezultate!
  •  
    • 2 mesaje
    5 Dec 2004, 10:04
    1 0
    saluty fetele//am citit si eu msg voastre...pai...mi-a trimis cineva niste pastile pe baza d drojdie de bere ptr slabit ca cica a slabit f mult..dar imi e f frica sa le iau nu cumva sa ma ingras apoi..ce sa fac?!?!?!
  •  
    • 567 mesaje
    21 Feb 2006, 12:59
    3 1
    este un topic mai vechi dar vreau sa raspund pentru ca am observat ca faceti o confuzie:
    drojdia de bere cu calitati curative nu este cea pe care o puneti in aluaturi!!!
    este vorba de drojdia de bere!
    se gaseste la plafar sub forma de pulbere sau daca aveti pe cineva care sa va poata da de la vreo fabrica de bere;
    aceasta drojdie este acrisoara si are gust puternic de bere; daca o luati de la fabrica de bere o sa vedeti ca deasupra are si un pic de bere
    si este buna la multe inclusiv pentru par si ten

    va pup
  •  
    • 528 mesaje
    21 Feb 2006, 13:52
    1 2
    pai si asta pe care o punem in aluat ce e?... nu e tot drojdia aia lichida care s-a intarit si a fost ambalata?.... eu am folosit-o in combinatie cu suc de lamaie impotriva cosurilor - a fost ff buna
  •  
    • 567 mesaje
    21 Feb 2006, 22:01
    6 1
    doar drojdia de bere are proprietati curative, nu si drojdia de panificatie!

    cauta si tu pe net sa vezi ce contine drojdia de bere ca sa-ti dai seama

    pt par e f buna pt ca contine tot complexul de vitamine B in cantitati foarte mari

    si daca vrei sa ai efectele te sfatuiesc sa folosesti drojdia care trebuie
  •  
    • 518 mesaje
    28 Feb 2006, 17:57
    3 4
    interesant subiect.e bine de stiut. eu una as incerca mai degraba la plafar decat in frigider.