nu mai am candidoza vaginala

  •  
    • 7 mesaje
    7 Sep 2007, 14:58
    4 19
    Hello dragutzelele,

    Pentru cele care au nevoie de un sfat pentru a scapa de candidoza vaginala am sa va dau un remediu super tare! Eu am folosit o crema super tare se numeste Gynofort de la Richter Gedeon si m-am vindecat super rapid! 
    Crema se aplica usor si puteti sa o folositi in orice moment al zilei doar o singura data/zi! Eu am avut probleme mari cu aceasta....micoza....(
    .... SI ACUM SUNT SUPER FERICITA! 
  •  
    • 2209 mesaje
    7 Sep 2007, 16:02
    8 6
    Am folosit si eu si nu m-a ajutat prea mult. Doar pe moment, cum fac toate tratamentele...
  •  
    • 2386 mesaje
    7 Sep 2007, 16:37
    5 2
    Eu sunt la jumatatea tratamentului. Crema vaginala Gyno-Daktarin 16 zile/o data pe zi, seara + niste gelule pt a curata candida si din celelate organe, eventual 2 gelule/zi, timp de 7 zile. Sper sa fie bine. Eu am facut candida de la antibiotice f puternice.
  •  
    • 215 mesaje
    7 Sep 2007, 18:37
    1 3
    si eu am si nu ma mai suport!!!!!!!!!!
    o sa incerc si eu gynofort dar daca mai trebuie sa iau si altceva in combinatie spuneti-mi, ca si eu ma chinui de mult timp cu ea si am incercat pana acum vreo 4 tratamente.
    si mai vreau sa stiu daca au cumva contraindicatii la vreo varsta ca sa zic asa(ca am luat o data ginozol la recomandarea unui medic si dupa care am fost la altul si mi-a spus ca ovulele astea sunt pt femei de peste 40 de ani!?!
    ca o fi asa ca nu o fi,nu ma intereseaza decat sa scap odata de inconfortul asta.
    astept raspuns daca e nevoie
    pupici
  •  
    • 488 mesaje
    7 Sep 2007, 19:13
    3 3
    Micki sper sa nu te bucuri prea repede.Daca nu respecti regulile de igiena poate reveni.Poti spune ca ai scapat de o candida doar daca nu-ti apare vreo cativa ani.Ca mine.Si eu am avut probleme si acum chiar nu mai am.
  •  
    • 2209 mesaje
    7 Sep 2007, 19:51
    4 1
    Imediat dupa tratament nici eu nu mai am. Vreo cateva zile. Apoi iar apare.. Am facut nenumarate tratamente, deja m-am saturat. Am observat ca e foarte important produsul cu care aleg sa ma spal. De la sampoane, geluri de dus, chestii foarte parfumate in general, imi apare urgent. Acum am folosit ceva naturist si nu m-a mai deranjat. Mi s-a terminat solutia naturista de cateva zile si am folosit gel de dus si deja incepe sa ma deranjeze
  •  
    • 488 mesaje
    7 Sep 2007, 20:05
    5 3
    Boracha am mai spus foloseste crema de ras sau la cel mai mic simptom pasta de ras.O irigatie cu ceai si bicarbonat e f eficace.
    Eu cand iau antibiotice imi iau masuri de precautie.Sunt ani buni de cand chiar nu am mai avut probleme
  •  
    • 813 mesaje
    7 Sep 2007, 20:37
    1 0
    oh damn! scrisesem mesajul si mi-a dat o eroare afurisita

    so...:
    DOMYNYQUE, chiar merge cu pasta de ras?
    nu ma gandesc decat la ce fatza ar face tata sa vada cum ii scade vizibil pasta din tub

    si eu am avut probleme cu candidoza...am folosit Gynozol ovule si Lomexin unguent...se rezolva in cateva zile, insa cum spunea si Boracha, reapare. acum sunt bine, dar o astept sa revina din moment in moment, nenorocita

    cum se numeste produsul acela naturist pt igiena intima?
    mercic
  •  
    • 152 mesaje
    7 Sep 2007, 21:49
    3 3
    buna fetelor !

    eu nu stiu daca am scapat dar de 5 luni nu am mai avut nici un simptom .
    mi s-au dat o gramada de tratamente printre care si gynofort.
    dupa care am inceput sa citesc pe net despre tratamente naturiste si am luat lunar echinaceea, catina, spirulina, vitamina C, calciu, polen, miere
    am renuntat la cola, ciocolata, fast food, am inceput sa mananc natural, sa beau muuuulta apa, am slabit, ceea ce e super !
    igiena intima e f importanta , nu plec nicaieri fara spuma si gelul bioclin.mi-am luat si pliculete de septovag cu care ma spal doar in exterior!!! iti dau aha o senzatie fresh instant
    nu mai iau nici anti bebe, m-am gandit sa fac o pauza ( eu luam yasmine), poate si asta a ajutat, sa nu mai fie candida.
    doamne ajuta ...cand se declansau mancarimile nu mai puteam sta pe scaun la birou ! of, of, of....
    m-am intins la povesti... seara faina tuturor si mai ales sanatate !!!
  •  
    • 813 mesaje
    7 Sep 2007, 22:01
    2 3
    adriana, mie-mi zici cum e cu statul pe scaun la birou?
    eu ma frichineam pe un scaun de ma gaseau batzaielile in zilele acelea ... Bioclin zici? e ok? l-as incerca...eu am avut gel de igiena intima cu Echinaceea...de la Herbagen, dar parca mai rau amplifica...
  •  
    • 142 mesaje
    7 Sep 2007, 23:52
    3 4
    de ginozol si ginofort sunt satula ce sa mai zic de metronidazol si clotrimazol indiferent cit de stricta este igiena deca folosesc un gel de dus cu ph. mare apare si candida acum folosesc servetele cu ph. pt. bebe si un gel pt. igiena intima si tin lucrurile sub control.Daca cumva un strop de sampon din cap se scurge pe corp deja candida e prezenta probabil acum este si un fix pt. ca de 3 ani ma chinuie a aparut in primele luni de sarcina dispare dupa tratament iar durata e tot aia cu tratamentul (in care dispare) la nastere am avut ruptura de vagin din cauza candideei cel putin asa a spus medicul pt. ca bb a fost prea mic sa poata produce o ruptura .eu cred ca de candida nu scapi poate sa dispara un timp si recidiveaza
  •  
    • 2209 mesaje
    8 Sep 2007, 00:16
    6 2
    Eu folosesc gelul pt igienta intima de la Favisan. Cu propolis si portocale. Miroase dubios, dar e foarte eficient. Cu pasta de ras am mai incercat, dar imi era tare ciudat sa miros a barbat . Am auzit ca gelul pt igiena intima de la Avene e f bun. L-a incefcat cineva? Stie cineva cat costa?
  •  
    • 152 mesaje
    8 Sep 2007, 00:19
    4 0
    cu mancarimile era groaznic, aveam cosmaruri noaptea si-mi plangeam de mila pe la baie, nici PP nu puteam sa fac...
    pentru lolisor

