Din dragoste de bataie

  •  
    • 719 mesaje
    29 Sep 2014, 16:47
    1 2
    V-ati batut vreodata copiii?

    Ce parere aveti de parintii care isi bat copiii?

    Ce parere aveti de fraza: nu-mi rani copilul, caci fac singur(a) o treaba foarte buna? 
  •  
    • 7959 mesaje
    29 Sep 2014, 17:19
    2 0
    Ai mancat ceva stricat? Nimeni n-o sa spuna da. Nu vazusi ca e protectia copilului dupa colt?
  •  
    • 7959 mesaje
    29 Sep 2014, 17:21
    0 0
    Da tu la ce zici bataie: la o palma la fund sau la jucat in picioare si ajuns la urgenta cu piciul?
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Sep 2014, 18:00
    0 0
    o intamplare funny ..juniorul meu intra in clasa intai , avea un coleg pe care tatal il fragezea bine cu cureaua pe spate pentru orice nota sub 10 pe care o lua copilul , deci venea des batut la scoala , la ora de sport l-a vazut d-na cu vanatai pe gat si cand a ridicat tricoul si i-a vazut spatele s-a speriat ...la prima ora de dirigentie intrebare ,-copii sa ridice mana sus cine mananca bataie acasa ? au ridicat toti doar fiul meu nu , intrigata l-a intrebat , era si in prima banca si a observat ca el nu ridicasa mana -pe tine nu te bat parintii ?/ nuu pe mine ma bate sora-mea cand ii iau papusile ....

    copilul batut a fost chemat la director si parintele a fost atentionat ca bataia nu este pedagogica in educatia copilului ...
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 29 Sep 2014, 18:01
  •  
    • 7959 mesaje
    29 Sep 2014, 18:19
    1 0
    Oho ce multi copii iau bataie pt note! Numai eu cati stiu, de unul chiar am povestit ca se indragostise si lua note mici. Chiar maica-sa povestea la sedinta ca l-au batut pe rand si ea si ta-su. Pacat de ei, mai bine ii sfatuiesti  sa fie primii in clasa, le trezesti orgoliul sa fie cei mai buni.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 29 Sep 2014, 18:20
  •  
    • 4582 mesaje
    29 Sep 2014, 18:37
    6 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 29 Sep 2014, 18:39
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Sep 2014, 18:43
    0 1
    eu am folosit coltul de rusine si a functionat , cea mai grea pedeapsa era sa nu ii las la desene...era o jale maxima !!!!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 4582 mesaje
    29 Sep 2014, 19:02
    6 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 29 Sep 2014, 19:04
  •  
    • 160 mesaje
    29 Sep 2014, 19:08
    1 0
    Eu cand eram mica luam bataie cat cuprinde, ori de cate ori ma lasa mama singura acasa veneau vecinele mai mari si ma luau la ele sa se joace cu mine desi imi zicea sa nu plec de acasa, si la intoarcere luam bataie de la mama pana adormeam dupa plans.
    Alta bataie o tin minte in clasa I-a pentru prima nota de 5 sau IS- isuficient cum era atunci, la o dictare prima de altfel, am luat bataie plangeam cu suspine, de atunci am invatat singura si am luat mereu note bune
    Acum mi se pare amuzant, in cercul meu de pr sau vecini am prietene care 'isi bat copiii' dar o palma la fund, una la fata dar nu mai rau de atat, si atunci, pentru motive banale cum ar fi ca si-au turnat nisip in cap sau si-au batut fratii
    Acest mesaj a fost editat de către ana.teodora: 29 Sep 2014, 19:13
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Sep 2014, 21:18
    0 0
    ei sunt si copii care o cauta ... dar te asigur ca seamana cu cei care ii bat ... am vazut eu cu ochii mei ...
  •  
    • 8217 mesaje
    29 Sep 2014, 22:31
    3 0
    Pedepsele( nu are voie la tv, tableta, etc), dupa discutii si morala, au rezultate mai bune si mai sanatoase decat orice palma, oricat de usoara si cu oricata dragoste o fi ea.
    Imi place noua campanie pentru http://www.parintibuni.ro/

    Ca sa nu mai zic de printesa urbana: e ca si cum, daca nu ne place ce face sau ce spune un adult, suntem indreptatiti sa-i dam o palma sau un pumn, ca asa credem noi ca-i indreptam/ educam.



