Hipotiroidia

  •  
    • 1 mesaje
    28 Mai 2006, 09:14
    0 0
    De cativa ani ma confrunt cu diverse probleme legate de glanda tiroida.
    Vara ma simt cel mai rau. Tratamentul pe care-l iau nu ma ajuta (L Tyroxin 100).
    Cind ma trezesc am ameteli si nu am deloc energie.Nu mai vorbesc de faptul ca nu reusesc sa slabesc.
    Poate exista cineva care are probleme similare, care poate sa-mi dea un sfat.
  •  
    • 202 mesaje
    28 Mai 2006, 10:50
    0 0
    Ai facut niste investigatii amanuntite?
    Eu nu m-am confruntat cu aceeasi problema fiindca eu am avut hipertiroidie si a trebuit sa ma operez. Investigatiile le-am facut la Parhon si tot ei mi-au pus si diagnosticul si m-au operat.Acum ma simt mai bine dar imi verific tot timpul TSH-ul.Oricum, te sfatuiesc sa iti faci toate investigatiile fiindca glanda tiroida poate crea adevarate probleme. Succes!
  •  
    • 4487 mesaje
    28 Mai 2006, 11:02
    0 0
    Eu sufar de hipertiroidism si este destul de rau. Dar ca tu suferi de hipetiroidism...asta este si mai rau. Eu am luat euthyrox 100 si L-Thyroxin 25. Dar al doilea mie imi dadea palpitatii la inima ff. rau si trebuia sa iau metropolol si nu intotdauna era bun. Mai luam apa cu zahar din cand in cand. Pt. euthyrox luam asparcadin pt. inima timp de 10 zile. Stiu ca aceste pastile iti ataca inima si din cauza asra trebuie sa le iei in paralel.
    Oricum eu aveam palpitatii la inima de dinainte de a lua aceste pastile pt. glanda tiroida. Pt. hipotiroidism, tata ia Tyrozol. Pt. el asta este bun.
    Dar trebuie sa te duci la un endocrinolog foarte bun, pt. ca hipotiroidismul este cu mult mai rau decat hipertiroidismul. In ambele cazuri sunt atacate organele din corp si trebuie facut tratament de specialitate.
    eu ma duc din 4 n 4 luni sa-mi fac TSH-ul si nu numai. Imi da mai multe analize ale sangelui ce tin de glanda tiroida si de celelalte organe din corp. Eu acum fac pauza ca mi-a iesit TSH-ul prost. Mi-a spus sa vin dupa 4 luni la control din nou.
    Astea sunt analizele pe care trebuie sa ti le faca:WBC,RBC,HGB,HCT,MCV,MCH,MCHC,PLT,NE%,BA%,EO%,MO%,LY%NE,BA,EO,MO,LY,RDW,MPV,PCT,PDW,VSH(1H),VSH(2H),FREE T4, T3,TSH,GLICEMIE,COLESTEROL,TRIGLICERIDELE,ALT/TGP,AST/TGO,CALCIU TOTAL,CALCIU IONIC,MAGNEZIU SI BINEINTELES ITI FACE SI O ECOGRAFIE LA GLANDA TIROIDA. Mi-e mi-a descoperit ca am si niste noduli, dar care nu trebuie operati. Nu vreau sa ma operez, deoarece ai toate sansele sa te ingrasi si mai rau. Iar eu nu vreau asta.
    Deci fa un test de specialitate. Eu l-am facut la spitalul militar.
    si eu am momente in care nu am vlaga, sunt ametita, am palpitatii dureroase si alte chestii din astea. Daca mai ai intrebari, spune, si voi incerca sa te ajut. pup si ai grija de tine.
