Operatie bila/fiere

  •  
    • 8403 mesaje
    18 Mai 2010, 20:37
    1 0
    in mentinerea la cote ridicate a colesterolului este implicata Candida. cum aceasta ciuperca are toxine foarte puternice, organismul secreta acest colesterol pentru anihiliarea acestora. si nu neaparat numai Candida, ci si alte ciuperci.

    asta inseamna ca pe undeva, este un dezechilibru la nivelul florei intestinale saprofite, unde, de regula, in astfel de situatii inseamna ca bacteriile saprofite sunt ca si inexistente, datorita inhibarii dezvoltarii lor prin suprapunerea candidozei. si in acest caz, problema este mult mai complexa, intrucat acest tulpini bacteriene apara intestinul de paraziti cu mult mai gravi, sunt raspunzatoare de sinteza unor vitamine esentiale pentru organism, au un rol bine definit in imunitate etc etc.

    si cum banuiesc. veti fi tentati sa eliminati candida cu antimicotice...mai bine o eliminati complet prin scoaterea carbohidratilor din meniu un timp si monitorizarea atenta a acestora in alimentatie ulterior. si spun asta pentru ca, unul din semnele tipice ale candidozei este tocmai pofta anormala de dulciuri. candida se hraneste cu carbohidrati.
  •  
    • 8403 mesaje
    18 Mai 2010, 20:42
    1 1
    o simpla completare: toxinele candidei sunt capabile sa amplifice toxicitatea stafilococilor de cca o suta de mii de ori. asta inseamna ca o suprainfectie a colecistului la persoane cu probleme de genul este automat mai periculoasa decat la o colecistita obisnuita....
  •  
    • 1088 mesaje
    18 Mai 2010, 23:43
    0 0
    Nici vorba in cazul meu. Mi s-au facut analize amanuntite si sunt ok.
    Dikens, nu fumez ci doar mancam gras, prajiturele cam zilnic si e normal sa am si colesterolul mare desi faceam sport.
    Imi spuneam "lasa, o prajiturica nu are nimic, diseara fac sport".
    O luna ma abtin ca trebuie, dar in iunie mergem in concediu si va fi mai greu 2 saptamani sa ma abtin. Apoi voi relua sportul impreuna cu alimentatia light.
    Nu fac excese de nici un fel, probabil a fost o greseala in alimentatie, mai un chips, ceva dulce, maioneza multa.
    Joi merg la analize din nou.
    Va pup si va multumesc pt raspunsuri.
  •  
    • 1088 mesaje
    19 Mai 2010, 11:11
    0 0
    Mai astept pareri despre experientele voastre.
  •  
    • 726 mesaje
    19 Mai 2010, 13:00
    0 0
    scumpo, totul depinde de tine, cum te ingrijesti, cum ai grija de tine..ceea ce a fost de zis, s-a zis...ce vrei sa mai adaugam?
  •  
    • 1088 mesaje
    19 Mai 2010, 14:25
    0 0
    Magda, draga mea iti multumesc pentru mesaj. Ai fost la obiect.
    Ma gandesc ca mai exista si altfel de experiente decat cele expuse.
  •  
    • 1198 mesaje
    19 Mai 2010, 14:51
    0 0
    Fetelor, si eu sufar de aproximativ 2 luni cu bila. Cred ca tot din alimentatie, desi nu fac excese. Am avut in 2 luni cam 10 crize, din care 4 foarte, dar foarte puternice, niste dureri ingrozitoare, care ma tineau cam 3, 4 ore, incontinuu, cu tot cu pastile si ceaiuri, si numai noaptea. De exemplu acum 2 saptamani am mancat o gogoasa cu ciocolata la pranz, noaptea la 3 m-am trezit in dureri.
    De la salata beof, altadata racituri, parjoale de pui, cremsnit, carnati naturali. Toate astea bineinteles ca le-am eliminat dupa ce am avut durerile. La fel si cola (beam zilnic cam 1 litru), cafea doar o ceasca dimineata, alune nu, seminte nu, dulciuri nu ma omor si asa, prajit mai rar, fumatul l-am mai redus. Dar ma doare si dupa nptile in care stau si invat.
    Ce vreau sa va intreb, este suficient daca urmez aceste reguli de ingrijire, regim, sport, evitarea alimentelor periculoase... Sau trebuie sa ma operez?
    Stiu ca trebuie sa ajung la doctor, pt mai multe analize, dar va intreb asa, pt linistea mea... Mentionez ca am si eu colesterolul marit, 240 era acum 6 luni, si o gastrita.
    Multumesc, si sanatate tuturor!
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    19 Mai 2010, 14:57
    0 1
    mama sufera de colecist de cand o stiu eu. adevarul e ca nu are piatra, dar e malformat. nu poate manca nimic din ce ai mentionat tu, ca face crize cu dureri, febra, voma.
    de 4 ani incoace tine regim destul de strict, cu lichide multe, suc de lamaie cu apa plata, ceaiuri hepatice, miscare moderata zilnic. nu a mai avut crize cu stilul asta de viata.
    ar fi bine sa-ti faci niste analize, o ecografie abdominala, iat medicul te va sfatui. daca ai deja pietre probabil ca e necesara operatia. daca nu nu are rost sa-l operezi inainte sa incerci si alte variante.
  •  
    • 1088 mesaje
    19 Mai 2010, 18:25
    1 0
    Am inteles ca cel mai bine este sa te operezi decat sa incerci leacuri din batrani. Asta, desigur decide doctorul.
    Aveam dureri ingrozitoare de spate si stomac concomitent doar noaptea. Pe la 3-4 dimineata incepeau, ma tineau in jur de 2 ore iar ziua nu mai aveam nimic.
    Acum, dupa operatie ma simt f bine.
  •  
    • 2 mesaje
    6 Oct 2011, 18:06
    1 2