    Acest mesaj a fost editat de către AmeliEva: 29 Sep 2014, 22:32
  •  
    • 12625 mesaje
    30 Sep 2014, 08:30
    1 0
    Zanardi said:V-ati batut vreodata copiii?

    Ce parere aveti de parintii care isi bat copiii?

    Ce parere aveti de fraza: nu-mi rani copilul, caci fac singur(a) o treaba foarte buna? 

     
    Bataia asta are o bataie mai lunga. Sunt unii parinti care efectiv isi umilesc copii in bataie , ii infometeaza si chiar ajung sa ii ologeasca. Culmea ca astea se vad cand deja e prea tarziu , cand copilul ajunge la un doctor.
    Mai sunt si forme usoare , gen bataie psihologica cand bati copilul la creier si sentimente , rupandu-i aripile si facandu-l prost ..prost..tampit..pana si el incepe sa creada ca asa este.
    Forma cea mai usoara e o palma din cand in cand , data cu jumate de inima si nedureroasa decat in sufletul parintelui.

    Deci la care bataie te referi? 

  •  
    • 7959 mesaje
    30 Sep 2014, 08:34
    0 0
    ana.teodora said:Eu cand eram mica luam bataie cat cuprinde, ori de cate ori ma lasa mama singura acasa veneau vecinele mai mari si ma luau la ele sa se joace cu mine desi imi zicea sa nu plec de acasa, si la intoarcere luam bataie de la mama pana adormeam dupa plans.
    Alta bataie o tin minte in clasa I-a pentru prima nota de 5 sau IS- isuficient cum era atunci, la o dictare prima de altfel, am luat bataie plangeam cu suspine, de atunci am invatat singura si am luat mereu note bune
    Acum mi se pare amuzant, in cercul meu de pr sau vecini am prietene care 'isi bat copiii' dar o palma la fund, una la fata dar nu mai rau de atat, si atunci, pentru motive banale cum ar fi ca si-au turnat nisip in cap sau si-au batut fratii

     Nu stiu cati ani ai tu, dar eu am prins perioada cand "bataia era rupta din rai" si "unde da mama creste". Mai luam cate o palma doua, dar nu le pot numi batai. In schimb nu prea aveam parte de gingasii din partea mamei. Iar de la tata am luat o singura palma in viata mea, cand iesisem cu un tip si trecuse ora de intoarcere. Dar aveam colegi pe care ii umileau parintii in clasa, in fata colegilor. Urat tare. Ca sa nu mai spun ca sunt revoltata de parintii care la sedinta dau voie profilor sa le altoiasca copiii. Daca eu nu ii bat, atat le trebuie sa mi-i bata astia la scoala.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 30 Sep 2014, 11:58
  •  
    • 8901 mesaje
    30 Sep 2014, 08:47
    1 0
    Eu ma poticnesc la titlu. Brrr...oribil!!
  •  
    • 3816 mesaje
    30 Sep 2014, 09:22
    4 0
    Aia ca iei note proaste pe mine ma demoleaza.
    Tot romanu vrea ca puradelu sa fie primul din clasa si daca nu ea asa, ii da omoru.
    Probabil parintele n-a mai citit statisticile, ca tot mai multi absolventi de facultate mor de foame.
    O incurajare, o scoala de meserii, ar fi mult mai indicata.
    Parerea mea
  •  
    • 12208 mesaje
    30 Sep 2014, 10:14
    1 0
    In general din ceea ce am vazut eu aveau pretentii la note tocmai parintii care nu fusesera prea bravi la scoala ....aveam foste colege de liceu care se tarasera tot liceul cu 5 si 6 luate din mila profesorilor , ajunse parinti , dadeau niste sfaturi copiilor de ma bufnea rasul ....si aveau pretentii ca acei copii sa fii premianti . Stiu o coafeza care cand fiul a dat la liceu examen i-a strigat baiatului de la balcon , -daca nu iei examenul cu cel putin 9 sa nu mai vii acasa !!!!!!!!!!!!!!!!Am fost socata caci sunt copii care i-au adlitteram ce spun parintii pana cand se maturizeaza si ei nitel sa inteleaga mersul vietii . Cat despre mine o palma am luat de la tata caci am uitat butelia deschisa , eram clasa a 4a , mama nu m-a batut niciodata , dar pe sora mea mai mica o altoia bine caci aveam tot timpul reclamatii de pe urma ei era foarte batausa , batea toti baietii din clasa ei ! Nici eu nici sotul nu i-am batut pe copii dar au si invatat , cat despre cumintenie ... ei ca orice copil mai faceau nazbatii dar intelegeau de vorba!
  •  
    • 12625 mesaje
    30 Sep 2014, 11:55
    0 0
    Probabil timpurile si-au pus amprenta pe noi. 