  •  
    idd
    • 292 mesaje
    28 Mai 2006, 11:51
    0 1
    Du-te la Institutul Parhon si fa-ti niste analize amanuntite.Analize de singe complete, cele de baza, apoi hormonii tiroidieni(TSH, T3, T4), ecografie, radioiodocaptare, scintigrafie etc.Din ce descrii tu, pare o hipotiroidie(ameteli, somnolenta, imposibilitatea de a slabi).Cu problemele tiroidiene nu-i de glumit, dar cu un tratament adecvat si urmarire periodica(de 2 ori pe an) se obtin rezultate foarte bune.Hormonul tiroidian e in general bine tolerat - Euthyroxul e mai bine tolerat decit L-Thyroxin, cel din urma da mai des reactii adverse cardiace(palpitatii, tahicardie) - caz in care trebuie administrat un betablocant(metoprolol sau altceva).Eu iau Euthyrox de mai bine de 9 ani, din care ultimii 3 ani tratament de substitutie dupa operatie(extirparea in totalitate a tiroidei, din motiv de noduli).Il tolerez foarte bine, nu am palpitatii deloc.Si chestia cu ingrasarea dupa operatia de tiroida este mai mult un mit - eu nu m-am ingrasat deloc, dimpotriva, si cunosc destule persoane care la fel isi pastreaza greutatea.Depinde si de stilul de viata al fiecareia - o persoana sedentara, care nu face sport, probabil ca este mai afectata.Daca doresti amanunte, imi poti scrie mesaj privat.
  •  
    • 43 mesaje
    29 Mai 2006, 00:38
    0 0
    Nu e adevarat ca operindu-te,te vei ingrasa;cunosc pe cineva care,a slabit dupa operatie si arata...de invidiat!Eu,nu stiu daca am hipo sau hipertiroidie deoarece doctorii la care am fost,atit in tara cit si in Italia,spun ca nu am de ce sa ma alarmez si nu am nevoie de tratament deoarece,cei doi noduli tiroidieni pe care-i am(am facut o ecografie,la insistentele mele)sunt"normali"pentru virsta mea,iar analizele de singe sunt in limite normale!Eu,stiu un singur lucru:ca doctorii care gindesc asa nu ar trebui sa profeseze;ca si cum,cineva,nu ar trebui sa se alarmeze daca are" doar" un cancer mic...Mai stiu ca am o infectie micotica sistemica( care de 5 ani,nu cedeaza la nici un tratament,desi am facut multiple tratamente intense cu diflucan,itraconazol,nolicin,nizoral,tinctura de usturoi,argila,rostopasca,elixir de soc,echinaceea,etc...)care-mi da un prurit insuportabil pe tot corpul,o halena si un miros al picioarelor care "ucide" tot ce misca-n jurul meu,o oboseala permanenta si atit de puternica incit,mi-e greu si sa ma mentin pe scaun in pozitie sezind dar sa ma mai deplasez,senzatie de strangulare,crestere in greutate(23 kg in 4 ani) chiar si in timpul curelor de slabire( in care,timp de o luna am mincat doar morcovi,ardei,varza,peste,mere,toate crude,)chisturi ovariene,uter polifibromatos,polipi pe uter pe care-i tot extirpez si cresc la loc,colesterol dublu,constipatie cronica,sensibilitate la lumina,probleme de vedere,ochi uscati,umflare si durere a intregului corp,indiferent de pozitie,senzatie de frig chiar si cind afara sunt 39°,disfagie,..si ma opresc aici ca sa nu scriu un roman!Exista peste 60 de simptome in haioasa functionare a tiroidei si doctorii,nu-si bat capul...din multiple motive.Problema mea este ca timpul trece si starea mea generala se agraveaza pe zi ce trece.Ce sa fac?Infectia micotica,nu raspunde la tratament(la analize,apare prezenta dar..nu creste pe cultura),nodulii tiroidieni sunt prea mici ca sa merite tratament(ma autotratez cu ceai de sinziene,reiki si reflexoterapie).Sfatuiti-ma din proprie experienta, ce pot face mai mult?Cum sa-i conving pe doctori sa-mi dea un tratament?(pentru micoza,mi s-a spus ca mai mult decit tratamentele si medicamentele luate de mine,nu s-au inventat altele).Eu,continui sa cred ca singura vina o poarta tiroida mea...Astept si parerile voastre...Sanatate,tuturor!
  •  
    idd
    • 292 mesaje
    29 Mai 2006, 09:38
    1 0
    Timp de aproape 7 ani am facut tratament cu Euthyrox, si in paralel multe tratemente naturiste - ceai de sinziene, de nalba, cataplasme cu planta proaspata, cura interna si cataplasme cu argila...si multe altele...nici una nu a dat rezultat....nodulii au fost stationari citiva ani, dupa care au inceput...sa creasca, deci in cele din urma operatia s-a impus.Desi nu mai am tiroida deloc, in urma operatiei ma simt nesperat de bine, efecte adverse n-am, nu m-am ingrasat, in plus echilibrul hormonal e mult mai stabil.