Sete de apa

  •  
    • 26 mesaje
    28 Iun 2008, 20:10
    0 0
    De ceva timp ma confrunt cu o "problema", daca pot sa'i spun asa. Am o sete de apa intensa instalata in a doua jumatate a zilei.
    Pe parcusul zilei beau apa normal, cam 2l, dar spre seara mi se face sete foarte tare de parca n-as fi baut deloc.
    Se spune ca daca maninci mult, de asta si bei. Erau zile cind doar o singura data pe zi mincam, si seara tot mi'era sete.
    Am probleme cu somnul, merg des la WC din cauza asta.
    Nu cred ca'i de la caldura ca nu prea stau pe afara.
    Stiu ca multe dintre voi sunteti bine informate, si de asta apelez la voi.
  •  
    • 2520 mesaje
    28 Iun 2008, 20:17
    0 0
    Caldura poate fi un factor important (chiar daca nu stai pe afara), amilentatia (maninci sarat sau gras) si/sau poate ai un deficit de apa pe care acum il echilibreaza organismul tau sau ...stiu altceva
    Nu am inteles partea cu somnul si WC.
  •  
    • 26 mesaje
    28 Iun 2008, 20:29
    0 0
    pai, ma duc la wc, pentru ca beau atita apa. Imi intrerup somnul, si asta nu-i deloc placut.
  •  
    • 2520 mesaje
    28 Iun 2008, 20:40
    0 0
    Si eu am nopti in care mi se intimpla sa ma trezesc si de patru ori sa merg la tualeta. Chestia e ca daca iti e sete, trebuie sa bei apa ptr ca altfel axista riscul sa iti ineci setea cu altceva (mincare de ex.).
    Am sa mai caut si eu pe net informatii despre asta si am sa revin. Ideal ar fi sa ai o idee clara despre ceea ce maninci (daca ai in alimentatie semipreparate, junk food, fast food, cam tot ceea ce e ambalat si nu ai idee ce contine).
  •  
    • 26 mesaje
    28 Iun 2008, 23:41
    0 0
    conti_s, multumesc mult de raspuns. Esti o draguta. Sa stii ca te urmaresc cu placere la topicul ana-mia. Poate voi intra la voi in una din zile ca sa-mi spun si eu povestea mea (daca ma ve-ti primi). Sint si eu o persoana cu tulburari alimentare.
    Acum, referitor la setea de apa. Nu stiu ce sa zic. Poate o fi intradevar de la caldura (cu toate ca, iar mentionez, stau mai toata ziua in casa). E pentru prima oara in viata cind ma confrunt cu asa ceva si am 25 ani. Privitor la alimentatie... recunosc, e una nesanatoasa, dezordonata. Sarat nu prea maninc, ca nu-mi place. Grasimile, la fel, nu-mi plac. In schimb, maninc foarte multe dulciuri si produse de patiserie (de fapt cam numai cu de astea ma si hranesc).
  •  
    • 18346 mesaje
    29 Iun 2008, 00:46
    0 0
    sete de apa eu am dimineatza si nu ma supar, dar cred ca noaptea e deranjant.

    o sugestie: sa-ti masori glicemia.

    apoi mancarea condimentata. cam cum stai cu asta? nu neaparat sare.


    eu cand sunt in calatorii, ca sa evit opririle dese, mananc fructe: nectarine si mere.
    si mai e ceva: paste de dinti. daca e una mai tare, atunci iti creeaza o stare de uscaciune a gurii.

    no, sper ca sa descoperi ce si cum. si sa bei apa asta in timpul zilei.
  •  
    • 2520 mesaje
    29 Iun 2008, 00:53
    0 0
    Samira, binenteles ca te asteptem pe topicul cu ana!
  •  
    • 4455 mesaje
    29 Iun 2008, 15:09
    0 0
    cum spunea si me-eva, verifica-ti glicemia. mie asa mi-au descoperit diabetul, mi-era sete tot timpul. plus ca traiesti cu dulciuri si produse de patiserie...
  •  
    • 26 mesaje
    29 Iun 2008, 17:20
    0 0
    Multumesc fetelor pentru sugestii. O sa-mi verific neaparat glicemia (dar nu saptamina ce vine, ca voi fi ocupata). M-ati pus pe ginduri putin. Sper totusi, ca setea asta, sa fie de la caldura si sa nu fie nimic grav. Inca odata, va multumesc pentru sfaturi.
  •  
    • 2520 mesaje
    29 Iun 2008, 22:13
    0 0
    God bless you!
  •  
    • 18346 mesaje
    30 Iun 2008, 01:05
    0 0
    no, acuma nu inseamna ca o ai chiar ridicata. si eu aveam sete noaptea, chiar nu stiu motivele, si cineva m-a speriat ca astea is simptomele. si nu a fost asa. o aveam chiar mica. asa ca... e doar o masura.


    aaa. si eu tin minte ca am facut o data testul la o farmacie. nu m-a costat scump, si e si f rapid.
    deci vezi poate gasesti si tu unde sa-l faci. asta ca sa nu-ti faci griji inutil.
  •  
    • 276 mesaje
    12 Aug 2008, 03:48
    0 0
    Bea apa pe saturate ,nu face rau nimanui....dimpotriva slabeste)