    De multe ori tineam sa ii aduc aminte lui maica-mea cum se rastea la mine , cum mi-am luat-o de multe ori cu celebrul furtun de la masina de spalat , ori cu imensa curea de piele din cadrul armatei ( cine nu stie avea si stema tarii pe catarama : ) patrioti pana in fundul copiilor) . Sau de cate ori mi-a bagat pe gat taica-miu mancarea ca deh cica eram anemica... Si dai si lupta
    Acum eu i-am interzit lui taica-miu sa nu mi-l terorizeze pe fii-miu cu mancarea , iar lui maica-mea ii mai spun ca daca am tipat o data nu inseamna ca i-am stricat karma lui fii-miu.

    Dar , cum spuneam , am evoluat , acum e si Protectia Copilului , care nu mai zic ca daca vad o vanataie mai acatari deja e anuntata.

    Ca fapt divers in august fii-miu a cazut de pe o bicicleta si a facut lichid la genunchi. Nu va spun ca asistenta "m-a indemnat" sa declar cazatura langa un drum european , ca sa fie considerata cazatura un accident si implicit nesupravegherea mea. Eiii... nu ma inebuni. Tare destepte unele.
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Sep 2014, 16:16
    1 0
    "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" .

    Adevarul e ca si eu mi-am furat-o cite o data, doar deh, nici eu n-am fost cheie de Biserica .

    Asta pina sa invat ca fuga-i rusinoasa dar sanatoasa.



    In fine, micile incidente nu au reusit a ma indeparta sau uri pe ai mei .

  •  
    • 7959 mesaje
    30 Sep 2014, 21:13
    1 0
    ViktorC said:"Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" .

    Adevarul e ca si eu mi-am furat-o cite o data, doar deh, nici eu n-am fost cheie de Biserica .

    Asta pina sa invat ca fuga-i rusinoasa dar sanatoasa.



    In fine, micile incidente nu au reusit a ma indeparta sau uri pe ai mei .

     inseamna ca ori nu le-ai perceput, ori nu au fost f agresive.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 30 Sep 2014, 21:16
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Sep 2014, 22:08
    1 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:"Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" .

    Adevarul e ca si eu mi-am furat-o cite o data, doar deh, nici eu n-am fost cheie de Biserica .

    Asta pina sa invat ca fuga-i rusinoasa dar sanatoasa.



    In fine, micile incidente nu au reusit a ma indeparta sau uri pe ai mei .

     inseamna ca ori nu le-ai perceput, ori nu au fost f agresive.

     

    Un pic de inviorare , nimic serios.

     

    Crezi ca m-am cumintit ?