    am de la bioclin "gel for the relief of vaginal discomforts". spuma aceea de care ti-am zis, si "liquigel" fara ele nu rezist, chiar zilele trecute ma gandeam ca am cheltuit enorm pt. ca le cumpar regulat...se uita stramb farmacistele la mine ) ne-am imprietenit, deh client fidel !

    eu zic sa incerci gelul bioclin vezi daca iti face bine(e cam 35 Ron), cat despre herbagen am citit si eu pe forum ca ajuta dar nu l-am folosit !
  •  
    • 2209 mesaje
    8 Sep 2007, 00:20
    1 0
    Am uitat sa zic.. eu nu beau nimic acidulat, la fast food mananc foarte rar, bag fructe de nebuna...la mine nu tine de asta. In afara de silueta, nu am simtit nici un efect momentan. Cel putin candida mea, e imuna la toate astea. Da-i place gelul de dus Camay in draci. Daca ma spal cu el, maine deja caut cabinete ginecologice
  •  
    • 53 mesaje
    8 Sep 2007, 00:49
    0 4
    Candida se manifesta neaparat prin mancarimi?
    Daca exista o scurgere alba ciudat mirositoare, dar nici pic de mancarime sau usturime, e candida?
    Si poate imi explicati si mie cum va spalati pe corp cu gel de dus/sapun si ..... acolo doar cu gel sau pasta de ras??? ...nu se scurge??
  •  
    • 2209 mesaje
    8 Sep 2007, 01:03
    1 4
    Nu, ca stai in picioare sise scurge pe langa E foarte important sa nu introduci in cavitatea vaginala niic un fel de solutie. Toate sunt pt spalarea externa. Candida nu neaparat sa se manifeste prin mancarimi ci si prin schimbarea la culoare a scurgerii. Devine alba si branzoasa asa, ca un iaurt. In schimb, de mirs schimbat, nu am observat. Ai grija, daca s-a schimbat mirosul poate-i semn rau. Cu atat mai mult daca este unul neplacut... Poate fi si hemophilis. Dar la hemophilis, scurgerea devine foarte-foarte lichida, apoasa cumva...
    Neaparat consulta un meic!
  •  
    • 53 mesaje
    8 Sep 2007, 01:07
    4 0
    Pai mi-am facut analizele ieri dar iese rezultatul abia peste o luna pentru ca cica asa dureaza (am facut complet, cu Papanicolau si tot), si nu mai am rabdare pana la rezultat.
  •  
    • 2209 mesaje
    8 Sep 2007, 01:15
    1 3
    O luna??? :o Cum naiba? Aici (Sunt din Tm) multe cabinete iti dau rezultat pe loc. Cel tarziu a2a zi.. Eu am asistat la "citirea" lamelor. E chestie de 5 minute maxim. printr-un microscop, o tanti cu vazul bun unge probele cu diferite solutii dupa care se uita la microscop. Iti scrie pe hartie pt medicul care te consulta ceea ce a vazut la microscop si...la gara! O luna mi se pare enorm. Cand ma apuca candida, intr-o luna si mor
  •  
    • 1052 mesaje
    8 Sep 2007, 10:54
    3 1
    fetele, nu mai folositi tot felul de geluri intime aiurea. la farmacii este de cumparat Lactacyd Femina, este un fel de emulsie care are acelasi PH cu cel vaginal. se foloseste doar pentru exterior, nu este deloc agresiv si nu provoaca disconfort. costa pana in 17 lei. in unele farmacii il gasiti mai ieftin. in rest, tratament corespunzator de la medic, spalaturi cu bicarbonat, lenjerie intima de bumbac, schimbat regim alimentar si incercati sa eliminati pe cat puteti si stresul prin sport sau cum credeti voi ca va ajuta.

    mai exista un topic despre candidoza unde scanteie a postat niste pareri foarte pertinente, sfaturi foarte bune. cautati in arhiva topicul, veti gasi in el si tratamentul cu iaurt facut in casa.

    later edit - am gasit topicul, eliminati eventuale spatii.

    http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?forum=5&topic=6794?forum=5&start=0&nrpages=1
  •  
    • 2386 mesaje
    8 Sep 2007, 11:09
    3 4
    Daca ati citit despre candida: se spune ca exista in organism in mod normal, iar boala se declanseaza doar cand se distruge echilibrul bacterian (de la antibiotice, etc). Se manifesta prin candidoza bucala, vaginala sau intestinala.