    am fost operata de fiere acum 9 luni.o luna de zile am mancat numai ceai,iaurt,supa si carne alba.apoi am inceput sa gust fiecare mancare(fara prajeli sau grasimi),daca ceva imi facea rau nu mai mancam,dar din fericire nu mi-a facut nimic rau in primele 6 luni.dupa aceste 6 luni am inceput sa mananc si cate putin f putin din mancarurile grele.nu imi face rau maioneza,nici carnea slaba de porc,in schimb nu pot sa mananc icre fara a simti ca mor.am incercat de 2 ori.in rest mananc si ceapa si usturoi .parerea mea este ca ar trebui sa incerci foarte putin din o anumita mancare si daca vezi ca iti face rau nu o mai manca probabil niciodata.

  •  
    • 2 mesaje
    6 Oct 2011, 18:16
    1 0

    nu am avut decat 3 crize ultima fiind foarte puternica.am mers la medic si m-au internat de urgenta,iar a doua zi m-au si operat .aveam fierea plina de pietre din care doua cu diametrul de pests 1,5cm dar nu asta era problema mare ci cele mici pt ca puteau pleca in orice clipa pe canalul coledoc.acum ma simt f bine

  •  
    • 2313 mesaje
    6 Oct 2011, 18:53
    3 3
    Si eu m-am operat de curand (acum 4 luni). Am tinut regimul de care s-a vorbit aici (pui, peste si vita la gratar sau fierte, legume la gratar sau fierte, ulei putin de masline sau de samburi de struguri, desert din fructe gratinate cu biscuiti, compot, lapte/iaurt cu cereale, branza dietetica). De vreo doua luni am inceput cu sunca de pui Sissy, mozarella, chiar ceva prajituri (uscate) si (recunosc) si inghetata, chiar din cea cu ciocolata, fructe crude si salate din ingrediente crude. Interdictia la cafea a fost cea mai dureroasa pentru mine, dar dr. mi-a zis ca nu-i problema, pot sa beau 1-2 cesti pe zi.
    M-am simtit bine si imediat dupa operatie si ma simt bine si acum. Am avut o zi sau doua (in 4 luni) cand m-am simtit usor indispusa si asta s-a intamplat daca am facut un efort prea mare (asta in prima luna dupa operatie), sau daca m-am suparat/enervat rau in ziua respectiva.
    Nu ma ispitesc grasimile, mezelurile, prajelile, deci nu ma simt tentata de ce nu e voie. Am renuntat si la nuci, migdale, alune, la smantana si frisca, dar exista pe piata sortimente de branza dietetica suficient de diverse ca sa pot compensa. Am devenit chiar fan al iaurtului cu 0,1 % grasime.
    Am aceesi problema cu colesterolul, iar piatra (una singura) a fost, de fapt, pietroi .
    In schimb, ma tem ca e valabila chestia aia cu ingrasatul .
  •  
    • 92 mesaje
    6 Oct 2011, 23:00
    0 2
    margarethe said:

    Am aceesi problema cu colesterolul, iar piatra (una singura) a fost, de fapt, pietroi .
    In schimb, ma tem ca e valabila chestia aia cu ingrasatul .

     

    Te-ai ingrasat cumva? si cam cat? 

  •  
    • 119 mesaje
    7 Oct 2011, 12:25
    0 1
    Buna!
    Sper ca te simti bine dua aceasta inteventie. Si tata a avut parte de o astfel de operatie si pot sa ti zic ca se simte ok.
    Binenteles ca doctorul ii recomandat o dieta dar dat fiind faptul ca e un gurmand desavarsit, calca stramb in continuare( sarmalute, piftelute)
    Eu iti recomand sa te tii de regim pt ca si mancarea sanatoasa poate fi gustoasa!
    Sa fii tare si sa tii de sanatatea ta cu dintii!
    Recuperare usoara!
  •  
    • 2313 mesaje
    7 Oct 2011, 16:51
    1 0
    icecream77 said:
    margarethe said:

    Am aceesi problema cu colesterolul, iar piatra (una singura) a fost, de fapt, pietroi .
    In schimb, ma tem ca e valabila chestia aia cu ingrasatul .

     

    Te-ai ingrasat cumva? si cam cat? 

     

     

    Dupa operatie am slabit vreo 5 kg si acuma le-am pus deja la loc, cu tendinte...in plus.

    Dar la mine pot sa mai fie si alte cauze, asa ca nu te alarma.